Jump to content

Vandalismul... incotro?


suri

Recommended Posts

puteai sa dai un tel la politie

asa cum tu nu ai facut nimic asa si altul care vede cum unu iti trage un lung de linie cu cheia pe capota nu face nimic

spiritu civic e de sters la fund...normal ca doar suntem romani

indiferenta si rasina e ceea ce ne caracterizeaza ca popor,ca natiune nu suntem

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trebuia sa dai un tel la politie. Daca vandalul era un vecin al proprietarei masinii era usor de gasit. Probabil biata femeie nu stie nici acum cine i-a rupt oglinzile. Era un vandal in minus pe strazi daca ai fi chemat politia...sau macar unul amendat.

298098[/snapback]

 

 

pai nu numai ca sta prin zona... dar are parcata masina exact pe locul respectiv... asa ca este usor de gasit, mai ales ca in fiecare zi, o vad acolo cand ma duc la facultate. in schimb nu am mai vazut renault-ul clio.

 

ps. inainte de plecare a avut grija sa ne ameninte printre dinti pe toate trei ca "n-am vazut nimic", si ca "daca am vazut, are el grija de noi". problema mea e ca si eu imi tin masina parcata in zona... si n-am chef sa-mi culeg oglinzile de pe asfalt...

 

what should i do?

Link to comment
Share on other sites

ps. inainte de plecare a avut grija sa ne ameninte printre dinti pe toate trei ca "n-am vazut nimic", si ca "daca am vazut, are el grija de noi".

what should i do?

da-te bine pe langa o echipa de rugby... :blink:

ce grija sa aiba? faza cu amenintatu' e chiar penibila. nu iti parca masina pe locul lui, asta pentru inceput...

Link to comment
Share on other sites

pai nu numai ca sta prin zona... dar are parcata masina exact pe locul respectiv... asa ca este usor de gasit, mai ales ca in fiecare zi, o vad acolo cand ma duc la facultate. in schimb nu am mai vazut renault-ul clio.

 

ps. inainte de plecare a avut grija sa ne ameninte printre dinti pe toate trei ca "n-am vazut nimic", si ca "daca am vazut, are el grija de noi". problema mea e ca si eu imi tin masina parcata in zona... si n-am chef sa-mi culeg oglinzile de pe asfalt...

 

what should i do?

298105[/snapback]

pt astfel de faze exista "schimbatorul de pareri" alias bata de baseball, care din pacate la noi in tara e mai necesara ca triunghiul reflectorizant sau trusa medicala :blink:

Link to comment
Share on other sites

ps. inainte de plecare a avut grija sa ne ameninte printre dinti pe toate trei ca "n-am vazut nimic", si ca "daca am vazut, are el grija de noi". problema mea e ca si eu imi tin masina parcata in zona... si n-am chef sa-mi culeg oglinzile de pe asfalt...

 

what should i do?

298105[/snapback]

Pai atunci inseamna ca e clar ca individul e chiar periculos. Daca tot zici ca parchezi si tu masina in zona in mod regulat, sfatul meu e sa lasi mai bine sa "doarma" un pic spiritul civic pentru ca prea multe nu o sa rezolvi. Poate doar sa atragi furia dementului asupra masinii tale sau, mai rau, asupra ta. Din pacate asta e tara in care traim :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci inseamna ca e clar ca individul e chiar periculos. Daca tot zici ca parchezi si tu masina in zona in mod regulat, sfatul meu e sa lasi mai bine sa "doarma" un pic spiritul civic pentru ca prea multe nu o sa rezolvi. Poate doar sa atragi furia dementului asupra masinii tale sau, mai rau, asupra ta. Din pacate asta e tara in care traim :blink:

298140[/snapback]

Eu zic sa ii lasi o "anonima" vecinei" ca sa stie si ea cine a fost cel care i-a rupt oglinzile!

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu pe cineva cu un Kia Opirus pe care i-au varsat unii lichid de frana pe masina...si masina a stat parcata cateva zile..

297130[/snapback]

 

Si eu am patit la fel cu fosta mea masina neagra... si tocmai ii schimbasem bara pe spate. :blink: am dus-o eu la spalatorie, au frecat-o baietii cat au putut si tot degeaba. Se matuise tot lacul si cand am vandut-o a trebuit s-o revopsesc!

de fapt... masina a fost vopsita in intregime tocmai pentru ca mai intai au zgariat-o pe partea dreapta pe pe far (si farul era zgariat!) pana pe stop! si cand au vazut - nu stiu daca erau aceeasi - ca nu mi-am vopsit-o... au desenat toate piesele care scapasera masacrarii!

Link to comment
Share on other sites

da-te bine pe langa o echipa de rugby... :)

ce grija sa aiba? faza cu amenintatu' e chiar penibila. nu iti parca masina pe locul lui, asta pentru inceput...

