Jump to content

Garnitura suport filtru ulei


Recommended Posts

Trebuie sa schimb garnitura suportului de filtru ... ca pierde ulei, n-a fost schimbata niciodata(problema generala la M43)

 

Cand o schimb trebuie sa mai pun cumva si niste Gasket dela rosu ca sa ma asigur ca nu mai curge ? sau o schimb si nu mai pun nici un gasket? masina e 318i din 2000

 

Merci anticipat, trebuie sa fac manopera in weekend ca ma enerveaza pierderea de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb garnitura suportului de filtru ... ca pierde ulei, n-a fost schimbata niciodata(problema generala la M43)

 

Cand o schimb trebuie sa mai pun cumva si niste Gasket dela rosu ca sa ma asigur ca nu mai curge ? sau o schimb si nu mai pun nici un gasket? masina e 318i din 2000

 

Merci anticipat, trebuie sa fac manopera in weekend ca ma enerveaza pierderea de ulei.

 

 

mie mi-au pus in service o chestie de genul asta ....au zis ca nu are ce sa strice ...nu stiu daca e recomandat sau nu ..erac ceva negru de la 2+2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc myxage, apreciez raspunsul

 

probabil am sa pun niste gasket dela negru care cica ar rezista la ulei .. totusi daca cineva a pus garnitura fara gasket deloc ... sa-mi spuna daca s-a etansat bine

 

10x

Nu se pune nici o solutie suplimentara de etansare la acea garnitura. Am schimbat si eu garnitura aceea la un M54 si nu am pus absolut nimic si etanseaza perfect.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc @ovy , am cumparat garnitura(piesa 6) si am luat si supapa( piesa 4) de pe realoem care contine 2 O ringuri si am mai luat si un O ring de rezerva(piesa 5):

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=30

 

si am raspuns si pentru @turnerbj

 

multumesc la toti, sper sa scap de problema scurgerii pe la suportul de filtru ... o problema clasica la acest motor :)

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Cat au costat toate? De ce trebuie schimbata si acea supapa si nu e suficient doar sa inlocuiesti garnitura?

-nu trebue sa schimbi si supapa decat daca este defecta,e suficient garnitura si oringurile,costa cam 7 ron garnitura si 5 ron oringul parca nu mai stiu exact dar pretul garniturilor e mic,in schimb manopera e 120-150 ron daca nu te pricepi tu sa o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu acum 2 saptamini garniturile astea. Dureaza cam 4 ore, demontat-montat. Nu pune nici un silicon la garnitura mare. Cureti foarte bine atat corpul ansamblului filtrului de ulei cat si suprafata cu care vine in contact, si atat. Etanseaza f. bine.

Atentie la alternator! Dupa ce scoti cele 2 suruburi care il fixeaza, bagi un levier mic intre urechea superioara de prindere si alternator si faci "parghie". La montare, e invers. Fixezi intai in urechea de jos si apoi, ajutandu-te de ciocan de cauciuc, introduci si urechea superioara in locas.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

sal

dupa ce se scoate suportul de la filtrul de ulei ,cred ca va curge uleiul din filtru.trebuie recompletat cu ulei?

curge mult ulei?

sau rog pe ce i ce au facut acesasta operatie sa spuna pasii care trebuiesc facuti.

bmw e46 318i

si eu pierd ulei.

m ai am o intrebara .am inteles ca este un cot de apa dupa motor,pierd antigel pe acolo.

m a uitat sub masina si prin dreptul cutiei am vazut urme de antigel.sau se prelinge pe acolo,si pe asfalt tot in dreptul ala gasesc umed.cal la 2 saptamani un litru

cum schimb cotul?

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

sal

dupa ce se scoate suportul de la filtrul de ulei ,cred ca va curge uleiul din filtru.trebuie recompletat cu ulei?

curge mult ulei?

sau rog pe ce i ce au facut acesasta operatie sa spuna pasii care trebuiesc facuti.

bmw e46 318i

si eu pierd ulei.

m ai am o intrebara .am inteles ca este un cot de apa dupa motor,pierd antigel pe acolo.

m a uitat sub masina si prin dreptul cutiei am vazut urme de antigel.sau se prelinge pe acolo,si pe asfalt tot in dreptul ala gasesc umed.cal la 2 saptamani un litru

cum schimb cotul?

