Jump to content

Consum bizar 530i E60


Recommended Posts

Mi-am adus un 530i E60 acum cateva zile din DE. Masina are 70k km si e foarte bine intretinuta, atat pe afara cat si pe dinauntru. Problema este cu ... consumul mic. Sa va explic.

 

Am venit MUC - Szeged - Sibiu cu o medie de viteza de 75km/h. Pe autostrada am mers cruise cu 160. In rest, cum s-a putut, dar n-am lasat-o sa se odihneasca. In total am facut 13 ore pana in Sibiu. Mi-a mancat 9.9l.

 

Am ajuns in Bucuresti duminica la 14:00. Am resetat consumul mediu. M-am dus pana in Rahova. Pe urma la Cora Lujerului. Pe urma iar in Rahova. Pe urma in Giurgiului unde stau.

Luni dimineata la 9, din Giurgiului pana pe Stefan cel Mare. Seara pe la 9 retur. Azi dimineata la fel.

 

Consumul mediu este de 6.3l la 100km. SASE-TREI. Nu inteleg de ce asa mic. E stricat ceva si daca da, ce poate fi?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1, 2 si a 3-a. In a 3-a am 60km/h la 2k ture, deci nu am nevoie sa schimb a 4-a.

 

Schimb cam pe la 2k ture. Ocazional o mai si duc in 4k, dar mai mult nu am nevoie :)

 

Mentionez ca in acelasi stil de condus, fostul E60 520i sugea vreo 13-14l. Clar e ceva bizar. Cineva de la BMW mi-a spus ca in regim normal, motorul de 3l misca mult mai usor masina si d-asta consuma putin. Dar 6.3l e totusi mult prea putin.

 

Probabil o sa fac ca la vechea Dacie: fac plinul si numar km pana cand se aprinde becul :blink:

Link to comment
Share on other sites

1, 2 si a 3-a. In a 3-a am 60km/h la 2k ture, deci nu am nevoie sa schimb a 4-a.

 

Schimb cam pe la 2k ture. Ocazional o mai si duc in 4k, dar mai mult nu am nevoie :)

 

Mentionez ca in acelasi stil de condus, fostul E60 520i sugea vreo 13-14l. Clar e ceva bizar. Cineva de la BMW mi-a spus ca in regim normal, motorul de 3l misca mult mai usor masina si d-asta consuma putin. Dar 6.3l e totusi mult prea putin.

 

Probabil o sa fac ca la vechea Dacie: fac plinul si numar km pana cand se aprinde becul :)

304282[/snapback]

 

Daca schimbi tot la 2000 de ture s-ar putea sa fie un consum normal. Mie cel mai mic consum pe care mi l-a scos(520i) a fost de 7,2 la drum intins...

 

PS: niste poze cand vedem? :blink:

Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

pai vezi si tu cata benzina mai ai in rezervor :) eu am E90 318i si consum 12.2 in bucuresti mers prin aglomeratie multe opriri si bag 1 plin la 5 zile....cred ca masina asta e setata sa consume mult :))) si cand vreau doar sa ma plimb seara usor vad cum se scurge benzinaaaaaaa :blink: un consum normal pt a ta ar fi un 16-17
Link to comment
Share on other sites

Ii fac maine un plin si resetez km + consumul. Sa vad cati km fac cu jumatate de rezervor. Fac consumul babeste si pe urma compar cu ce-mi spune consumul din computer. Daca arata la fel, aia ie. Ma mai uit o data in cartea masinii sa nu cumva sa-mi fi pus astia motor de 1.8d :blink:
Link to comment
Share on other sites

Pai stai ca omul zice ca a verificat si nu il are setat asa, deci e mister maxim. :)

304448[/snapback]

n-a zis ca l-a verificat, a zis ca nu crede... eu inca sustin ca asta e problema. si cam ar iesi si calculele. daca merge 6.3 km cu un litru, asta inseamna ca-i mananca vreo 15-16... cam asta-i consumul :)

 

iar in afara cica ii arata 9.9... cum sa consume mai mult in afara decat in bucuresti? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca am avut dreptate, de acum inainte sa imi ziceti Mama Omida. :blink:

 

Nu e rau consum de 15-16 daca mergi doar cu vitezele 1-2.... Doar de curiozitate, aphedrone, cat iti indica viteza medie de deplasare la consumul asta? Asa e cel mai relevant, sa le resetezi pe amandoua deodata.

Link to comment
Share on other sites

Did that. Vreo 20-22km/h. Cum am mai spus: la 60km/h am 2k ture in a 3-a. Sunt prins in 3 trepte. Daca fac cum spuneti voi, sa nu mai schimb asa de repede, raman intr-a 2-a.

 

Care mai are 530i, sa ma invete cum sa merg cu ea :blink:

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.