Jump to content

e36


alex530d

Recommended Posts

m-am hotarat sa cumpar un e36 cabrio,cel de 1,8 benzina,din 1993-1994(sa vad,ca am mai multe oferte). intrebarea ar fi ce fel de masina e,cum se comporta motorul,daca se strica repede si cam cat consuma.astept parerile voastre,precum si sfaturile necesare inainte de a cumpara o masina ca asta.multumesc
Link to comment
Share on other sites

m-am hotarat sa cumpar un e36 cabrio,cel de 1,8 benzina,din 1993-1994(sa vad,ca am mai multe oferte). intrebarea ar fi ce fel de masina e,cum se comporta motorul,daca se strica repede si cam cat consuma.astept parerile voastre,precum si sfaturile necesare inainte de a cumpara o masina ca asta.multumesc

 

Banuiesc ca depinde de starea masinii.Poate fi o epava sa poate fi o masina bine intretinuta.De stricat se strica, cand se strica. :blink:

Link to comment
Share on other sites

m-am hotarat sa cumpar un e36 cabrio,cel de 1,8 benzina,din 1993-1994(sa vad,ca am mai multe oferte). intrebarea ar fi ce fel de masina e,cum se comporta motorul,daca se strica repede si cam cat consuma.astept parerile voastre,precum si sfaturile necesare inainte de a cumpara o masina ca asta.multumesc

 

 

Sa nu te astepti sa-ti traga prea bine 1.8.... Nu stiu la cabrio daca e IS sau doar I. Ideea e ca nici 143 de cai de la IS nu sunt suficienti. Iti ia suta peste 10 secunde....Dar e un motor economic. Consuma 6 afara si cam 10 in orash dar depinde si cat tragi de ea...

Cam toate au probleme cu tachetii. In rest zic ca e ok motorul... Are o stabilitate buna in viraje.... Piesele sunt destul de accesibile... E ok dar cum a zis si Bavaria depinde cum a fost intretinuta mashina...

 

In scurta vreme incepi sa te oftici ca ai luat doar un 1.8 . Trage un pic mai bine ca solenza.Te-as sfatui la un 2.5 dar depinde ce vrei sa faci cu mashina...

 

Bafta

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

asemanarea cu solenta si loganul e cam exagerata,parerea mea.dar nu o iau sa alerg foarte tare,k am e39-ul de 184cp,care mi se par foarte suficienti pentru mine.referitor la problema cu tachetii, cum imi pot da seama daca e ceva in neregula cu ei?pentru ca nu stiu daca o sa am posibilitatea sa o duc la un service pe acolo.poti sesiza defectiunea ascultand motorul?

 

...si stiam ca ar avea 116 cp... :blink:

Link to comment
Share on other sites

io zic ca trage cat un logan...de unde le scoateti mai nene? :blink: 143cp chiar sunt suficienti...si mai pune 1-2 litri in plus la consum...

 

 

Stii ce ? Uita-te la datele oficiale pe siteuri de specialitate si ai sa vezi ca un 318 IS scoate 10 secunde jumate... Deci ce nu-ti vine sa crezi ? Ai senzatia ca daca e sigla bmw ajunge mai repede ca un renault care scoate tot 10 secunde jumate ?

 

asemanarea cu solenta si loganul e cam exagerata,parerea mea.dar nu o iau sa alerg foarte tare,k am e39-ul de 184cp,care mi se par foarte suficienti pentru mine.referitor la problema cu tachetii, cum imi pot da seama daca e ceva in neregula cu ei?pentru ca nu stiu daca o sa am posibilitatea sa o duc la un service pe acolo.poti sesiza defectiunea ascultand motorul?

 

...si stiam ca ar avea 116 cp... :)

 

 

"... si stim ca ar avea 116 cai...."

