Jump to content

steptronic tremura masina


Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la uleiul din cutiile manuale ca si la diferentiale stiu ca sunt "life time" adica nu necesita schimbul doar daca ai pierderi...

la uleiul din cutiile automate stiu ca trebuie schimbat la un nr de km...apropos de preturi :blink: discurile din cutie setul este undeva la 6000 de ron si la un interval de km si timp se schimba la masinile noi...la cele vechi nu prea...

Link to comment
Share on other sites

la uleiul din cutiile manuale ca si la diferentiale stiu ca sunt "life time" adica nu necesita schimbul doar daca ai pierderi...

la uleiul din cutiile automate stiu ca trebuie schimbat la un nr de km...apropos de preturi :blink:  discurile din cutie setul este undeva la 6000 de ron si la un interval de km si timp se schimba la masinile noi...la cele vechi nu prea...

299447[/snapback]

Cred ca aceste lucruri il vor interesa pe cel care-l va cumpara,masinuta e de vinzare la mica publicitate si e fullll cica.Pretul asa pare.

Link to comment
Share on other sites

@poiuyt:

Nu stiu de ce orice post al tau pare scris din lucruri auzite nu stiute...

La cutiile steptronic se recomanda schimbul la 150 000 km deoarece uleiul lifestime isi pierde proprietatile si multe cutii steptronic, mai ales pe E39 si X5 dar si E38 au picat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@poiuyt:

Nu stiu de ce orice post al tau pare scris din lucruri auzite nu stiute...

La cutiile steptronic se recomanda schimbul la 150 000 km deoarece uleiul lifestime isi pierde proprietatile si multe cutii steptronic, mai ales pe E39 si X5 dar si E38 au picat.

299460[/snapback]

vorbesc din programul de bmw-mini in care scrie caci la cutiile manuale si diferentiale e46 ca nu necesita schimbul....

 

p.s. multi de pe forum vorbesc din auzite mai ales atunci cand sunt persoane care nici nu au avut bmw dar vor sa isi cumpere...eu de obicei vorbesc din "problemute" pe care le-am patit si eu si pe care le-am corelat cu alte patanii povestite... :blink:

Link to comment
Share on other sites

vorbesc din programul de bmw-mini in care scrie caci la cutiile manuale si diferentiale e46 ca nu necesita schimbul....

 

p.s. multi de pe forum vorbesc din auzite mai ales atunci cand sunt persoane care nici nu au avut bmw dar vor sa isi cumpere...eu de obicei vorbesc din "problemute" pe care le-am patit si eu si pe care le-am corelat cu alte patanii povestite... :blink:

299646[/snapback]

 

Pai asta chiar nu conteaza, degeaba scrie ca nu se schimba uleiul cand au picat cutii steptronic in prostie..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai asta chiar nu conteaza, degeaba scrie ca nu se schimba uleiul cand au picat cutii steptronic in prostie..

299649[/snapback]

eu cred ca tu nu citesti eu nu vorbesc de steptronic sau de automate...au vorbesc strict de

cutiile manuale

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu stiai despre ce e vorba. O cutie manuala in general nu pica, chiar daca nu schimbi uleiul.

La fel se zicea si la steptronic, ca nu se schimba uleiul fiind lifetime si de fapt au picat foarte multe. Deci lifetime nu inseamna chiar lifetime....conteaza faptul ca o cutie manuala e mult mai fiabila fata de una automata.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu stiai despre ce e vorba. O cutie manuala in general nu pica, chiar daca nu schimbi uleiul.

La fel se zicea si la steptronic, ca nu se schimba uleiul fiind lifetime si de fapt au picat foarte multe. Deci lifetime nu inseamna chiar lifetime....

299675[/snapback]

eu nu te contrazic aici...si acuma sincer vorbind mi-ar place o cutie automata insa la conditiile noastre de trafic...nu sunt recomandate din start ...modul lor de exploatare nu indica folosirea lor abuziva... ca in fiecare zi sa mergi bara la bara 100 de metri in 30 de minute...logic ca discurile alea din cutie cedeaza la 100de mii de km de folosinta d-asta obraznica :blink:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

:blink: Tocmai acesta este avantajul cutiilor automate, mersul intr-un oras aglomerat.

Si nu se strica de la mers in aglomeratie, se strica de la uleiul care-si pierde proprietatile si care la inceput nu era recomandat sa se schimbe.

Daca se schimba uleiul numai pica nici o cutie.

Si nu cedeaza la nici un 100 000 km....Este recomandata schimbarea uleiului la 150 000 km..

Link to comment
Share on other sites

:blink: Tocmai acesta este avantajul cutiilor automate, mersul intr-un oras aglomerat.

Si nu se strica de la mers in aglomeratie, se strica de la uleiul care-si pierde proprietatile si care la inceput nu era recomandat sa se schimbe.

Daca se schimba uleiul numai pica nici o cutie.

Si nu cedeaza la nici un 100 000 km....Este recomandata schimbarea uleiului la 150 000 km..

299684[/snapback]

apropo de auzite...am inteles caci cutiile automate pica din cauza ca nu ii se schimba filtrul si uleiul ...un client nu a facut operatiunea asta si s-au desprins bucati din filtru care au inceput sa sape prin cutie (audi a4) si pe la predeal i-au cazut parti din cutie pe strada masina oprindu-se instant...si eu am ramas masca....a zis ca are masina de noua cu service-urile facute numai la porsche...si la 110 mii a patit asta...(masina era de firma si mergeau mai multi cu ea)

Link to comment
Share on other sites

La 150 000 e cel mai bine si este si recomandat de BMW.

299764[/snapback]

e clar ca din toate posturile mele tu @ciupanezu si alti ati inteles ca eu am zis ca uleiul din cutiile cu discuri nu se schimba ca e life time...insa dragilor va inselati...eu am zis ca la cutiile manuale si la diferential nu se schimba,deci la cutiile automate daca nu schibati uleiul+filtru ..ura si la gara ...e bine sa aveti alta de rezerva pe-acasa.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

e clar ca din toate posturile mele tu @ciupanezu si alti ati inteles ca eu am zis ca uleiul din cutiile cu discuri nu se schimba ca e life time...insa dragilor va inselati...eu am zis ca la cutiile manuale si la diferential nu se schimba,deci la cutiile automate daca nu schibati uleiul+filtru ..ura si la gara ...e bine sa aveti alta de rezerva pe-acasa.... :blink:

299954[/snapback]

 

 

La cutiile manuale si la diferentiale de ce nu se schimba?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.