Jump to content

Tapiterie piele


BLD

Recommended Posts

Salut, am vazut cateva firme din Bucuresti care fac tapiterii din piele cam pt orice masina, din ce poze am vazut pe site-urile lor par destul de profesionisti. masinile din poze arata foarte bine. am sunat si cereau preturi de la 600euro pt modelul standard al scaunelor de fabrica si cresteau in functie de gradul de personalizare si materiale.

Si-a pus cineva pe masina asa ceva?

Stiti cumva vreo firma de genul asta si prin partea de vest a tarii, prin TM,BH,AR,CS,CJ,BV,AB,HD?

am cautat mult de tot pe net dar nu am gasit. poate ma ajutati voi

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea tapiseria de piele este foarte aiurea. Mai ales ceva aftermarket care nu iese oricum ai da-o ca aia din fabrica.

 

M-am urcat in E46 cu piele si nu mi-a placut deloc, alunecam pe ea, nu ai stabilitate in curbe, vara te incingi, iarna e frig (daca nu are scaunul incalzire).

 

As opta pentru piele doar daca e un model cum vad pe masinile foarte luxoase (si scumpe) gen mercedes E sau S...piele perforata, ventilatie, nebunii...aia da.

 

Inainte sa dai o groaza de bani, urcate in cateva si fa o analiza daca iti place sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea tapiseria de piele este foarte aiurea. Mai ales ceva aftermarket care nu iese oricum ai da-o ca aia din fabrica.

 

M-am urcat in E46 cu piele si nu mi-a placut deloc, alunecam pe ea, nu ai stabilitate in curbe, vara te incingi, iarna e frig (daca nu are scaunul incalzire).

 

As opta pentru piele doar daca e un model cum vad pe masinile foarte luxoase (si scumpe) gen mercedes E sau S...piele perforata, ventilatie, nebunii...aia da.

 

Inainte sa dai o groaza de bani, urcate in cateva si fa o analiza daca iti place sau nu.

313359[/snapback]

 

combinatia textil cu piele e cea mai placuta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea tapiseria de piele este foarte aiurea. Mai ales ceva aftermarket care nu iese oricum ai da-o ca aia din fabrica.

 

M-am urcat in E46 cu piele si nu mi-a placut deloc, alunecam pe ea, nu ai stabilitate in curbe, vara te incingi, iarna e frig (daca nu are scaunul incalzire).

 

As opta pentru piele doar daca e un model cum vad pe masinile foarte luxoase (si scumpe) gen mercedes E sau S...piele perforata, ventilatie, nebunii...aia da.

 

Inainte sa dai o groaza de bani, urcate in cateva si fa o analiza daca iti place sau nu.

313359[/snapback]

 

TAPISERĂE, tapiserii, s.f. 1. Lucru de mânĂŁ cusut pe o canava cu lânĂŁ, cu mĂŁtase, cu fir. ♦ ĂesĂŁturĂŁ din lânĂŁ sau din mĂŁtase ĂŽnfĂŁĂžiºând subiecte diverse sau teme alegorice, lucratĂŁ manual sau la rĂŁzboi Âşi folositĂŁ mai ales la ĂŽmpodobirea pereĂžilor sau a unor mobile. 2. Partea tapisatĂŁ a unei mobile. [Var.: tapiĂžerĂ­e s.f.] – Din fr. tapisserie.

 

Per total, e foarte misto pielea in masina. Iarna nu e chiar asa mare problema, doar nu suntem domnisoare de pension. :blink:

Vara insa e crima, trebuie lasata clima sa mearga un pic inainte sa te urci in masina, altfel e ca si cum te bagi in cuptor.

De alunecat nu aluneci daca ai suport lateral ok.

 

 

Cat despre subiectul topicului, prefer oricand un interior sh de piele decat un interior imbracat in piele aftermarket.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg unde bati cu citatul din DEX :blink: Am scris ceva gresit?

 

Ideal e sa ai scaune sport cu textil pe mijloc si laterale de piele, cum a zis myxage.

