Jump to content

imi pierd rabdarea asteptand sd-ul


bobi11

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Normal ar fi sa iti recuperezi banii. Cat despre rezervare, nu-ti face griji... daca ea exista intr-adevar, se va gasi oricand cineva care sa-ti ia slotul rezervat

Pacat ca nu ai nimic scris care sa-i oblige... Era simplu daca aveai un contract cu date exacte, semnat si stampilat... Personal m-am invatat minte cand fac afaceri cu romanii...pun totul pe hartie si-i pun sa semneze. Vorbele se uita si nu au nici o valoare...

Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla omului nostru mi se pare aiurea rau de tot... Se chinuie de o caruta de timp sa ia un X5 si nu reuseste...

Intre timp tara s-a umplut de X5-uri noi...

 

De acasa pana la munca am de mers cam 800 metri. Si in astia 800 de metri am numarat nu mai putin de 24 de X5-uri noi. 24! Vad ca nu mai scrie pe aripa motorizarea... Dar oricum...

 

Ce dracu de ghinion sa ai? Ce optiuni ai ales, praguri din piatra de pe luna, sau ce?

Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla omului nostru mi se pare aiurea rau de tot... Se chinuie de o caruta de timp sa ia un X5 si nu reuseste...

Intre timp tara s-a umplut de X5-uri noi...

 

De acasa pana la munca am de mers cam 800 metri. Si in astia 800 de metri am numarat nu mai putin de 24 de X5-uri noi. 24! Vad ca nu mai scrie pe aripa motorizarea... Dar oricum...

 

Ce dracu de ghinion sa ai? Ce optiuni ai ales, praguri din piatra de pe luna, sau ce?

pe 28 dec m a sunat omul de la AB sa ma interbe daca pastrez configuratia la masina ca o sa primeasca raspuns din germania.(xomanda a fost lasnata pe 8 octombrie).mie se pare vam tarziu.o sa va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

am vorbit cu omul de la AB.situatia e in felul urmator-nemtii trebuie sa dea un raspuns cu data de fabricatie a masinii si cand va sosi in tara.acum eu sper sa fie cat mai repede ca incepe sa ma plictiseasca asteptarea asta, mai ales ca eu sunt la primul suv si nu stiu la ce sa ma astept.asadar cei 3500 ron platiti exact acum 3 luni au fost pt un numar de ordine la comenzile date la AB.
Link to comment
Share on other sites

Am luat un M3 E46 de la ei la sf. lui 2004 si a venit exact in termen :blink: Doar ca la M3 nu era coada si se bucurau sa vanda unu (si mi-au dat si un discount baban).

 

Cu SD-ul e alta poveste....

 

Primul aspect care mi se pare f. interesant e ca desi am facut rezervare (depozit bani) in iunie REFUZA sa spuna al catelea esti la rand. Dupa indelungi parlamentari am inteles ca sunt in primii 20. De ce refuza sa spuna cati ai in fatza n-am inteles. Dar pot sa ghicesc...

 

Al doilea aspect este ca ei NU STIU ce alocari vor avea in viitor. Nici macar vag. Ca BMW Germania nu le spune nimic. Mie mi se pare o lipsa crasa de respect pentru niste clienti platitori. O lipsa uriasa de comunicare... Adica pot sa accept ca-mi vine masina peste 6 luni dar sa-mi dea o data clara. Nu e o problema. Dar sa ti se spuna de juma de an "NU STIU" mi se pare lipsit de orice profesionalism. Nu spun ca pb. e la nivelul oamenilor cu care tin legatura, dar probabil undeva in management pe cineva il doare in basca... Oricum cand le vor veni le vor vinde pe banda rulanta... De ce sa se oboseasca...

 

De ce oare dealerul din Iasi (care nu tine de AB) a avut 2 sd-uri alocate in nov cu livrare in dec? Au vanzari/relatii mai mari?

 

@bogdanstoica

 

Daca vrei o masina pe comanda de la AB parerea mea e ca tb. sa te astepti la toamna lui 2008, vara in cazul cel mai optimist. Daca vrei livrari din stoc (gata configurate) mai gasesti pe la Dom Automobile, Wizards, AmericanCars, SpeedCars cu livrare din Germania chiar si in 2 sapt. Eu nu am gasit nici o configuratie care sa-mi convina.

 

 

stim cu totii care e sistemul romanesc de la celebra auto bavaria... desi reprezinta un brand german, nu au credibilitate in fata producatorului si asteapta mult dupa piese deoarece toate comenzile lor TREBUIE onorate cu cash !

asta spune totul... oricum, modul in care esti tratat acolo mi se pare departe de orice stil german... la nemti poti sa vezi (daca nu sa stai langa masina) ceea ce se intampla cu pkw-ul tau... aici nu, si te mai miri de ce mergi cu o bricheta nefunctionala, dar pe drum inapoi incep sa iti bata una-alta... plus ca nu au stoc de piese, si esti nevoit uneori sa astepti 2-3 saptamani pt un amarat de set de clipsuri pt covorase !

nu vreau sa dau cu noroi in AB, dar nu reprezinta decat cu numele brandul german de care suntem atat de atasati...

sorry

 

ps: azi am fost mai suparat asa....

Link to comment
Share on other sites

Hai mah sa fim seriosi nu poti compara X5-ul mai ales daca are paket sport cu Q7 sau Ml-ul.Deci X5-ul cu paket M si jante de 20 e criminal.

ata cum ti se pare? :blink:

am incercat sa pun o poza da nu mi-a iesit. cum se face chestia asta?

