Jump to content

Eu, vanzatorul


LoLa

Recommended Posts

casco ~100-130 euro pe luna. benzina ~10-15%. revizie ~500 euro, dar asta nu o faci chiar saptamanal. ti se pare chiar asa de mult? pe un teren poti sa construiesti ceva si sa vinzi apoi, sau pur si simplu poti sa astepti fara sa faci nimic ca oricum creste ca si pret. cu o masina ce poti sa faci? taxi?

 

 

Dan98, foarte inteligent si in acelasi timp ticsit de argumente post-ul tau. Ce anume nu ai inteles din topicul ala?

Ca dau 16k pe o masina? atata dau eu. tu poti sa ceri cat vrei pe o masina. la fel, eu iti dau cat vreau.

Cand o sa intelegem ca fiecare trebuie respectat indiferent de cati bani face si indiferent de ce anume face cu banii, o sa fie mai bine.

Nu-mi iau bmw ca sa epatez, imi iau bmw ca imi place mie, asa ca nu vad de ce m-ar deranja daca isi ia si altu bmw. Aaa...dar atunci nu as mai fi singuru cu bmw, nu as mai avea o aura speciala si nu s-ar mai uita gagicile la mine ca am bmw, nu? urat. urat. foarte urat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

casco ~100-130 euro pe luna. benzina ~10-15%. revizie ~500 euro, dar asta nu o faci chiar saptamanal. ti se pare chiar asa de mult?
Da.

 

cu o masina ce poti sa faci? taxi?
Da, am facut cam 3-400,000 azi. Daca-mi va merge tot asa imi mai iau vreo 2-3 si-mi fac si firma de taximetrie :twoup:

 

Da' mai trebuie sa investesc ceva si-n instalatia de GPL, ca ma rupe la consum :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe termen lung?

 

Foarte multi vand un teren sau fac un credit pentru a-si achizitiona o masina de 10-15 000 euro, este destul de simplu pentru multi.

 

Este insa mult mai greu sa bagi mii de euro intr-o masina ca sa o intretii corespunzator, mai ales cand nu ai o masina pe care ti-o permiti in mod real.

Link to comment
Share on other sites

eu consider ca e o prostie sa bagi mii de euro intro masina sa o aduci la un nivel corespunzator, ti-am mai zis asta(Ciupane) , pur si simplu o vinzi si upgradezi , iei una mai noua fara problemele respective.Nicaieri in lume nu sta lumea sa bage mii de euro in masini sa le faca sa mearga perfect, daca pica una alta si in timp ajungi la cateva mii e altceva, dar sa-i dai odata e o prostie.(Am facut asta si stiu ce inseamna) o masina mai noua inseamna bani mai putini in intretinere si evident pica mai rar.Nu se mai tin masinile cate 20 de ani , la 2-3 ani o masina pe drumurile noastre ar trebui sa se vanda. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Ciupane: Nu stiu de ce, dar aversiunea ta fata de cei care AU PAMANTURI si le vand, imi aminteste de sloganul lansat de Iliescu prin anii 90: Vin chiaburii!! Si te intreb cat se poate de direct: Care este problema ta ca cineva vinde terenul sau terenurile primite mostenire? Ar trebui sa-i fie cuiva rusine de faptul ca istoria incearca sa isi repare propriile erori?

 

In alta ordine de idei, cineva al carui bunic a murit prin cine stie ce domiciliu fortat sau prin cine stie ce pivnita a vreunei puscarii care nici nu figura pe harta Romaniei este cu ceva mai prejos decat acela care are origine sanatoasa?

Link to comment
Share on other sites

Pe termen lung?

 

Foarte multi vand un teren sau fac un credit pentru a-si achizitiona o masina de 10-15 000 euro, este destul de simplu pentru multi.

 

Este insa mult mai greu sa bagi mii de euro intr-o masina ca sa o intretii corespunzator, mai ales cand nu ai o masina pe care ti-o permiti in mod real.

 

pai simplu ti se pare tie sa vinzi un teren asa ca sa-ti iei masina, sau sa faci un credit asa, pt o masina...

Link to comment
Share on other sites

Pai asa se intampla in general, nu prea conteaza ce cred eu, asta e realitatea.

 

Ciupane: Nu stiu de ce, dar aversiunea ta fata de cei care AU PAMANTURI si le vand, imi aminteste de sloganul lansat de Iliescu prin anii 90: Vin chiaburii!! Si te intreb cat se poate de direct: Care este problema ta ca cineva vinde terenul sau terenurile primite mostenire? Ar trebui sa-i fie cuiva rusine de faptul ca istoria incearca sa isi repare propriile erori?

 

In alta ordine de idei, cineva al carui bunic a murit prin cine stie ce domiciliu fortat sau prin cine stie ce pivnita a vreunei puscarii care nici nu figura pe harta Romaniei este cu ceva mai prejos decat acela care are origine sanatoasa?

 

Nu am nimic cu cei care au terenuri si le vand, este ceva cat se poate de normal, si tata a vandut un teren acum cateva saptamani.

 

Problema este cu totul alta..

