Jump to content

va cer cateva indrumari/solutii in legatura cu un 525i


Recommended Posts

Sunt nou pe acest site si ca posesor de e34.Motivul acestui topic ar fii urmatorul;de curand am cumparat un 525i second din 90.motoru si cutia sunt brici,insa are si cateva probleme;unele mai mari altele mai mici.momentan ma deranjeaza doar ca masina tinde s atraga spre drepata in timpul rularii,si pe langa asta atunci cand franez tendinta se accentueaza destul de mult si periculos,fiind nevoiet tot timpul cand franez sa trag in sens invers de volan. pe langa aceasta dilema,in marsarier,cand franez se aude ,din placute cred un sunet ciudat si lugubru ca un huruit/scrasent destul de puternic.Si toate acestea garnisite de frana de mana care e pusa acolo doar ca decor,fra vreun efect cat de mic.In caz ac ati avea niste sfaturi sau solutii sunt mai mult decat deschis sa le aud din partea voastra.va multumesc

 

imi cer scuze pt calitatea ortografica deplorabila si cu tenta nu prea rromaneasca. imi asum injuraturile si comparatiile in numele tastaturii mele prea franceze si promit ca e singura data.

Link to comment
Share on other sites

Probabil a fost lovita roata dreapta. Verifica sa nu ai ceva stramb, indoit: bascula, bieleta, amortizor. Daca nu apare nici un joc sau vreo urma de lovitura, fa geometria rotilor.

Verifica de asemenea si placutele pe fata/spate. Astea intra la consumabile si trebuie schimbate la cumpararea masinii, odata cu schimbul de ulei + filtre.

Link to comment
Share on other sites

Verificare directie, inlocuit ce nu prezinta siguranta, reglare directie. Inainte de geometrie roti ar fi indicat un set de cauciucuri bune pe fata, fara uzura, galme, etc.

Pentru frana mana, tb. vazut ce este: ori cablul, ori sabotii. S-ar putea sa nu fie reglata si sabotii sa fie ok.

Link to comment
Share on other sites

mersi mult de tot! astept sfaturile voastre in continuare. si da frana de mana nu tine de loc,pot sa o trag atat incat sa-mi indoi trapa si degeaba, iar cauciucurile sunt fara cusur. ma gandeam si la caseta de directie...in fine,cum imi sugerati sa o preg un pic pt iarna?ce filtre tre sa schimb si ce ulei sa pun?
Link to comment
Share on other sites

Verifica proprietatile antigelului, uleiul 10w40 de la Castrol sau original daca ai reprezentanta BMW in oras, filtrul de aer Mann, lichidul de frana, nivel ulei servodirectie, nivel ulei cutie viteze si diferential.

Greseaza opritoarele usilor cu o vaselina grafitata, spray in yale impotriva inghetului, solutie spalat parbrizul de iarna. De asemeni, verifica modul de functionare a instalatiei de climatizare sa nu te trezesti in plin ger ca ingheti de frig in masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.