Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

Parerea mea este ca totul tine de optiuni.

 

Aceste interioare va plac?

 

http://img178.imageshack.us/img178/2153/92858600145ee6ccce4.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/3186/90768500075e743cgd0.jpg

 

Nu-mi raspunde nimeni la intrebare? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca totul tine de optiuni.

 

Aceste interioare va plac?

 

http://img178.imageshack.us/img178/2153/92858600145ee6ccce4.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/3186/90768500075e743cgd0.jpg

 

Nu-mi raspunde nimeni la intrebare? :twoup:

 

Ba da Ciupa, iti raspund eu: calitatea materialelor din acest BMW este peste cea din E90 deci incepand de azi imi cumpara Logan ca sa nu mai fie nici un dubiu cand vorbim aberatii despre "calitatea materialelor". Hai sa fim seriosi si sa nu mai batem campii atat de rau si sa vorbim despre "calitatea materialelor" intr-un BMW E90 ca e deplasat rau de tot; daca vorbiti de design macar dati dovada ca mai intelegeti ceva la o masina BMW dar sa ajungi sa vb de calitatea materialelor la un E90 vs E46 e pur si simplu aberanta...si stim foarte bine, ca cei cu E46 (masina fata de care am tot respectul si imi place f mult, doar ca am avut privilegiul sa iau un E91) ar schimba intr-o clipita masina lor cu un E90 aceeasi motorizare si aceeasi km daca le-ar fi oferita sansa asa ca nici nu mai are sens sa vb despre asa ceva...cum spunea cineva la deschiderea topicului..."alt motiv de cearta" sau ceva de genu.....Numa bine sa fiti iubiti si sa conduceti safe!

Link to comment
Share on other sites

Hmm...costa nu stiu ce anume iti da tie senzatie si calitate de hyundai...probabil designul nu iti place tie personal si e parerea ta...dar sa ajungi sa spui despre E90 ca are "interior de hyundai si ieftin de la plastic la design" ma face sa cred ca vorbesti in absoluta bataie de joc si necunostinta de cauza...ca multi altii... nu ca ai fi primu...inca odata designul e la gustul fiecaruia dar stai tu linistit ca multi oameni din lumea asta si-ar dori sa aiba "plasticul ieftin si calitatea" din E90-ul de azi si eu ma bucur ca sunt unul din "nefericitii" respectivi.

 

pai ce sa imi dea senzatia de calitate de hyunday... plasticul calitativ similar cu cel de pe hyunday.

si evident ca designul nu imi place mie personal (am trait sa o aud si pe asta) cui vrei sa nu ii placa. nu am expus aici pararea personala?

si nu vorbesc in bataie de joc. pur si simplu de la e46 la e90 eu nu vad nici o evolutie pe line de design interior/exterior. ba mai mult calitatea plasticelor din e90 este mult sub cea din e46. verifica singur si ai sa ma crezi. evident ca motoarele/sasiul/tinuta de drum/performantele la e90 sunt net superioare celor de la e46. insa eu vb de design, de feelingul aspectului. care sux. si stau linistit amice. eu cel putin nu fac parte din aceia care si-ar dori sa aiba plasticul ieftin si calitatea din e90.

 

Ba da Ciupa, iti raspund eu: calitatea materialelor din acest BMW este peste cea din E90 deci incepand de azi imi cumpara Logan ca sa nu mai fie nici un dubiu cand vorbim aberatii despre "calitatea materialelor". Hai sa fim seriosi si sa nu mai batem campii atat de rau si sa vorbim despre "calitatea materialelor" intr-un BMW E90 ca e deplasat rau de tot; daca vorbiti de design macar dati dovada ca mai intelegeti ceva la o masina BMW dar sa ajungi sa vb de calitatea materialelor la un E90 vs E46 e pur si simplu aberanta...si stim foarte bine, ca cei cu E46 (masina fata de care am tot respectul si imi place f mult, doar ca am avut privilegiul sa iau un E91) ar schimba intr-o clipita masina lor cu un E90 aceeasi motorizare si aceeasi km daca le-ar fi oferita sansa asa ca nici nu mai are sens sa vb despre asa ceva...cum spunea cineva la deschiderea topicului..."alt motiv de cearta" sau ceva de genu.....Numa bine sa fiti iubiti si sa conduceti safe!

