Jump to content

urgent


Recommended Posts

salut. am schimbat ieri placutele de frana conform procedurii citita pe aici adica: am dat jos roata si am desfacut suruburile din spate care tin etrieru. Specific ca e vorba de placutele de pe spate la un e46. bun...am dat jos etrieru si am scos placuta care intra in piston si am pus-o pe cea noua adica am impins-o pana au intrat sigurantele acelea 3. bun am pus senzoru pe ea si am pus-o si pe cealalta pe bratele acelea. am uitat sa spun ca am impins pistonu la maxim in interior ca sa incapa placutele noi , ok dupa aia am pus inapoi etrieru cu cele 2 placute si am strans suruburile la maxim. am vazut ca se misca etrieru un pic asa in sus si in jos dar dupa ce am pus siguranta placutelor aia din exterior nu se mai misca. am calcat pedala un pic si am vazut ca datorita uzurii discului placuta sta cu capetele pe linia aceea a discului adika nu intra in sant ca nu incape ca la discu nou ea se muleaza perfect dar la mine e uzat discu si e asa cu margini si placuta nu a intrat. ma gandesc ca suna asa pana se uzeaza placuta si ia forma discului sau nu. cum suna? sun asa ca si cum ar freca parca ar sta tot timpu lipita de disc si suna iar cand calc frana nu mai suna , dar nu suna tot timpul si parca se simte un miros de ars de la frana dar nu miroase tare , placutele vechi aveau forma aia ca si a discului adica erau roase la margine mai tare decat pe mijloc parca erau rotunjite sau ceva de genu . ce ziceti voi??? sa ma sperii mai tare decat sunt acuma sau nu? sa merg la service sa o vada maine sau nu? sa mai circul sau nu?? astept ceva sfaturi urgente .

 

Data viitoare nu mai folosii "k" in loc de c sau alte prescurtari de chat

Link to comment
Share on other sites

sfat urgent - schimba discurile.

in general un disc duce 2, maxim 3 schimburi de placute.

nu mai circula asa, du-te sa schimbi discurile inainte de a compromite placutele noi.

 

 

ok si cam cat ar face discurile pe spate?? un pret sau ceva?

Link to comment
Share on other sites

cam 250 - 300 RON setul de 2 discuri pt spate, pe fata putin mai scumpe dar nu cu mult

 

 

naspa. si nu se poate sa se muleze placuta pe disc? ca vine cineva din afara si imi aduce discuri dara sta numa peste 2 saptamani... sau sa le pun pe alea vechi inapoi. erau uzate simai aveau cam 3 mm grosime. nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

cam 250 - 300 RON setul de 2 discuri pt spate, pe fata putin mai scumpe dar nu cu mult

 

 

naspa. si nu se poate sa se muleze placuta pe disc? ca vine cineva din afara si imi aduce discuri dara sta numa peste 2 saptamani... sau sa le pun pe alea vechi inapoi. erau uzate simai aveau cam 3 mm grosime. nu stiu...

Total de acord cu Cat ,dar pentru 2 saptamani ori pui placutele vechi inapoi ori dai jos discurile si un strungar le sableaza,indeparteaza marginea aceea,dar rezolvarea este tot schimbarea lor.

Link to comment
Share on other sites

daca le lasi asa cum sunt, placute se vor mula intr-adevar pe disc, dar vor produce "denivelari" cand le vei monta pe discurile noi.

 

 

hmmm

problema e ca acuma suna ca si cum ar freca. daca le las asa oare dispare sunetu odata cu mularea placutelor pe disc sau sunetu va mai persista? placutel;e vechi is vechi si is uzate tare. ar mai merge poate 2 saptamani... nu stiu cum sa fac....

Link to comment
Share on other sites

daca vei merge asa, va trebui un set nou de placute peste 2 saptamani.

in plus franarea pe spate este mult diminuata acum, suprafat de contact intre disc si placute fiind foarte mica

 

 

ok cat. ce ma sfatuiesti sa fac?sa le pun pe alea vechi care is foarte uzate sau sa merg asa cu masina pana se muleaza astea pe disc? se vor mula nu ? sau ce zici tu? eu unu nu stiu si tipu asta nu vine numa peste 2 saptamani si deja le are luate acolo.... da-mi un sfat....daca merg asa si iau altele nui problema, problema e ca se vor mula sau nu dupa disc? as lua altele noi dupa 2 saptamani ca nu is scumpe dar ideea e ca daca s muleaza dupa disc sa pot merge pana atunci. alea vechi is naspa si nu am incredere in ele. nu stiu.. da-mi un sfat

Link to comment
Share on other sites

am uitat si va disparea sunetu asta sau nu odata cu mularea?

