Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

De unde-ai scos-o pe-asta? :laugh:

Ori e si in spatar, ori nu e deloc.

 

Ca e defecta una din ele, e altceva.

Pai nu ai inteles intrebarea, mai citeste-o odata. Sau iti reformulez: Pe alte masini cu pretentzii, oare incalzirea in scaune include si spatarul nu numai sezutul.?

Ca la BMW , cel putin in cate E60 m-am urcat, este. In gama Audi si MB in care m-am urcat nu era si spatarul incalzit.

Link to comment
Share on other sites

Exemple de Audi : 1 A6 (cel cu led-uri in far) 2010 ...numai sezut, si e cam full masina.

2. A4 B8 2009 ...numai sezut ..la fel de full

3. A4 B8 2008 wagon...same same

4 Q5 ...2010 doar sezut ....

5. A4 B7 ...

MMI -ul e la toate masinile de mai sus aproape identic, numai una e cu clima simpla nu dubla...

M B : C-klasse 2011 ....numai sezut

E-klasse 2008 - sezut .

Din pretenii mei io-s solo cu BEMVE .

Link to comment
Share on other sites

Eu doar ce am avut a4 b8 wagon si pot sa confirm ca nu aveam incalzire in spatar. Poate confunzi cu senzatia ca spatarul este incalzit dupa ce se mai incalzeste masina, dar incalzire in spatar nu are, cel putin nu la masinile stock..

 

On topic, as vrea sa stiu si eu intrucat doresc sa imi montez un kit M pe un E60 525 LCI si as vrea sa stiu daca se potrivesc barile/pragurile de pe un E60 non-LCI?

Link to comment
Share on other sites

Raman mut... Sa nu puna incalzire in spatar...

Deh... Criza pe tati planurilii...

 

Referitor la kitul M, exista un singur kit- pentru nonLCI. Nu s-a facut si LCI. Iar ala nonLCI merge pe ambele variante. Doar senzorii de parcare trebuie de nonLCI daca iei bara gaurita. Sau daca ii dai tu gauri, montezi suportii si senzorii tai.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o intrebare, vorbeam cu un coleg de munca care are un X6 si el zice ca nu poate sa opreasca masina de la buton pana cand nu apasa pe P-ul de la cutie (pare logic). La mine nu pare sa fie asa, adica daca opresc masina de la buton se trece singura in P din D. Presupun ca nu e foarte corec asa cum fac, cred ca tine de obisnuinta pana la urma. Se poate strica ceva de la faptul asta ca mai omit sa o pun in P inainte sa opresc motorul? Totodata amicul asta al meu imi zicea ca la el atunci cand o pune in P se aude un zgomot (din boxe) ca o atentionare din aia si totodata se deblocheaza portierele. Am si eu optiunea asta cu sunetul asta? La momentul actual eu trebuie dupa ce o pun in P sa apas butonul Power iar apoi sa apas pe cheie ca usile sa se descuie. Probabil variaza de la model la model..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut! Imi cer scuze ca nu am putut citi toate paginile sa pot gasi informatiile necesare, si vreau sa va intreb pe voi daca ma puteti ajuta cu info! Mi-ar place un bmw seria 5 si vreau sa stiu care ar fi minusurile, cat ar fi intretinerea unei masini ca asta, Ce motor ar fi mai fiabil de 2000 sau 2500 diesel? Care sunt problemele lor generale? la ce ar trebui sa ma uit intai, ce sa verific? Care ar fi dotarile standard si cam ce ar fi in plus si de apreciat la o asa masina? Cand zic intretinere ma refer la cat costa o revizie? Piesele, cand cade ceva, sunt scumpe? Masina as vrea sa fie dupa 2006 pana in 2008(nu permite bugetul mai mult)! Distributia cum e? pe lant sau curea? Cutia de viteze care e mai buna? Automata sau manuala? Niste consumuri daca se poate sa-mi spuneti! Cum e cu tractiunea pe spate iarna? E mai dificil ca cea pe fata sau sunt mituri?

Multumesc anticipat!

P.S. Incet incet am sa iau topicul la rasfoit sa aflu ce ma intereseaza dar imi va lua ceva timp, si daca as putea sa aflu mai repede ce ma intereseaza, as aprecia!

Link to comment
Share on other sites

ma ajuta cineva cu un diy sau sfaturi cum fac retrofit la scaune comfort ? mi-am luat aseara de la un coleg un interior de e61 comfort si vreau sa il pun pe e60-ul meu ... dar eu sunt cam puscarie la dastea :)) o sa il duc la cineva care se pricepe in ale electronicii dar vreau sa am si eu habar inainte de niste lucruri ... ca prin targoviste pe la mine nu prea cred ca s-au facut retrofit-uri la scaune comfort ... ca idee interiorul meu este unul sport cu incalzire full electric(inclusiv tetiere electrice si active cred) ... nu am mentionat ... are ceva daca masina mea e lci si scaunele nu stiu daca sunt de pe non-lci sau lci ?
Link to comment
Share on other sites

scaunele DA , bancheta spate nu ... doar sezutu se potriveste de la bancheta spate , spataru e altfel ... am incercat ieri sa pun interioru ... am scos bornele , am montat scaunu pasagerului(nu am modificat nimic pe partea electrica la scaun) , am pus bornele si am observat ca nu i-a nicio comanda ... cand am vrut sa pun si scaunu soferului am observat ca are o mufa mica rupta la chestia aia galbena de sub scaun , trebuie sa ma duc la cineva sa imi puna o mufa acolo ... ma gandesc serios sa revand interioru pt ca e mare bataie de cap si eu nu prea am timp sa pierd asa ... plus ca la mine in tgv nu se pricepe nimeni sa instaleze , trebuie sa ajung in bucuresti ... bleah sa pierd cel putin o zi ... e nasol pt mine ... o sa fac niste poze , scaunele si bancheta au fost curatate-spalate arata impecabil , daca bate pe cineva gandu si imi ofera un pret ok , macar sa imi scot si eu parleala le dau ... Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

E ca dracu. Din ce am studiat eu in trecut, trebuie atat codari cat si modificari pe partea electrica.

Si nici macar tetierele nu se potrivesc pe scaunele tale. Difera distanta dintre tije si parca si diametrul acestora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.