Cand ai un venit normal si vinzi un teren si folosesti aproape toti banii ca sa-ti cumperi o masina scumpa iar apoi nu-ti permiti sa o intretii, este o situatie cam penibila.

La fel in situatia in care-ti iei masina cu credit bancar si dupa mori de foame ca sa platesti ratele si ramai dator la intretinere.

Sunt situatii care arata perfect ca exista oameni care vor sa iasa in evidenta prin ceea ce au.

 

Am un vecin cu X5 E70 luat in leasing si este dator la intretinere de 6 luni. :twoup:

 

eu consider ca e o prostie sa bagi mii de euro intro masina sa o aduci la un nivel corespunzator, ti-am mai zis asta(Ciupane) , pur si simplu o vinzi si upgradezi , iei una mai noua fara problemele respective.Nicaieri in lume nu sta lumea sa bage mii de euro in masini sa le faca sa mearga perfect, daca pica una alta si in timp ajungi la cateva mii e altceva, dar sa-i dai odata e o prostie.(Am facut asta si stiu ce inseamna) o masina mai noua inseamna bani mai putini in intretinere si evident pica mai rar.Nu se mai tin masinile cate 20 de ani , la 2-3 ani o masina pe drumurile noastre ar trebui sa se vanda. :twoup:

 

Trebuie sa-ti si permiti sa faci asta.

 

Eu nu consider masina doar un mijloc de transport, este si pasiunea mea principala prin urmare pot face eforturi financiare pentru aceasta pasiune chiar daca metoda mai simpla ar fi sa o vand.

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in vorba... off topic :twoup:

si sunt partial de acord cu Ciupanezu, UNELE masini nu sunt doar mijloc de transport.

Depinde foarte mult de imprejurarile in care ai obtinut-o...

un mic exemplu: eu am o masina de serviciu, model 2008, un monstru, cutie automata, o galagie de optiuni, frumoasa, tot ce vrei... in primele luni eram foarte incantat de ea... Pana cand m-am hotarat sa-mi iau masina personala.

Am cautat ceva care sa-mi placa cu adevarat... ceva care m-a impresionat mereu... si evident am ajuns la E36! desi puteam sa-mi iau un model mai nou, am preferat E36 cu multe optiuni si impecabila tehnic... in care sa mai bag cateva mii de euro...

Culmea.. dupa ce era sa iau cateva tzepe prin Germania, dupa ce mi-am pierdut cateva zile pe acolo... fara sa stiu o boaba de germana si fara sa am o directie.. am gasit-o...

De cand am luat-o, stau destul de mult pe langa ea... nu las pe nimeni sa se atinga de masinuta :twoup: eu i-am schimbat bara, cotiera, faruri si alte nebunii... asta pentru ca tehnic nu am ce sa-i schimb.. va fi o revizie totala peste cateva saptamani pt ca vreau sa o pastrez in starea in care este

Sunt sigur ca pana la sfarsitul anului voi baga in aceasta masina o suma mai mare decat am dat pe ea.... imi voi recupera acesti bani? nope! :D e doar pasiune

 

si uite cum o super masina, de generatie noua, aleasa de mine acum cateva luni din show room... a devenit o "caruta" in fata unui 320i "obosit" care face 11 ani in septembrie!

 

Legat de "vandut teren pt masina" si eu o consider prostie in aceasta perioada... poate pe vremuri era ok... dar eu acum daca as mosteni un teren.. as vinde jumatate, cu banii respectivi as construi ceva pe ce a ramas... si pana termin eu constructia, preturile cresc... si eu vand cu mult mai mult decat as fi vandut initial... (cu siguranta diferenta de bani as baga-o tot intr-un E36 :D )

 

P.S. promit ca maine caut masina de serviciu.. e undeva pe strada... nu mai stiu exact :D

Link to comment
Share on other sites

Masina asta a costat 12000 euro in 2005, in 3 ani am cheltuit pt revizii si reparatii (piese stricate) cam 3500 de euro. Nu am cheltuit nimic pt "tuning" sau caroserie (ciupituri sau infundatura... fostul proprietar a vopsit-o intr-un rosu custom, ar fi trebuit vopsita integral) si nici pentru remedierea urmarilor unei gropi din Bucuresti (2 airbaguri sarite). Am vandut-o cu 7500 de euro. Poza e ultima pe care i-am facut-o. A fost prima masina pe care am iubit-o si in care m-am simtit ca pestele-n apa. Din 2007 ne-am cumparat 2 masini nou-noute. Apoi am cheltuit doar pt revizii si reparatii urmare a unui accident (raparatiile rambursate de casco). Aaaa!..., da, si pt benzina. Cea mai placuta cheltuiala.

Eventual un Ferrari sh, pt placere, candva, nimic altceva.

Imi plac masinile, dar, sincer, prefer sa cheltuiesc prioritar pt casa, nu pt o maquina. Insa ii respect pe cei cu pasiune pt masina. Pasiunea asa cum o descrie Rza.

