Jump to content

Preturi BMW in USA


nesuferila

Recommended Posts

Cine este curios sa viziteze , de ex, www.autofocusdetroit.com, poate observa cu usurinta ca modele BMW cu kilometri relativ putini fata de ceea ce gasim de ex pe www.mobile.de sunt mai ieftine decat in Europa. Mai ieftine bine ca in romanica noastra.

 

Poate stie cineva daca se platesc taxe in cazul in care "repatriem" de ex un BMW facut in Germania(UE), din State, in Romania(UE). Normal ar fi sa nu se plateasca, deoarece sunt bunuri europene. In acest caz, transportul pe apa este in jurul a 1.000USD, plus alte mici cheltuieli. Deci ar merita deranjul, daca e cineva acolo s-o vada si s-o ia pt tine.

 

In cazul in care trebuie platite taxe, la o vama uriasa cum percepe statul roman, nu mai reprezinta nici un avantaj.

 

Astept raspunsurile voastre, mai ales ale celor documentati in amanunt in problema taxelor de pe la noi

Link to comment
Share on other sites

Ai descoperit roata.

Nu am pretentia de a fi descoperit ceva, mai wlf. Forumul este pt discutii, daca pun si eu o intrebare, sper sa fiu lamurit, nu luat la misto.

 

Orium, nu sunt suparacios. Daca stii demult cum sta treaba cu bmw-urile din state, lamureste-ma si pe mine, te rog

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
In afara de tara de fabricatie o sa aveti probleme cu masinile. Chiar daca scrie acelasi lucru pe ele sunt diferente la setari si la unele componenete. Stiu ca m-am mutat din state in urma cu cativa ani si ma gandeam daca sa-mi trimit masina pe care o aveam acolo (un passat destul de nou). Am vorbit cu oamenii de service si mi-au spus ca e foarte posibil sa am probleme de intretinere pentru ca sunt mai multe diferenta intre masini decat ai crede. Vedeti daca-i cineva de la AB pe forum si va poate lamuri. CA sa nu mai vorbim de unitati de masuri si alte asemnea. Este intr-adevar tentant la 1.5 USD/EUR da-ti da si batai de cap. A, si te va costa in jur de 1,500 sa o trimiti pe vapor..
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire, ca sa zic asa. Sistemul Euro (ma refer aici la norma de poluare Euro3, Euro4) este valabila doar pentru Europa. Cum se face inacdrarea intr-o astfel de norma pentru o masina provenita din State? Se obtine o echivalenta de la producatorul european? Zic toatre astea pentru ca, in urma cu ceva vreme, discutand cu un amic din State, s-a oferit sa imi trimita o masina (vechea lui masina ca sa zic asa, cu garantie inca un an - la ei). Este vorba despre un X5. E, de aici incepe partea frumoasa a lucrurilor - cei de la RAR vroiau sa-i fac test dinamic pentru ca, asa trebuie facuta in viziunea lor pentru o masina din State. Tot felul de tertipuri care, pana la urma m-au descurajat sa mai fac ceva. Nici cu garantia nu am obtinut ceva clar in sensul ca, se pare, in State garantia e mai extinsa fata de Europa si in momentul in care se aduce pe "vechiul continent" exista posibilitatea ca aceasta sa se piarda. Din punctul meu de vedere este cam bluff!

Ma poate elucida si pe mine cineva cu privire la garantie si inmatriculare? Nu de alta dar, incepe din nou sa-mi incolteasca ideea si vreau sa stiu exact in ce ma bag!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.