Jump to content

oglinzi heliomate..ajutor


kkkristi

Recommended Posts

am o intrebare, am oglinzi normale pe e60-ulmeu...vreau sa ii pun heliomate, am vazut ca la cele heliomate mai exista o mufa..intrebarea e.... mufa respectiva e alimentata la o sursa de curent sau face legatura cu senzorul de la oglinda retrovizoare( care e heliomata si teoretic acel senzor ar activa si oglinzile laterale)? sau daca stie cineva care e treaba cu mufa respetiva mi-ar fi de un real folos,,chiar nu am idee cum sta treaba
Link to comment
Share on other sites

k..asta si banuiam..problema e daca se poate poate face o modificare la modulul din oglinda interioara sa imi pot monta heliomatele la exterior?..astept sugestii..iar daca stie cineva cand s-a mai discutat pe tema asta as dori link-ul....
Link to comment
Share on other sites

pe intelesul tuturor..oglinzile se inchid cand cineva foloseste faza lunga din spate...heliomate.....electrochrom ..cum or fi......in afara de firele de la incalzire mai au o mufa..care se conecteaza unde?..aste e dilema mea
Link to comment
Share on other sites

pe intelesul tuturor..oglinzile se inchid cand cineva foloseste faza lunga din spate...heliomate.....electrochrom ..cum or fi......in afara de firele de la incalzire  mai au o mufa..care se conecteaza unde?..aste e dilema mea

288129[/snapback]

 

Sunt 3 mufe de conectat si nu ai cum sa le ratezi. Sunt 2 mititele si una mai mare cu un capat de plastic - asta la oglinzile electro-cromate. Sunt foarte simplu de conectat. Mie mi-a fost sparta sticla de la o oglinda si am montat-o eu inapoi in cateva secunde.

Link to comment
Share on other sites

Ce zici ca e una si ce a alta ? In afara faptului ca "electro-cromul" la care faci referire este probabil o denumire populara care mai e diferenta ?

288243[/snapback]

 

Oglinzile Electrocrom sunt cele comandate de celula din oglinda retrovizoare centrala si au doua mufe de conexiune in corpul oglinzii, o mufa de la sistemul clasic de incalzire si cea de-a doua mufa de la acest sistem "denumit popular" electro-crom...

 

Oglinzile Heliomat sunt cele care la o lumina exterioara mai puternica (provenita de la soare, nu de la faza lunga a nesimtitului din spate) se inchid usor la culoare. Din cate stiu, toate oglinzile de BMW sunt tratate heliomat, dar nu toate contin pachetul Electrocrom.

 

Nu este cu suparare ca mi se cer explicatii de aceasta natura, am intalnit posesori de BMW care, avand pe masina pachetul Electro-crom, sustineau ca se inverzeste luneta ...

Link to comment
Share on other sites

Oglinzile Electrocrom sunt cele comandate de celula din oglinda retrovizoare centrala si au doua mufe de conexiune in corpul oglinzii, o mufa de la sistemul clasic de incalzire si cea de-a doua mufa de la acest sistem "denumit popular" electro-crom...

 

Oglinzile Heliomat sunt cele care la o lumina exterioara mai puternica (provenita de la soare, nu de la faza lunga a nesimtitului din spate) se inchid usor la culoare. Din cate stiu, toate oglinzile de BMW sunt tratate heliomat, dar nu toate contin pachetul Electrocrom.

 

Nu este cu suparare ca mi se cer explicatii de aceasta natura, am intalnit posesori de BMW care, avand pe masina pachetul Electro-crom, sustineau ca se inverzeste luneta ...

288328[/snapback]

 

Eu am oglinzi electro-crom si intr-adevar in termen profan spus, se poate zice ca se inverzeste luneta sau oglinzile :blink: Si ai dreptate, toate oglinzile BMW sunt tratate heliomat, dar nu toate sunt electro-crom.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare, am oglinzi normale pe  e60-ulmeu...vreau sa ii pun heliomate, am vazut ca  la cele heliomate mai exista o mufa..intrebarea e.... mufa  respectiva e alimentata  la o sursa de curent sau face legatura cu senzorul de la oglinda retrovizoare( care e heliomata si teoretic acel senzor ar activa  si oglinzile laterale)? sau daca stie cineva  care e treaba cu mufa respetiva mi-ar fi de un real folos,,chiar nu am idee cum sta treaba

288079[/snapback]

 

Deci, Kkkristi, tu ai oglinzi heliomate pe masina, asa cum au toti posesorii de BMW si doresti sa iti pui pachet electro-crom? Ai celula in oglinda retrovizoare centrala?

