Jump to content

BMW E46 320D 2004 EURO 4


Krebs

Recommended Posts

am fost sa imi cumpar injectoarele de la Automobile Bavaria si ce sa vezi pe cutia care le ambala frumusel cu bmw grup ,nebunii,produs original Bmw... scria mai jos "made in Turkey"...

evident ca m-am enervat si nu le-am mai luat...m-am dus la Bmw filaret si le-am comandat, cand au venit "made in Turkey"....am ramas masca....

m-am dus la Augsburg sa le comand acolo ...alta dandana ,trebuia sa i le aduc pe cele vechi inapoi,adica sunt reconditionate...

deci bmw = Turcia ?!!???

 

p.s. baietii de la Filaret se scuzau subtil, ca domne au si turci un cod de bosch pe care il produc ei...asta nu inseamna ca masina e facuta in Turcia...ma doare capul... :blink: deci am dat 3318 ron pe niste injectoare originale bmw made in Turkey :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

-tare faza-eu am patit aceeasi chestie cu pompa de apa-ma intreaba de care vreau italiana sa u nemteasca-le zic ca nemteasca normal,chiar daca e mai scumpa-cand mi-au adus pompa de apa pe cutie scria made in germani-cand o montez pe masina,pe axu pompei in cap era stantat made in italy.
Link to comment
Share on other sites

-tare faza-eu am patit aceeasi chestie cu pompa de apa-ma intreaba de care vreau italiana sa u nemteasca-le zic ca nemteasca normal,chiar daca e mai scumpa-cand mi-au adus pompa de apa pe cutie scria made in germani-cand o montez pe masina,pe axu pompei in cap era stantat made in italy.

:)) Da sti cum se justifica la tine...piesele sunt made in Italy si asamblate in Germany... :) dar la mine este puuur Turkey....si cica sunt doua diviziuni acolo la fabrica ,asta ca sa ma mai imbuneze ,se fabrica pt est separat si pt vest separat si ca la Romania ce are Turkey ca asta ne trebuie noua Turkey si ieftin :blink:

Link to comment
Share on other sites

:)

Se numeste globalizare...

:) god point.. :blink: oricum am raie cand ma gandesc ca am injectoare din agricultura si recolta de Turcia...m-ar mai linisti gandul ca masina ar fi facuta cu totul in Turcia...as putea sa o pun lejer langa Renault Clio Symbol sau Megane...acolo cu turcismele cu tricouri si alte alea din recolta vasta a productiei turcesti

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o probelma ca sunt facute in Turcia. important este sa fie bune.

 

tricourile turcesti ? sunt foarte buni in confectii, din pacate la noi ajung cele mai ieftine si implicit mai proaste produse turcesti. alta este marfa turceasca din Anglia, de exemplu.

turcii fac lucruri bune si scumpe, asa cum fac si proaste dar aproape gratis.

 

Clio Symbol? e putin mai scump decat injectoarele tale :blink: exemplul cel mai bun de lucru ieftin facut in Turcia...

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o probelma ca sunt facute in Turcia. important este sa fie bune.

 

alta este marfa turceasca din Anglia, de exemplu.

turcii fac lucruri bune si scumpe, asa cum fac si proaste dar aproape gratis.

 

Clio Symbol? e putin mai scump decat injectoarele tale :) exemplul cel mai bun de lucru ieftin facut in Turcia...

sa vazi in Gemania ...cele mai tari si interesante modele de blugi spre exemplu sunt cele turcesti de la magazine specializate cu vanzatori turci si bine inteles cu preturi ieftine...

 

nu e nici o probelma ca sunt facute in Turcia. important este sa fie bune.

 

alta este marfa turceasca din Anglia, de exemplu.

turcii fac lucruri bune si scumpe, asa cum fac si proaste dar aproape gratis.

