Jump to content

Eu, vanzatorul


LoLa

Recommended Posts

Am intrat pe forum BMWClub cand cele doua concilii, contabil si de familie, reunite, au hotarat ca masina trebuie vanduta. Singurul ei pacat, pe langa rujul de pe buze si rosul din obraji, fiind faptul ca a devenit neincapatoare pentru trib. Am intrat pe forum doar dupa ce am zarit adresa web pe spatele unui E46 negru oprit la Dijital pe Lizeanu.

 

Deci am intrat aici ca sa vand. Nu m-am prea tinut de vanzarea asta. M-a furat peisajul clubului. Si "Pe margine". Si informatiile tehnice. Instructiv. Si certurile, ca sa fiu "tzatza" ca Lola, care cum e ceva, hop la geam sa vada ce se petrece!.

 

Azi, pe nerasuflate, am citit topicurile despre furturi.

 

Prietenul meu de-o mie si una de beri, Sergentul, m-a tras de urechi cand am cumparat o nuca de schimbator, second hand, de pe okazii: e furaciune, ba! Slava Domnului ca nu era o oglinda, poate furata chiar de la unul dintre voi!

 

Daca nu ar fi cumparatori, nu ar fi nici vanzatori, zice el mai departe, iar in timp ce-si rezolva aerofagia, eu incerc sa-l contrez: dar iata, eu vand masina si nu-i nimeni sa o cumpere. Normal, puiule, pentru ca n-ai furat-o… dac'-o furai, ia sa vezi tu ce iute o vindeai, fara prea mare bataie de cap… Oare are dreptate in privinta furturilor? E un cerc vicios? Se poate face ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca ai stat prea mult Pe Margine. Redundanta, fara orizonturi deschise.

304777[/snapback]

adevarat, am stat cam mult Pe margine; e vremea schimbarii

 

L.E.: era sa uit, bafta la vanzare!

304777[/snapback]

Merci :blink:

Link to comment
Share on other sites

EU cred ca cererea/oferta de lucruri furate de tot felul nu va dispare prea curand din pacate. Romanul e prea bucuros de chilipiruri si prea sarac. Si nu vb numai de lipsa banilor ci si de saracia sufleteasca, de lipsa de constiinta civica. :) SI atata vreme cat furtul de orice fel incepe inca din familie sau de pe bancile scolii nu prea vad o starpire a fenomenului prea curand. Poate sunt eu mai pesimist dar ...

 

Bafta la vanzare :) Sper sa revii printre noi cu un BMW mai incapator :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca e vina niciunui hot de masini ca nu poti vinde masina ta,corecta :blink:

304787[/snapback]

Nu asta am vrut sa zic, mai ales ca acum nu ma plang ca nu am vindut masina, o noua achizitie a devenind brusc problematica, deci masina in clipa de fata imi este 100% utila

Datorita acestei "vanzari" am facut cunostinta cu forumul acesta, care mi-a adus un plus de informatii in domeniu auto - bmw, ceea ce ma bucura sincer

Apropos: poate imi explici de ce cineva care era interesat a renuntat zicand ce e ceva putred, ca nu se poate ca 316 sa aiba 1,9l si nu 1,6l - ca doar e 316. Asa umbla vorba in targ, sau tipul e un caz particular?

Link to comment
Share on other sites

si asta pt ca in general romanu isi ia masini pe care nu le poate intretine

dar ce e mai important decat rasina?

304794[/snapback]

 

 

Ai fi surprins cati romanasi cu bani, ce si-ar permite chiar sa cumpere masina din nou in caz ca li s-ar fura sticla de la oglinzi, tot dupa "chilipiruri" umbla :blink:

Link to comment
Share on other sites

EU cred ca cererea/oferta de lucruri furate de tot felul nu va dispare prea curand din pacate. Romanul e prea bucuros de chilipiruri si prea sarac. Si nu vb numai de lipsa banilor ci si de saracia sufleteasca, de lipsa de constiinta civica. :) SI atata vreme cat furtul de orice fel incepe inca din familie sau de pe bancile scolii nu prea vad o starpire a fenomenului prea curand. Poate sunt eu mai pesimist dar ...

