Jump to content

GPL pe 525i din 2001?


50gem

Recommended Posts

Păi noi să ştim dacă merită ? :) Tu trebuie să ştii. Am văzut GPL şi pe ML 350 , model 2007 :blink:

asta mai mult ca sigur e din fabrica la cererea clientului. Noi facem cablaje in Bistrita pentru mercedes la masini pe gaz....deci se poate.Deocamdata facem pentru A/B class...

Asa ca info...facem cablaje inclusiv pentru masini pe hidrogen,...insa doar ca prototip.

Edited by saplacan
Link to comment
Share on other sites

Hmmm iar am ajuns la subiectul gpl :blink:

 

As dori sa aud parerea lui Ciupanezu pe subiectul asta numai te rog frumos daca se poate sa ne spui tehnic si cat mai obiectiv posibil. Te rog acest lucru pentru ca ai scris un ghid foarte bun despre achizitionarea unui e39 si din ce am citit chiar esti unul dintre putinii de pe aici, care chiar se pricepe la e39, si da stiu ca esti anti gpl pe bmw... dar totusi daca se poate o parere cat de cat obiectiva. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Hmmm iar am ajuns la subiectul gpl :blink:

 

As dori sa aud parerea lui Ciupanezu pe subiectul asta numai te rog frumos daca se poate sa ne spui tehnic si cat mai obiectiv posibil. Te rog acest lucru pentru ca ai scris un ghid foarte bun despre achizitionarea unui e39 si din ce am citit chiar esti unul dintre putinii de pe aici, care chiar se pricepe la e39, si da stiu ca esti anti gpl pe bmw... dar totusi daca se poate o parere cat de cat obiectiva. Mersi

 

Multumesc pentru aprecieri! :)

 

Nu as pune GPL pentru ca motorul nu a fost conceput pentru a merge pe GPL deci nu pot fi sigur daca GPL-ul ar dauna motorului sau nu.

 

In plus, BMW ofera o gama foarte larga de motorizari, cine are alte prioritati in afara de masina si nu vrea sa dea foarte multi bani pe benzina, poate sa-si ia diesel.

525d-ul are un consum foarte mic si performante destul de bune.

Link to comment
Share on other sites

Eu intrebam acest lcuru din urmatoarele cauze:

 

1 mi se pare absurd ca aceasta masina cu care am mers sa aiba un consum de 17% prin Bucuresti pentru ca guvernantii nostri nu sunt in stare sa faca o centura calumea cum au toate marile orase europene, si nu sunt in stare macar sa sincronizeze semafoarele, in conditiile in care aceeasi masina in afara orasului are un consum de 9-10% ,foarte bun dealtfel. Eu doresc sa achizitionez o astfel de masina si in eventualitatea ca as pune gpl pe ea ar fi strict pentru Bucuresti, eu stand in Ilfov si ducandu-ma in Bucuresti cat se poate de rar.

 

2 O ruda de a mea recent a cumparat un 525d din 2001 sau 2002 nu mai stiu exact, pe care am testato si eu un pic (vreo 400 km) si intr-adevar consumu este de pana in 10 litri de motorina, cuplul este foarte bun, cand o urci in turatii suna aproape ca benzina si totusi nui benzina :), la relanti desi se aude muuult mai putin ca mandria romanului, mai precis TDI :blink: este totusi dizel, mergand pana acum pe 520i, 523i, 525i si m5 pe 525d ceva s-a pierdut din placerea de a merge pe bmw, nu pot spune exact ce...

 

Oricum multumesc pentru opinie, caci dupa cum ti-am mai zis parerea ta conteaza fiind una destul de avizata si din care am invatat cate ceva(mai multe) :) despre e39

 

O zi buna

 

ps sa zica cine si ce vrea, pasionatii de bmw aleg aceasta marca pentru senzatia care le-o ofera la volan

Edited by nukeblast
Link to comment
Share on other sites

Eu intrebam acest lcuru din urmatoarele cauze:

 

1 mi se pare absurd ca aceasta masina cu care am mers sa aiba un consum de 17% prin Bucuresti pentru ca guvernantii nostri nu sunt in stare sa faca o centura calumea cum au toate marile orase europene, si nu sunt in stare macar sa sincronizeze semafoarele, in conditiile in care aceeasi masina in afara orasului are un consum de 9-10% ,foarte bun dealtfel. Eu doresc sa achizitionez o astfel de masina si in eventualitatea ca as pune gpl pe ea ar fi strict pentru Bucuresti, eu stand in Ilfov si ducandu-ma in Bucuresti cat se poate de rar.

 

2 O ruda de a mea recent a cumparat un 525d din 2001 sau 2002 nu mai stiu exact, pe care am testato si eu un pic (vreo 400 km) si intr-adevar consumu este de pana in 10 litri de motorina, cuplul este foarte bun, cand o urci in turatii suna aproape ca benzina si totusi nui benzina :), la relanti desi se aude muuult mai putin ca mandria romanului, mai precis TDI :blink: este totusi dizel, mergand pana acum pe 520i, 523i, 525i si m5 pe 525d ceva s-a pierdut din placerea de a merge pe bmw, nu pot spune exact ce...

 

Oricum multumesc pentru opinie, caci dupa cum ti-am mai zis parerea ta conteaza fiind una destul de avizata si din care am invatat cate ceva(mai multe) :) despre e39

 

O zi buna

 

ps sa zica cine si ce vrea, pasionatii de bmw aleg aceasta marca pentru senzatia care le-o ofera la volan

 

pai daca te duci cat se poate de rar chiar te deranjeaza un consum de 17 foarte rar?

 

ONTopic: dpdv personal a pune GPL pe un BMW este un sacrilegiu. inginerii aia nu stiu de ce nu au facut din fabrica si o motorizare cu un asemenea combustibil? dar fiecare face ce vrea pe masina lui. oricum numai de bine NU are cum sa fie deoarece motorul respectiv nu a fost proiectat luandu-se in calcul functionarea sa pe un asemenea combustibil. astfel riscul este al tau..

Link to comment
Share on other sites

Oricum multumesc pentru opinie, caci dupa cum ti-am mai zis parerea ta conteaza fiind una destul de avizata si din care am invatat cate ceva(mai multe) :) despre e39

 

Multumesc! :blink:

 

In orice caz, dupa parerea mea, decat sa pui GPL pe 525i, mai bine o lasi ca masina de seara si week-end si cumperi o alta masina mica si ieftina pentru mers la servici.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ma sfatuiti si pe mine intr-o hotarare. am un 525i din 2001 si as vrea sa ii pun gpl

credeti ca merita?

ce consecinte pozitive sau negative ar fi?

mersi

Vinde-l si ia un diesel ! Asta ca prim sfat :blink:

2 Partea "pozitiva" - duci motoru` in cap in 2 ani !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.