 

Clio Symbol? e putin mai scump decat injectoarele tale :) exemplul cel mai bun de lucru ieftin facut in Turcia...

sa vazi in Gemania ...cele mai tari si interesante modele de blugi spre exemplu sunt cele turcesti de la magazine specializate cu vanzatori turci si bine inteles cu preturi ieftine...

apropos de Clio Symbol facut in Turcia...unu care vine sa cumpere piese pt el sti ce zice...?!? : "vreau piese frantuzesti" chiar daca cele originale ale masini lui se fac numai in Turcia el vrea piese frantuzeti ...iar daca ii aduci aminte ca masina e facuta in Turcia ...pur si simplu ia foc ...masina lui e frantuzeasca.. :)

 

p.s. am inpresia ca Turcia se transforma intr-un soi de China... :blink:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

posesorul de Clio va constata ca o mare parte din piesele frantuzesti nu se vor potrivi pe masina lui facuta in Turcia, in special cele de caroserie. ma refer in special la culori si finisaje. nu pentru ca cele turcesti sunt defecte, sunt diferite din proiectare. am experimentat asta la Megane :blink: Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

:blink:

posesorul de Clio va constata ca o mare parte din piesele frantuzesti nu se vor potrivi pe masina lui facuta in Turcia, in special cele de caroserie. ma refer in special la culori si finisaje. nu pentru ca cele turcesti sunt defecte, sunt diferite din proiectare. am experimentat asta la Megane :)

:) Da....haios...pei atunci ce sa mai zic va spun eu cat credit trebuie sa le dam si turcilor cu noile mele injectoare bmw turcesti...si daca nu le dam credit nu avem alta solutie pt doar asta gasim pe piata Romaneasca ...si cine stie poate si in Germania....

culmea e ca cei de la Bavaria au facut comanda in Germania cica...?!?

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Ce importanta are unde sunt facute ? Orice si oriunde in lume este facut sub patentul BMW fii sigur ca este aceiasi calitate si acelasi produs , indiferent ca e turcia,china sau germania . Sau cel putin asa ar trebui......

Vorba aia d-aia au eticheta lipita pe ele cu "BMW GRUP" nu?!? :) fie el India,Africa,Turcia,China...tot BMW GRUP se numeste.... :blink: prefer USA sau Germani totusi

Link to comment
Share on other sites

am fost sa imi cumpar injectoarele de la Automobile Bavaria si ce sa vezi pe cutia care le ambala frumusel cu bmw grup ,nebunii,produs original Bmw... scria mai jos "made in Turkey"...

evident ca m-am enervat si nu le-am mai luat...m-am dus la Bmw filaret si le-am comandat, cand au venit "made in Turkey"....am ramas masca....

m-am dus la Augsburg sa le comand acolo ...alta dandana ,trebuia sa i le aduc pe cele vechi inapoi,adica sunt reconditionate...

deci bmw = Turcia ?!!???

 

p.s. baietii de la Filaret se scuzau subtil, ca domne au si turci un cod de bosch pe care il produc ei...asta nu inseamna ca masina e facuta in Turcia...ma doare capul... :blink: deci am dat 3318 ron pe niste injectoare originale bmw made in Turkey :) :) :)

 

daca erau facute in romania, te-ai fi simtit mai bine ?

foarte multe componente se fac in alte tari decat germania.. :)

Link to comment
Share on other sites

posesorul de Clio va constata ca o mare parte din piesele frantuzesti nu se vor potrivi pe masina lui facuta in Turcia, in special cele de caroserie. ma refer in special la culori si finisaje. nu pentru ca cele turcesti sunt defecte, sunt diferite din proiectare. am experimentat asta la Megane :blink:

 

megane un vis urat ...Cand trec pe langa astia cu megane .imi vine in minte mel aia de la Casa Locco ..".Ce bine-mi pare ca ai luat teapa....

 

@poyuit ...atat timp cat ai garantie nu ai de ce sa-ti faci griji ....prea mari ...

Link to comment
Share on other sites

posesorul de Clio va constata ca o mare parte din piesele frantuzesti nu se vor potrivi pe masina lui facuta in Turcia, in special cele de caroserie. ma refer in special la culori si finisaje. nu pentru ca cele turcesti sunt defecte, sunt diferite din proiectare. am experimentat asta la Megane

 

megane un vis urat ...Cand trec pe langa astia cu megane .imi vine in minte mel aia de la Casa Locco ..".Ce bine-mi pare ca ai luat teapa....

 

@poyuit ...atat timp cat ai garantie nu ai de ce sa-ti faci griji ....prea mari ...