 

mistourile gratuite nu isi au sensul aici. este o certitudine care plastic este mai calitativ. designul poate sa iti placa sau nu - e o chestiune de gust si de feeling.

si uite eu NU as da e46-ele meu cu 160k km pe un e90 cu motorizare similara, dotari similare si km zero. pur si simplu nu l-as da - doar daca as putea sa il vand ca sa imi iau alt e46 cu motor mai mare. asa ca eu , cel putin, si multi altii de pe acest forum, apreciem aspectul si feelingul vizual al unui e46. nu este vorba ca nu ne-am permis e90 si atunci am luat e46. eu de exemplu puteam sa imi iau e90 si nu l-am luat. si mai mult ca sigur ca voi avea tot e46 pana la urmatoarea serie3. pentru ca e 90 pre-face sau facelift NU o sa imi iau ever.

 

totusi trebuie sa recunosc ca un e92 nu ma mai violenteaza atat vizual la exterior, iar daca ar avea un motor de top (doar daca ar fi 335i/d), as trece peste designul bordului. doar de dragul motorului si senzatiilor care mi le ofera. pt ca in Bucurestiul asta invariabil ajungi la un stop, ramai ceva vreme in trafic blocat, si in timpul ala vezi si mai bine interiorul. doar senzatiile oferite de un motor exceptional m-ar putea face, pe mine, sa trec peste acest interior dizagreabil.

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Mercedes si Audi nu starnesc atatea controverse intre fani, e un semn ca ceva nu e in regula cu noile BMW-uri.

cand a aparut E46 nu au fost proprietari de E36 care sa strambe din nas :twoup:

 

legat de schimbul intre generatii, as vrea sa il fac, dar ezit sa dau E39 pe E60, desi acum diferenta de pret nu e mai mare de 8 - 10 000 ( CIP ) pentru o masina similara. probabil voi lua un A6.

 

daca as fi avut E46 lucrurile ar fi fost si mai clare. daca s fi vrut upgrade, as fi cautat o motorizare mai mare si accesorizata, lucru pe care de fapt il fac acum pentru sotia mea.

bugetul e 20 -25000 CIP , as putea fara probleme sa iau un E90. prefer sa dau 20 000 pe un E46.

e o masina pentru folosinta proprie, nu ma gandesc la cat voi pierde sau cat voi castiga la ea, pur si simplu vreau sa am ce imi place. iar E90 pentru mine e oribil.

 

toti apreciem E92 cum arata din exterior, de ce ? pentru ca e o masina frumoasa. simpla, cu linii filtrate prin sobrietate, cum trebuie sa fie un BMW. nu o incalceala de idei asa-zis revolutionare in design - 'flame surfacing'

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

totusi trebuie sa recunosc ca un e92 nu ma mai violenteaza atat vizual la exterior, iar daca ar avea un motor de top (doar daca ar fi 335i/d), as trece peste designul bordului. doar de dragul motorului si senzatiilor care mi le ofera. pt ca in Bucurestiul asta invariabil ajungi la un stop, ramai ceva vreme in trafic blocat, si in timpul ala vezi si mai bine interiorul. doar senzatiile oferite de un motor exceptional m-ar putea face, pe mine, sa trec peste acest interior dizagreabil.

 

E92 este superior E46-lui coupe la orice capitol, chiar si la interior.

Iar plasticul este de calitate.

 

Vorbesc in cunostiinta de cauza, am condus ambele modele.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

si eu vb in cunostiinta de cauza omule.

la urmatoare intalnire o sa te iau de o aripa sa te pun intr-un e46 si intr-un e90. sa pui mana pe ambele tipuri de plastic.

si daca vei continua sa spui ca plasticul de e90 este peste cel de e46... clar simturile tale tactile si vizuale sunt alterate

Link to comment
Share on other sites

si eu vb in cunostiinta de cauza omule.

la urmatoare intalnire o sa te iau de o aripa sa te pun intr-un e46 si intr-un e90. sa pui mana pe ambele tipuri de plastic.

si daca vei continua sa spui ca plasticul de e90 este peste cel de e46... clar simturile tale tactile si vizuale sunt alterate

 

As fi tare tare curios cum m-ai putea sa ma iei tu pe mine de "aripa", "omule" ii fi si tu ceva bazat cu E46 care nu are ochi decat pt masina lui...asta este si nu trebuie sa ma asezi tu in nici o masina sa fac comparari atata timp cat am un E91 stiu care e calitatea interiorului si stai tu flex ca am fost si in E46 asa ca pot sa fac comparatii, hai sa n-o mai dam la scaldat si nu te mai ataca asa. Poti sa imi zici de aranjarea plansei bordului si design pana tuna si crapa...da' nu ma lua tu cu calitatea ca nu ai cu cine.

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc despre E92.

 

Stiu foarte bine ce inseamna plastic de calitate, am E39. :twoup:

 

pai si tu afirmi ca plasticul din e92 este superior celui din e90?

