Jump to content

Incalzire Scaune ...


Myx

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

 

Vreau sa stiu daca a monntat cineva pana acum ....Si daca e o solutie viabila pt E46 .//.//Am scaune sport ...

Astept raspuns ..Ca e frig tare dimineata ... :blink:

 

Si pe mine tot la acelasi lucru ma ducea gandul acum cateva zile.....

 

Ce poate sa fie rau la asta ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

 

Vreau sa stiu daca a monntat cineva pana acum ....Si daca e o solutie viabila pt E46 .//.//Am scaune sport ...

Astept raspuns ..Ca e frig tare dimineata ... :blink:

 

Salut! Am montat eu kit-ul asta de incalzire, dar pe un peugeot 206. Isi merita toti banii. In aprox. 5 min. de cand ii dai drumu

se simte. Nici nu iti mai trebuie incalzirea masinii. Contrar tuturor lucrurilor "made in china", kit-ul asta e chiar

bine lucrat, si are tot ce iti trebuie, mai putin freza pt. gaurile de la butoane.

Link to comment
Share on other sites

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

 

Vreau sa stiu daca a monntat cineva pana acum ....Si daca e o solutie viabila pt E46 .//.//Am scaune sport ...

Astept raspuns ..Ca e frig tare dimineata ... :blink:

 

Salut! Am montat eu kit-ul asta de incalzire, dar pe un peugeot 206. Isi merita toti banii. In aprox. 5 min. de cand ii dai drumu

se simte. Nici nu iti mai trebuie incalzirea masinii. Contrar tuturor lucrurilor "made in china", kit-ul asta e chiar

bine lucrat, si are tot ce iti trebuie, mai putin freza pt. gaurile de la butoane.

 

 

Ma preocupa partea cu montajul langa senzorii de airbag ...sau se pune pe partea mobila de la scaunul sport ? ..se da tapiteria jos ? ..se desface tot scaunul ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

 

Vreau sa stiu daca a monntat cineva pana acum ....Si daca e o solutie viabila pt E46 .//.//Am scaune sport ...

Astept raspuns ..Ca e frig tare dimineata ... :blink:

 

Salut! Am montat eu kit-ul asta de incalzire, dar pe un peugeot 206. Isi merita toti banii. In aprox. 5 min. de cand ii dai drumu

se simte. Nici nu iti mai trebuie incalzirea masinii. Contrar tuturor lucrurilor "made in china", kit-ul asta e chiar

bine lucrat, si are tot ce iti trebuie, mai putin freza pt. gaurile de la butoane.

 

 

Ma preocupa partea cu montajul langa senzorii de airbag ...sau se pune pe partea mobila de la scaunul sport ? ..se da tapiteria jos ? ..se desface tot scaunul ?

 

Trebuie date scaunele jos din masina. Asta nu e greu. Apoi trebuie desfacuta tapiteria sezutului si a spatarului.

Nici asta nu e greu. Mai dificil este de montat la loc tapiteria, dar se rezolva. Eu la E46 al meu am desfacut scaunul din dreapta pt. a schimba senzorul pasagerului si l-am facut la loc.

Pernutele incalzite se lipesc cu dublu adeziv (inclus in kit) direct pe buretele de sub tapiterie (la scaunul soferului). La scaunul pasagerului se lipeste direct peste senzorul pasagerului care la randul lui este lipit pe burete. Nu afecteaza cu nimic functionarea senzorului. Eu am incalzire din fabrica, diferenta este ca pernuta este cusuta direct pe tapiterie, dar tot peste senzorul pasagerului vine montata.

La sezut, pernuta trebuie pusa pana in partea mobila a scaunului (de la spatar spre fata).

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu vor sĂŁ mai demonteze scaunele, existĂŁ niÂşte huse care fac acelaÂşi lucru. Nu aratĂŁ prea bine pe BMW, dar partea utilĂŁ poate prima ĂŽn faĂža celei estetice ĂŽn prag de iarna :).

