Jump to content

Cum as putea trage de numerele rosii?


Thug4life_HD

Recommended Posts

Am si eu un 520i E34 din '88...i-a pus deja numere provizorii fostul proprietar...si au expirat...se poate cumva sa mai rezolv pe cateva luni nr provizorii,pana prin ianuarie 2008(pt k astept scaderea taxei :blink: )...unii spun ca nu se poate doar odata :) ,dupa intrarea in tara...pls help
Link to comment
Share on other sites

Sa dea D-zeu sa nu fie asa cum scrie pe situl ala ca ne umplem de cazane rau de tot!

PS: Nu ma refer la pasionati care aduc o masina veche (gen membrii forum, etc) ci la tot felul de pers dubioase care vor cauta toate masinile ieftine de care vor sa scape altii si le vor inmatricula aici, punand vieti in pericol!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Este o gandire puerila...cazurile cu romanasul care vrea sa-si inlocuiasca Dacia din 74 reprezinta 2-3% din cei care vor aduce masini de acest gen...pentru curse, cercuri, cei care si-au luat permisul de 5 zile si vor aduce un 525 de 200 CP si vor fi kamikaze pe sosele, rezultand tragedii enorme...pt parinti si nu numai, tot felul de pers dubioase care nu si-au permis o masina, etc etc!
Link to comment
Share on other sites

Puerila? :)

 

Ia sa privim pic lucrurile mai la adancime: Chiar daca iti poti aduce o masina de 30 de ani, nu o vei face, pentru ca nu vei mai gasi piese. Daca esti amarat si vrei masina nu iti vei aduce un 525, 530, pentru ca te va omora consumul de benzina, impozitele, RCA-ul.

La fel,daca analizezi piata de secondhand in afara, vei vedea ca masinile din '90 sun la preturi derizorii... La fel ca cele din '80 ... Deci, daca la 100 EU poti avea Vectra din 90 sau Ascona din 80, ce crezi ca va alege romanul?

 

Pustiul cu carnet de 5 zile nu va primi 525, ca nu isi va plati singur toate cele de mai sus. Pustiul de bani gata care primeste Veyron/lambo/Porsche nou ca premiu ca a ajuns la 18 ani fara sa moara dintr-o supradoza e mult mai periculos.

 

 

Si sunt multe de astfel de rationamente care vor determina ca marea majoritate masinilor vechi care vor intra in tara sa nu fie ma batrane de anii 92-95, cu motoare de 1600, 1800, maxim 2000. Ceea ce nu este asa de grav.

 

Sunt prea pueril? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Este o gandire puerila...cazurile cu romanasul care vrea sa-si inlocuiasca Dacia din 74 reprezinta 2-3% din cei care vor aduce masini de acest gen...pentru curse, cercuri, cei care si-au luat permisul de 5 zile si vor aduce un 525 de 200 CP si vor fi kamikaze pe sosele, rezultand tragedii enorme...pt parinti si nu numai, tot felul de pers dubioase care nu si-au permis o masina, etc etc!

298403[/snapback]

 

Atata timp cat am vazut pe acest forum proprietar de 530d E39 care cauta placute de frana sh, e clar ca nu conteaza ce masina e, conteaza caracterul si simtul de raspundere al proprietarului.

 

E clar ca romanii nu-si intretin bine masinile si asta e indiferent de marca...

O piesa sh e intotdeauna preferata de majoritatea dintre romani uneia noi si asta sa zicem ca e ok in cazul unei piese de caroserie, un accesoriu banal, insa la directie, frane, suspensie, motor, nu e normal.

 

Cei care-si vor BMW-uri vechi pt curse, cercuri si nu au bani de impozit, reparatii, intretinere, RCA (care la 2500 cmc va fi de 8 mil incepand cu anul viitor) nu vor putea sa-si aduca.

 

Acea scuza ca daca s-ar scoate taxa s-ar aduce numai cazane e o vrajeala.

Poate nu s-ar mai cumpara asa mult Logan, s-ar aduce mai multe Astra, Vectra in loc, ceea ce ar fi ok din punctul meu de vedere.