 

Daca ai scaune normale, nu modelul sport, imbracate in piele o sa fie extrem de alunecoase si o sa ai o super senzatie de instabilitate in curbe.

 

Daca ai bani sa investesti intr-o piele perforata, care sa se ventileze si sa fie de foarte buna calitate, poate merita sa-ti pui (dar te va costa evident mai mult de 600 euro).

 

Asta e evident o parere personala, poate sunt unii care nu s-ar mai da jos dintr-o masina cu piele sa stea pe scaune de textil...tine si de gusturi.

Link to comment
Share on other sites

Probabil piele-textil e cel mai bine, dar ca aspect pe mine nu ma incanta deloc. eventual piele-alcantara dar atunci dureaza si costa mai mult pt ca tre sa comande ei alcantara de nustiu unde. oricum pe mine ma intereseaza. ati vazut careva pe viu asa interior? ca din poze pare totul ok dar pana nu vad in realitate...
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg unde bati cu citatul din DEX :blink: Am scris ceva gresit?

 

Ideal e sa ai scaune sport cu textil pe mijloc si laterale de piele, cum a zis myxage.

 

Daca ai scaune normale, nu modelul sport, imbracate in piele o sa fie extrem de alunecoase si o sa ai o super senzatie de instabilitate in curbe.

 

Daca ai bani sa investesti intr-o piele perforata, care sa se ventileze si sa fie de foarte buna calitate, poate merita sa-ti pui (dar te va costa evident mai mult de 600 euro).

 

Asta e evident o parere personala, poate sunt unii care nu s-ar mai da jos dintr-o masina cu piele sa stea pe scaune de textil...tine si de gusturi.

313393[/snapback]

 

Tu ai scris tapiserie, in masina este tapiterie nu tapiserie care inseamna cu totul altceva.

 

Intr-adevar, pielea perforata este cea mai misto, adica cea din dotarea BMW INDIVIDUAL.

Link to comment
Share on other sites

superb, mai ales imprimeurile in culori ///m. dar cred ca o asemenea lucrare m-ar rupe la pret. oricum, nu cred ca e facuta aftermarket. nu stiu care e calitatea pielii cu care lucreaza aceste firme si n-as face un drum pana la Bucuresti doar ca sa ma conving. ma intereseaza foarte tare pt ca vreau sa iau prin decembrie-ianuarie un e46 si ma gandesc sa pun piele, nu cred ca o sa imi permit direct unul cu piele din fabrica si interiorul standard mi se pare cam ceai. in jur de 12000-12500 nu gasesc model facelift cu piele nici sa stau in cap
Link to comment
Share on other sites

arata super.dar modelul din poza. piele pe exterior ma costa doar vreo300-350. are o vecina un320d cu scaune sport si piele pe exterior si nu prea ma incanta. daramite ceva facut din piele si stofa standard di e46. mi se pare ca pe scaunele sport din masina vecinei mele nu e stofa precum cea de serie pe mijloc
Link to comment
Share on other sites

:blink: pe e39 e unul din cele mai frumoase interioare pe care le-am vazut.cam la asa culoare ma gandeam si eu. sa o caut negara, sa pun semnale albe daca nu are si inteior crem. cica pe e46 costa tapiteria cam 600, schimbator, cotiera si frana de mana 50-60. chiar pe consola nu stiu daca pun
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
si totusi, ati auzit despre vreo firma dinasta prin judetele care le-am scris mai sus?

imi vine greu sa cred ca nu exista decat in Bucuresti. poate nu am cautat eu destul de bine

mi-am facut eu acum 2 luni cu 500€ la hunedoara.lucra super calumea baietii.am sa fac maine niste poze si am sa-ti arat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:blink: pe e39 e unul din cele mai frumoase interioare pe care le-am vazut.cam la asa culoare ma gandeam si eu. sa o caut negara, sa pun semnale albe daca nu are si inteior crem. cica pe e46 costa tapiteria cam 600, schimbator, cotiera si frana de mana 50-60. chiar pe consola nu stiu daca pun

ti-ai mai facut interiorul? daca te mai intereseaza da un semn

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.