Jump to content

Vreau o motocicleta.


Clau33

Recommended Posts

Fie ca ii place sau nu sotului meu... imi doresc ( de ani buni!) o motocicleta !

Un BMW , fireste !

Lungi discutii ( mai aprinse sau mai calme..) , toate duc la concluzia : "orice dar motocileta nu!".

Motiveaza acest refuz spunand ca nu avem drumuri in Ro pt ele...ca accidentele de motocileta sunt extrem de periculoase...Ca soferii de autoturisme sunt intoleranti cu motocilistii...

Cata dreptate are el ? Este chiar asa de riscant ? Oare nu depinde de discernamantul fiecaruia ? Te "fura" cumva viteza pe motor si nu relizezi pericolul ?

As dori ceva pareri...

Link to comment
Share on other sites

Intr-o mare masura are dreptate. In Ro cu o motocicleta oricat de atent ai merge tot esti foarte predispus accidentelor mai mult sau mai putin grave. La ce am accidente am vazut nu as sfatui pe nimeni sa-si achizitioneze o motocicleta. Edited by kst
Link to comment
Share on other sites

Condusul unei motociclete nu prea are legatura cu cel al unei masini,in afara de respectarea acelorasi reguli de circulatie si eventuala experienta in trafic a posesorului de categorie B.

Daca iti doresti atat de mult,fa scoala si ia-ti categoria A.

Daca mergi la o scoala buna,vei avea ocazia sa mergi pe mai multe motociclete si iti vei face o idee de ce ti se potriveste.

In final,daca ti se va parea periculos pe strada,exista varianta unei motociclete de teren.E mult mai safe si foarte distractiv. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca-ti doresti atat de mult...do it...

Ca si avantaje majore - e foarte practica, te poti deplasa oriunde si foarte important oricand pentru ca in traficul din oras te strecori foarte usor.

Al doilea avantaj este ca pentru perioade scurte de timp o poti parca oriunde. Nu trebuie sa-ti mai faci griji cu gasirea unui loc de parcare...o infingi intre 2 masini, pui cricul , cobori si gata.

Mai adaugi si fun-ul, pasiunea, nebunia, adrenalina, riscul si argumentele unui raspuns pozitiv le ai. Foarte important este si ce tip de motocicleta iti doresti.

 

Ca dezavantaje - trebuie tot timpul sa umbli imbracata cu echipament de protectie. Ideea este sa nu te imbraci ca sa te dai ci sa te imbraci ca sa cazi! Pentru ca ...se mai intampla!

Intalniri de afaceri deci sunt cam dificil de onorat, depinde in mod evident si de natura ocupatiei pe care o ai.

Un alt dezavantaj este ca niciodata pe motor nu te poti relaxa si gandi la altceva! Aici trebuie sa fii contienta ca literalmente iti ti viata in maini si ca orice greseala iti poate fi, daca nu fatala, macar neplacut de dureroasa.

Trebuie sa ai organizata logistica unei deplasari la mai mare distanta. Intotdeauna alaturi de tine trebuie sa existe o supporting team care sa-ti care din bagaje. Intr-un rucsac sau chiar in cutiile alea nu-ti prea incap multe lucruri.

Toamna, iarna, primavara iti va fi foarte foarte frig. Pe bune. Te vor durea genunchii, coatele, spatele si alte articulatii.

Deasemenea trebuie sa ai in vedere o locatie sigura (de preferat acoperita) unde sa parchezi motocicleta peste noapte. Se fura foarte simplu cu o duba si trei, patru gealati. Si spun acoperita pentru ca motocicletele nu sunt facute sa stea in ploaie, frig, zapada...

Inaintea oricarui drum mai lung trebuie sa studiezi prognoza meteo. Nu e nici o caterinca sa te dai pe ploaie...

 

Si daca vrei ca totul sa fie ok trebuie sa-ti creionezi niste reguli de la care sa nu te abati niciodata!

Reguli legate de viteza maxima, echipament, comportament in trafic.