Link to comment
Share on other sites

am intalnit posesori de BMW care, avand pe masina pachetul Electro-crom, sustineau ca se inverzeste luneta ...

288328[/snapback]

 

 

asta ii buna :blink:

 

dar de oglinzile de pe usi ce spuneau :) ce sa intampla cu ele

 

Cat despre explicatie scurt si concret :)

 

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca in ...... iapei :)

Link to comment
Share on other sites

eu am oglinzi normale nu electrochrom...am in schimb oglinda interioara care se inchide la faza mare...si vreau sa inteleg cum pot face legatura inre oglinda interioara care are senzorul si oglinzile astea noi..oglina electrochrom are piciorusele clasice de la incalzire si inca o mufa mai mare, care cred ca face legatura cu senzorul din oglinda interioara...problema e cum se face legatura asta daca masina nu e prevazuta cu asa ceva? banuiesc ca trebuie trase niste fire din cea interioara..de la senzorul ala... Edited by kkkristi
Link to comment
Share on other sites

Nu ar trebui sa fie complicat. In primul rand verifica daca nu cumva ai duse deja firele de la oglinda retrovizoare pana la oglinzile laterale. Sunt doar doua fire. Daca sunt deja duse totul e foarte simplu. Daca nu, ai mai mult de munca.

Cred ca schema electrica din atasament este destul de clara si te poti descurca cu ea.

electrochromic_mirror_2.pdf

Link to comment
Share on other sites

@kkkristi: Maine am drum la AB sa vad ce mai face masina mea, daca doresti, am sa intreb cat costa acest cablaj si am sa postez seara pe forum. Pentru montaj poti sa urmaresti schema postata de Paul sau sa apelezi la un electrician auto.
Link to comment
Share on other sites

multumesc mult, voi desface azi oglinda exterioara sa vad daca mai exista un alt rand de fire..sincer nu am mai vazut dar sper....referitor la schema sunt depasit de situatie..insa un meserias ar trebui sa stie ce sa faca cu ea si un sfat de la cei de la AB ar fi binevenit
Link to comment
Share on other sites

@kkkristi: Maine am drum la AB sa vad ce mai face masina mea, daca doresti, am sa intreb cat costa acest cablaj si am sa postez seara pe forum. Pentru montaj poti sa urmaresti schema postata de Paul sau sa apelezi la un electrician auto.

288528[/snapback]

 

 

M-am tinut de cuvant si am intrebat.

 

NU exista kit retrofit pentru oglinzi exterioare chrom (sursa: AB)

Link to comment
Share on other sites

Oglinzile se intuneca toate simultan find legate toate in paralel. Nici nu exista senzori independenti pentru fiecare oglinda. Senzorii se afla doar in oglinda interioara.

Exista 2 senzori pentru a putea masura diferenta de iluminare fata /spate. Oglinzile sunt comandate in functie de aceasta diferenta, nu in functie de valoarea absoluta a iluminarii.

Link to comment
Share on other sites

Oglinzile se intuneca toate simultan find legate toate in paralel. Nici nu exista senzori independenti pentru fiecare oglinda. Senzorii se afla doar in oglinda interioara.

Asa este... eu am observat noaptea, cand am aprins lumina din interior... s-au intunecat si cele din exterior (laterale)... si am mai observat ca in momentul cand merg cu perdeaua ridicata (luneta), oglinzile laterale nu se intuneca la fel de mult ca in situatia cand perdeaua este coborata... motivul este clar... senzorul din oglinda retrovizoare nu receptioneaza intensitatea corecta a luminii.

Link to comment
Share on other sites

intrebare de baraj...ce culori au firele care se leaga la oglinda chrom?..am desfacut oglinda si am mai multe fire..in afara de unu negru si unu maro care sunt de la incalizre mai sunt cateva fire.........ajutor!!!!
Link to comment
Share on other sites

Culorile firelor sunt trecute pe schema pe care am postat-o.

Tot acolo este trecut si numarul pinului in care intra firele, deci pot fi identificate usor.

 

Prescurtarea culorilor folosita in schema este urmatoarea :

( Daca firul este bicolor culoarea este trecuta BL/BR )

 

BL Blue

BR Brown

GE Yellow

GN Green

GR Gray

OR Orange

RS Pink

RT Red

SW Black

VI Violet

WS White

TR Transparent

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.