Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

- până la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;

- ĂŽntre 1.601 şi 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.001 şi 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.601 şi 3.000 cmc: 60 RON/200cmc

- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc

- autobuze, autocare, microbuze: 24 RON/ 200 cmc - masa totală autorizată de până la 12 t: 25 RON/ 200 cmc

- tractoare ĂŽnmatriculate: 16 RON/ 200 cmc;

 

deci pt 2500cc = 375ron

3000cc = 900ron

 

cred ca mai bine alegi 3000cc, parerea mea :blink:

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Deci ar fi o diferenÞã de 6 milioane pe an , din punctul meu de vedere, e prea micã suma ca sã facã diferenÞa Între 325 si 330

multi sa sti ca se uita, spun ca 6 mil de la impozit + 1 sau 2 L mai putin la 100km conteaza..

ft multe consumabile sunt la fel, filtre... cantitatile de lichide etc.. difera putin pe la frane si nu mai stiu sa-ti spun

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe mobile.de si pe autovit dupa 325i . Scumpe, in Germania sub 10 mii de euro nu gasesti, iar in tara am vazut ca sunt undeva la 14-15 mii de euro. Nu mai vorbim de dotari sumare si km multi.

 

In conditiile astea, si pe mine m-ar bate gandu la un 325i, dar ceva de genul:

 

325i

 

 

325ci

Link to comment
Share on other sites

Manual are 6 viteze, chiar e misto. E diferenta mare de pret fata de Germania, cu transport si 10% vama si tot iese sub 10 mii de euro, si nici nu discutam de dotari extra. Taxa de inmatriculare este 970 euro, si ajunge la 11 mii o masina care in tara vad ca merge la 13-14 mii. Ma rog, din ce am vazut nu ar fi chiar impecabile, dar cu o mica pregatire samsareasca si iese full-extra impecabila. Daca ar fi si una cu motor M56 SULEV, care intra la Euro5, taxa e 0.
Link to comment
Share on other sites

Manual are 6 viteze, chiar e misto. E diferenta mare de pret fata de Germania, cu transport si 10% vama si tot iese sub 10 mii de euro, si nici nu discutam de dotari extra. Taxa de inmatriculare este 970 euro, si ajunge la 11 mii o masina care in tara vad ca merge la 13-14 mii. Ma rog, din ce am vazut nu ar fi chiar impecabile, dar cu o mica pregatire samsareasca si iese full-extra impecabila. Daca ar fi si una cu motor M56 SULEV, care intra la Euro5, taxa e 0.

 

320d stiu ca a avut 6 viteze dar nu cred ca modelele pe benzina sa fi avut cutie manuala in 6 trepte;corectati-ma daca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Ma rog... ce am vrut eu sa zic e ca nu au pus 6 trepe pe 325... :) Multam de corectie, eu am confundat facelift-ul de la Coupe cu, cel de la Sedan. :blink:

 

Esti atat de sigur? Uita-te pe realoem, si o sa vezi ca 325i are cutie in 6 trepte.

 

LE: e SMG in 6 trepte pe realoem, ciudat.

 

M-au fentat aia care au pus anuntul, au trecut 6 speed manual, am luat-o de buna.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

mai colegilor dupa ce povestiti voi pe aici E46 -le asta e o porcarie de masina!

si omu care vrera sa -si cumpere asa ceva fuge cu pantalonii in vine. am mai citit cateva posturi mai sus o chesie de genul "Furtun imbracat in fier" - pai ce sfaturi primeste omu de la un coleg de forum care nu stie ce e un racord flexibil. si gata cu off topicul.

pt iulian 85: nu sunt probleme deosebite fata de alte masini, cam ce cade la un bmw cade si la alte marci, numai ca la un bmw cade mai greu (in timp), cand cumperi masina ia un mecanic cu tine daca nu te pricepi, sau fa o verificare la un service adecvat, sa aiba carte service, vezi ca nr. de km sa corespunda cu perioadele in care au fost facuti si multa bafta!

si citeste in sectiunea "seria 3 " ca ai pe acolo o gramada de informatii si nu te lua dupa toate aberatiile!

 

ca bine zici colega, fraztilor nu mai speriati omul aiurea, e foarte bine ca vrei sa-ti iei o astfel de masina, intradevar incearca sa nu mergi singur cand o cumperi.

Eu merg saptamana viitoare sa-mi iau unul la fel si merg cu o persoana din germania de origine germana la care eu am lucrat acum un an la el,la dezmembrari BMW-uri seria5 si a zis ca va merge cu mine sa o verifice si sa o testeze el, fiind cel mai in masura sa ma ajute plus ca are si un program de la BMW pe laptopul lui, cu care verifica motorul (are un cablu care il conecteaza la laptop si celalalt capat undeva la o fisa la motor), si-mi poate spune toate hibele pe care le are masina sau daca nr de km sunt reali.Deci merg cu cineva care este un bun cunoscator (are doctoratul dat in domeniu ,motoare BMW), dar asta nu inseamna ca pot fi sigur 100% pe masina, intelegi?. Eu am pata pusa sa-mi iau o masina ca asta si asa o sa fac chiar daca ma inebunesc unii sau alti eu tot pe a mea o tin.

Link to comment
Share on other sites

RCA-ul este cam 450-500 ron/an... tot motorizarea asta o am si eu. dar impozitul nu prea am idee cat este, poate aflu si eu :blink:

Si eu de ce am platit anul trecut RCA 800 la motor de 2,5? Ma rog, puteam sa platesc si vreo 700 pe la altii, dar am preferat sa fac la aceeasi firma unde am si casco. Atentie, costurile la persoane juridice sint mai mari pentru RCA.

Link to comment
Share on other sites

RCA-ul este cam 450-500 ron/an... tot motorizarea asta o am si eu. dar impozitul nu prea am idee cat este, poate aflu si eu :)

Si eu de ce am platit anul trecut RCA 800 la motor de 2,5? Ma rog, puteam sa platesc si vreo 700 pe la altii, dar am preferat sa fac la aceeasi firma unde am si casco. Atentie, costurile la persoane juridice sint mai mari pentru RCA.

Eu am platit 420ron :)) cum ai reusit sa dai 800 ? :blink:

 

Edit: scuze nu am vaz ca ai zis pers. juridica :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

RCA-ul este cam 450-500 ron/an... tot motorizarea asta o am si eu. dar impozitul nu prea am idee cat este, poate aflu si eu :)

Si eu de ce am platit anul trecut RCA 800 la motor de 2,5? Ma rog, puteam sa platesc si vreo 700 pe la altii, dar am preferat sa fac la aceeasi firma unde am si casco. Atentie, costurile la persoane juridice sint mai mari pentru RCA.

Eu am platit 420ron :)) cum ai reusit sa dai 800 ? :blink:

 

Edit: scuze nu am vaz ca ai zis pers. juridica :)

nu are cum sa fie atata rca .. eu platesc l 2171 undeva la 700 ron

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.