Jump to content

Ce parere aveti despre X5 3.0si model american?


Mihai135

Recommended Posts

Salut

am ocazia sa cumpar un X5 3.0si model american nou.Pretul este ceva mai mic decat la AB.Ideea este ca modelul diesel are aceleasi performante cu un consum oficial de app 10.5% in oras fata de 13,5% la modelul pe benzina.Consumul real sigur este mai mare in ambele cazuri.Nu ma deranjeaza diferenta de consum, insa am doua temeri:

1.Modelul american am inteles ca nu este produs in Germania ci in USA sau Mexic, va rog lamuriri in acest sens

2.La momentul revanzarii credeti ca o sa se vanda mai prost tinand cont ca este pe benzina si model american?

Pe scurt: este de cumparat un X5 3.0si model american sau nu?

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La noi ĂŽncepe de la 53.526 EUR , nu Âştiu dacĂŁ conĂžine Âşi TVA sau nu , oricum , adus din SUA ieÂşi mai ieftin, cu tot cu transport, accize, tva Âşi taxa de prima ĂŽnmatriculare.

 

L-as lua cu 50.000 plus tva inclusiv taxa vamal, transport. Modelul e oarecum standard pt USA : negru met, piele bej, trapa panoramica, xenon, sitem audio 12 boxe.Cam aste ar fi principalele dotari mai scumpe (in Europa, in USA cred ca sunt standard).Garantia este valabila in Romania , sper. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum il iei si cum il aduci?

L-a cumparat deja un prieten si se ocupa el de tot, adus in container etc...

 

Nu influenteaza cu nimic daca e facut sau nu in USA. Chiar daca era facut in Germania, si importat din USA, tot se platea 10% vama.

 

Va trebui totusi modificat kilometrajul din mile cand mergi la RAR, si daca are stopurile rosii complet, trebuie schimbate.

 

 

Daca doresti ajutor cu aducerea masinii, intra pe site-ul asta, da-i la Dealers, cauta Romania, au retail dealer si la noi in tara, da-le un mail si poate afli mai multe detalii despre import.

 

http://www.exporttrader.com/

Ref kilometraj in mile, are scala dubla, in mile pe exterior cu cifre mari si in km pe interior, in cifre......mici

 

Nu influenteaza cu nimic daca e facut sau nu in USA. Chiar daca era facut in Germania, si importat din USA, tot se platea 10% vama.

 

Va trebui totusi modificat kilometrajul din mile cand mergi la RAR, si daca are stopurile rosii complet, trebuie schimbate.

 

 

Daca doresti ajutor cu aducerea masinii, intra pe site-ul asta, da-i la Dealers, cauta Romania, au retail dealer si la noi in tara, da-le un mail si poate afli mai multe detalii despre import.

 

http://www.exporttrader.com/

X5 model diesel este fabricat in Germania sau in USA?

Link to comment
Share on other sites

50 mii euro ? dacĂŁ-s EURO dai mult pe el.

M-am lamurit, nu e afacere, la banii astia am configurat un 3.0d destul de ok pe bmw.de.Cam acelasi lucru tre sa fie si la AB. 50.000 euro cip si sunt convins ca mai fac discount.Mai e si benzina.Ipotetic, daca mai fac un efort de 4000 ajung la 3.0 sd...No coment

 

Toate au scala dubla la vitezometru.

 

Eu vorbesc de kilometraj, odometru, e in mile, va trebui schimba pe km.

Scuze, nu stiam asta

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum ti-a putut cere 50 de mii euro, aia inseamna in jur de 75 de mii $.

 

La 40-45 de mii $ se gasesc destule iar transportul costa 3300$ din NY pentru 2 SUV-uri intr-un container.

 

Asta numai daca ti-a pus un adaos serios, ca nici cu vama si tva nu ajungi la banii aia.

 

 

De asta ti-am sugerat sa dai un ochi pe site-ul acela, plus ca au si retail dealer in Romania ca sa mai afli una alta.

