Jump to content

Solutie de spalat parbrizul


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oameni buni vin si eu cu o propunere.De cand a inceput sezonul rece folosesc pe post de stropgel o solutiefoarte buna de la SONAX NanoPro nu mai stiu cum.Este cam scumpicica 52 lei 4L concentrat dar credetima face toti banii.Am fost la munte de revelion au fost undeva la -20 de grade noaptea si nici vorba de inghet,stergatoarele mergeau perfect.Cine o sal incerce nu o sa ramana dezamagit
Link to comment
Share on other sites

Eu unul folosesc solutie din aia verde la bidoane de 1L de la OMV si nu o diluez cu nimic bag cam 3 bidoane d-alea si ma tin vreo 2 saptamani, dar am patit o data la -10 grade abia plecasem de pe loc si am dat cu solutie pe parbriz si mi-a inghetat instant...ca totusi temperatura scade cu cat mergi repede si banuiesc ca poti sa pui si solutie garantata la -100 de grade ca daca mergi cu 200 la -10 grade tot iti ingheata pe parbriz...

Dar problema asta a durat vreo 2 minute pana s-a incalzit in interior si dup-aia n-am mai avut probleme...

In schimb imi ingheata foarte des stergatoarele pe parbriz.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul folosesc solutie din aia verde la bidoane de 1L de la OMV si nu o diluez cu nimic bag cam 3 bidoane d-alea si ma tin vreo 2 saptamani, dar am patit o data la -10 grade abia plecasem de pe loc si am dat cu solutie pe parbriz si mi-a inghetat instant...

Porcaria aia mi se pare cam scumpa. In plus, spui ca mai si ingheata, pe deasupra??? Eu am folosit anul asta doar solutie de la Mol, de-aia in punga de plastic (2 sau 5l) si a functionat perfect si la -15 grade.

 

ca totusi temperatura scade cu cat mergi repede

Cum adica scade temperatura? :blink:

Link to comment
Share on other sites

m-am exprimat gresit voiam sa spun ca temperatura parbrizului e mult mai scazuta

E interesant ca pe tine te tine rezervorul de apa atat de mult ... eu la doua zile trebuie sa il umplu din nou ...

:blink: masina mea merge pe benzina... si pe apa ... :) nu stiu de ce consuma atat de multa apa ... sau .. .poate am eu o obsesie cu parbrizul .. sa fie mereu curat :)!

Link to comment
Share on other sites

m-am exprimat gresit voiam sa spun ca temperatura parbrizului e mult mai scazuta

E interesant ca pe tine te tine rezervorul de apa atat de mult ... eu la doua zile trebuie sa il umplu din nou ...

:blink: masina mea merge pe benzina... si pe apa ... :) nu stiu de ce consuma atat de multa apa ... sau .. .poate am eu o obsesie cu parbrizul .. sa fie mereu curat :)!

 

 

sigur, am aceeasi boala :)

Link to comment
Share on other sites

m-am exprimat gresit voiam sa spun ca temperatura parbrizului e mult mai scazuta

E interesant ca pe tine te tine rezervorul de apa atat de mult ... eu la doua zile trebuie sa il umplu din nou ...

:blink: masina mea merge pe benzina... si pe apa ... :) nu stiu de ce consuma atat de multa apa ... sau .. .poate am eu o obsesie cu parbrizul .. sa fie mereu curat :)!

 

 

Ma tine 2 saptamani cand merg mai mult prin oras, ca daca fac un drum Rm. Valcea - Bucuresti dus si intors folosesc cam 5L de solutie :)

Link to comment
Share on other sites

m-am exprimat gresit voiam sa spun ca temperatura parbrizului e mult mai scazuta

E interesant ca pe tine te tine rezervorul de apa atat de mult ... eu la doua zile trebuie sa il umplu din nou ...

:blink: masina mea merge pe benzina... si pe apa ... :) nu stiu de ce consuma atat de multa apa ... sau .. .poate am eu o obsesie cu parbrizul .. sa fie mereu curat :D!

 

 

Ma tine 2 saptamani cand merg mai mult prin oras, ca daca fac un drum Rm. Valcea - Bucuresti dus si intors folosesc cam 5L de solutie :D

Mda ... nu stiu ce sa ii fac ... Sa ii pun apa ... hmmm.. nu am chef de asha ceva ... :D si la mizeria care este prin Bucuresti ... o sa am parbrizul curat numai daca ii montez un rezervor de apa de vreo 100l deasupra.... sa o diluez ... mi-e lene ... :) ce sa fac ... sa ma duc la benzinarie in toaleta cu sticla si sa iau si apa??? :)

Asa ca ... merg cu ea nediluata ... e mai simplu ... :) :)

De azi mi-am impus sa nu mai spal parbrizul asha des .. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Guest poleposition

deci pana la urma, dau o fuga la non stop sa cumpar antigel ? ca ma prinde dreq iarna nepregatit :)

 

ar trebui concluzionat cumva topicul asta, ca raman multe lucruri neexplicate astfel.

Link to comment
Share on other sites

Eu fac alta smecherie. Decat sa cumpar zeama de asta de castraveti din comert mai bine o fac eu. Solutie de spalat geamuri spirt si apa. Succes garantat. Bate orice suc de asta colorat. Si nici nu ingheata. Cand ii vad pe astia de la Jet-Expert (Jeg-Expert) cu solutie lor pe baza de teflon imi vine sa rad. Eu am contribuit printre altele la promovarile lor in mass-media dar eu unul nu le cumpar ciorbele.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Eu fac alta smecherie. Decat sa cumpar zeama de asta de castraveti din comert mai bine o fac eu. Solutie de spalat geamuri spirt si apa. Succes garantat. Bate orice suc de asta colorat. Si nici nu ingheata. Cand ii vad pe astia de la Jet-Expert (Jeg-Expert) cu solutie lor pe baza de teflon imi vine sa rad. Eu am contribuit printre altele la promovarile lor in mass-media dar eu unul nu le cumpar ciorbele.

 

daca pui apa de la robinet, faci o greseala, vor fi depuneri si in timp se vor infunda "duzele" alea pe unde pisa apa, sau tubulatura. Ar trebui sa pui apa distilata sau demineralizata.

 

Cea mai nenorocita zeama de parbriz este cea de la OMV, sa nu faceti greseala... nush ce dracu contine, dar pateaza definitiv vopseaua in zona unde sunt stropitorile si partea de jos a parbrizului... ramane un soi de dara movulie.. doar la polish au iesit.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

decat homemade, mai bine 4 lei la real :) nu cred ca iesi mult mai ieftin acasa

 

Nu ies mai ieftin dar ies mai bine. Adica se curata parbrizul si nu dau din stropitoare de fac scurta la mana pana sa se mucifice goangele.

 

Pole - apa distilanta bineinteles. Daca nu repar una si stric alta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.