Jump to content

care este diferenta intre 1,8i si 1,8is


mih_amb

Recommended Posts

1.8 are 113 cp, iar 1.8is are 140 cp(are doua axe cu came 16v).La is consumul e mai mare cam cu 1,5 l la suta, ca fiabilitate sunt bune amundoua daca sunt facute schimburile la timp(ulei, filtre).Am un prieten care vinde un 318 impecabil inscris de curand in romania, daca te intereseaza suna la nr 0727854471
Link to comment
Share on other sites

saut! cred ca am sa revin printre posesorii de BMW ca m-am saturat de alte masini

as vrea sa cumpar un e 36 1,8 dar nu stiu ce diferenta este intre cele doua tipuri de motoare ca raport consum, fiabilitate, putre.

va rog daca poate cineve sa ma lamureasca si pe mine

multumesc

 

Man lucrurile stau in felul urmator. 1,8i are 115cp 4 pistoane, 8valve si un consum in jur de 12-14l% in functie de cum il folesesti; 1,8is 142cp 4 pistoane 16 valve si un consum un pic mai mic decat cel mai sus mentionat, fratele meu mere in bucuresti cam pe la 12l%. Ca putere si functionalitate IS-ul este mult peste I-ul normal, de cele mai multe ori aceste motoare chiar mai au caii pe care ii spune fabricantul. S-a mai discutat pe aici despre asa ceva, unul dintre user-ii de aici a spus ca IS-ul trage mia bine si decat 2000 24v, 150cp. Din cele vazute de mine chiar sant motoare bune IS-urile,merg bine, trag bine si consuma foarte bine. Daca ai posibilitatea sa iti cumperi 318IS si in mintile lui nu o sa iti para rau pentru alegere, ca benzinar dupa parerea mea este cel mai economic motor dupa E36. Acum mai asteapta si alte pareri si decizi singur.

Link to comment
Share on other sites

eu cu 320 24v vanos 6 cilindrii consum in jur de 13 in oras(mers normal, fara plecari in tromba ca oricum nu am unde in bucuresti), un 318 va consuma 14 in oras doar daca il forjezi aiurea sau daca are ceva probleme...(binenteles la aglomeratia care e in bucuresti e posibil orice :blink: )Sunt de acord ca 318 is are un motor foarte reusit si ca putere se aproprie de 320 dar sa fim seriosi nu are cuplu ca un 6 in linie :) iar de aici rezulta si un demaraj inferior fata de 320i e36 (am avut 318 is de acee vorbesc in cunostinta de cauza)
Link to comment
Share on other sites

eu cu 320 24v vanos 6 cilindrii consum in jur de 13 in oras(mers normal, fara plecari in tromba ca oricum nu am unde in bucuresti), un 318 va consuma 14 in oras doar daca il forjezi aiurea sau daca are ceva probleme...(binenteles la aglomeratia care e in bucuresti e posibil orice :blink: )Sunt de acord ca 318 is are un motor foarte reusit si ca putere se aproprie de 320 dar sa fim seriosi nu are cuplu ca un 6 in linie :) iar de aici rezulta si un demaraj inferior fata de 320i e36 (am avut 318 is de acee vorbesc in cunostinta de cauza)

 

 

Eu te cred ca ai avut, dar vorbesc in cunostiinta de cauza, nu ai cum sa ai demaraj mai bun ca un IS, eu te cred ca iti trage masina, ca are toti caii dar cu IS-ul am ars 525 24v 192cp si multe alte masini, iti dau exemplu de 24v. Garantat 1,8IS consuma mai putin ca un 1,8i, daca vrei facem consum la sticla.

Link to comment
Share on other sites

nu te supara ca ati spun dar sigur acel 525 avea ceva probleme pe la motor :blink: E adevarat ca la puterea pe care o are is are si un consum decent dar 318i dar in nici un caz un 318i in "mimtiile lui" nu consuma mai mult.(sa nu zici ca is e mai puternic si trage mai usor caroseria dupa el :) )
Link to comment
Share on other sites

aproape toata lumea ,cand e vorba de motoare,dau sfaturi pt. motoare cu cilindree mare ,cand din start omul vrea o masina fiabila si care sa nu consume mult-am mai auzit pareri ca 320i consuma cat un 318i-sa fim seriosi,local 320 nu scade sub 14 l,la pompa ,nu ce afiseaza BC-eu am avut toata gama de 318,si pot sa spun ca in afara de E21,care consuma 14l local si 10l afara,restul au o medie de 11-12l local,iar mixt 8l-de altfel se stie ca 318i este motorul cel mai economic de la bmw si eu as vrea un 325i dar nu imi permit sa-l intretin.
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos!

