Jump to content

Combustibili alternativi


BLACKDOG

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Instalatiile gpl montate pe bmw X5 sunt secventiale, cu doua mixere...din ce stiu eu, consumul cantitativ ramene acelasi, cineve imi spunea ca nu se cunoaste nici la putere vreo deosebire intre gpl/benzina...

Probleme...poate la omologarea gpl-ului....desi nu cred...

PS: 1 litru gpl = 1,6lei

1 litru benzina = 3,4 lei

la acelasi consum...mergi dublu :blink:

Si chiar daca ar fi o diferenta de putere...nu ai nevoie tot timpul de sutele de CP...si cand ai nevoie...comuti pe benzina (trecerea se face instantaneu :) ) si ai toti cp-ii sub talpa dreapta...

PPS: asta seamana mai mult cu o dizertatie pro gpl :)) :)

Link to comment
Share on other sites

chiar e atat de grav sa cumperi un bmw pe gpl ma gandesc la economie iar unul diesel e prea scump pt moment .iar diferenta de banii dintre unu pe benzina si gpl 21000e inmatriculat si 25000e diesel nu cred ca o voi scoate la consum .daca are cineva un diesel la pret de benzinar o cumpar. chiar nu are nimeni x5 pe gaz"""'' :blink:
Link to comment
Share on other sites

ma ocup cu imobiliare construesc si vand dar sant la inceput de permis sa il intretin imi permit dar in acest moment nu imi permit mai mult de 21000e pt ca sant la finisaje pt o vila iar investitiile sant foarte mari .in momentul cand vand o sa am in cont aproximativ vreo 200000e sper :blink: .pe care trebuie sa ai investesc din nou mergand foarte mult in oras dupa comenzi pt materiale chiar ma interezeaza consumul si cred ca diferenta de cai dintre benz si gpl in oras nu se simte iar costul combustibilului se simte .am avut e 39 dar in momentele in care ma grabeam faceam praf jantele,imi doresc un suv si imi place foarte mult bmw ca si masina ,deci un x5 mi ar fi ideal.daca nu ma las pagubas si trec la alte suv diesel
Link to comment
Share on other sites

Nu recomand GPL pe nici un motor. Poate multi dintre dvs. a-ti vazut cum arata un motor care a functionat pe GPL aprox. 50000km. Oare supapele si semeringurile la BMW or fi din alte aliaje/material sa reziste la un combustibil cu ardere atat de uscata? :blink:
Link to comment
Share on other sites

daca vreau viteza ma urc pe motor gsxr1000 165cp si trec si prin ferari cu el .imi doresc o masina eleganta cu care sa pot intra si prin drumuri mai putin accesibile cu consum rezonabil . :blink:

306473[/snapback]

 

Atunci poti incerca varianta GPL, dar fara excese.

Link to comment
Share on other sites

VREAU SA STIU DACA ARE CINEVA X5 3000BENZINA AUTOMAT PE GPL AM GASIT UNU IN OLANDA SI NU STIU CE SA FAC ,PARERI CEVA LEGATE DE PUTERE,CONSUM,PROPLEME DIN CAUZA GPL,

305125[/snapback]

ia ti frate diesel daca vrei consum redus.decat sa pun gpl pe un bmw prefer sa mi iau o dacie.nu mai am cuvinte sa comentez :blink:

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce ne mai intrebi.....daca tie-ti place masina..ia-o...nu vrei sa mergi pe gpl...mergi pe benzina...e un buton acolo care nu te lasaq sa mergi pe benzina....cat priveste economiile benzina/gpl...sunt substantiale...mai ales ca ai specificat ca mergi multi km...si la cat mergi e posibil ca din diferenta benzina-gpl..(adica 1lgpl=1/2 l benzina...doar ca poate ai consumul cu 10%mai mare pe gpl si un demaraj mai lent.)...sa amortizezi si costul masinii....

Masina sa arate bine s-si sa nu te rupa la taxele de prima inmatriculare...sau o poti lasa pe proprietar olandez daca e mai convenabil...

Apropos..la ce pret e masina?

Link to comment
Share on other sites

VREAU SA STIU DACA ARE CINEVA X5 3000BENZINA AUTOMAT PE GPL AM GASIT UNU IN OLANDA SI NU STIU CE SA FAC ,PARERI CEVA LEGATE DE PUTERE,CONSUM,PROPLEME DIN CAUZA GPL,

305125[/snapback]

mare gresala ca ai deschis discutia asta ... daca vrei x5 pe gpl trebuia sa-l iei fara sa spui nimanui iar apoi sa-l alimentezi tot timpul dimineata pe la 3-4 cu gpl sa nu te vada prea multa lume.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Probleme nu sunt decat ca imagine privind compatibilitatea intre un X5 si instalatia GPL...pt alte amanunte...pune-l pe goooooogle sa caute instalatii gpl....

Eu personal mi-as lua un X5 pe gpl...chiar si cu cutia automatica....pt ca e un bolid...si faptul ca nu mananca benzina ci GPL nu e treaba nimanui...decat exclusiv a ta...deci bafta la achizitionarea masinii....

Si daca consideri ca GPL-ul e ceva rau...gandeste-te ca si bmw a experimentat instalatii de gpl pe E34...din fabrica....insa motorizarea experimentarii a fost aleasa prost...numai 1.8cmc pt 1.5tone greutatea masinii... :blink:

Deci...succes...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai o masina de 20.000euro si e motorina e o rusine? Ca si aia consuma putin....adica daca ai o masina scumpa presupune ca si consumul sa fie mare? Eu zic ca asa e si cu X5 din acest topic...o masina scumpa cu un consum mic :)

Sincer eu mi-as lua un x5 care sa nu fie o masina de duminica...cum au destui...ci o masina de zi cu zi...si daca am facut un efort la inceput sa dau cateva mii/zeci de mii de euro...asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si in continuare pus in situatia de a face credit ca sa merg cu ea pe la peco... :)...

Pana la urma omul a spus ca ar fi incantat sa ia un X5 pe gpl...si ne intreaba eventuale probleme referitoare la arderea uscata a GPL-ului.....eu am avut gpl pe bmw...si nu imi e rusine sa recunosc ca asa mergeam mai des la munte...nemaicostandu-ma drumul 4-500ron...ci 250ron...ceea ce era o mare reducere....

Ma rog, oricum parerile sunt impartite ...

Concluzia este ca eu am mers cu gpl cca 40.000km, facand schimburile de ulei la 10.000km, ulei castrol...si as mai fi mers inca multe zeci de mii de km daca nu treceam la E34...

Deci....daca nu iei tu masina aia...o iau eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.