 

 

le-am vazut .....maine ma duc sa vad una ..e cea care se ataseaza la spatar doar ..in partea de jos ..pretul e mic ..ma astept si calitatea sa fie pe masura ... :)

Va tin la curent :blink:

Link to comment
Share on other sites

exista man si pt sezut si spatar. alimentare de la bricheta. are socra-miu. eu zic ca este cea mai convenabila solutie. vezi ca exista 2 modele. unu cu reglarea intensitatii si unu fara. ia-l neaparat pe ala cu reglare.... ca altfel o sa risti sa faci omleta :blink:
Link to comment
Share on other sites

exista man si pt sezut si spatar. alimentare de la bricheta. are socra-miu. eu zic ca este cea mai convenabila solutie. vezi ca exista 2 modele. unu cu reglarea intensitatii si unu fara. ia-l neaparat pe ala cu reglare.... ca altfel o sa risti sa faci omleta :)

 

 

http://www.okazii.ro/catalog/4009011/auto-...super-pret.html

 

asta e ce am gasit ....Nu-mi plac alea mari de se intind pe tot scaunul ..asta e max ce as pune extern ..daca nu-mi place merg pe varianta cealalta ..cu instalare in scaune ....mai studiez .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Exact sistemul asta l-am montat pe Golf-ul unui prieten. Mai mult chiar, am adaptat si butoanele originale pentru un look OEM (acestea contineau toata logica de control a temperaturii).

 

Nu este foarte dificil, atata timp cat ai documentatie referitoare la demontarea scaunelor.

Link to comment
Share on other sites

Exact sistemul asta l-am montat pe Golf-ul unui prieten. Mai mult chiar, am adaptat si butoanele originale pentru un look OEM (acestea contineau toata logica de control a temperaturii).

 

Nu este foarte dificil, atata timp cat ai documentatie referitoare la demontarea scaunelor.

 

 

montajul e 100 ron ...Il fac ei ..pe mine ma interesa daca sunt bune si daca e fizic posibil ..nu as vrea sa ma trezesc cu p[roblme la senzor airbag ..pt ca-mi ingheata mie ceva dimineata :blink: .

Link to comment
Share on other sites

exista un sistem dublu fata de ce ai aratat tu. o bucata ca aia pt spate si una similara pt sezut. nu inteleg d c nu iti plac alea... oricum nu le lasi pe scaune. le pui doar cand ai nevoie de incalzire....

 

L.E. uite ceva de genu http://www.carsystems.ro/details.php?categ...amp;prod_id=505

eu zic ca nu este chiar atat de urat

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

exista un sistem dublu fata de ce ai aratat tu. o bucata ca aia pt spate si una similara pt sezut. nu inteleg d c nu iti plac alea... oricum nu le lasi pe scaune. le pui doar cand ai nevoie de incalzire....

 

L.E. uite ceva de genu http://www.carsystems.ro/details.php?categ...amp;prod_id=505

eu zic ca nu este chiar atat de urat

 

 

hai ma ,,mie-mi pare groaznic ..cum sa pun astea pe scaune sport ..dai seama cum vor arata pe aripioarele alea laterale ...mai bine inghet dacat cu astea de pus pe dacie l :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

....

L.E. uite ceva de genu http://www.carsystems.ro/details.php?categ...amp;prod_id=505

eu zic ca nu este chiar atat de urat

ORIBIL......

Ma batea si pe mine gandul, dar mam calmat. Poate doar daca se pot monta OEM la un pret decent. :blink:

 

Asta ar fi retrofitul.

Dar intrebarea e ce vrea sa zica cu "ONLY IN CONJUNCTION WITH BACKREST/SEAT COVER" si ce "INSTRUMENT PANEL SWITCH UNIT" mai trebuie ca in poza vad ca e? :)

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

....

