Jump to content

e30 probleme noaptea cu farurile


bogdyy

Recommended Posts

Salut,la ursul meu 1988 facelift am faruri cu lupa si noaptea e foarte greu....pentru ca nu vezi delok in fata pe faza mika,adika vezi dar foarte prost fata de alte masini,e o problema la care nu numai eu m-am plans,sa ma lamuresca si pe mine cineva de ce oare nu dau lumina aia necesara sa poti avea vizibilitate,ce ar terebui sa fac?daca are cineva vreo parere,salut.
Link to comment
Share on other sites

Si ursii au acuma facelift? Ce i-ai facut, injectii cu botox?  :blink:

On topic: farurile de la E30, E32 si E34 sunt cele mai proaste posibil.

280168[/snapback]

 

da,farurile de e30 au avut facelift.. :)

sunt cele simple,cu lupa si lupa plus smiley.

pe ce te bazezi cand spui cau fost cele mai proaste?

 

ontopic: in primul rand incearca sa le reglezi sa bata bine,apoi poti incerca un upgrade la becuri in caz ca nu ai bani de xenon (recomand vision plus de la philips)

Link to comment
Share on other sites

Deci in conceptia ta, farurile cu smile sunt faruri facelift? Farurile respective existau pe E34/E32 dinainte de a se face restilizarea la urs.

 

Pe E34 si E32, in Europa, au fost doar cele cu lupa si smile, si faza scurta lumineaza teribil de prost. E un lucru arhicunoscut. Imi inchipui cam cum se vede cu cele simple ....

 

O sugestie: http://www.bmwe34.net/e34main/upgrade/more_light.htm

Link to comment
Share on other sites

ms muadib..tocmai vroiam sa-i propun sa-si monteze xenoane....pe la 500ron iti schimba complet parerea despre farurile proaste din seriile e30, e32, e34...uite si foto...prima foto e cu faza scurta

post-752-1189153781_thumb.jpg

a doua cu faza lunga

post-752-1189153909_thumb.jpg

si a treia cu ambele...

post-752-1189153962_thumb.jpg

PS:pozele au fost facute chiar pe drumul de la cota 1400 spre Sinaia...cu un telefon mobil la care am uitat sa-i activez functia noapte....deci a facut poze cum a vrut el... :blink:

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu o sursa de unde le-am luat asa imperecheate......nu sunt trompete :blink: atata timp cat am garantie la becuri de 24 luni si la ridicatoare de 12 luni.....o sa fac o fotografie a cutiei...nu o am la indemana ca-i faceam acum... Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu o sursa de unde le-am luat asa imperecheate......nu sunt trompete :) atata timp cat am garantie la becuri de 24 luni si la ridicatoare de 12 luni.....o sa fac o fotografie a cutiei...nu o am la indemana ca-i faceam acum...

281760[/snapback]

Tati nu mai inteles... :) eu m-am referit cand am spus trompete, la porcariile alea din targ care costa intre 25ron si 50ron, si care in afara de faptul ca au lumina albastra altceva nu fac nimic(adica lumineaza mai prost decat halogenele normale). Eu nu le-am incercat dar am vazut la mai toate daciile si am intrebat proprietarii care mi-au confirmat acest lucru. Revenind la subiect: tu ai spus ca instalatia ta a costat 500ron... deci trebuie sa faca muuuuult mai multa lumina decat trompetele alea de care am vb. eu mai sus. Cand ai timp poate ma lamuresti si pe mine... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dap...lb romana e bogata in intelesuri...nu, chiar sunt xenoane...nu sunt halogene de 100w.... :) ...vreau sa spun ca inainte aprindeam faza lunga si mi se parea ca e cea mai puternica lumina posibila...acum judeca si tu dupa fotografiile de mai sus...daca vrei repet fotografiile cu functia de noapte activata...sau cu un aparat foto mai bunut....dar realitatea e ca sunt mari diferente intre ce am avut inainte si ce am acum...

Eu zic si ca am avut avantajul unor blocuri optice solide...de la Bosch...cu oglinda metalica nu din plastic ca la hella...si un alt avantaj a fost ca fostii proprietari nu au bagat trompete in faruri...sa distruga elementul reflector-oglinda....

Eu am dat si farurile jos si le-am spalat cu o pensula stufoasa si cu detergent lichid de la PUR...apoi am clatit cu multa apa rece...in final s-a uscat si am sters usoarele urme cu o carpa, fara sa insist totusi...am spalat si geamurile si am indepartat irizatiile acelea-dungulitele acelea verticale de vopsea alba din fata lentilei...in final obtinand acolo un geam clar...desi in partea de jos, sub lentila a ramas cu striatiile din fabrica, ...am sters si lentila...am asmblat totul la loc si am pus becurile xenon...dupa ce in prealabil am dat o gaura in capacul ce etanseaza blocul optic in spate si am lipit firele la o mufa de acolo...cred ca o sa fac un topic cu montajul xenoanelor...dar sa prind o zi frumoasa si dispozitie sa demontez si sa fac poze...

Daca mai ai si alte intrebari...le rezolvam..oricum eu sunt fff multumit de faza scurta pe care o am acum... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dap...lb romana e bogata in intelesuri...nu, chiar sunt xenoane...nu sunt halogene de 100w.... :D ...vreau sa spun ca inainte aprindeam faza lunga si mi se parea ca e cea mai puternica lumina posibila...acum judeca si tu dupa fotografiile de mai sus...daca vrei repet fotografiile cu functia de noapte activata...sau cu un aparat foto mai bunut....dar realitatea e ca sunt mari diferente intre ce am avut inainte si ce am acum...

Eu zic si ca am avut avantajul unor blocuri optice solide...de la Bosch...cu oglinda metalica nu din plastic ca la hella...si un alt avantaj a fost ca fostii proprietari nu au bagat trompete in faruri...sa distruga elementul reflector-oglinda....

Eu am dat si farurile jos si le-am spalat cu o pensula stufoasa si cu detergent lichid de la PUR...apoi am clatit cu multa apa rece...in final s-a uscat si am sters usoarele urme cu o carpa, fara sa insist totusi...am spalat si geamurile si am indepartat irizatiile acelea-dungulitele acelea verticale de vopsea alba din fata lentilei...in final obtinand acolo un geam clar...desi in partea de jos, sub lentila a ramas cu striatiile din fabrica, ...am sters si lentila...am asmblat totul la loc si am pus becurile xenon...dupa ce in prealabil am dat o gaura in capacul ce etanseaza blocul optic in spate si am lipit firele la o mufa de acolo...cred ca o sa fac un topic cu montajul xenoanelor...dar sa prind o zi frumoasa si dispozitie sa demontez si sa fac poze...

Daca mai ai si alte intrebari...le rezolvam..oricum eu sunt fff multumit de faza scurta pe care o am acum... :)

282068[/snapback]

Dar halatul?...Cat costa halatul? :) :) :)

Pai si eu de unde cumpar ce ai tu(ceva asemanator evident? :blink:

Poate poti sa ma indrumi... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.