Jump to content

lipsa ulei la E70


Recommended Posts

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

Eu n-am facut nici o revizie pana acum, m-am luat dupa indicatorul de pe bord care imi zice ca in 23.000 de km tb. sa ma duc la service.

 

Daca vi s-a intamplat si voua, ce ulei ati pus?

Link to comment
Share on other sites

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

Eu n-am facut nici o revizie pana acum, m-am luat dupa indicatorul de pe bord care imi zice ca in 23.000 de km tb. sa ma duc la service.

 

Daca vi s-a intamplat si voua, ce ulei ati pus?

CASTROL 0 W 30

Link to comment
Share on other sites

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

Eu n-am facut nici o revizie pana acum, m-am luat dupa indicatorul de pe bord care imi zice ca in 23.000 de km tb. sa ma duc la service.

 

Daca vi s-a intamplat si voua, ce ulei ati pus?

 

 

 

nu e normal...du-te la service

Link to comment
Share on other sites

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

Eu n-am facut nici o revizie pana acum, m-am luat dupa indicatorul de pe bord care imi zice ca in 23.000 de km tb. sa ma duc la service.

 

Daca vi s-a intamplat si voua, ce ulei ati pus?

 

 

nu cred ca e normal, am 12900 km cu al meu in 3 luni si pe display nivelul de ulei e sus, la maxim

Link to comment
Share on other sites

Este normal in masura in care depinde de cum conduci. Nu stiu ce motor ai (probabil 3.0d), dar unele mai au inca joja mecanica. Verifica si in felul asta ai putea diferentia daca e doar o alarma falsa sau chiar una reala. Una reala e posibil sa apara, in cazul in care s-a mers mult cu masina in regimuri de turatie inalta. Aici depinde si de stilul de condus si de tipul de cutie de viteza.

 

Apoi, ai facut 5.000 de km de cand? De cand era normal nivelul? De la revizie? De cand era la minimum?

 

Practic nu e o problema la un motor BMW 1l de ulei la 5.000 km. Sa vezi cum bea ulei un M pe circuit. Sa vezi cum bea ulei un 530i...

Link to comment
Share on other sites

Probabil este apa in senzorul de nivel, du-te la service.

 

Eu la E90 am completat de doua ori cate 500 ml si este ceva normal sa se arda atata timp cat mergi mai tot timpul "la blana".

Am intrebat si la reprezentanta si mi-au confirmat ca este ok sa mai completezi cu tipul de ulei recomandat (ca si gradatie) de ei.

Link to comment
Share on other sites

Probabil este apa in senzorul de nivel, du-te la service.

 

Eu la E90 am completat de doua ori cate 500 ml si este ceva normal sa se arda atata timp cat mergi mai tot timpul "la blana".

Am intrebat si la reprezentanta si mi-au confirmat ca este ok sa mai completezi cu tipul de ulei recomandat (ca si gradatie) de ei.

 

Foare corect. Plus in primii 5.000 km, un motor consuma ceva mai mult decat normal.

Link to comment
Share on other sites

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

 

Este mult, daca consumul este real sunt probleme la motor.Cel mai probabil indica senzorul gresit.

 

 

Am intrebat si la reprezentanta si mi-au confirmat ca este ok sa mai completezi cu tipul de ulei recomandat (ca si gradatie) de ei.

 

Daca asa au zis cei de la reprezentanta, inseamna ca este normal. :blink:

 

Nu sunt de acord cu ideile astea, mai ales ca ai acces la documentatia BMW. Daca vrei sa-ti sustii teoria, cauta si posteaza aici ce spune BMW, nu dealerii, despre consumul de ulei la un motor BMW. In plus, habar n-ai ce motor are omul, cum conduce, ce cutie are precum si care e referinta de la care a plecat.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu ideile astea, mai ales ca ai acces la documentatia BMW. Daca vrei sa-ti sustii teoria, cauta si posteaza aici ce spune BMW, nu dealerii, despre consumul de ulei la un motor BMW. In plus, habar n-ai ce motor are omul, cum conduce, ce cutie are precum si care e referinta de la care a plecat.

 

Nu stiu despre ce documentatie vorbesti.Ce spun pe acest forum sunt parerile mele, parerile userului @Bavaria.