L.E. uite ceva de genu http://www.carsystems.ro/details.php?categ...amp;prod_id=505

eu zic ca nu este chiar atat de urat

ORIBIL......

Ma batea si pe mine gandul, dar mam calmat. Poate doar daca se pot monta OEM la un pret decent. :blink:

 

Asta cica este retrofitul.

Dar intrebare e ce vrea sa zica cu "ONLY IN CONJUNCTION WITH BACKREST/SEAT COVER" si ce "INSTRUMENT PANEL SWITCH UNIT" mai trebuie ca in poza vad ca e? :)

 

 

eu cred ca la noi sare de 500 E treaba asta ...

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul asta mai bine ingheti 5 minute de frig.

Sa nu pui chinezarii dalea de le bagi la bricheta, sunt penale :blink: .

Intradevar prima varianta e destul de buna, dar obligatoriu sa pui butoane OEM, ca asa sa iti gauresti consola cine stie pe unde ca sa pui butoane chinezesti iar e hidos.

 

Si in legatura cu senzorul de airbag eu zic cel mai bine sa incerci si sa ne zici si noua daca ai probleme cu el :) . Sau ar mai fi o varianta pe care vad ca nu o iei in calcul, sa montezi doar la sofer :) .

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul asta mai bine ingheti 5 minute de frig.

Sa nu pui chinezarii dalea de le bagi la bricheta, sunt penale :blink: .

Intradevar prima varianta e destul de buna, dar obligatoriu sa pui butoane OEM, ca asa sa iti gauresti consola cine stie pe unde ca sa pui butoane chinezesti iar e hidos.

 

Si in legatura cu senzorul de airbag eu zic cel mai bine sa incerci si sa ne zici si noua daca ai probleme cu el :) . Sau ar mai fi o varianta pe care vad ca nu o iei in calcul, sa montezi doar la sofer :) .

 

hehehe...da e si asta o idee buna ..

macar se incalzeste scaunul repede si pe o suprafata mai mare :)

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul asta mai bine ingheti 5 minute de frig.

Sa nu pui chinezarii dalea de le bagi la bricheta, sunt penale :blink: .

Intradevar prima varianta e destul de buna, dar obligatoriu sa pui butoane OEM, ca asa sa iti gauresti consola cine stie pe unde ca sa pui butoane chinezesti iar e hidos.

 

Si in legatura cu senzorul de airbag eu zic cel mai bine sa incerci si sa ne zici si noua daca ai probleme cu el :) . Sau ar mai fi o varianta pe care vad ca nu o iei in calcul, sa montezi doar la sofer :) .

 

hehehe...da e si asta o idee buna ..

macar se incalzeste scaunul repede si pe o suprafata mai mare :)

 

E simplu asa , cu pernutele din scaun , doar sa gasesti panou de comanda original cu butoane de incalzire.

Link to comment
Share on other sites

 

E simplu asa , cu pernutele din scaun , doar sa gasesti panou de comanda original cu butoane de incalzire.

 

lasa ca le montez undeva pe scaun ...sa nu fie la vedere si atunci nu-mi mai trebuie panoul original ...e destul plastic pe scaun ..trebuie sa se potriveasca undeva :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla in 5' ? :blink: daca ti se incalzeste motorul tie iarna in 5' inseamna ca e stricat

 

Corect :)

 

Poate se incalzeste in masina sau inceapa sa bage caldura calumea (nu sa se incalzeasca motorul) dupa 5-7 minute bune de mers , nu de stau pe loc , pe loc poate sa fie chiar 10-15-20min.

Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla in 5' ? :blink: daca ti se incalzeste motorul tie iarna in 5' inseamna ca e stricat

 

Corect :)

 

Poate se incalzeste in masina sau inceapa sa bage caldura calumea (nu sa se incalzeasca motorul) dupa 5-7 minute bune de mers , nu de stau pe loc , pe loc poate sa fie chiar 10-15-20min.

 

Benzina se incalzeste mult mai repede decat motorina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.