 

Asa ca: it's up to you :blink:

www.motociclism.ro si afli sfaturi si pareri mult mai avizate.

Link to comment
Share on other sites

te simti liber

uiti de probleme

cum a vibreaza motorul sub tine esti alt om

suntem multi prieteni cu motoare de peste 130 de cai si toti simtim la fel

nu vorbim niciodata despre LUCRURI NEPLACUTE pentru ca suntem cerebrali si noi bagam mana in gaz si nu invers

plecam de la munca nervosi ajungem acasa cu zambetul pe buze

plecam de acasa nervosi ne intoarcem fericiti

la fel ca si tine toti am avut discutii cu familiile dar acum ne inteleg si ne accepta cu viciul nostru

acum plang pana vine vara sper sa vii printre noi

sa vezi ca intrunirile moto sunt mult mai fun

succes

Link to comment
Share on other sites

""

As dori ceva pareri...

"""

Impotriva:

Desi sunt in categoria celor care au o motocicleta, ii cam dau dreptate sotului tau... Motocicleta este periculoasa mai ales in primii ani dar mai presus de toate, pericolul creste exponential in .ro. Soferii din .ro sunt indisciplinati si nu au pic de respect fara de participantii la trafic, fie ca sunt pe doua roti sau pe patru. Ca nu-i respecta pe cei din alte masini mai pot trece cu vederea dar sa nu dai prioritate unui motorist este inadmisibil intr-o tara ca .de, .be, .lu... Cum soferii romani nu sunt nici obisnuiti cu motociclistii si cum motociclistii la randul lor nu sunt nici ei foarte cuminti, accidentele se intampla intr-un ritm alarmant...In plus starea drumurilor este deplorabila... vara praful abunda iar toamna/primavara noroiul este peste tot... Personal, nu m-as urca pe un motor in .ro, cel putin nu in localitati...

 

Pentru:

Senzatia pe care o ai pe un motor este unica. Acceleratia este fenomenala, libertatea pe care ti-o ofera este infinita. Nu vei mai avea vreodata grija parcarilor, grija ambuteiajelor iar cand veti iesi impreuna la o tura de week-end vei uita de toate grijile. Dincolo de aspectele practice, o sa dezvolti o legatura de suflet cu motorul...

 

Cat despre grijile ca viteza te fura sunt inutile atata timp cat este suficient de matur si cerebral. Mai mult decat atat, pe forumul motociclistilor sunt sfaturi bune si foarte bune pentru incepatori. Fa o scoala buna, exerseaza mult (la inceput cu motoare mici) si stai departe de orase in primele luni dupa ce-ti iei permisul.

 

le: parerea mea e ca chiar si cel mai mic bmw (F 650) este prea puternic pt un incepator (50cp). Cauta ceva mai mic, un 250cc ti-ar fi suficient.

Asfalt uscat

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

Asfalt uscat

 

Am citit cu placere fiecare post...

Nici pe departe nu spun ca as sti sa stapanesc o motocileta...insa, simt o legatura aparte ! Cand sunt suparata...trista , plec si ma plimb cu masina... in acelle momente simt lipsa acuta a unui motor. Nu stiu daca ma intelegeti...simt ca e un vis neimplinit pt mine.

El ( sotul) este f speriat... ba a murit un amic...ba altul si-a rupt mainile ( numai anul asta!) . Imi spune sa ma gandesc la copil...

Am printat fiecare raspuns de la voi... . Poate, citindu-le , isi v-a forma si el o parere obiectiva.

 

Asfalt uscat . :blink:

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este: go for it!

sfatul meu - si mai multa responsabilitate pt momentele in care vei rula pe 2 roti.

 

Dace esti responsabila si nu ai tot felul de ambitii prostesti(sa-i faci pe toti la semafor, sa faci 10 minute din berceni in baneasa, sa-i arati tu lu ala ca poti sa-l depasesti si pe trotuar) sansele sa ramai pe 2 roti sunt destul de mari.