Si da, ascult ce imi recomanda reprezentanta BMW unde repar masina.

La ce am acces si unde am acces tin de viata mea personala, iar pe tine nu ar trebui sa te intereseze acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Atunci nu mai sustine idei fara sa le bazezi pe ceva si in lipsa de informatii care sa le justifice. Vezi mai sus. Tine parerile pentru acolo unde "ai acces". N-a interesat pe nimeni cocina unde traieste celalalt. Doar cocina unde traieste fiecare.
Link to comment
Share on other sites

Pai masina (BMW X5 E70 3.0d) are 2 luni de zile de cand am luat-o de la reprezentata, in care am facut 5000 km.

Iar de mers merg f. relaxat, pe autostrada nu prea sar de 150, nu fac reprize. Chiar de asta am luat-o, sa merg mai linistit, ca mai un M3 si m-am plictisit de alergat.

Link to comment
Share on other sites

Atunci nu mai sustine idei fara sa le bazezi pe ceva si in lipsa de informatii care sa le justifice. Vezi mai sus. Tine parerile pentru acolo unde "ai acces". N-a interesat pe nimeni cocina unde traieste celalalt. Doar cocina unde traieste fiecare.

 

Eu nu traiesc in cocina. In cocina traiesc doar porcii. :blink:

 

Ma bazez pe ce mi-a recomandat reprezentanta unde imi repar masina.Un consum de 1l la 5000km este mare si trebuie analizat.Atata tot.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca nu ar trebui sa te sperie cel putin acum

eu as completa cu 1 litru de ulei

si as vedea ce se intampla dupa inca 5000 de km

si as anunta la service ca la 5000 de km a mancat 1 l de ulei si la 10000 ar trebui sa traga ei o concluzie

apropo BMW recomanda ulei castrol 5 W 30 din gama de calitate longlife 04

succes

Link to comment
Share on other sites

Am avut x3 3.0d si imi manca constant ulei daca treceam de 180 Km/h mai mult timp pe autostrada.

 

Aveam tot timpul 2l de rezerva in porbagaj. Cand ajungeam la destinatie se aprindea becul :blink:

 

250 ml rezolvau problema. Era ca un betiv.

 

La service au spus "pana intr-un litru la 10 000 Km este normal".

 

Totusi, pe 3.0 SD inca nu s-a aprins becul, desi am 2l de rezerva si l-am chinuit la peste 200 km/k constant.

 

Daca omului i s-a aprins becul dupa 5000 fara excese, nu cred ca este totul in regula.

Link to comment
Share on other sites

X3, 2.0d, 33.000km si nu am adaugat nici un gram de ulei. Si nu pot sa spun ca am menajat-o, dar nici nu o "omor"... schimb vitezele acolo unde incepe sa ma deranjeze la urechi, merg incet pana se incalzeste motorul si in general o iau la drumuri prin afara oraselor... (in oras prefer motocicleta sau transportul in comun). Din toate masinile pe care le-am avut, doar un VW a mancat ulei pe la 55.000km si atunci a trebuit sa schimb chiulasa si un cilindru (au crapat pur si simplu - defect de fabricatie au zis ei); desi citesc peste tot (inclusiv in cartea tehnica) cum ca ar fi normal sa manance ulei, personal ma ingrijorez cand se intampla...
Link to comment
Share on other sites

cred ca am completat si eu vreo 250ml(stiu sigur pt ca atat mai aveam in bidon) pe la 25 000. dar nu mi s-a aprins nimic, la o masurare mi s-a parut ca e cam aproape de minim nivelul si am pus restul din portbagaj. am mers de multe ori 140km-h , rareori cu 160+km-h dar nu s+a aprins niciodata nimic. cred ca la 72000 e destul de rodat motorul incat sa nu mai ceara acum nimic Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

In 10.000 km, la E60-ul meu(520i), am adaugat cam 800 ml - 1l. Eu zic ca este normal si nu ai de ce sa iti faci griji. Am citit si pe unele forumuri din strainatate ca aest lucru se intampla foarte des la masinile noi in primii 15.000 km. Cum spuneau si colegii mei mai sus, conteaza foarte mult si stilul de condus al fiecaruia.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.