Jump to content

Crestere semnificativa a consumului


studio54

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

eu am un 318d luat de cateva zile,in oras imi arata BC consum de 10,3 mers in bucuresti ore10-15 prin trafic destul de intens,iar azi am facut primul drum afara,Buc-Braila... mers A2 150-170 pe pilot 210 km,restul de 220 mers 100-130 ...consum BC 7,8

Ideea e ca daca rezervorul are 60 L cum stiu eu ca are,facut un consum estimativ (presupunand ca si indicatorul rezervor arata bine),imi da impresia ca BC arata cam cu 0,5-1l mai mult decat consumul real de motorina.Voi verfica facand plinul sa vad cati km parcurg.

Oricum si Peugeot-ul 307 1,6 benzina imi consuma in oras cam 12 pe timp de iarna,iar vara cam 10,5.deci exista clar diferente.

Link to comment
Share on other sites

la a mea cand am luat-o, am dus-o la tester si imi arata ca este stricata turbosuflanta, am schimbat-o in garantie si mi-a scazut consumul cu un litru sau 1 jumatate, deci, du-o la un tester si afli repede care este situatia.

 

si acum, iarna imi consuma cam 9,2 pe BC in oras, la pompa nu stiu sa calculez.

Link to comment
Share on other sites

la a mea cand am luat-o, am dus-o la tester si imi arata ca este stricata turbosuflanta, am schimbat-o in garantie si mi-a scazut consumul cu un litru sau 1 jumatate, deci, du-o la un tester si afli repede care este situatia.

 

si acum, iarna imi consuma cam 9,2 pe BC in oras, la pompa nu stiu sa calculez.

vezi ca sunt vreo 2 sau 3 pe forum care se pricep. Poate te ajuta ei. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Belea mare, in ultimele 2 luni am observat o cresetre f mare a consumului la un e46, 318 diesel din 2003. Il am de un an si ceva si media era undeva la 8, maxim 9% in oras, mers mai mult noaptea. Acum consuma minim 11%, dar in general cam 13%, ceea ce pentru motorul asta si la stiul meu de mers, foarte lejer, mi se pare imens, ma costa 50 ron sa merg 100km. Valorile sunt la pompa, nu la computer, care imi arata 7.3% deci e dus cu pluta de mult.

 

Cine mai are acest tip de masina sau a avut, ale voastre cum consuma?

Alti useri priceputi, aveti vreo idee ce ar putea cauza acesta schimbare majora.

 

e90 318d din 2006 in vara consuma cam 8acum 11 :blink: temperatura cred ca e de vina,cel putin asta sper...

Link to comment
Share on other sites

Belea mare, in ultimele 2 luni am observat o cresetre f mare a consumului la un e46, 318 diesel din 2003. Il am de un an si ceva si media era undeva la 8, maxim 9% in oras, mers mai mult noaptea. Acum consuma minim 11%, dar in general cam 13%, ceea ce pentru motorul asta si la stiul meu de mers, foarte lejer, mi se pare imens, ma costa 50 ron sa merg 100km. Valorile sunt la pompa, nu la computer, care imi arata 7.3% deci e dus cu pluta de mult.

 

Cine mai are acest tip de masina sau a avut, ale voastre cum consuma?

Alti useri priceputi, aveti vreo idee ce ar putea cauza acesta schimbare majora.

 

e90 318d din 2006 in vara consuma cam 8acum 11 :blink: temperatura cred ca e de vina,cel putin asta sper...

depinde si cat mergi cu ea, ca daca mergi cate 2 km si nu apuca sa se incalzeasca de loc motorul e normal sa consume mai mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.