Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Dar daca o iau din germania pe firma, pe una de 13000euro as plati 11000euro+900taxa(dupa 1 iulie) adica 11900 si ceva la transport, iar de aici din Romania probabil as luao cu 15000euro. Nu caut masina ieftina, eu cred ca 320i la aprox 13000euro cit vreau sa dau pe ea din 2002-2003 este un pret corect(acu depinde aici de multe, dotari, km etc). Asta spun din cele citite pe acest forum. Edited by arcibal
Link to comment
Share on other sites

pai da...este vorba de 320 Cd...

ia-ti tu masina asta si ai sa vezi cat de putin o sa inceapa sa conteze consumul. nu vreau sa fiu rau dar zici ca dai 20000 pe masina, sa aiba navi, piele, pachet M. chiar crezi ca o sa conteze asa mult daca iti consuma 4.5 sau 6 afara???

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

pai da...este vorba de 320 Cd...

ia-ti tu masina asta si ai sa vezi cat de putin o sa inceapa sa conteze consumul. nu vreau sa fiu rau dar zici ca dai 20000 pe masina, sa aiba navi, piele, pachet M. chiar crezi ca o sa conteze asa mult daca iti consuma 4.5 sau 6 afara???

 

Binenteles ca nu conteaza chiar atat de mult...vreau doar sa fiu 100% informat inainte de achizitie...stii totusi 20k nu cresc in copaci si vr sa stiu totul...sa nu fac o greseala de altfel, scumpa... :blink:

Link to comment
Share on other sites

[baieti nu sa vandut masina..am fost astazisi am probato este super masina..am ramas la 13000 sa o aiu maine..am fost cu ea la o inspectie este ok masina..doar ca relecomanda nu merge,,nu se poate inchide automat de la tel..maine o repara si schimba cauciucurile ..astazi a schibat un brat de bara ca era dus ..ca nu iau dat astia inspectia tehnica pt bratul ala si cauciucuri..deci eu sic ca este super masina..ce nu imi place galbenul ala in ea si ca are 197000 km si si ca este tiptroncic nu estre manuala..voi ce spuneti sa o iau la bani astia?????este bun tiptronicul???si km nu sunt multi pt ea este din 2001 eu 3,,este....si stie cineva motorul la modelul asta este pe lant???sau curea distributi:???si latul trebuie schimbat???raspunetimi va rog mai repede ,,,nu sa imi spuneti dupa ca nu treb sa o iau,,,mss mult pt care vor sa ma ajute si imi raspund.....
Link to comment
Share on other sites

va rog sa ma ajutati(fiind nou venit :) ) cu cateva informatii despre 320D coupe(e46) pentru ca in maxim o luna ma gandeam sa imi aduc unul din germania problema e ca trebuie sa ma incadrez in 20000 de euro :) si as vrea sa iau ceva full options (da, si navi si pachet M si piele) si de asemenea sunt interesat de consum...pe mobile.de la anunturi majoritatea scriu ... 4.5 extraurban 7.9 urban 5.7 mixt, conditii in care ar fi chiar ok....acum problema e...pot sa ma bazez pe ce scriu ei acolo? :blink:

 

Va multumesc anticipat...

de ce nu-ti iei CI?? :) sa vezi atunci placere...

Link to comment
Share on other sites

va rog sa ma ajutati(fiind nou venit :) ) cu cateva informatii despre 320D coupe(e46) pentru ca in maxim o luna ma gandeam sa imi aduc unul din germania problema e ca trebuie sa ma incadrez in 20000 de euro :) si as vrea sa iau ceva full options (da, si navi si pachet M si piele) si de asemenea sunt interesat de consum...pe mobile.de la anunturi majoritatea scriu ... 4.5 extraurban 7.9 urban 5.7 mixt, conditii in care ar fi chiar ok....acum problema e...pot sa ma bazez pe ce scriu ei acolo? :blink:

 

Va multumesc anticipat...

de ce nu-ti iei CI?? :) sa vezi atunci placere...

