Jump to content

ce asigurator recomandati pentru CASCO ?


EdY D

Recommended Posts

Salutare tuturor! Ma intereseaza la cat va ajunge un Full casco pentru E39? Puterea mea financiara se reduce la un 520 i din 2001 pe care intentionez sa il achizitionez pana in vara. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Ma intereseaza la cat va ajunge un Full casco pentru E39? Puterea mea financiara se reduce la un 520 i din 2001 pe care intentionez sa il achizitionez pana in vara. Multumesc

daca il asiguri la suma pe care il iei te duce in jur la 7-800. eu il am asigurat la 17000 si ma duce vreo 700 la euroasig. in schimb sunt multumit si de serviciile lor. nu stai la coada la constatare si te rezolva repede si cu service-ul. plus ca ai fransiza de doar 5% la ei.

Link to comment
Share on other sites

[daca il asiguri la suma pe care il iei te duce in jur la 7-800. eu il am asigurat la 17000 si ma duce vreo 700 la euroasig. in schimb sunt multumit si de serviciile lor. nu stai la coada la constatare si te rezolva repede si cu service-ul. plus ca ai fransiza de doar 5% la ei.

 

 

Ca sa vb aceeasi limba: 700 Euro ( sau 1300 cum a sugerat Ciupanezu) pe an,sper ca nu pe trimestru. Zici ca esti multumit de Omniasig? Pana acum am mers pe Unita la masina mea,au fost OK. Merci fain :blink:

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile am fost sunat de cea care se ocupa cu contractul meu de casco ASTRA care m-a anuntat cu parere de rau ca al ei director mi-a reziliat contractul fara nici o posibilitate de prelungire. Ce ma deranjeaza pe mine este ca zilele trecute am fost anuntat ca de pe 4 nu voi mai avea masina asigurata, eu neavand timp pentru documentare in privinta unui nou asigurator s.a.m.d. Am sa incerc sa ma bat cu ei sa ma lase inca o luna (cum scrie clar si in contract ca asiguratorul poate rezilia contractul cu notificarea asiguratului in prealabil cu 20 de zile) ei bine eu am fost anuntat cu 5 zile inainte... este problema mea si am sa incerc sa o rezolv singur. (motivul lor a fost ca am facut 2 daune in valoare de 60 de milioane in decurs de 2 luni , oglinzi furate si un far spart/crapat de la o pietricica luata in mers pe drum european. mentionez ca nu am facut nimic "necurat" cu asiguratorul dar banuiesc ca asta e mai putin important)

 

 

Ce vreau sa va intreb insa este ce firma de CASCO recomandati ? Cine stie din proprie experienta ca a avut neplaceri cu firma de casco ar putea sa imi spuna ce firme sa evit. La fel cei care nu ati avut probleme poate imi recomandati o firma de incredere.

Edited by Paul_Apostol
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum functioneaza Comisia aceasta de care spui tu dar am sa ma interesez astazi chiar. In contract scrie ca asiguratorul poate rezilia contractul (fara un motiv anume) dar o poate face in conditiile in care m-a anuntat cu 20 de zile. La fel cum eu pot sa renunt la casco cand vreau (cred) la fel si el poate sa renunte la mine ... dar cu conditia sa ne anuntam din timp . Ei au facut asta fara sa ma anunte. ... motivul este doar la nivel de intelegere verbala intre mine si director .. (ca sa inteleg miscarea aceasta din partea lor) .. nu ca ar fi o clauza in contract bazata pe motivul acesta.

 

Ai pm ...sper sa-ti fie de folos ! Bafta

 

 

mutlumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Recomand alintz, eu la ei am tot ce inseamna asigurari, casco rca etc. si din auzite tot aliantz par a fi cei mai seriosi. din fericire pt mine de 3 ani am avut 0 daune asa ca nu pot sa-ti spun cum sunt cand e vorba de pagube din experienta proprie, insa din experientele unor prieteni stiu ca sunt super ok. :blink: alegi tu serviceul si la plata nu se tiganesc. eu am reducere aproape 50% pt ca nu mi-am folosit asigurarea pana acum. :) deci sunt dechisi la minte oamenii :)
Link to comment
Share on other sites

tot pe ei ii recomad si eu.

unii dintre cei mai scumpi de pe piata - daca nu chiar cei mai scumpi.

insa cand este vorba de ceva... profesionisti in adev sens al cuvantului. imediat se face constatarea si te intreaba la ce service vrei sa mergi. nu exista probleme cu plata catre service - oricare ar fi cel ales, si alte pb cu actele sau taraganarea situatiei.

3 incidente la ei si multumit de fiecare data.

insa "micul" lor dezavantaj sunt preturile

Link to comment
Share on other sites

si ca sa dau un mic detaliu extrem de graitor..

 

masina gasita zgariata cu cheia in parcare. usa fata si usa spate. mers la constatator, facut poze, ales service - mi-au recomandat unul bun la vopsitorie, am ales altul, fara sa zica ei nimic. facut programarea in 3 zile. au vopsit toata partea stanga inclusiv bara fata, aripa fata, ambele usi, aripa spate. motiv: daca vopseau numai usile se vedea ca e vopsea noua. asigurarea nu a comentat nimic.

so... merita niste bani dati in plus la ei (daca ai de unde) pentru a nu avea batai de cap.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare oarecum legata de CASCO: conteaza asa mult compania de asigurare sau inspectorul de daune ? Intreb asta pentru ca un singur inspector poate intocmi procese verbale de constatare pentru mai multe societati (am vazut in practica)... Deci aprobarea finala nu vine tot de la acest inspector ?
Link to comment
Share on other sites

Conteaza compania de asigurare, pentru ca inspectorul respectiv actioneaza in functie de flexibilitatea politicii practicate.

N-are sens sa-l intrebi pe c0sta, ia legatura cu un broker. Cuantumul politei este influentata de diversi factori (an fabricatie, optiuni, francize, etc.)

 

L.E.: ca era sa uit, Allianz este cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

exista vreun calculator pe net unde pot sa vad cat m-ar duce un casco?

Nu cred. Ar trebui mentinut in primul rand un catalog anual cu preturile la toate masinile plus diverse optiuni de pe ele.

 

daca ar exista asa ceva , ar fi calculator per asigurator. deci ca un prim pas ar trebui sa cauti pe site-urile asiguratorilor. Fiecare face un calcul in functie de tarifele lor dupa cate stiu eu.

Majoritatea se inspira din acelasi Schwacke pentru a estima valoarea masinii. Difera doar procentul pe care il practica si termenii contractului. Mai nou se calculeaza si dupa varsta si alti parametri.

Link to comment
Share on other sites

da .. .ne dam toti cu parerea .. cel mai bine ca sa afli cat te costa te duci la asigurator. si da .. este si in functie de varsta. sub 25 de ani unii asiguratori considera un risc marit de daune/avarii.

 

on topic: de evitat BT asigurari ; Aliantz e foarte bun dar cu preturi mai mari .... altceva ?

Edited by Paul_Apostol
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.