Link to comment
Share on other sites

da ma ciupanezu da atunci nu privesti lumea din punctu asta de vedere, tu esti tu... nu poti zice ca toate masinile sunt scump de intretinut, una mai noua mai buna e mai usor de intretinut, una mai veche e mai greu de intretinut mai scump mai cum vrei tu..

 

Orice BMW sh inghite foarte multi bani daca vrei sa-l ai intr-o stare impecabila si nu ma refer la starea optica.

 

Din moment ce suntem pe BMWclub, nu vorbeam despre Renault Clio sau Matiz.

Link to comment
Share on other sites

Ciupane, esti prea idealist cu vrajelile astea... stare impecabila.... visatorule :twoup: de parca n-ai merge pe strazi romanesti :D

 

Am intrat pe forum BMWClub cand cele doua concilii, contabil si de familie, reunite, au hotarat ca masina trebuie vanduta. Singurul ei pacat, pe langa rujul de pe buze si rosul din obraji, fiind faptul ca a devenit neincapatoare pentru trib. Am intrat pe forum doar dupa ce am zarit adresa web pe spatele unui E46 negru oprit la Dijital pe Lizeanu.

 

Deci am intrat aici ca sa vand. Nu m-am prea tinut de vanzarea asta. M-a furat peisajul clubului. Si "Pe margine". Si informatiile tehnice. Instructiv. Si certurile, ca sa fiu "tzatza" ca Lola, care cum e ceva, hop la geam sa vada ce se petrece!.

Azi, pe nerasuflate, am citit topicurile despre furturi.

 

Prietenul meu de-o mie si una de beri, Sergentul, m-a tras de urechi cand am cumparat o nuca de schimbator, second hand, de pe okazii: e furaciune, ba! Slava Domnului ca nu era o oglinda, poate furata chiar de la unul dintre voi!

 

Daca nu ar fi cumparatori, nu ar fi nici vanzatori, zice el mai departe, iar in timp ce-si rezolva aerofagia, eu incerc sa-l contrez: dar iata, eu vand masina si nu-i nimeni sa o cumpere. Normal, puiule, pentru ca n-ai furat-o… dac'-o furai, ia sa vezi tu ce iute o vindeai, fara prea mare bataie de cap… Oare are dreptate in privinta furturilor? E un cerc vicios? Se poate face ceva?

 

biata Lola... a disparut de la ai mei in luna iulie, cat eram in vacanta departe de casa :twoup: ... a disparut mitzi-mitzi al meu, al carei nume l-am imprumutat ca sa intru pe forum...

s-a dus si masina pt care am intrat pe forum...

a ramas o afectiune pt o marca de automobil, umbrita de experientele nefericite de pe la reprezentantele romanesti...

Nu astept decat sa treaca timpul, poate "imi voi gasi fericirea" peste cativa ani, cu un model BMW pe placul inimii :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dupa cum un lucru pe lumea asta are un inceput, normal ca are si un sfarsit.

 

Imi pare rau pentru susceptibilitatea moderatorului ce vine cu avertismente la adresa mea, dar vremea poate intr-adevar fi

 

si basita

 

si imputita

 

si mizerabila

 

si frumoasa

 

si sublima

 

si tradatoare

 

si sagalnica

 

si primavaratica

 

si torida

 

si ploioasa

 

si secetoasa

 

si insorita

 

si innegurata

 

si calduta

 

si rece

 

si glaciala

 

si constanta

 

si schimbatoare

 

si ...

 

si ...

 

si ...

 

si ...

 

si ...

 

etc,

 

dar niciodata nu va fi atat de prielnica ca acum pentru mine ca sa iau niste decizii intelepte <_<

 

Mi-a parut bine pentru vremea petrecuta pe bmwclub.ro, dar de 30 de minute imi pare rau pentru vremea pe care incep s-o pierd pe acest forum.

 

Salutari cordiale tuturor!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
uraaaaaaaaaaaaa! s-a razgandit!!!

 

Ura se razgandeste intotdeauna si se intoarce impotriva celui care a ridicat primul sabia, a sapat groapa altuia etc <_<))

 

Daca te refereai la mine, draghe Baroane, eu nu ma razgandesc, am stat prea mult prin forum si am pierdut prea mult timp, deci decizia mea este sa intru mai rar.

 

Zilele astea am intrat din nou, dupa 2 luni si jumatate, ca sa fac ceva urari si sa primesc scuzele viitorului ex-moderator Bobo.

Link to comment
Share on other sites

uraaaaaaaaaaaaa! s-a razgandit!!!

 

Ura se razgandeste intotdeauna si se intoarce impotriva celui care a ridicat primul sabia, a sapat groapa altuia etc <_< ))

 

Daca te refereai la mine, draghe Baroane, eu nu ma razgandesc, am stat prea mult prin forum si am pierdut prea mult timp, deci decizia mea este sa intru mai rar.

 

Zilele astea am intrat din nou, dupa 2 luni si jumatate, ca sa fac ceva urari si sa primesc scuzele viitorului ex-moderator Bobo.

 

la tine ma refeream !!!

 

e posibil ca tu sa fi confundat voit "uraaaaaaaaaaaaa" cu "ura"

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.