Omul vrea sa mearga la consum ...nu la "sunet"... :)

Link to comment
Share on other sites

va rog sa ma ajutati(fiind nou venit :) ) cu cateva informatii despre 320D coupe(e46) pentru ca in maxim o luna ma gandeam sa imi aduc unul din germania problema e ca trebuie sa ma incadrez in 20000 de euro :) si as vrea sa iau ceva full options (da, si navi si pachet M si piele) si de asemenea sunt interesat de consum...pe mobile.de la anunturi majoritatea scriu ... 4.5 extraurban 7.9 urban 5.7 mixt, conditii in care ar fi chiar ok....acum problema e...pot sa ma bazez pe ce scriu ei acolo? :blink:

 

Va multumesc anticipat...

de ce nu-ti iei CI?? :) sa vezi atunci placere...

Omul vrea sa mearga la consum ...nu la "sunet"... :)

nicodata nu am prea inteles legatura dintre o masina scumpa si mai ales sport, cu motor diesel...dar e alegerea fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

[baieti nu sa vandut masina..am fost astazisi am probato este super masina..am ramas la 13000 sa o aiu maine..am fost cu ea la o inspectie este ok masina..doar ca relecomanda nu merge,,nu se poate inchide automat de la tel..maine o repara si schimba cauciucurile ..astazi a schibat un brat de bara ca era dus ..ca nu iau dat astia inspectia tehnica pt bratul ala si cauciucuri..deci eu sic ca este super masina..ce nu imi place galbenul ala in ea si ca are 197000 km si si ca este tiptroncic nu estre manuala..voi ce spuneti sa o iau la bani astia?????este bun tiptronicul???si km nu sunt multi pt ea este din 2001 eu 3,,este....si stie cineva motorul la modelul asta este pe lant???sau curea distributi:???si latul trebuie schimbat???raspunetimi va rog mai repede ,,,nu sa imi spuneti dupa ca nu treb sa o iau,,,mss mult pt care vor sa ma ajute si imi raspund.....

 

 

intr-o revista franceza de masini second-hand am citit ca dintre o masina de 4 ani si 120 000km si una de 6 ani si 80 000km,e recomandabil sa o alegi pe prima,deoarece aceasta probabil a fost folosita la drumuri lungi si ar putea avea o uzura mai mica decat cea de a doua care probabil a fost folosita mai mult in oras;oricum,nr.de kilometrii nu e relevant ci starea generala a masinii;in aceeasi revista spunea ca la motorul de 2500 cmc(benzina) de pe seria 3(e 46) nu ar trebui sa-ti faci griji pana la 300 000km(ma gandesc ca o fi vorba de o masina exploatata cat de cat in regim normal);oricum,de la un anumit nr.de km pot sa apara(nu neaparat) mici probleme(specifice fiecarui model);transmisia e pe lant la toate modelele cu 6 cilindrii(cred ca,chiar si la modelele cu 4 cilindrii).

Link to comment
Share on other sites

Sa devieze atata timp cat inca sunt puhoaie de romanasi care isi iau diesel si fac 10k km pe an!

De fapt problema sunt puhoaiele de romanasi care nu pot accepta ca alti oameni pot avea alte preferinte decat ei. Nu se poate accepta ca unii prefera diesel si gata? Chiar trebuie sa fim asa "cu ochelari de cal" si sa credem ca prioritatile/preferintele noastre sunt adevaruri absolute?

Link to comment
Share on other sites

chiar orice discutie trebuie sa deviaze invariabil inspre benzina vs diesel?

Mai exista una: BMW vs Audi.

 

ONTOPIC:

Cam greu sa gasesti un 320cd cu dotarile alea la pretul ala (final). Oricum, succes.

