Jump to content

N42 vs M47 de la bmw desigur


DTM

Recommended Posts

Deci dupa cum a-ti vazut in titlu,as vrea sa aud de la voi pareri pro si contra,detaliate :)

Costuri de intretinere,randament in trafic,consumuri....si altele.

 

Am avut 2 bmw benzinare,deci mi-e cam greu sa trec la sound ul de diesel....cine stie ma intelege :blink: dar pe de alta parte ma gandesc la cuplul incredibil...

Link to comment
Share on other sites

Deci sã ÎnÞeleg cã nimeni nu e În mãsurã sã mi rãspundã...dc nu m aÞi ÎnÞeles e vorba de motoarele de 2l benzinã de pe 318 facelift de 143 cp 200nm ºi cel de 2l diesel de pe 320d 136cp 285nm.dar mã gândesc cã deja ºtiaÞi...
Link to comment
Share on other sites

Un N42 este foarte ok, relativ fiabil si cu un consum decent.

daca tot vrei M47, cumpara-l pe cel cu injectie common rail.

303129[/snapback]

pai m ar interesa În ce constã aceastã fiabilitate.cât consumã În bucuresti spre ex.

Ce piese picĂŁ ĂŽn primul an de rulaj ĂŽn ĂžarĂŁ..

Pt m47tu nu dispun de suficiente finanÞe.sincer În mom de faÞã Înclin foarte mult spre n42b20.am ÎnÞeles cã urcã foarte uºor În ture.

Link to comment
Share on other sites

pai m ar interesa În ce constã aceastã fiabilitate.cât consumã În bucuresti spre ex.

Ce piese picĂŁ ĂŽn primul an de rulaj ĂŽn ĂžarĂŁ.. 

Pt m47tu nu dispun de suficiente finanÞe.sincer În mom de faÞã Înclin foarte mult spre n42b20.am ÎnÞeles cã urcã foarte uºor În ture.

303144[/snapback]

 

 

Userul @gbu a avut N42 si daca nu ma insel a fost foarte multumit, incearca sa iei legatura cu el :blink:

Link to comment
Share on other sites

Userul @gbu a avut N42 si daca nu ma insel a fost foarte multumit, incearca sa iei legatura cu el :blink:

303147[/snapback]

PĂŁi mai fraĂžilor mĂŁ aÂşteptĂŁm sĂŁ obĂžin mai multe informaĂžii de la voi nu doar direcĂžionari cĂŁtre alĂži membrii.se pare cĂŁ i ll do this on my way.oricum mi aĂži fost de mare ajutor.se poate ĂŽnchide topicul

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi mai fraĂžilor mĂŁ aÂşteptĂŁm sĂŁ obĂžin mai multe informaĂžii de la voi nu doar direcĂžionari cĂŁtre alĂži membrii.se pare cĂŁ i ll do this on my way.oricum mi aĂži fost de mare ajutor.se poate ĂŽnchide topicul

303358[/snapback]

 

 

Atat am stiut, atat ti-am spus, sorry :blink:

Link to comment
Share on other sites

Scuze de intarziere, am fost cam busy... Promit sa nu se mai repete :blink: :)

 

Am avut eu N42B20 pe masinuta, adica 318i in termeni comuni. Mie si acum mi se pare ca mergea frumos, nu mi se parea zgomotoasa desi lumea pe aici cam injura 4 cil...... Consuma cam 13.5 in conditiile in care un 525iA imi lua 19-20 si CLK 240 imi ia 14-15. Deci compar acelasi oras, acelasi sofer, aproximativ aceleasi conditii de trafic si aceleasi trasee. Probabil ca tie iti va consuma altfel, asta depinde f mult de sofer si traseu. Afara mergeam lejer cu 7.5-8, probabil ca poate sa consume si mai putin, dar adorm eu la volan sa merg cu 90 pe tempomat. Am avut-o un an, timp in care am bagat bani doar in revizii, n-a picat absolut nimic la ea.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de intarziere, am fost cam busy... Promit sa nu se mai repete :blink: :)

 

Am avut eu N42B20 pe masinuta, adica 318i in termeni comuni. Mie si acum mi se pare ca mergea frumos, nu mi se parea zgomotoasa desi lumea pe aici cam injura 4 cil...... Consuma cam 13.5 in conditiile in care un 525iA imi lua 19-20 si CLK 240 imi ia 14-15. Deci compar acelasi oras, acelasi sofer, aproximativ aceleasi conditii de trafic si aceleasi trasee. Probabil ca tie iti va consuma altfel, asta depinde f mult de sofer si traseu. Afara mergeam lejer cu 7.5-8, probabil ca poate sa consume si mai putin, dar adorm eu la volan sa merg cu 90 pe tempomat. Am avut-o un an, timp in care am bagat bani doar in revizii, n-a picat absolut nimic la ea.

303739[/snapback]

 

hmm,13.5 e un consum nu prea mic pt "is"ul asta.

al meu M50 pe pompa fara sa fiu atent la modul de condus in TM imi ia 14.5.

pe carte la N42B20 da un consum de 10.2 din cate mi aduc aminte,normal depinde de fiecare "talpa" in parte.

am ales motoarele astea pt ca sunt ambele de 2L si nu vreau sa sar de pragul asta...prietenii stiu de ce"

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand 320d de 150cp,mai bine faci un efort si il iei pe asta pentru ca zic eu e mare diferenta intre cel de 136cp si benzinaru 318i iar la consum promit ca nu o sa sara de 10% in Timisoara.De fapt al meu ia maxim 10% in circulatia de la noi si mai e si automata. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand 320d de 150cp,mai bine faci un efort si il iei pe asta pentru ca zic eu e mare diferenta intre cel de 136cp si benzinaru 318i iar la consum promit ca nu o sa sara de 10% in Timisoara.De fapt al meu ia maxim 10% in circulatia de la noi si mai e si automata.

303847[/snapback]

 

nu stiu "pe cine sa mai sun"... :blink: pt facelift...

ms mircea.

ma uit sincer pe mobile doar pt niste evaluari de preturi,ca nu o sa ma pun sa umblu prin toata germania dupa masinile de pe mobile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.