Jump to content

primul test drive cu 3.osd in UK


bobi11

Recommended Posts

Got a call off my dealer yesterday that their 3.0sd Sport demonstrater was in which is one of the first in the UK so I went for a 30 minuite test drive this morning.

 

Having drove the 3.0d I must admit there was a remarked improvement in terms of acceleration espically up to about 60mph. Its been a while since I drove the 3.0d so its hard to judge back to back but while its not jaw droppingly fast I felt it was on par with the 4.8 which I also drove a while back. Where I really noticed the extra power even over the 4.8 was in accelerating up steep hills where you can really feal the torque pulling you.

The thing I find is with such a big car its hard to feel like your doing any speed at all till you look at the spedo. The X I drove also had 21" 128's so I was keen to find how they rode over the 20" V spoke ones I have on order. surfice to say I have now upgraded to the 128's as the dealer has given me a buy back on the 20" rims. You do feel the pot holes but you do with the 20" wheels so I don't think there is any difference. The X did'nt have adaptive drive which mine will so im hoping the non sport setting softens things up a bit. Drove over a cobbled street though and bounced all over the show.

So in short, im glad ive held out for the SD which I should have mid December. Its worth the extra few K and feels on par with the 4.8 on the flat but really torquey on the inclines

Link to comment
Share on other sites

Si eu stau pe ganduri.. ce sa aleg.. d sau sd...

Imi spunea dealerul meu de la Bavaria Bucuresti ca o sa intarzie chiar pana in iulie- august sd-ul. Tu ce stii ?

 

A doua problema care ma framanta.. Se pare ca active steering alaturi de dinamic drive scot un zgomot urat la rulare. Cel putin la primele x5-uri iesite. Luati si va mai interesati pe la mecanicii din service-urile BMW. Eu asi mai astepta un pic sa mai remedieze din problemele inerente unui nou model . La fel a fost cu E60-ul meu.. (530d) Am luat modelul 2005 care e net superior celui din 2003.. (primele iesite) care fac o groaza de figuri.

Link to comment
Share on other sites

Si eu stau pe ganduri.. ce sa aleg.. d sau sd...

Imi spunea dealerul meu de la Bavaria Bucuresti ca o sa intarzie chiar pana in iulie- august sd-ul. Tu ce stii ?

 

A doua problema care ma framanta.. Se pare ca active steering alaturi de dinamic drive scot un zgomot urat la rulare. Cel putin la primele x5-uri iesite. Luati si va mai interesati pe la mecanicii din service-urile BMW. Eu asi mai astepta un pic sa mai remedieze din problemele inerente unui nou model .  La fel a fost cu E60-ul meu.. (530d) Am luat modelul 2005 care e net superior celui din 2003.. (primele iesite) care fac o groaza de figuri.

311970[/snapback]

eu deja am dat comanda de sd, nu mai pot schimba nimic.am luat si active steering si adaptive drive...;

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu o rezervare din iunie la X5 3.0 SD dar probabil voi renunta. Am fost azi la AB si nu au nici o alocare anul acesta, si pt ian si febr erau f. sceptici ... practic toate termenele anuntate se decaleaza la Sf. Infinit :blink: Imi ziceau ca daca comanzi la un dealer in Germania acum primesti cu livrare ferma in iunie 2008 Edited by Kuky
Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu un sd. Am platit avansul acum vreo luna si am primit data de fabricatie in saptamana 48 adica dupa 26.11. Din cate mi s-a spus masina o sa vina prin ianuarie si va avea an de fabricatie 2008. Am ales sd pentru ca d-ul cu care am mers nu mi s-a parut chiar infipt. E posibil sa fie o problema de perceptie, masina fiind cam mare. Oricum nu mergea mai slab decat 525-ul d, E60, pe care il am acum. Cred ca o astfel de masina isi arata adevarata fata, adica aceea de suv premium, doar in combinatie cu o lista generoasa de optionale. Altfel, la ce bun sa dai peste 50 tk euro pe o masina care nu are, sa zicem, scaune incalzite sau piele? Asta nu inseamna, desigur, sa va apucati sa bifati aiurea toate prostiile din lista de extrase, cum am vazut ca facea un neghiob la dealer. L-am intrebat la ce ii trebuie nustiu ce rahat de acolo si mi-a raspuns ca "nu costa decat 250 euro"??? Eu mi-am luat si adaptiv drive si active steering si pachet sport. De obicei merg cam tare si nu vreau sa ating cu oglinda asfaltul prin curbe. Si nici nu-s curios cum arata un x5 cu cracii in sus. Cel putin nu al meu! Edited by altea2
Link to comment
Share on other sites