Edited by kamaz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am recuperat banii de la Bavaria, dupa 15 zile de discutii cu jigodia de MANUEL SIMULESCU . Am depus foaia de restituire la el si a pus-o intr-un sertar. Dupa ce am sunat la Bavaria si am vorbit si la contabilitate, si la back office, cineva de acolo a sesizat ce face spagarul MANUEL SIMULESCU si s-a ocupat de toate actele pentru restiturirea garantiei. Niciodata in viata mea nu voi cumpara de la aceasta firma de spagari si de nesimtiti, pe numele ei AUTOMOBILE BAVARIA.

 

Sunt socat sa vad ca cineva care a platit la 2 luni dupa mine a primit deja masina, in timp ce eu trebuia sa o primesc in Aprilie, desi platisem garantia pe 15 August 2007. Probabil daca ii dadeam o spaga lui SIMULESCU aveam si eu masina la fel de repede.

Link to comment
Share on other sites

Deja rabdarea mea a depasit orice limita. Am dat cei 3500 RON in August, dupa mii de insistente la domnul Marian Simulescu, cel care se ocupa de mine. Am reusit sa dau comanda dupa cateva saptamini de amanari si cu ajutorul unui agent de vanzari Mercedes, care aproape ma convinsese sa iau un ML. Cand m-a sunat sa ma intrebe daca m-am hotarat, i-am spus ca am hotarat sa iau un X5 . Tot atunci i-am povestit ce mi se intampla la Automobile Bavaria, cum sunt tratat de un agent de vanzari.

 

Sa recapitulez toata povestea mea cu domnul Simulescu:

 

Prima oara am fost in Iulie, sa facem un test drive, cu X5 3.0 . Am configurat diverse chestii pe masina, moment in care l-am intrebat daca apare si alt model de X5. Raspunsul lui a fost CATEGORIC NU. Dupa cateva saptamini de incercari de a intra in contact cu domnul Simulescu (de n ori l-am sunat, nu a raspuns, nu a sunat inapoi). Dupa ce am fost sunat de agentul de vanzari Mercedes si a aflat ce mi se intampla, a sunat el un coleg de la Bavaria, iar in 10 minute domnul Simulescu m-a sunat sa ma intrebe ce mai fac, etc.... L-am intrebat daca se poate face comanda la 3.0 SD, si mi-a zis da, dar ca nu poate sa imi spuna o data exacta de livrare. Am insistat totusi, am intrebat cati sunt pe lista la 3.0 SD si daca masina mea va veni in primul lot. Dupa ce m-a asigurat ca sunt foarte putini in fata mea (fara sa mentioneze un numar exact, mentionand doar ca mai sunt 8-10 masini in fata mea) am fost la ei si am semnat contractul, am facut o configuratie, in care multe lucruri nu se potriveau (respectiv Adaptive Drive cu pachet M si multe chestii similar - deci domnul Simulescu habar nu are ce poate pune sau nu pe o masina), am platit 3500 RON si a ramas sa vorbim la telefon, SD-ul urmand sa intre in productie in Octombrie. Dupa ce am aflat din surse sigure, ca la inceputul lui Octombrie ca vor veni cateva masini in Decembrie, l-am sunat , i-am spus ce am aflat, a ramas fara glas, si a inceput sa imi toarne tot felul de povesti: ca vin doar 6 masini, ca eu sunt numarul 15, ca nu poate sa garanteze nimic. A ramas sa ma sune, sa ma mai tina la curent. Au urmat alte telefoane ale mele, acelasi rezultat. El nu a sunat niciodata, sa ma tina la curent. Acum 3 saptamini am vorbit la telefon sa il intreb ce se mai aude, cand facem configuratia finala. Mi-a spus sa trec sa facem configuratia, in cazul in care i se cere.... Am fost dupa cateva zile, am facut o configuratie, pe care nu am finalizat-o pentru ca nu a fost in stare nici el si nici alt coleg al lui sa imi explice exact ce inseamna BMW Service Inclusive + Repair. Am lasat configuratia asa, urmand sa ma sune in maxim 1-2 zile sa vedem ce inseamna si sa facem cofiguratia finala. Tot atunci mi-a explicat ca in cel mai bun caz, masina imi va veni undeva la sfarsitul lui Martie, inceputul lui Aprilie. Dar, daca voi tine neaparat sa am pachetul M, sigur va intarzia...

EVIDENT ca acel telefon, de la domnul SIMULESCU, nu a existat, eu astept in continuare o lamurire. Mi-a aratat atunci ca tocmai ii venise pretul pentru X6, 3.5 SD incepe de la 53.000 EURO, si cine il rezerva acum il primeste in Iulie (cat adevar e in afirmatia asta...)

 

Acum o saptamina am aflat ca exista cineva care a dat comanda acum o luna la un SD si va primi masina in luna Ianuarie, datorita unei relatii speciale cu conducerea Automobile Bavaria. Mi se pare deja prea mult, sunt hotarat sa ma duc la ei sa imi recuperez banii de garantie si sa ma indept spre altceva: fie un Q7 fie un ML 420 CDI. X5-ul meu ajunsese la 70.000 CIP, sunt convins ca pot gasi in banii astia ceva la Audi sau Mercedes.

 

Scuze de eventualele greseli ortografice, sunt un car de nervi.

 

Incredibil! Ma trec pe mine fiori de nervi si nici nu vreau sa stiu prin ce ai trecut tu. Din cauza acestor NENOROCITI cum e acest domn "Sipulescu" e tara asta in mocirla si slabe sanse sa scapam devreme de ei.

Imi pare rau pentru problemele pe care le-ai avut si iti inteleg frustrarea si nervii! Totusi alegeam un ML in loc de Q7 :blink:

Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.