acum ceva timp am schimbat si eu acel cot...defapt e un teu de plastic care coace de zici ca e de carton...in service a fot schimbat...imi aduc aminte ca mai mult pe pipaite l-au schimbat fiindca e spatiu redus...si daca imi aduc aminte bine parca cu imbus a fost desfacut. deci e in spatele motorului cum te uiti la masina putin in stanga fata de centru...bafta

Link to comment
Share on other sites

acum ceva timp am schimbat si eu acel cot...defapt e un teu de plastic care coace de zici ca e de carton...in service a fot schimbat...imi aduc aminte ca mai mult pe pipaite l-au schimbat fiindca e spatiu redus...si daca imi aduc aminte bine parca cu imbus a fost desfacut. deci e in spatele motorului cum te uiti la masina putin in stanga fata de centru...bafta

am gasit

postez aici si pt ce i care schimba cotul din spatele motorului.

diy

http://www.bmwclubarad.ro/smf/index.php?topic=277.0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am reusit sa la schimb si eu ca aveam probleme

trebuie cumparat garnitura +2 oringuri(garnituri de cauciuc)

cand ai piesele te apuci de demontat

prima oara d ai cureaua jos pt trebuie sa demontezi alternatorul care are 2 suruburi .le desfaci cu o cheie de 16.

ca sa slabesti cureaua da i rola intinzatoare in stanga(tu fiind in fata masinii)si o blochezi cu o surubelnita subtire.are o gaura si pe acolo bagi surubelnita.

dupa ce scoti cela 2 suruburi de la alternator scoti mufa si masa de la el.il d ai afara.apoi ai 4 suruburi sub alternator si 1 in fata spre curea,iti trebuie o tubulara de 13.dupa ce d ai astea jos iese suportul cere tine alternatorul,apoi ai acces la cele 6 suruburi de la suportul filtrului pe care le desfaci cu o tubulara de 10.cureti vechea garnitura ,schimbi cele 2 oringuri si montezi la loc. ai grija la poztia curelei,m ai bine faci un desen pe hartie cum vine asezata.

dupe ce termini te duci la spalatorie spali motorul sa vezi daca m ai are probleme si daca ai scut il d ai jos si trebuie spalat ca ramane ulei in el si miroase a ulei cand este motorul incins

spor la treba

Edited by catalin6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Tocmai am terminat de schimbat garnitura de la corpul filtrului de ulei. Imi pierdea 1 litru la 1000 km. 5 ore de munca :( Sper sa fie totul in regula. I-am dat un pic prin oras si m-am intors la garaj, nu se vedea curs nimic. Nu am schimbat oringurile acelea micute din compartimentul filtrului. Cu ce influenteaza acele oringuri?

P.S. Garnitura am cumparat-o originala ca am inteles ca pe aftermarket sunt probleme cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am terminat de schimbat garnitura de la corpul filtrului de ulei. Imi pierdea 1 litru la 1000 km. 5 ore de munca :( Sper sa fie totul in regula. I-am dat un pic prin oras si m-am intors la garaj, nu se vedea curs nimic. Nu am schimbat oringurile acelea micute din compartimentul filtrului. Cu ce influenteaza acele oringuri?

P.S. Garnitura am cumparat-o originala ca am inteles ca pe aftermarket sunt probleme cu ele.

alea nu sunt de la filtru/ se schimba odata cu filtru de ulei. tu trebuia sa schimbi garnitura aceea cu profi ciudat si doua oring-uri de cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

alea nu sunt de la filtru/ se schimba odata cu filtru de ulei. tu trebuia sa schimbi garnitura aceea cu profi ciudat si doua oring-uri de cauciuc.

 

Pe realoem http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BN51&mospid=47620&btnr=11_2201&hg=11&fg=30

Singurele oringuri sunt 4 si 5.Acelea se schimba odata cu filtrul. altele oringuri eu nu mai vad :|

Link to comment
Share on other sites

Pe realoem http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BN51&mospid=47620&btnr=11_2201&hg=11&fg=30

Singurele oringuri sunt 4 si 5.Acelea se schimba odata cu filtrul. altele oringuri eu nu mai vad :|

 

pe principiu iarna nu-i ca vara, nici M43 nu e 330ci. In concluzie nu te uiti unde trebuie.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA91&mospid=47437&btnr=11_1568&hg=11&fg=30

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.