Jump to content

lipsa ulei la E70


Recommended Posts

Tie ti se pare ca 170 de cai pe o caroserie de aproximativ 1600 kg denota o masina submotorizata?

 

Atunci un E39 520d cum e?

 

Am condus E60 520i si nu mi se pare submotorizat.

 

Probabil s-a gandit ca masina este submotorizata, deci motorul este tinut tot timpul in ture pentru a se misca cat de cat.

Are un pic de logica :blink:

Asta in cazul in care masina este intr-adevar submotorizata ceea ce eu nu cred.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa pape ulei dupa 5000 de km, un E 70 nici daca mergi pe autoband non-stop cu 235km/h .

APROPO : am un X5 3.0 D din 2006 Decembrie pe care l-am cumparat din reprezentanta de la Dortmund acum 1 luna la 11000 KM. Am venit cu el din Germania numai cu 170-210 km/h . am mers in Bucuresti si la Breaza ,Constanta etc... de obicei folosesc cam tot ce poate masina!

Nu a consumat GRAM....

Asa ca trageti concluzii!

Ce spun astia de la AB...astia care nu schimba uleiul cand te duci la revizie si nu inlocuiesc filtrele de aer si polen daca nu stai langa ei e alta poveste!

Vezi parametri normali pe siteul BMW din SUA.

AM avut un x5 benzinar care pe langa consumul de bz. de 29% in Bucuresti imi lua si un litru de ulei la 3000 de km, da asta avea 156000km asa ca se explik

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut 5000 km cu X5 E70 si mi-a aparut un mesaj cu "Engine oil level at minimum. Please add 1 liter..."

 

 

E normal?

Eu n-am facut nici o revizie pana acum, m-am luat dupa indicatorul de pe bord care imi zice ca in 23.000 de km tb. sa ma duc la service.

 

Daca vi s-a intamplat si voua, ce ulei ati pus?

 

 

Si eu am tot x5 e 70 si am 8800 km si la 6 km am adaugat 1 litru ulei,cei de la BMW mi-au spus ca consumul dat la carte este de 700ml la 1000km si ca nui nici o problema trebuie sa ma ingrijorez daca consuma mai mult de 700ml la 1000km.deci propriu zis nui nici o problema de cand am completat am facut aproape 3000km si nu mai sunt probleme,ulei trebuie sa copletezi cu CASTROL 0W30 RECOMANDAT DE EI.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

 

am un E90 2.0d A. Am 91.000 km si nu am completat niciodata nici un gram de ulei. Revizia o fac la aprox 20-25.000 km si folosesc ulei BMW 5W30 longlife 04. Mentionez ca nu-mi menajez deloc masinutza, doar este un BMW si viteze de ordinul 180-200 pe autostrada sunt viteze de croaziera. Circul destul de mult dincolo, asa ca am unde sa i-o dau. Mi se pare exagerat consumul tau de ulei, chiar daca motorul este nou si are doar 5.000 km. Monitorizeaza-l, ar trebui sa-si revina si sa consume mult mai putin ulei, spre 0 dupa vreo 20.000 km.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Cam vechi topicul dar postez si eu poate ajuta...

Saptamana trecuta masina, E70/3.0d/235cp avea 23.000 km. Am verificat nivelul uleiului si stupoare: cerea 1L ulei.

Mesaj: nivel minim etc. Am verificat si joja cu motorul si rece si cald, intradevar era la minim, iar in bord arata inca 8.000 km.

Am completat, si masina fiind in garantie, marti am fost la AB sa fac schimbul de ulei+consumabile (revizie).

Acolo tipul de la service mi-a spus ca este ABSOLUT NORMAL, ca 1L/ULEI la rulajul, adica nr.de km 23.000 indica ca s-a mers

in regula cu masina, si ca dupa prima revizie nu o sa se mai intample. Mi-a mai spus ca masina are service inclus timp de 5 ani

si nu are rost sa fac revizia contra cost acum ci sa anunt cand in bord arata 2000 km pana la schimb.

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Si eu am un x5 e70 cu cutie automata, masina are 80 mii km . Eu cam la 7000 bag 1 l de ulei. Am un stil de a conduce mai sportiv. I-am intrebat pe cei de la service-ul reprezentantei BMW din cj daca este normal si au spuus ca este ok.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.