 

Bafta la vanzare :)  Sper sa revii printre noi cu un BMW mai incapator :blink:

304793[/snapback]

10x!

Pacat ca nu sunt si monospace de la BMW

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

Ai fi surprins cati romanasi cu bani, ce si-ar permite chiar sa cumpere masina din nou in caz ca li s-ar fura sticla de la oglinzi, tot dupa "chilipiruri" umbla  :blink:

304797[/snapback]

p'aia ii inteleg oarecum.....banii se fac greu,si cand ii faci cu greu te cam uiti la ei

vb lu Prigoana "crezi ca mai faceam eu avere daca eram mana-larga?"

eu nu ii inteleg pe astia cu salariu de 200-300E/luna care se imbraca numai de firma si dau jumate de salariu pe un parfum

asa e si cu masinile

ma screm,ma rup,imi iau BMW dar ma plimb cu el cam 1 sapt/luna cand am bani de benzina

si de aici pana la vecinul meu,fostul meu vecin din baba novac care sta la garsoniera ,om normal....si dintr-o data in vad in 645i....masina proprie

masina mai scumpa ca locuinta in care sta cu cca 50%

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

p'aia ii inteleg oarecum.....banii se fac greu,si cand ii faci cu greu te cam uiti la ei

vb lu Prigoana "crezi ca mai faceam eu avere daca eram mana-larga?"

eu nu ii inteleg pe astia cu salariu de 200-300E/luna care se imbraca numai de firma si dau jumate de salariu pe un parfum

asa e si cu masinile

ma screm,ma rup,imi iau BMW dar ma plimb cu el cam 1 sapt/luna cand am bani de benzina

si de aici pana la vecinul meu,fostul meu vecin din baba novac care sta la garsoniera ,om normal....si dintr-o data in vad in 645i....masina proprie

masina mai scumpa ca locuinta in care sta cu cca 50%

304802[/snapback]

las' ca acum au sarit in sus ca arse si preturile caselor! nu zic ca o garsoniera in baba novac a ajuns cat un 645..

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu Romania anului 2007 (si cu atat mai putin cea a anului 2008) nu digera BMW-uri second-hand... Indiferent de model, prima remarca pe care o vei primi va fi ca "papa muuulta benzina/motorina, nu? "

 

 

Dai sigla jos, pune Opel, si pe spate insemnul 1.7DTI. O sa o vinzi instant. :)

 

Altfel o dai numai unui maniac ca noi... Si poate asa e bine... Lucrurile bune trebuie sa ramana in familie :blink:

Link to comment
Share on other sites

las' ca acum au sarit in sus ca arse si preturile caselor! nu zic ca o garsoniera in baba novac a ajuns cat un 645..

304805[/snapback]

nu....locatia de care vb e o strada care da in baba novac(cam la 70m)....s-a vandut acum 2 luni 2cam 78000....deci sub un seria6 nou

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu Romania anului 2007 (si cu atat mai putin cea a anului 2008) nu digera BMW-uri second-hand... Indiferent de model, prima remarca pe care o vei primi va fi ca "papa muuulta benzina/motorina, nu? "

Dai sigla jos, pune Opel, si pe spate insemnul 1.7DTI. O sa o vinzi instant. :)

 

Altfel o dai numai unui maniac ca noi... Si poate asa e bine... Lucrurile bune trebuie sa ramana in familie :)

304806[/snapback]

 

ca bine zici; cel mai grav este ca simt crescand riscul de a prinde microbul, o s-o mai raresc cu vizitele pe la Bmw club :blink:

Link to comment
Share on other sites

si asta pt ca in general romanu isi ia masini pe care nu le poate intretine

 

304794[/snapback]

Total de acord.

Romanii au obiceiul de a se imprumuta de la banca pt o masina, de a vinde un teren mostenit numai ca sa para mai bogati decat sunt de fapt, parcand apoi la scara un BMW, Mercedes, Audi, etc. pe care de fapt nu si-l permit.

 

Iar a vinde o casa sau un teren ca sa cumperi o masina e o mare prostie..