este clar ca 1,8 is o sa cumpar am avut un 525 din 89 si un e36 1,8is mi-a dat clasa. nu sunt un impatimit al vitezei dar cred ca cele mai importante caracteristici la o masina sunt: demarajul,distanta de franare,si nu in ultimul rand timpii in care ajunge de la 80 la 120 sau mai mult care de fapt este critica in depasire si care de fapt te si salveaza

am avut o skoda octavia tour TDI de 101cp noua ce sa spun de ripresa cum spun italienii dezastru de aceea am si vandut masina dupa doar 5 luni nu se compara cu e34 din 89 decat la consum doar acolo este diferenta.

acum problema este cine ma poate ajuta in achizitionarea unui e34is?

nu ma grabesc ca am un opel vectra 1,8i asa ca am timp sa caut.

as vrea sa cumpar unul din germania deja stiu si care dar nu stiu germana si nu am cum sa ma inteleg cu neamtul

Link to comment
Share on other sites

E34is nu prea exista sau poate te referi la modelele 24 valve care sunt superioare celor cu 12 valve.

Trimite un mail in engleza daca ai intrebari sau eventual vrei sa o rezervi. Fii atent sa aiba TUV si daca se poate sa nu scrie in anunt Nur fur handler oder export, fiind vorba de masini de peste 15 ani nu toate sunt intretinute bine.

Link to comment
Share on other sites

eu am 318 iS -varianta cu 4 usi- si intr-adevar consumul in oras e undeva pe la 10-11 l la suta , la mers normal, nu agresiv.

Ca performante sunt foarte multumit de masina, nu am nimic de reprosat. Am facut un concediu cu ea, cam 2000 km, si am ramas cu un zambet pe buze. Consumul combinat oras-afara a fost in jur de 7.4 l , ceea ce e rezonabil spun eu. Depasirile nu au fost o problema, am observat ca daca las treapta a 4-a peste 110km/h trage foarte bine. Ii plac turatiile peste 3000/minut :blink: Eu personal nu am trecut de 160km/h, dar este foarte stabila si nici nu simti viteza . Oricum, "S" vine de la "sportfahrwerk", are bara stabilizatoare mai groasa decat 318i si e mai rigida. E adevarat ca se simt ceva mai bine denivelarile, dar mie imi place chestia asta, sa stiu pe unde imi calca rotile.

Link to comment
Share on other sites

saut! cred ca am sa revin printre posesorii de BMW ca m-am saturat de alte masini

as vrea sa cumpar un e 36 1,8 dar nu stiu ce diferenta este intre cele doua tipuri de motoare ca raport consum, fiabilitate, putre.

va rog daca poate cineve sa ma lamureasca si pe mine

multumesc

 

in nici un caz nu lua un bmw cu motor de generatie veche(8valve).

is ul e chiar combinatia perfecta intre putere si consum.

ca si cuplu 10Nm il desparte de 320 24 v.

nu o sa prea gasesti is in 4 usi(sunt mai rare),de regula sunt in 2 usi.avantaje si dezavantaje....design mai atragator dar discomfortul celorlalte 2 usi.

tu stii cati cari in masina de obicei.bafta!

Link to comment
Share on other sites

in masina de obicei sunt doar eu iar ocazional si cineva in dreapta si imi plac cele in 2 usi dar cel mai important acum este sa gasesc o masina buna.

multumesc tuturor topicul se poate inchide ptr ca se va deschide unul nou "caut e36 18is"

 

ce regiune esti?

eu zic sa l cauuti mai bine in germania.eventual sa ti platesti vro 3 luni numere rosii de deutsch,si 1 luna numere rosii de RO,poate scade taxa pana prin iunie 2008.

Link to comment
Share on other sites

sunt din constanta asa ma gandesc si eu dar cum fac sa iau unul din germania ca nu am mai adus nici o masina pana acum si nu stiu nemteste si nici engleza doar italiana si nu ma ajuta

cum sa le explic ca vreau numere de germania ptr 3 luni ?

 

pai e greu sa le explici ce vrei , nemtii sunt cam nationalisti nu prea vorbesc ei italiana .... mai mult pe deutch , acum normal ca sunt care vb si italiana si engleza dar mai bine mergi cu cineva care stie germana ca sa te intelegi bine cu ei , eu asta iti recomand

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut iuli vreau sa revin printre posesorii de BMW-uri

eu fac naveta de aceea caut un e36 dar daca as gasi un 524tdi nu as sta pe ganduri cum a fost cel pe care l-am vazut impreuna la bucuresti

salut

cine te-a facut man din constanta cu 318 iS?

 

 

Eu sunt multumit de iS-ul meu consum cam 11% orash si cam 7,5-8% afara, ceea ce ptr un bmw cu motor de 1,8 de generatie mai veche eu zic ca este nemaipomenit de bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.