Are 118 cai 318i si 143 de cai 318 is

....eu am 1.6 de 100cp si nu imi sta nici o dacie in fata...ce tot vb acolo????un bmw cu 143cp sa aiba aceiasi nervi cu o solenza?????sau un logan???????????????sa fim seriosi.....

si consumu e undeva pe la 12-13 in oras....

 

 

Stii ceva ? Eu am avut 318 Is . Vad ca tu ai un 1.6.... Sa inteleg ca stii mai bine care e consumul la 1.8 decat mine care am avut 1.8..... E interesant. Nu uita ca 1.6 e cam submotorizat si s-ar putea sa-ti consume mai mult decat un 318IS.

 

Inca o chestie... Acum am 325i si intr-adevar asta ia cam 12 in oras. S-ar putea sa cam ai probleme cu mashina....

 

QUOTE (alex530d @ 26/Jan/2008, 21:38)

 

De fapt ce ma trezesc yo sa dau sfaturi ?.... Ia-ti frate ce vrei. E cum zici tu si altii cu 316 care nu poti pleca de la stop fara scartzuri nici daca tii mortzis.... Super masini... Toate 3er-urile sunt M frate !

 

BMW 316 are 1300 kg cu 100 de cai iar loganul are 1000 de kg si 105 cai dar dupa gandirea unora BMW-ul e mai rapid.

" - Da ! dar caii nemtzesti sunt mai de rasa... "

 

Super gandire!!!

 

Ma scuzati ca m-am bagat in seama...

Promit ca nu o sa se mai repete!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Stai asa ca vad ca esti foarte suparat :blink: pe mine nu ma intereseaza comparatiile cu logan,solenta sau renault,sau oricare alta masina,si am specificat ca nu o vad ca pe o masina de alergat(tocmai de aia aleg 318i).pur si simplu mi se pare o masina frumoasa.o intrebare era daca merita sa dau banii pe asa ceva,tinand cont de vechime,ce puncte slabe are si un consum cat mai real.
Link to comment
Share on other sites

Stai asa ca vad ca esti foarte suparat :blink: pe mine nu ma intereseaza comparatiile cu logan,solenta sau renault,sau oricare alta masina,si am specificat ca nu o vad ca pe o masina de alergat(tocmai de aia aleg 318i).pur si simplu mi se pare o masina frumoasa.o intrebare era daca merita sa dau banii pe asa ceva,tinand cont de vechime,ce puncte slabe are si un consum cat mai real.

 

 

318 IS e un motor exclent si economic. Consuma 6 afara. 318i nu am avut dar iti pot spune ca e mult inferior fata de 318is si aici nu ma refer la cai ci la tehnologie. Nu sunt mecanic sa-ti dau explicatii punctuale dar la vremea cand l-am cumparat am facut comparatia. (parca 318is are doua axe cu came sau ceva de genul asta... )

318is sau cel putin ala care l-aveam eu facea o "eternitate" de la 80 la 100 km... Pana la 80 tragea acceptabil

 

Si acum prietenului cu 316 un youtube sa moara de ciuda...

 

http://www.youtube.com/watch?v=OWPylVUtXdE

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

si referitor la costurile de intretinere?cum ar fi? eventual comparatin cu e39 3.0d din 99'

 

si o alta "problema" ar fi ca sunt cam putine IS cabrio...

 

La intrebarile astea nu stiu ce sa-ti raspund exact dar nu cred ca sunt mai mari decat la E39...

De pilda placutele de frana de E36 se potrivesc la : E34 E32 si z3... Nu stiu daca raspunsul e relevant.... Filtru de polen cand l-am schimbat era 350 de mii Man asta cam acum un an... Filtru de benzina era pana in 500 de mii... Placute de frana cele mai slabe romanesti erau pe fata 700 pe spate 800 pe fata sau invers...

Zi-mi si tu fata de e39 cum iti par preturile....

