Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Inca nu am vazut un model de janta OE unde sa se recomande 245/45.

Recomandat e 245/40, alea apar si in certificatul de conformitate.

 

Dimensiunea aceasta am si acum pe masina (245/40) si stiu foarte bine ca asta e si singura recomandata de BMW pe E60. Daca imi pun jante pe 17 cu anvelope 225/50 va fi o diferenta foarte mare (in bine ) fata de 245/40/18 , sau doar arunc banii aiurea pe jante ?!. In bine ,ma refer la rigiditate.Suspensia e sport ,precum am mentionat si sus.

Link to comment
Share on other sites

225/50 r17 am eu si sunt destul de ok, inainte aveam 245/45. Nu e mare diferenta ca look sa zicem. Ca amortizare insa sunt mai bune cu 50.

 

Deci cam ar merita trecerea ... daca pun jante 7.5j (acum am 8j) ma gandesc ca nu o fi diferenta foarte mare , adica nu o sa dauneze mult tare la aspect :)

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Am sunat ieri la firma de unde am comandat anvelopele (unde am dat si 400 lei avans) , si mi-au spus ca nu pot modifica acea comanda deoarece camionul cu marfa e deja pe drum . Exista vre-o metoda legala de a-i constrange sa imi aduca alte dimensiuni de anvelope in locul celor comandate ? :D Daca nu am de ales voi ramane cu ele.
Link to comment
Share on other sites

La cine ai fost ca ti-a spus asa ceva? Pe spitalului? ale mele pe 17" au 7,5J si arata bine cu ele(225/50/17), ne intalnim sa vezi daca vrei.. Bine , eu am distantiere pe spate oricum, si la alea de 18 si la astea de 17"..

 

Daca ai comandat pe 18" , lasa-le asa , nu mai ai ce sa faci..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

La cine ai fost ca ti-a spus asa ceva? Pe spitalului? ale mele pe 17" au 7,5J si arata bine cu ele(225/50/17), ne intalnim sa vezi daca vrei.. Bine , eu am distantiere pe spate oricum, si la alea de 18 si la astea de 17"..

 

Daca ai comandat pe 18" , lasa-le asa , nu mai ai ce sa faci..

 

 

Ca nu dau bine cele cu 7,5j mi-a zis cel de pe spitalului, si comanda pentru jante de 17 era facuta, dar am anulato . Sincer mi-as pune jante de 17 daca e o diferenta destul de sesizabila la rigiditate fata de cele de 18, mai ales ca si suspensia e sport. Daca reusesc sa modific comanda si sa imi aduca pe 17 am sa te contactez sa ne intalnim sa vad cum sta cu 7,5j. Tu ai pe 18 vara si pe 17 iarna?

Link to comment
Share on other sites

Da, vara am 245/40/18 iar pentru iarna 225/50/17.. Si arata bine si cu alea de 7.5J , si a mea are pack M.. Ala de pe spitalului vorbeste fara el de multe ori, ca-l stiu si eu..

Am ceva poze la topicul masina mea, uita-te sa vezi, ca am poze si cu alea de 17"

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu mi se pare mare diferenta, tu ai cauciucuri runflat? Atunci o sa simti diferenta mare, daca treci de la runflat la normal.. Altfe, nu prea se simte diferenta asa mare.. Cel putin mie nu mi se pare asa mare diferenta..

 

Acum am non RFT pe 18 . Cand am luat masina erau RFT . Atunci e ok, nu ma mai obosesc sa modific dimensiunea anvelopelor comandate, daca zici ca diferenta nu e imensa la comfort intre 17" si 18".

Link to comment
Share on other sites

Acum am non RFT pe 18 . Cand am luat masina erau RFT . Atunci e ok, nu ma mai obosesc sa modific dimensiunea anvelopelor comandate, daca zici ca diferenta nu e imensa la comfort intre 17" si 18".

 

Daca tot le-ai comandat, lasa-le asa .. Singura diferenta majora era, ca nu mai trebuia sa dai cauciucurile jos de pe jantele astea, sa le pui pe alea de iarna, si apoi la primavara sa faci iar asta.. Ca daca tii masina, in 2-3 ani ajungi sa dai pe operatiunile astea, cat ai fi dat pe alta pereche de jante cu cauciucuri..

Link to comment
Share on other sites

Daca tot le-ai comandat, lasa-le asa .. Singura diferenta majora era, ca nu mai trebuia sa dai cauciucurile jos de pe jantele astea, sa le pui pe alea de iarna, si apoi la primavara sa faci iar asta.. Ca daca tii masina, in 2-3 ani ajungi sa dai pe operatiunile astea, cat ai fi dat pe alta pereche de jante cu cauciucuri..

 

Motivul nehotararii mele era si faptul ca as cam face un upgrade la anu cu un F10 si de-aia am zis ca nu mai iau si jante, numa ca la cum au picat preturile la E60 mai vedem ce va fi :D acuma le-oi folosi astea pe 18 la iarna daca tot le-am comandat.

Link to comment
Share on other sites

Motivul nehotararii mele era si faptul ca as cam face un upgrade la anu cu un F10 si de-aia am zis ca nu mai iau si jante, numa ca la cum au picat preturile la E60 mai vedem ce va fi :D acuma le-oi folosi astea pe 18 la iarna daca tot le-am comandat.

 

Ti-ai luat noi? ce marca?

Link to comment
Share on other sites

Ti-ai luat noi? ce marca?

 

Marca "naspa" cat sa ma tina iarna asta :) Daca tin si mai mult nici o problema .Sunt ceva turcesti, PETLAS,sunt noi pe piata anvelopelor pentru autoturisme, cam aceasi clasa cu Matador. Oricum raportul pret-calitate e bun : 425 lei bucata (245/40/r18). Imi zicea cel de pe spitalului ca are si clienti cu Q7 la Nankang (chinezesti) . Sincer decat de firma si cu ele tocite pana la sarma, mai bine mai no name dar noi . Pe 17 am gasit ceva Toyo la pret bun, asta daca era sa iau jante. Asa arata profilul la Petlas.

post-63427-0-03338100-1385301540_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.