Jump to content

nu trage motorul intre 2000 si 3000 rpm


Recommended Posts

Am intalnit la cineva o problema ciudata la motor. Intre 2000 si 3000 de ture nu mai trage motorul, iar de la 3000 in sus masina iar incepe sa traga. Pana in 2000 de ture trage. Cateodata, la 3000 de ture in treapta a 5-a iar nu trage.

Odata cu accelerarea masinii se aude si un fluierat. De la ce poate sa fie?

 

Masina este un 320d prefacelift din '98 sau '99 cu 151.000 km la bord.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e turbina sau debitmetrul.Cand ai schimbat ultima data filtru de motorina?mai bine du-o la un test.Nu vreau sa te descurajez dar daca zici ca se aude un suierat probabil turbo are vre-o problema.Mai bine ii faci un test.Bafta

 

Noroc ca nu este a mea, e a unui baiat pe care l-am intalnit azi. Si el zice ceva de turbo, eu ziceam ca ar putea sa fie debitmetrul stricat si a zis ca nu ar mai fi tras deloc. I-am zis ca expun problema aici ca sa pot sa ii spun mai multe pareri. Sau cat mai aproape de adevar in lipsa unui tester.

Link to comment
Share on other sites

Lir nu stiu cum sa-ti explic... dar turbo de obicei.. suiera :blink: sau susura sau sufla.. sau cum vrei tu.. in timpul acceleratiei de obicei se aude un suierat tot mai ascutit... nu foarte pronuntat dar se aude :) , deci turbo e ok sa suiere, dar motorul nu :) , asa din auzite nu avem cum sa ne dam seama... poate nu ii intra turbo deloc.. si pe la 3000 rpm.. prinde si masina curaj si trage cat de cat... mai poate sa fluiere si rulmetnu de la alternator, am avut pe mana odata un vectra b 2,6 v6 si parca era teleghidat asa suna de la alternator... Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Lir nu stiu cum sa-ti explic... dar turbo de obicei.. suiera :blink: sau susura sau sufla.. sau cum vrei tu.. in timpul acceleratiei de obicei se aude un suierat tot mai ascutit... nu foarte pronuntat dar se aude :) , deci turbo e ok sa suiere, dar motorul nu :) , asa din auzite nu avem cum sa ne dam seama... poate nu ii intra turbo deloc.. si pe la 3000 rpm.. prinde si masina curaj si trage cat de cat... mai poate sa fluiere si rulmetnu de la alternator, am avut pe mana odata un vectra b 2,6 v6 si parca era teleghidat asa suna de la alternator...

 

 

o suiera turbo, dar am si eu, si nu se aude de parca vrea sa decoleze

Link to comment
Share on other sites

o suiera turbo, dar am si eu, si nu se aude de parca vrea sa decoleze

 

 

Atunci a ta are probleme pt. ca e foarte normal sa suiere de parca isi ia zborul(mie unu imi place sunetul)

 

p.s. am masina de noua si asa face de atunci si pana acum 110 mii km

turbo ori merge, ori nu merge ....

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

stiu si eu cum suiera un turbo dar depinde cum e zgomotul facut de turbo.Nu ai de unde sa iti dai seama cum functioneaza turbo dupa auzite.Dc omul spune ca face prea tare inseamna ca totusi e o problema si dupa cate am inteles inainte de asta se auzea ca un turbo normal.Poate sa se auda turbo dar dc presiunea nu e corecta sau nu e bine citita degeaba.Din cate stiu eu dar nu sunt sigur are turbo cu geometrie variabila.Uite de exeplu si la mine suiera turbo e ceva normal dar nu foarte tare.Totusi parerea mea e sa isi verifice turbo.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.