 

eu credeam ca este acelasi

 

Pot sa afirm ca am condus E93 330i, E92 335i si E92 320d.

 

Toate aveau interioare de calitate ireprosabila.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

lol.in primul rand NU vorbeam cu tine. ci cu Ciupanezul.

in al doilea rand daca spui ca plasticul de la e91 este mai bun ca la e46 - mai verifica o data. si dupa aia vorbim

 

si nu este vorba aici daca sunt bazat sau nu. accepta o idee. mie e46 imi place. e90 nu. e urat. gusturile sunt gusturi. punct

Link to comment
Share on other sites

si eu vb in cunostiinta de cauza omule.

la urmatoare intalnire o sa te iau de o aripa sa te pun intr-un e46 si intr-un e90. sa pui mana pe ambele tipuri de plastic.

si daca vei continua sa spui ca plasticul de e90 este peste cel de e46... clar simturile tale tactile si vizuale sunt alterate

 

 

Si eu sunt de aceeasi parere.

Link to comment
Share on other sites

@CC23298: Ai condus cumva vreun E92?

 

Poti sa afirmi ca interiorul nu era de calitate?

 

 

Am condus, dar nu despre asta este vorba aici, ci despre calitatea plasticului folosit la interior, nu? Este de ajuns sa intri in orice showroom BMW in E92 si poti sa pui mana pe plastice. Apoi fa si tu o comparatie intre ce ai tu pe masina (E46 are ACELASI tip de plastic cu E39) si spune daca eu si costa am exagerat cu ceva.

 

Daca cumva calitatea plasticului la E9x se schimba odata cu demarajul masinii, imi cer scuze, nu am fost atent.

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc despre E92.

 

Stiu foarte bine ce inseamna plastic de calitate, am E39. :twoup:

 

pai si tu afirmi ca plasticul din e92 este superior celui din e90?

 

eu credeam ca este acelasi

 

Pot sa afirm ca am condus E93 330i, E92 335i si E92 320d.

 

Toate aveau interioare de calitate ireprosabila.

 

 

Tu te referi la calitatea plasticului sau la cea a finisajelor? Cred ca la cea din urma, iar din acest punct de vedere trebuie sa iti dau dreptate. Dar sunt lucruri diferite.

Link to comment
Share on other sites

@CC23298: Ai condus cumva vreun E92?

 

Poti sa afirmi ca interiorul nu era de calitate?

 

nu vorbim daca este sau nu de calitate. doar ca nu este la nivelul calitativ la care ma astept eu. cu fiecare serie noua ar trebui sa fie progrese. nu numai la motoare si handling. repet calitatea plasticului de pe e9x este sub calitatea plasticului de pe e46 si e39. de asta vb aici.

nu ca cel de pe e9x nu este calitativ. este fata de alte masini. dar mult prea putin fata de ce astept eu de la un bmw. si este inpardonabil ca el este sub cel de pe seria anterioara.

Link to comment
Share on other sites

De unde sa conduca ,a vazut si el la radio.

 

esti chiar nesimtit. te rog evita sa mai faci asemenea afirmatii si sa crezi ca daca ai un e90 esti regele lumii iar restul habar nu au de seria e9x sau nu au condus aceasta serie sau nu vor avea niciodata asa ceva.

scapa de pseudo superioritatea afisata.

Link to comment
Share on other sites

@CC23298: Ai condus cumva vreun E92?

 

Poti sa afirmi ca interiorul nu era de calitate?

 

 

Am condus, dar nu despre asta este vorba aici, ci despre calitatea plasticului folosit la interior, nu? Este de ajuns sa intri in orice showroom BMW in E92 si poti sa pui mana pe plastice. Apoi fa si tu o comparatie intre ce ai tu pe masina (E46 are ACELASI tip de plastic cu E39) si spune daca eu si costa am exagerat cu ceva.

 

Daca cumva calitatea plasticului la E9x se schimba odata cu demarajul masinii, imi cer scuze, nu am fost atent.

 

Este aberant ceea ce afirmi, imi pare foarte rau.

 

Daca interiorul unei masini de peste 60 000 euro este de proasta calitate si plin de plastice ieftine, o scadere a vanzarilor fata de generatiile anterioare ar fi inevitabila.

 

Un E92 dotat are un interior foarte ok de o calitate comparabila cu orice alt BMW.

Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu ne intelegem

ma refer strict la plasic. nu la finisaj. nu la pret.

maine la intalnire te pun sa pui mana pe plasticele de la tine, de la mine si apoi pe cele dintr-un e90.

sunt similare ca si calitate. da sau nu ?

ce o dai din colt in colt amintind de preturi, de marca, de renume?

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.