 

Ba sa stii ca la 20000 am chiar o gama larga din care sa imi aleg... si chiar daca nu gasesc totusi ceva convenabil sunt dispus sa mai strang vreo 2-3 luni...poate cu 25k gasesc ceva :blink:

Si pentru ca a deviat foarte mult discutia pe topicul asta va rog frumos daca mai e ceva de stiut despre 320 Cd...curiozitati...lucruri la care ar trebui sa ma uit knd aleg masina va rog sa postati :)

Link to comment
Share on other sites

Ba sa stii ca la 20000 am chiar o gama larga din care sa imi aleg... si chiar daca nu gasesc totusi ceva convenabil sunt dispus sa mai strang vreo 2-3 luni...poate cu 25k gasesc ceva :blink:

Si pentru ca a deviat foarte mult discutia pe topicul asta va rog frumos daca mai e ceva de stiut despre 320 Cd...curiozitati...lucruri la care ar trebui sa ma uit knd aleg masina va rog sa postati :)

 

Pai in primul rand trebuie sa te uiti la cum se imbina elementele de caroserie, la distante (de obicei se vede cand masina a fost lovita), la vopsea(nu cumpara masina cand ploua!), e recomandat s-o pui pe tester inainte sa o cumperi.. S-o iei la un drive test si sa fii atent la cum merge - eventuale zgomote pe la suspensie. Masinile diesel fac in general km mai multi.Daca o sa vezi una care are chipurile 50-70.000km si volanul si schimbatorul isi arata uzura in mod evident e clar ca a fost dat kilometrajul inapoi.

 

Aaa si sa te mai uiti si la fatza vanzatorului :))

Link to comment
Share on other sites

Ba sa stii ca la 20000 am chiar o gama larga din care sa imi aleg... si chiar daca nu gasesc totusi ceva convenabil sunt dispus sa mai strang vreo 2-3 luni...poate cu 25k gasesc ceva :blink:

Si pentru ca a deviat foarte mult discutia pe topicul asta va rog frumos daca mai e ceva de stiut despre 320 Cd...curiozitati...lucruri la care ar trebui sa ma uit knd aleg masina va rog sa postati :)

 

Pai in primul rand trebuie sa te uiti la cum se imbina elementele de caroserie, la distante (de obicei se vede cand masina a fost lovita), la vopsea(nu cumpara masina cand ploua!), e recomandat s-o pui pe tester inainte sa o cumperi.. S-o iei la un drive test si sa fii atent la cum merge - eventuale zgomote pe la suspensie. Masinile diesel fac in general km mai multi.Daca o sa vezi una care are chipurile 50-70.000km si volanul si schimbatorul isi arata uzura in mod evident e clar ca a fost dat kilometrajul inapoi.

 

Aaa si sa te mai uiti si la fatza vanzatorului :))

 

Ms ryso, o sa fiu atent :)

Link to comment
Share on other sites

Dar daca o iau din germania pe firma, pe una de 13000euro as plati 11000euro+900taxa(dupa 1 iulie) adica 11900 si ceva la transport, iar de aici din Romania probabil as luao cu 15000euro. Nu caut masina ieftina, eu cred ca 320i la aprox 13000euro cit vreau sa dau pe ea din 2002-2003 este un pret corect(acu depinde aici de multe, dotari, km etc). Asta spun din cele citite pe acest forum.

 

 

din cate am vazut eu nu mai sunt asa de ieftine precum spuneti voi... dar sa fim seriosi a ajuns un logan (cu toate dorarile ) sa sara de 12 000...... mama lui oricat ar fi el de nou nu s-ar compara nici dupa 20 ani cu un 320i sau orice alta masina de la bmw.... asa ca si 13000(fara taxe si drum si tva) sunt bani buni pt ceea ce vrei tu :blink:

Edited by Kyle
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sunt unele masini pe site (mobile.de) la care pretul afisat este fara TVA inclus, adica este posibil ca sa fie de la o persoana fizica, caz in care nu mai cum sa scazi TVA sau pur si simplu pretul afisat este cel fara TVA (cum vedem in metro produsele si par mai ieftine :blink:....cel mai bine ar fi sa mergi tu acolo, mai ales daca o iei sa o mai tii pentru tine. Sa-ti iei ceva mai multi bani la tine pentru deplasare si restul cheltuielilor.

Insa, daca pretul este cu tot cu TVA si o iei pe societate, sa iei la tine actele societatii si certificatul de platitor de TVA si o iei far` de TVA.

..bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.