 

 

Pei tocmai ca aici e prblema ...ca daca nu le montez la Bavaria nu am garantie...si decat sa mai dau si pe montaj 10 mil mai bine dau 1mil...ca daca e sa tina putin si ajung sa ma lovesc de garantie tot "loshc"...iar fiind turcesti am toate sansele...infine ,om trai si om vedea

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Brandex: ce zici tu nu este 100% corect :blink: "se liciteaza proiectele" gen... "noul sistem electric m3", "noile scaune M3" , "noul sistem ABS M3", "noul pilot automat".... proiecte care pot ajunge la diferite firme :) dintre care au divizii si in romania.. Firme gen Continental de la sibiu, care in prezent dezvolta "ceva tip nou de ABS", "scaunele la porsche panamera", si"ceva soi de pilot automat, care recunoaste indicatoarele de viteza..si le respecta, impreuna cu banalul sistem care te avertizeaza ca ai parasit banda, sistem ptr mercedes din cate ziceau aia la prezentare "

 

Si la dezvoltarea proiectelor nu lucreaza doar romani, in echipe pot fi membri din alte tari..., pe langa acestea... un sistem se dezvolta in paralel in cel putin 2 divizii de cercetare situatii in tari diferite... prin colaborare se ajunge la un produs finit.. care apoi se fabrica...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Brandex: ce zici tu nu este 100% corect :blink: "se liciteaza proiectele" gen... "noul sistem electric m3", "noile scaune M3" , "noul sistem ABS M3", "noul pilot automat".... proiecte care pot ajunge la diferite firme :) dintre care au divizii si in romania.. Firme gen Continental de la sibiu, care in prezent dezvolta "ceva tip nou de ABS", "scaunele la porsche panamera", si"ceva soi de pilot automat, care recunoaste indicatoarele de viteza..si le respecta, impreuna cu banalul sistem care te avertizeaza ca ai parasit banda, sistem ptr mercedes din cate ziceau aia la prezentare "

 

Si la dezvoltarea proiectelor nu lucreaza doar romani, in echipe pot fi membri din alte tari..., pe langa acestea... un sistem se dezvolta in paralel in cel putin 2 divizii de cercetare situatii in tari diferite... prin colaborare se ajunge la un produs finit.. care apoi se fabrica...

 

 

Siu foarte bine cum sta treaba, am lucrat cu cei care faceau cablurile.

Link to comment
Share on other sites

-tare faza-eu am patit aceeasi chestie cu pompa de apa-ma intreaba de care vreau italiana sa u nemteasca-le zic ca nemteasca normal,chiar daca e mai scumpa-cand mi-au adus pompa de apa pe cutie scria made in germani-cand o montez pe masina,pe axu pompei in cap era stantat made in italy.

era o pompa refabricata / reconditionata cu rulment italian BREDA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu am cumparat masina din Italia 320D\150Hp, si dupa o luna cand am deschis panoul de siguante am vazut ca era in Italiana, si cartea service la fel(adica tote cartile).Dar curios cum sunt de fel am tras cu ochiul pe masina sa vad de unde provin piesele si m-am linistit(toba finala,scaunele farurile,radiator,....si restul e scris pe ele MADE IN GERMANY) :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

Daca iti spun ca toate cablajele de la BMW sunt facute la Timisoara ce zici? O arunci acum?

 

 

s-au facut,nu se mai fac;am lucrat eu la firma respectiva(deci s-au facut pt. e46,e39,e61 si pana de curand pt. motociclete;intre timp s-au mutat liniile de productie).

Link to comment
Share on other sites

bine de stiut pt toata lumea.cea mai moderna fabrica de injectoare bosh este in turcia.nu de mult a luat viata si este cea mai moderna.a fost chear un reportaj la tv.la bosh germania inca se lucreaza cu aparate vechi,iar in turcia este aparatura de ultima generatie si se fac injectoare pt mai toate modelele nu numai pt bmw.eu am cumparat pt camion si am fost super multumit.de 2 ani merg si no problem.si sa nu uitam nu tot ce e turcesc e prost facut.autocarele mercedes cu care mergeam in turcia dupa marfa in ani 90 sunt facute in turcia si merg super si acu le mai vad pe sosele.intadevar nu as cumpara un clio sau megan de acolo,dar sincer nu las cumpara daca ar fi fabricat in franta.
Link to comment
Share on other sites

intradevar,calitate se poate obtine si pe la noi si pe la turci;despre cablajele ce se fabricau la firma la care am lucrat pot sa va spun ca se verificau aici imediat ce ieseau de pe banda si apoi inca odata in Germania;nu cred ca nemtii astia fac compromisuri cand vine vorba de calitate,oriunde in lume ar produce.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.