Jump to content

Curatat injectoare


Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu de ce frectie vorbiti voi aici...

Am dus aici in Timisoara injectoarele de pe 320i la curatat, fiindca pe tester la clauberty mi-a aratat ca 3 injectoare nu-si fac treaba bine. (high roughness)

Le-am dat eu jos de pe masina, le-am dus la Promotor, le-a testat omul inainte de curatare, intradevar 3 din ele, nu bagau bine, nu se umpleau recipientele alea bine,nu pulverizau bine...

Dupa ce le-a lasat la ultrasunete 10 minute, le-a pus dinou pe stand, toate bagau ca noi.....

Pe stand a facut vreo 20 de teste, turatie de la 700-6500rpm..... constant la 2500rpm, constant la 5000rpm, constant la 1000rpm.... si diferite feluri de pulverizare....

Toata treaba asta a costat 120 ron....(20 ron/injector).

A meritat pe deplin, masina se simte mai vie acum...mai sprintena, raspunde la acceleratie mai prompt, se tureaza mai repede....

de exemplu mie, la 120km/h imi lua 9.....atat imi arata litrometrul cat si obc.

Acum la 120 imi ia cam 7.5.

Bani pe deplin meritati

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce?Nu se curata bine sau care e problema?

 

Un injector uzat se schimbă, fundăţarea asta e o soluţie de mântuială.

@roco123: Vorbesc de injectoare de diesel deşi nu cred că se ĂŽntâmplă vreo minune cu nişte injectoare foarte uzate de motor pe benzină.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e vorba de uzura.E vorba de mizeria care se depune din cauza benzinei proaste.

Asa e, eu la mizerie m-am referit.

Oricum masina are 234 000 km, nu au fost schimbate sau curatate niciodata.... daca la km astia nu se bulesc, cand naiba? <_<

Link to comment
Share on other sites

Cati km ai facut de cand le-ai curatat?

 

ps: am auzit unele "zvonuri" cum ca ultrasunetele ar afecta lacul bobinele injectoarelor si de aceea te intreb.

 

dar ma gandesc ca asta se intampla cand aparatul cu ultrasunete nu e in parametrii.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e vorba de uzura.E vorba de mizeria care se depune din cauza benzinei proaste.

 

PĂŁi existĂŁ Âşi piese care se pot uza.

 

Trebuie verificatĂŁ etanÂşeitatea injectorului, etanÂşeitatea pulverizatorului.

 

Cei care curãÞã injectoare nu cred cã sunt În stare sã verifice bine un injector ºi sã-l regleze.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e vorba de uzura.E vorba de mizeria care se depune din cauza benzinei proaste.

 

PĂŁi existĂŁ Âşi piese care se pot uza.

 

 

Cei care curãÞã injectoare nu cred cã sunt În stare sã verifice bine un injector ºi sã-l regleze.

 

Despre ce piese si despre ce reglaj vorbesti? <_<

Link to comment
Share on other sites

@florentincristea: Deci nu ai simĂžit nici o ameliorare dupĂŁ curĂŁĂžare?

 

nu se simte mare lucru, sau mai bine zis minunea tine cel mult o saptamana. e ca si cum i ai schimba filtrul de motorina, simti cateva zile ca trage mai tare si apoi reintra in monotonie.

am rezolvat si bataia injectorului care era defapt pierdere de gaze pe langa intrucat nu era strans destul. le am scos pe toate le am verificat iar, le am curatat la exterior si lea montat iar. reparatie facuta la total diesel service pe centura zona acumulatorul/tuborg. demontat montat verificat 450 ron. acum merge de rupe. dar asta nu ca sunt curatate, ci pt ca am resoftat-o in decembrie si pt ca nu mai pierde compresia pe langa injectoare.

Link to comment
Share on other sites

[...] aparatu ala "cu ultrasunete".. "vibreaza jegu pana cade"...

Efectul ce curatare al utrasunetelor nu apare deoarece jegul cade datorita vibratiilor.

Efectul de curatare se bazeaza in primul rand pe fenomenul de cavitatie. Se produc niste microexplozii care actioneaza local.

Link to comment
Share on other sites

Motoarele capsulate? :) Hehe, cate amintiri imi starneste treaba asta... Asa-mi inchideau mie gura cand eram pusti amiciii mei, cand venea vorba de motoru' de Cielo.

Cristi MD: motorul capsulat este, in folclor, motorul care are capace de plastic deasupra, spre diferenta ed cel de Dacie, care n-avea.

 

Si, cu privire la topic: dupa ce am turnat in motorina o solutie de curatare injectoare (m-a intrebat uimit la Peco un tigan cu un e39 "sefu, ce minune-i pui acolo, ca vreau si eu"), datorita faptului ca se dezlipise un fir de la injector si motorul tremura urat de tot, am dus masina la service, unde mi-au verificat si injectoarele, si au iesit niste valori ciudate. (despre care am scris si aici, pe forum). Atunci cei de la service mi-au recomandat curatarea lor pe banc, lucru pe care nu l-am facut (Bavaria scrisese pe forum s-o las asa <_< , desi multa lume imi recomanda schimbarea lor) si exact asa am facut, nu m-am atins de ele, si, ce credeti, la o noua verificare, dupa cateva luni, nu mai exista diferentele alea astronomice.

 

Concluziile le trage fiecare.

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.