 

 

 

deci ce fac? le pun pe astea vechi sau merg cu alea noi pana vin discurile? se muleaza sau nu? dispare sunetu de frecare sau nu? :blink: ce fac oameni ?

Link to comment
Share on other sites

Subscriu, cumpara discuri si placute noi, sistemul de franare este vital, nu exista loc de improvizatii...

 

 

 

ok fratilor am inteles faza cu cumparatu. asta stiam si eu. eu am intrebat daca e posibil sa scap de sunetu ala pana cumpar discuri sau primesc discuri. e posibil sa scap de sunet odata cu tocirea placutelor sau nu? asta era intrebarea. va reamintesc ca sunetu e un sunet asa ca de frecare. stiu ca trebe disc nou si placute noi dar pana sa le am mai trebuie sa merg cu masina dar suna un pic uneori si daca calc frana nu mai suna. deci legat de asta ce parere aveti? merci

Link to comment
Share on other sites

atita vb pt nimic.

PENTRU 2 SAPTAMINI PINA VIN DISCURILE NOI PUNE PLACUTELE ALEA CU 3 MM SI MERGI CA TATAIE .

n-o sa mori daca mergi 2 sapt. cuminte .

 

OFF TOPIC ; colegu' cu sablarea la strung...la strung se fac operatii de strunjire . daca nu ai cunostinte in domeniu nu mai induce in eroare colegii care solicita sfaturi si ajutor . NU AI CITIT REGULAMENTUL ACESTUI FORUM... ?

Link to comment
Share on other sites

salut. am schimbat [/b]ieri placutele de frana conform procedurii citita pe aici adica: am dat jos roata si am desfacut suruburile din spate care tin etrieru. Specific ca e vorba de placutele de pe spate la un e46. bun...am dat jos etrieru si am scos placuta care intra in piston si am pus-o pe cea noua adica am impins-o pana au intrat sigurantele acelea 3. bun am pus senzoru pe ea si am pus-o si pe cealalta pe bratele acelea. am uitat sa spun ca am impins pistonu la maxim in interior ca sa incapa placutele noi , ok dupa aia am pus inapoi etrieru cu cele 2 placute si am strans suruburile la maxim. am vazut ca se misca etrieru un pic asa in sus si in jos dar dupa ce am pus siguranta placutelor aia din exterior nu se mai misca. am calcat pedala un pic si am vazut ca datorita uzurii discului placuta sta cu capetele pe linia aceea a discului adika nu intra in sant ca nu incape ca la discu nou ea se muleaza perfect dar la mine e uzat discu si e asa cu margini si placuta nu a intrat. ma gandesc ca suna asa pana se uzeaza placuta si ia forma discului sau nu. cum suna? sun asa ca si cum ar freca parca ar sta tot timpu lipita de disc si suna iar cand calc frana nu mai suna , dar nu suna tot timpul si parca se simte un miros de ars de la frana dar nu miroase tare , placutele vechi aveau forma aia ca si a discului adica erau roase la margine mai tare decat pe mijloc parca erau rotunjite sau ceva de genu . ce ziceti voi??? sa ma sperii mai tare decat sunt acuma sau nu? sa merg la service sa o vada maine sau nu? sa mai circul sau nu?? astept ceva sfaturi urgente .

 

Data viitoare nu mai folosii "k" in loc de c sau alte prescurtari de chat

:) Daca schimbai o roata....te intelegeam !( si nici atunci daca nu stiai sa o faci bine!) Dar sa schimbi singur placutele de frana si fara sa te pricepi... este inconstienta! Cu 50 roni le schimbi la orice service !

Miroase dar nu miroase tare? Si ce astepti ? sa scoata fum ? posibil chiar sa nu lucreze si sa frece pe disc! Fugi la un service ! Nu toti ne nastem mecanici auto... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.