Jump to content

BMW de peste 200 cai


dibax

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aha vre tyi sa o da ti in care e mai tare:PPeu sunttttttttttt cel mai tare:PP

super topic

aici au voie numai cei cu masini peste 200 cp.e un fel de valud members in cai:P pt restul este inchis aici hi hi.glumeam

cine are sub 200 sa nu posteze sa se abtina:PP hi hi hi iar glumeam cine are pana in 200 sa stea in banca lui

deci eu cam asa ceva peste 200 vre o 215 cred obositi de varsta 1972 dar cai adevarati cu ponei din motoarele de acum:PP

asa masina are 200 cp la 5500

277 la 4300

4700/1750/1450 1400 de kg viteza fabbrica 211h o 100 in 7,8/.

acuma ca are serpi sa mai modificat putin puterea cu vre o 7%

Link to comment
Share on other sites

Hehe. Daca toti caii aia inca mai traiesc atunci se duce pana la 190-200 dar dup'aia aerodinamica isi spune cuvantul :blink: Daca au mai murit din ei atunci e cam no contest :>

31651[/snapback]

 

Eu fac pariu ca te face si dupa 200.Pentru ca tu ai limitare la 250 iar el nu are,iar 310 cai sunt suficienti sa urce pana pe la 280.Aerodinamica nu e chiar asa de proasta la 7.

Link to comment
Share on other sites

Aerodinamica nu e chiar asa de proasta la 7.
Nu sunt asa convins. Seria 7 E23 are o aerodinamica slaba. Similara, pararea mea, cu Seria 5 E28. Nou nout (deci acum vreo 2 decenii), un M5 E28 de 286 CP prindea maxim 245 Km/h. Deci, un serie 7 E23 de 310CP probabil ca nu sare mult de 250 Km/h, daca ajunge si acolo (nemaiffind chiar nou...).

Un Serie 6 E63 630i prinde 250Km/h (probabil limitat electronic), cu numai 258 CP. Aerodinamica este lucru mare.

 

Hai sa presupunem ca E23-ul de 310 CP ajunge la 260 Km/h. Gratie aerodinamicii si puterii superioare, un E63 645i de 333 CP ajunge semnificativ mai repede la 250 Km/h. OK, limitat fiind electronic, ramane acolo.

Dar, pentru a ajunge la 250 Km/h, E23-ului ii trebuie mai mult timp - iar E63 e deja undeva in zare. Apoi, E23-ul mai are nevoie de inca ceva timp sa urce catre 260 Km/h, si sa recupereze din distanta care-l desparte deja de E63, plusul de viteza relativa fiind de numai 10 Km/h.

Daca in demarajul pana la 250 Km/h E63-ul a reusit sa se distanteze fie si numai cu 500m (desi parerea mea este ca ia bine peste 1 Km) in fata, inseamna ca E23-ul va avea nevoie de 3 minute ca sa-l prinda pe E63-ul aflat la limita electronica de viteza. La 250 Km/h, 3 minute inseamna sa parcurgi 12.5 Km. Plus, ca sa prinda 250 Km/h, masinile au mai facut deja cativa kilometri buni.

Iar toata teoria de mai sus este valabila numai daca drumul e drept. Cum apare vreo curba, E63 nu are ce discuta cu o masina a carei suspensie este mai veche, conceptual vorbind, cu trei decenii.

Link to comment
Share on other sites

da are turbo si cred ca poate ajunge la 350 cai prin schimbarea presiunii in turbina :blink: .Incerc acum sa gasesc niste date 0-1000 m

De fapt daca ma gandesc ar trebui bagat in Car test datele ambelor masini.Pana acum eu sunt cu E23-ul :)

poate gaseste cineva datele ca mi-e lene acuma :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Sunt putine sanse sa il faca pe 645,pentru ca vorbim de o masina noua contra una de aproape 20 de ani.Pana la urma soferul mai bun decide lupta.

 

Un E32 750IL cu 300 de cai si aproape 2 tone prinde 280 la ora.Ma gandesc ca E23 e mai usor si are si mai multi cai,chiar daca nu e V12.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu ma intelegeti gresit. Eu am convingerea ca E23-ul 745i al lui io's este, pana la proba contrarie, cel mai bine intretinut si performant E23 din Romania, la ora actuala. Ii admir enorm masina; de altfel, daca va aduceti voi bine aminte, eu am fost primul de pe bmwclub.ro care am remarcat-o in Bucuresti si am deschis un topic pe acest subiect, in decembrie 2004.

 

Dar avansul tehnologic luat de BMW in mai bine de doua decenii este spectaculos. Un E63 645i este o nuca prea greu de spart, chiar si pentru un E23 de 310 CP, fie el turbo si in stare tehnica perfecta. Nu doar motorul, dar si suspensia, aerodinamica, franele, rigiditatea caroseriei - pe scurt, totul (cu exceptia greutatii totale, unde E23-ul are un avantaj de 10%) e in favoarea lui E63.

 

Iar, la viteze mari, rolul aerodinamicii este major. Stiu foarte bine ce inseamna asta, zilnic merg cu un E28, care este dezastru, dpdv aerodinamic, la standardele actuale. Eu am un motor de 185 CP si prind tot atata viteza maxima ca orice alta masina cu aerodinamica moderna, cu motor de 140 CP.

 

Cum am spus in postul de mai sus, daca un Serie 7 E23 310 CP s-ar intrece cu un Serie 6 E63 333 CP, E23 ar putea castiga numai daca ambii soferi ar conduce la fel de bine, daca E23-ul ar fi in conditii tehnice foarte bune, daca drumul ar fi drept sau cu curbe foarte largi si daca testul s-ar efectua pe o distanta de minim 15 Km (!!).

Cam multi de "daca", cam mare distanta de test.

 

Totusi, culmea, E23-ul ar avea o sansa de reusita daca testul s-ar efectua pe o distanta scurta, gen 400..1000m. Aici, greutatea redusa si vitezele relativ mici care s-ar atinge (ceea ce ar minimiza rolul aerodinamicii) l-ar putea avantaja.

Link to comment
Share on other sites

mda.. frumos topic

totusi..se compara 2 masini care nu au termeni de comparatie

535-mare dreptate ai cand pui accent pe aerodinamica e23-ului, sincer simt ca masina incepe sa traga mai greu la viteze mari, (chiar f mari 200-220km/h) dar acum hai sa vorbim pe cinstite...avem drumuri pt asa viteze??? o sa ziceti "daaa"... care? A2???.. atat, 100km(si aici mai ramane de discutat)....

mie imi place la masina asta cum fuge, dar eu nu folosesc toata puterea ei, viteza mea de croaziera(in functie si de drum) e in medie 140-150km/h la o sosea buna

aaaa... daca vreau sa depasesc o coloana de x masini care merg in spatele unui camion, atunci da, ii dau maxim..altfel, ce rost are..tot acolo ajung , poate cu 15 min mai tarziu

alex-datele pe care le-ai dat acolo sunt pt 745i stock, de 255cp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.