am vazut in auto motor und sport editia germana , test comparativ Bmw 3.0sd si Mercedes Ml 420cdi. Bmw accelera 0-100km/h inm 7.4s si mergea cu 235km/h . ml era o idee mai rapid 0-100km/h in 6.9s si tot atata viteza maxima. nu am apucat sa vad mai multe plus ca nu stiu germana.
Link to comment
Share on other sites

am vazut in auto motor und sport editia germana , test comparativ Bmw 3.0sd si Mercedes Ml 420cdi. Bmw accelera 0-100km/h inm 7.4s si mergea cu 235km/h . ml era o idee mai rapid 0-100km/h in 6.9s si tot atata viteza maxima. nu am apucat sa vad mai multe plus ca nu stiu germana.

pt 3.0sd cei de la bmw dau 0-100km/h in 7sec.in urmatorul numar din romania va aparea testul acesta.abia astept sa l iau

 

Am comandat si eu un sd. Am platit avansul acum vreo luna si am primit data de fabricatie in saptamana 48 adica dupa 26.11. Din cate mi s-a spus masina o sa vina prin ianuarie si va avea an de fabricatie 2008. Am ales sd pentru ca d-ul cu care am mers nu mi s-a parut chiar infipt. E posibil sa fie o problema de perceptie, masina fiind cam mare. Oricum nu mergea mai slab decat 525-ul d, E60, pe care il am acum. Cred ca o astfel de masina isi arata adevarata fata, adica aceea de suv premium, doar in combinatie cu o lista generoasa de optionale. Altfel, la ce bun sa dai peste 50 tk euro pe o masina care nu are, sa zicem, scaune incalzite sau piele? Asta nu inseamna, desigur, sa va apucati sa bifati aiurea toate prostiile din lista de extrase, cum am vazut ca facea un neghiob la dealer. L-am intrebat la ce ii trebuie nustiu ce rahat de acolo si mi-a raspuns ca "nu costa decat 250 euro"??? Eu mi-am luat si adaptiv drive si active steering si pachet sport. De obicei merg cam tare si nu vreau sa ating cu oglinda asfaltul prin curbe. Si nici nu-s curios cum arata un x5 cu cracii in sus. Cel putin nu al meu!

si eu am platit rezervarea in 8 octombrie pt 3.0sd, nu mi au dat inca o data fixa dar oricum nu mai repede de februarie 2008

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca cei de la AB ma prostesc in fata ?! Ca nu mai inteleg nimic? Mie mi-au zis ca nu au nici un sd alocat anul acesta si se indoiau si de ian si febr. 2008. Adica primul SD livrat de ei ar fi probabil prin martie si mie mi-ar veni randul prin vara....

 

Pe de alta parte stiu pe cineva care are SD-ul in fata curtii..., luat direct din Germania. Si la Wizards aveau unul la livrare la inceputul lui dec, dar f. prost configurat

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca cei de la AB ma prostesc in fata ?! Ca nu mai inteleg nimic? Mie mi-au zis ca nu au nici un sd alocat anul acesta si se indoiau si de ian si febr. 2008. Adica primul SD livrat de ei ar fi probabil prin martie si mie mi-ar veni randul prin vara....

 

Pe de alta parte stiu pe cineva care are SD-ul in fata curtii..., luat direct din Germania. Si la Wizards aveau unul la livrare la inceputul lui dec, dar f. prost configurat

e o ceata totala in toata povestea asta cu sd-ul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.