 

Ce motor sa-ti iei? Ideal ar fi sa incerci mai multe tipuri la scoala(sunt unele scoli care au mai mult de 1 motor) si sa vezi ce-ti place mai mult - chopper, enduro, touring, street, sport. Dupa asta, vei incerca sa impaci atractia pt un anumit model cu ratiunea de a avea un motor mai putin puternic pt inceput, si cat mai putin inalt. (eu am inceput pe un chopper de 650cmc,40CP(timp de 2 ani) si acum(de 3 luni) am un bmw k1200r - daca ar trebui sa o iau de la inceput as urma aceeasi reteta)

 

Chiar daca mai sunt si colegi de trafic care mai gresesc, daca esti responsabila si prudenta, atunci poti sa indrepti si greselile altora si sa eviti un accident.

 

Poate suna a telenovele, dar cand e vorba de soarta, cred ca nu mai conteaza cate roti ai (2 sau 4 sau 16...etc).

 

Sotul tau va sta mai linistit in legatura cu pasiunea ta daca o sa-l convingi ca esti responsabila si daca ii inspiri incredere in ceea ce faci pe 2 roti. (Implica-l si pe el in cursurile de moto si arata-i ca esti stapana pe situatie)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din cauza motivelor expuse mai sus de colegii mei, nu merg in oras decat ff rar, de regula la Arc la intalniri. De altfel, in oras nu simti nici o placere, esti tot timpul incordat, pozitia este alta fata de una la drum intins, traiesti intr-o paranoia continua, tot ce misca e un posibil dusman. De aia prefer, cand am chef de duca, sa ma urc pe motor si s-o tai in tara de nebun. Fac 1000km intr-o zi si apoi 1-2 saptamani stau linistit.

Asa ca daca intr-adevar vrei sa mergi cu motorul, ia-ti un motor care sa ti se potriveasca si mergi in plimbari in afara orasului, pt ca acolo ai placerea sa te bucuri de motor si de libertatea de a merge cu motorul. Ce mi se pare iar ff important este compania. E ff important sa ai cu cine merge la plimbare, de regula cineva cu mai multa experienta si cu capul pe umeri, care sa nu incerce sa te traga dupa el ci doar sa-ti indrume pasii si sa-ti corecteze greselile. Eventual un grup de motocicliste, cu motorete aproximativ egale ca putere (in pauza sa aveti de ce vorbi, rujuri, farduri :blink: ). Dar nu mai mult de 3-4 in grup, pt ca poate deveni periculos acel mers in grup.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

.....Cata dreptate are el ? Este chiar asa de riscant ? Oare nu depinde de discernamantul fiecaruia ? Te "fura" cumva viteza pe motor si nu relizezi pericolul ?

As dori ceva pareri...

 

 

Chiar nu stiu ce sa zic.....am fumat aproape 20 de ani, ajunsesem la mai bine de 4 ( da...PATRU) pachete de tigari pe zi si de aproape zece ani m-am lasat (sunt "imun" la tigari). Am avut un accident cu motorul, pt ca un dobitoc (fost taximetrist) a depasit coloana oprita la stop , a intrat pe rosu si m-a luat pe bot. Alta data am fortat limitele motocicletei fiului meu (care era setata pt el) si m-am "imprastiat" pe jos la mai bine de 90km/h intr-un viraj 90* stanga in coborare ( eu am fost dobitocul de data asta)......poate ca trebuia sa ma "las" de motociclism, dar nu am avut puterea si nici nu am vrut sa am puterea de a ma lasa.

Nu sti daca te "fura' motocicleta, daca ai discernamant ???.....sa zicem (daca-mi este permis) ca uneori mersul pe motocicleta se aseamana cu un orgasm prelungit......oare cati mai avem discernamant ?

PS Dupa mine , o "reteta" buna ar mai contine in afara de mersul pe moto si ceva ore de pilotaj...aeroportul sportiv Strejnic este aproape si mai este putin pana in februarie :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.