Link to comment
Share on other sites

asta e mentalitatea la bucuresti... :blink: omu prefera sa auda pe vecinu' de sus cum i-o trage la nevasta si pe cel de jos cum is bate copiii.. nu il deranjeaza , in schimb il deranjeaza foarte mult cand il vede lumea intr-o masina normala... lui ii trebe bolizi.. de unde si celebra expresie :)
Link to comment
Share on other sites

am fost la Braila...stiu nimeni nu-i perfect

si-a luat varu Grand Cherockee masina de 8 ani vechime...

plin de niste rasini mortale...cica : "sa vezi ba ce ma respecta lumea,acu sunt un domn...sa vezi ce inseamna masina" ....eu i-am zis clar ca tot un l***** trist ramane...s-a suparat un pic da i-a trecut

ce oameni ....ce specie

mi-e rusine,mi-e jena....mi-e jena ca e varul meu....cu toate ca ma vad cu el la 3 ani si nu ne sunam niciodata,nici nu am nr lui de tel,nu ma intereseaza,mi-e rusina ca pe amandoi ne chiama Enescu

Link to comment
Share on other sites

ca bine zici; cel mai grav este ca simt crescand riscul de a prinde microbul, o s-o mai raresc cu vizitele pe la Bmw club  :)

304814[/snapback]

:) :) :blink: :) de ce?

 

Pai iti dai seama ca daca se prezinta in fata plenului consiliilor reunite (contabil si de familie :D ) virusat si transpirand BMW pe la toate incheieturile, il baga la o cura soc cu casa plina de poze cu Opel Corsa, Polo Happy si Suzuki Swift pana vomita baiatul nostru tot... :)

Link to comment
Share on other sites

:) :) :blink: :) de ce?

 

Pai iti dai seama ca daca se prezinta in fata plenului consiliilor reunite (contabil si de familie :) ) virusat si transpirand BMW pe la toate incheieturile, il baga la o cura soc cu casa plina de poze cu Opel Corsa, Polo Happy si Suzuki Swift pana vomita baiatul nostru tot... :)

305135[/snapback]

Lol, vorbesti din cele intamplate tie? :D :D

Link to comment
Share on other sites

:) :) :blink: :) de ce?

 

Pai iti dai seama ca daca se prezinta in fata plenului consiliilor reunite (contabil si de familie :D ) virusat si transpirand BMW pe la toate incheieturile, il baga la o cura soc cu casa plina de poze cu Opel Corsa, Polo Happy si Suzuki Swift pana vomita baiatul nostru tot... :)

305135[/snapback]

:D :D :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

aiurea. cum adica "isi cumpara masini pe care nu si le pot permite". e paradoxal. din moment ce si le cumpara, evident ca si le permit. si in ce priveste aspectul cu banii de la banca, e comunista mentalitatea asta "mai bine economisesti si cumperi din banii tai decat sa te imprumuti de la o banca". e 2008, nu 1988. nu toata lumea castiga 100k+ pe an ca sa isi permita sa puna banii jos pt o masina. dimpotriva. si chiar si cei care si-ar permite sa dea toti banii jos, tot ar ezita la gandul de a inchide o suma mare de bani intr-o MASINA. in ceea ce priveste cazurile in care exista oameni care isi vand case sau terenuri pt a lua o masina, acestea sunt ffff rare. referitor la "a-ti permite bmw" in sensul de a il intretine...nu mai zic nimic. fiecare face ce vrea cu BANII LUI. dupa parerea mea, e normal sa se intample asa dupa 50 de ani de comunism.

 

a... case mai ieftine ca masinile, fie ele si 645, nu prea mai sunt in bucuresti. poate doar in ferentari. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aiurea. cum adica "isi cumpara masini pe care nu si le pot permite".
... permite sa le intretina :twoup: Il stiu si eu pe unul care si-a luat o machineta de 25k si apoi nu mai avea bani de benzina si nici de CASCO.

 

 

in ceea ce priveste cazurile in care exista oameni care isi vand case sau terenuri pt a lua o masina, acestea sunt ffff rare
Eu as fi unul dintr-astia. Din pacate, nu am niciun teren, ca l-as vinde pe loc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.