Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Am postat din agreseala pe alt topic asa ca repet aici:

Pe INPA imi da stocate urmatoarele erori:

- DME/DDE 447B

- BZM/SZM 9FF1

- LM are trei erori respectiv: A8AB, A8AA si A8C4

- KLIMA 9C5A

 

Ce naiba sa insemna fiecare? Klima o inteleg, cred ca ieri a dat eroare pentru ca am gasit masina super incalzita si cand i-am dat pe clima i-au trebuit vreo 5 min sa dea rece; iar cele LM cred ca se refera la lumini pentru ca am pus xenon after market.

 

Am uitat... Mai am una care spune "ERROR ECU SERVICE NOT SUPPORTED" si se repeta de vreo 4 ori si nu o pot sterge.

Cauta codurile pe google si vezi ce iti da...

Link to comment
Share on other sites

Cautarea pe google da urmatoarele:

 

447b Lambda Probe fault

9FF1 steering angle sensor line interruption

A8AB, A8AA si A8C4 astea sunt pe modulul de lumini

KLIMA 9C5A Supercharger swicth

 

in afara de erorile pe modulul de lumini, restul nu prea stiu ce sunt. Daca sonda lambda este defecta nu ar trebui sa se simta in comportamentul masinii? Iar steering angle sensor nu ar fi trebuit sa dea eroare si in bord? Comportamentul masinii este natural si nu simt nicio diferenta de functionare.

Link to comment
Share on other sites

Cautarea pe google da urmatoarele:

 

447b Lambda Probe fault

9FF1 steering angle sensor line interruption

A8AB, A8AA si A8C4 astea sunt pe modulul de lumini

KLIMA 9C5A Supercharger swicth

 

in afara de erorile pe modulul de lumini, restul nu prea stiu ce sunt. Daca sonda lambda este defecta nu ar trebui sa se simta in comportamentul masinii? Iar steering angle sensor nu ar fi trebuit sa dea eroare si in bord? Comportamentul masinii este natural si nu simt nicio diferenta de functionare.

steering angle e pe la spira volan , probabil ceva semnal intrerupt din cand in cand . Are un dinte sus care da pozitia volanulul lucreaza cu dtc

Link to comment
Share on other sites

Salut, sa nu deschid alt topic, scriu aici: are rost sa astept 1-2 secunde intre momentul in care bag "cheia" (plasticul ala) in contact si momentul in care apas pe buton? Masina in cauza e diesel. Este vreo explicatie logica?

LOL nu . Chiar daca e frig iarna si are nevoie de preincalzire bujii stie ea cand sa actioneze demaror chiar daca apesi instant

Link to comment
Share on other sites

Vazand un anunt pe forum ma gandeam ca nu ar fi rau sa fac un upgrade la scaune sport de piele. Nu stiu daca scaunele si banchetele se potrivesc de la nonLCI la LCI, ca fetele de usi e clar ca nu potrivesc. La butoenele de lateral observ ca sunt aceleasi pe care le am si eu. imi da careva ceva detalii si daca schimbarea mai implica si altceva, gen codare, eu stiu...

 

Anuntul e acesta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/149441-interior-piele-neagra-sport-bmw-e60/

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Urmeaza sa cumpar un set nou de cauciucuri de vara pentru masina din semnatura. Jantele sunt style 244 7.5x17 ET20. Cauciucurile actuale au dimensiunea 225/50 R17. As dori sa trec la 235/45 R17. A avut cineva 235 pe 7.5j? Se poate sa atinga undeva pe viraje etc?

 

Conform tabelului pe care l-am atasat ar fi ok. 235 este dimensiunea maxima admisa pe 7.5j.

 

Voi ce spuneti?

post-52174-0-23262000-1400180467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

235/45/17 este dimensiune de Audi. O sa ai spatiu mare intre anvelope si aripi. Sunt Style 122 cu 8j la care tot 225/50/17 se recomanda. Nu are ce sa atinga din moment ce masina suporta 245/35/19 pe fata si 275/30/19 pe spate. Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Cine-a zis ca se recomanda 225 pe Style 122?

Se recomanda 245/45. Scrie pe orice site de prezentare a jantelor oem de bmw.

Si eu am 245 pe style 122 si sunt perfecte. La astea, cu 225 risti sa freci jantele intr-o veselie.

 

Adrian, pe 7,5j intr-adevar se recomanda doar 225/50.

Daca montezi 235/45 o sa fie mai mica roata cu 15mm in diametru si se va vedea putin ciudat, cum spune si wug.

Link to comment
Share on other sites

Cine-a zis ca se recomanda 225 pe Style 122?

Se recomanda 245/45. Scrie pe orice site de prezentare a jantelor oem de bmw.

Si eu am 245 pe style 122 si sunt perfecte. La astea, cu 225 risti sa freci jantele intr-o veselie.

 

Adrian, pe 7,5j intr-adevar se recomanda doar 225/50.

Daca montezi 235/45 o sa fie mai mica roata cu 15mm in diametru si se va vedea putin ciudat, cum spune si wug.

 

Clar la 8j intra 245 fara probleme insa trebuie sa cobori la 45 si nu stiu cum arata 245/45/17 pe suspensie stock.

 

Detalii:

 

 

 

http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc/imagestats/245x45xR17-225x50xR17.pnghttp://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc/imagestats/235x45xR17-225x50xR17.png

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.