298116[/snapback]

 

cred ca pt inceput ar trebui sa iau lectii de box sau sa imi fac rost de un bodyguard! pe de alta parte, ma gandesc ca atata timp cat eu am de unde sa-l iau pe el, si el are de unde sa ma ia pe mine... sau cel putin masina mea! :blink:

Link to comment
Share on other sites

vandalismul nu afecteaza numai masini, ci si de ex si florile din parc: la Bucuresti plimbam copilul in carucior, doi indivizi rupeau in nestire flori, lumea privea, nu zicea nimic si trecea mai departe; m-am trezit eu sa-i explic copilului: uite vandalii etc nu va e rusine bai! ce sunt florile voastre? sunt ale tuturor, placerea tuturor sa le priveasca sa le miroasa...ce te bagi? zice unul din ei..-eu: imi educ copilu'; pe tine cine te-a educat? daca nu aveam muschii umflati pe mine de furie sigur "mi-o luam" iar copilul risca si el mult; nimeni din persoanele din jur care priveau nu a zis nici p@s; vin eu din Busteni sa fac spirit civic in Capitala. ti-ai gasit! dar grav e ca daca nimeni nu zice nimic, lucrurile nu se vor schimba niciodata la noi, la voi...
Link to comment
Share on other sites

@LoladeZamora:

tocmai asta e problema... cu o floare nu se face primavara! vandalismul tine in primul rand de educatie... atata timp cat pe foarte multi nu a avut cine sa-i invete ca nu e bine sa rupa florile din parc, ei iata ca o fac! si poate razlet se mai gaseste cineva ca tine care sa-i traga de urechi. insa pana sa constientizeze ei ca e un lucru rau (nu mai au 5 ani!) drumul este extrem de lung...

 

de fapt, asta e problema cu Romania... din nefericire, mai avem nevoie de ani intregi pana sa invatam sa ne civilizam...

Link to comment
Share on other sites

Mai este mult pana o sa se schimbe treaba si la noi. Da pe stirile de la ora 5 si ai sa vezi ce vreau sa zic, beau oamenii un paharel si dupa 5' se mananca coliva...pe cand in alte parti la tara oamenii is mai civilizati, au o alta cultura, chiar mai civilizati ca la noi la oras. Poate peste 20-30 de ani o sa inceapa si la noi sa miste treaba dar deocamdata...
Link to comment
Share on other sites

Nu are ca subiect vandalismul dar am patit-o si eu acum cateva zile cu un tiganete infuriat.

Eram In zona Carrefour Orhidea si respectivul (cca.20 ani) isi ameninta prietena(cca.16ani) care parea o finuta in comparatie cu el, ca ii rupe capul.

Mi s-a facut mila de ea si l-am intrebat "frumos" ce are cu ea.

Imi raspunde ca e "femeia lui" si ca face ce vrea cu ea. Dupe ce i-am spus ca din momentul ala, el a devenit femeia mea si ca fac eu ce vreau cu el s-a dus dracu in 5 secunde. A lasat fata si s-a facut nevazut imediat.

Prin asta nu vreau sa spun decat ca macar cei care se pot impune intr-o cauza buna sa o faca fara sa stea pe ganduri si asa poate copiii nostri nu vor mai fi nevoiti sa supotre atatea mizerii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut impulsul sa bat niste pusti pe care i-am vazut de la balcon ca se jucau fotbal in parcare si aveau poarta unde era masina mea parcata. Si doar cat am stat la balcon a luat vreo 3 mingii.

Am coborat si i-am gonit si le-am aruncat mingea in ghena DAR nu i-am mai batut pentru ca mi-a venit urmatoarea idee:

OK, il bati...ii suna apa-n cap. DAR cum poti fii sigur ca nu se razbuna TOT pe masina dupa o saptamana, doua. Efectiv nu ai cum sa-l prinzi si ce sa-i faci. Asteapta o luna sa zik dupa care trece cu un cui peste tot la 3 dimineata!

 

hm...mie de asta mi-e cel ma frica...

Link to comment
Share on other sites

Bine gandit. Daca le-ai aruncat mingea la ghena si i-ai alungat, daca urmaresc rationamentul tau, ce crezi ca-ti vor face? Iti vor schimba stergatoarele cand se uzeaza, iti spala masina cand se murdareste, te anunta cand placutele de frana sunt la limita uzurii, etc. ? Mai bine le aplicai corectia de rigoare, cel putin daca pateste masina ceva, ai un suport moral. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Pai copii sunt obisnuiti cu tratamente d-astea din partea adultilor...si nu li se pare ceva iesit din comun sa fie alungati. Dar daca ii bateam era altceva...asta a fost rationamentul. Si in plus unul a intrat in ghena si a recuperat mingea (m-a distrat ft tare faza).
Link to comment
Share on other sites

Pai copii sunt obisnuiti cu tratamente d-astea din partea adultilor...si nu li se pare ceva iesit din comun sa fie alungati. Dar daca ii bateam era altceva...asta a fost rationamentul. Si in plus unul a intrat in ghena si a recuperat mingea (m-a distrat ft tare faza).

301628[/snapback]

tu cand erai copil ce faceai? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.