 

Cei care viseala la E30 din afara pe 1000 de euro vor avea supriza neplacuta ca au cumparat niste cazane care nu sunt bune de nimic si nu vor iesi din parcare cu ele.

Un E30 ok e peste 3000 euro in afara.

Plus ca nivelul impozitelor la care s-a ajuns este prohibitiv pt multi.

 

Si nu cred ca daca nu-ti permiti o masina esti dubios :blink:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sa dea D-zeu sa nu fie asa cum scrie pe situl ala ca ne umplem de cazane rau de tot!

PS: Nu ma refer la pasionati care aduc o masina veche (gen membrii forum, etc) ci la tot felul de pers dubioase care vor cauta toate masinile ieftine de care vor sa scape altii si le vor inmatricula aici, punand vieti in pericol!

298399[/snapback]

...bre "taricene" cum sa puna vietile in pericol....

Link to comment
Share on other sites

...bre "taricene" cum sa puna vietile in pericol....

298425[/snapback]

Simplu..aducand un cazan la care nu mai tin franele...sau la care sa cada o roata, cum i s-a intamplat unui prieten cu OPEL Calibra din 1992. A luat o curba cu viteza...ca are masina SPORT si i-a sarit o roata...ca era mancata pe dedesubt...era 1.000 EUR in DE masina! Deci a avut noroc ca a scapat cu viata...dar daca era un copil pe strada...

Nu vreau sa mai intru in nici un fel de polemici! Aici ma retrag!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Se va umple toata Romania de ciurucuri pe 4 roti! ...amintiti-va cate ariciumbe de masini au intrat in tara si au fost inmatriculate in perioada `90-`95 !!! Romanu` e carpaci, prefera lucrurile ieftine si de proasta calitate nu-si va lua niciodata E30-ul de 3000-4000 Euro, il va lua pe cel de 700 Euro, iar Dacia din `74 o va inlocui-o cu un Fiat Ritmo ce-i drept din `80 dar tot kamikaze pe sosea va fi!

 

Parerea mea: sa fie cum a fost candva: Sa nu ai dreptul sa inmatriculezi in Romania o masina mai veche de 8-10 ani !

Link to comment
Share on other sites

Se va umple toata Romania de ciurucuri pe 4 roti! ...amintiti-va cate ariciumbe de masini au intrat in tara si au fost inmatriculate in perioada `90-`95 !!! Romanu` e carpaci, prefera lucrurile ieftine si de proasta calitate nu-si va lua niciodata E30-ul de 3000-4000 Euro, il va lua pe cel de 700 Euro, iar Dacia din `74 o va inlocui-o cu un Fiat Ritmo ce-i drept din `80 dar tot kamikaze pe sosea va fi!

299023[/snapback]

 

 

pai ai fi vrut sa intre masini din 2000 in perioada aia? :blink: in perioada aia, orice "ariciumba" de masina a intrat de afara, era mult mai buna decat cotetele noastre de dacii din '78.... ai facut o comparatie fara nicio logica. foarte bine ca spui ce gandesti, dar trebuie si sa gandesti ce spui.

Link to comment
Share on other sites

Se va umple toata Romania de ciurucuri pe 4 roti! ...amintiti-va cate ariciumbe de masini au intrat in tara si au fost inmatriculate in perioada `90-`95 !!! Romanu` e carpaci, prefera lucrurile ieftine si de proasta calitate nu-si va lua niciodata E30-ul de 3000-4000 Euro, il va lua pe cel de 700 Euro, iar Dacia din `74 o va inlocui-o cu un Fiat Ritmo ce-i drept din `80 dar tot kamikaze pe sosea va fi!

 

Parerea mea: sa fie cum a fost candva: Sa nu ai dreptul sa inmatriculezi in Romania o masina mai veche de 8-10 ani !