Cat despre partea cu cabrio nu stiu cat de multe sunt dar daca nu gasesti 318is si mai bun ar fi un 320.... 6 pistoane 150 de cai. Mai mult nici nu-ti trebuie iar pretul e cam tot pe acolo...

 

In schimb pe 320 consumul e cam mare.... cred ca-ti ia 10 afara 12-13 in orash....

Am avut un prieten cu un 320 si paradoxal consum mai mult decat 325i al meu... Poate era 320 cam dus...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Placute de frana cele mai slabe romanesti erau pe fata 700 pe spate 800 pe fata sau invers...

sunt bune placutele astea romanesti? tu le folosesti pe BMW? :) pe 325i??? :blink:

 

 

 

... sunt normale. De strada. Nu sunt asa shofer incat sa ma duc pe circuit... Totusi cu placutele astea am mers cu 230 :)... ( dinspre bacau spre bucuresti )... Acolo schimbase-m motorul si am vrut sa vad cum duce. ( mai ducea da' mi-a fost frica ) :)

 

Te rog sa nu mai scrii cu tz in loc de t sau sh in loc de s!

 

Multumesc pentru intelegere!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@rifle...nu am e36...ci e30...

daca tu zici ca solenza face un bmw1.6 ...ok...

dar eu tot nu cred...cat despre logan 105cp....so WHAT>>>

am facut o liniutza cu walkin start cu un logan 1.5diesel si aproape toti spun ca e mai nervos decat 1.6benzina...si da...s-a tinut dupa mine pana pe la 80km/h....dar dupa aceea l-am lasat in spate usor...plus ca omu a recunoscut ca se chinuia sa o tina pe linie...cat de mine , yo doar dadeam gaz...alta grija nu aveam.....plus ca nu am schimbat cum trebuia vitezele....

daca tu zici ca se compara o solentza sau un logan 1.6 cu un urs...ok...dupa ce il inscriu...facem o linie....sa vad si yo solenza aia care face bmw-ul....:blink:)))

scz de off topic...dar chiar m-am simtit ofensat....

Link to comment
Share on other sites

revenind la modelul 318i cabrio.cel din 1993,1994,1995,1996,este euro 1,2,sau non euro.pe mobile.de, scrie pe la unele,mai rare numai euro2,iar la celelalte nu scrie numic in legatura cu asta.sa inteleg ca sunt euro1?

 

Eu am 318i ... E30 din '91 si e euro 1 (motor M40) care s-au pus si pe E36 pana in 93-94,nu sunt sigur (sa ma corecteze cineva daca gresesc) ... in legatura cu consumul al meu i-a 8-9 afara .... si intre 10-12 oras (asta vara , iarna mai urca cu 1-2l ) ... iar ca si putere 1.8i eu zic ca ii suficient pentru cabrio :blink: E cabrio, facuta sa te plimbi cu ea ... nu sa o duci pe o pista sa scoata timpi cat mai buni ...

Bafta la cumparare ...

Link to comment
Share on other sites

revenind la modelul 318i cabrio.cel din 1993,1994,1995,1996,este euro 1,2,sau non euro.pe mobile.de, scrie pe la unele,mai rare numai euro2,iar la celelalte nu scrie numic in legatura cu asta.sa inteleg ca sunt euro1?

 

Eu am 318i ... E30 din '91 si e euro 1 (motor M40) care s-au pus si pe E36 pana in 93-94,nu sunt sigur (sa ma corecteze cineva daca gresesc) ... in legatura cu consumul al meu i-a 8-9 afara .... si intre 10-12 oras (asta vara , iarna mai urca cu 1-2l ) ... iar ca si putere 1.8i eu zic ca ii suficient pentru cabrio :blink: E cabrio, facuta sa te plimbi cu ea ... nu sa o duci pe o pista sa scoata timpi cat mai buni ...

Bafta la cumparare ...

 

multumesc.m-am lamurit.deci e euro1. am specificat ca o iau de plimbare si ca e frumoasa.am e39-ul care alearga

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.