299023[/snapback]

 

:) :)

 

Ce faci omule, traiesti in trecut? Wellcome to the future!! :D

 

Eu nu mi-am luat masina atunci, ca vroiam minim Euro 3 Si DSC pe ea. SI erau scumpe alea. Sau oarecum neinventate. :)

 

'90... '95... sa zicem o medie '92.... Deci romanul isi lua atunci masina din '80... deci de 12 ani vechime... Conform logicii tale, in '08 isi va lua masina din '96. Multumesc ca sprijini exact rationamentul meu, chiar fara sa vrei! :)

 

La 700 de Eu iti poti aduce Golf 3 din Germania. E ariciumba asta? :blink:

 

 

Ai grija ca e ft grav ca ai spus chestia asta public! Esti unul din putinii care spun cu adevarat ce gandesc! Respect!

299026[/snapback]

 

Alex, e foarte bine ca unii spun cu adevarat ce gandesc. Insa nu esti tu unul dintre ei :) Pe tine cel mai mult te oftica la scaderea taxei faptul ca TU AI PLATIT-O in forma veche, marita. Ai si zis-o undeva, dar mi-e lene sa o caut acum (o fac, insa, la cerere :D ). De aceea esti surd la toate argumentele... Nu te doare pe tine de siguranta oamenilor pe sosele sau de iarba verde din Romania...

Link to comment
Share on other sites

Se va umple toata Romania de ciurucuri pe 4 roti! ...amintiti-va cate ariciumbe de masini au intrat in tara si au fost inmatriculate in perioada `90-`95 !!! Romanu` e carpaci, prefera lucrurile ieftine si de proasta calitate nu-si va lua niciodata E30-ul de 3000-4000 Euro, il va lua pe cel de 700 Euro, iar Dacia din `74 o va inlocui-o cu un Fiat Ritmo ce-i drept din `80 dar tot kamikaze pe sosea va fi!

 

Parerea mea: sa fie cum a fost candva: Sa nu ai dreptul sa inmatriculezi in Romania o masina mai veche de 8-10 ani !

299023[/snapback]

 

Si tu ai impresia ca daca romanul se duce si isi ia E30-ul de 700 de euro va avea si bani sa-l faca macar tehnic sa mearga?

Sau vor avea bani cei care nu-si permit o masina veche in stare buna sa plateasca taxele la ea? Ma refer la impozit si RCA ...asta ca sa numai vorbesc despre intretinere.

 

Marea majoritate a romanilor nu cauta "bolizi" cu care sa faca "tragedii", cauta un inlocuitor pt Solenza, Logan, o masina care sa consume putin, sa fie diesel, sa fie ieftina la intretinere, cu motor mic pt impozit scazut, etc.

 

Cei cu E30 si alte masini puternice care vor dori sa aduca in tara nu cred ca reprezinta chiar o problema pentru ca in general sunt tineri fara venit propriu si nu o sa le ia nimeni o masina din afara de 1000 de euro in care sa mai bage lejer 3-4000 de euro ca sa arate cat de cat bine si sa si mearga.

 

Nu achizitia unei masini este adevarata problema ci intretinerea ei...

 

Ai grija ca e ft grav ca ai spus chestia asta public! Esti unul din putinii care spun cu adevarat ce gandesc! Respect!

299026[/snapback]

 

Exact cum ti-a zis si muadib, pe tine te deranjeaza faptul ca deja ai platit taxa si ca peste cateva luni unii vor aduce masini si vor plati o taxa mult mica si ca tie nu iti va da nimeni inapoi diferenta de taxa.

Nu e corect sa se intampla asa dar si tu aveai posibilitatea sa astepti sa se scada taxa, n-ai asteptat acuma ce vrei? Traiesti in Romania doar...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai si cu un cazan de acest fel poate cineva sa circule?

Plus ca si daca ar putea pt o perioada scurta pana cand pica ceva important, nu cred ca o astfel de masina e mai periculoasa decat o Lada, Wartburg sau o Dacie berlina rupta...

 

Eu spun ca nu vor exista multi care sa aduca cazane daca se scoate taxa ci mai degraba masini de mic litraj...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.