Gasesti la 45.000 usd, la 40000 ma indoiesc, poate la un an vechime, insa este un exemplar nou, are 35 km pe bord.In al doilea rand du-te tu X-ulescu cu buletin de Ro In USA la dealer shi spune-i ca vrei masina nou sa o exporti din state.Stii ce spune:ori la revedere ori pune 20.ooo usd din prima peste pret.Caz verificat.se poate cumpara din USA fiind roman, insa un pic mai complicat , evitand cei 20.000 usd extra.Dupa aia nimeni nu mai pune la socoteala cat cheltui pe acolo:taxe, asigurari.

Link to comment
Share on other sites

Salut

am ocazia sa cumpar un X5 3.0si model american nou.Pretul este ceva mai mic decat la AB.Ideea este ca modelul diesel are aceleasi performante cu un consum oficial de app 10.5% in oras fata de 13,5% la modelul pe benzina.Consumul real sigur este mai mare in ambele cazuri.Nu ma deranjeaza diferenta de consum, insa am doua temeri:

1.Modelul american am inteles ca nu este produs in Germania ci in USA sau Mexic, va rog lamuriri in acest sens

2.La momentul revanzarii credeti ca o sa se vanda mai prost tinand cont ca este pe benzina si model american?

Pe scurt: este de cumparat un X5 3.0si model american sau nu?

Va multumesc.

 

Probabil nu ai garantie la el.

Este facut in US.

Daca nu ar fi probleme cu garantia ar merita.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut

am ocazia sa cumpar un X5 3.0si model american nou.Pretul este ceva mai mic decat la AB.Ideea este ca modelul diesel are aceleasi performante cu un consum oficial de app 10.5% in oras fata de 13,5% la modelul pe benzina.Consumul real sigur este mai mare in ambele cazuri.Nu ma deranjeaza diferenta de consum, insa am doua temeri:

1.Modelul american am inteles ca nu este produs in Germania ci in USA sau Mexic, va rog lamuriri in acest sens

2.La momentul revanzarii credeti ca o sa se vanda mai prost tinand cont ca este pe benzina si model american?

Pe scurt: este de cumparat un X5 3.0si model american sau nu?

Va multumesc.

 

Probabil nu ai garantie la el.

Este facut in US.

Daca nu ar fi probleme cu garantia ar merita.

ce tot te dai marele cunoscator ? :twoup:

toate sunt facute in state

ai garantie internationala 2 ani fara limita de km

Link to comment
Share on other sites

De unde stii ca e internationala? Ai fost cu vreunul la dealer in Romania si s-a reparat pe garantie?

Si-a luat un prieten printr-o firma din bucuresti

are garantie 2 ani si daca nu ma crezi iti pot confirma cei de la automobile bavaria chiar daca nu prea le convine :twoup:

Apropo 63k fata de 79k CIP cat ar fi costat cu aceleasi optiuni. Comanda la fabrica fix cu ce a vrut pe el(tot fara DVD spate). 2 luni timp de livrare

(aviz amatorilor de x6)

Link to comment
Share on other sites

si eu am vrut sa-mi aduc o masina si m-am razgandit. 10% acciza, 19% tva si shippingul care in cazul meu costa 2.000-2500 de dolari, dintr-un port din middle east pana la constanta.

ma mir ca din state si pana in romania te costa asa putin mai ales ca e vorba de un suv si tarfele sunt in functie de greutatea masinii.

parerea mea este ca se merita sa aduci masina doar daca o gasesti cu cel putin 20% mai ieftina ca sa se merite efortul.

trebuie de asemenea sa fii sigur ca masina corespunde cu normele euro 4, presupun ca da fiind vorba de o masina noua, insa ma gandesc sa nu aiba ceva modificari fiind pentru piata americana.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Toate au scala dubla la vitezometru.

 

Eu vorbesc de kilometraj, odometru, e in mile, va trebui schimba pe km.

nu are treaba la RAR...am avut io vw fox model american si nu era nimic modivficat...km era in mile..

 

Cand ai avut vw fox? Acum recent sau acum mai multi ani?

 

Trebuie omologat de RAR conform cerintelor UE. Pana si stopurile daca sunt rosii trebuie schimbate, sau pozitiile care sunt comune cu semnalizarile, trebuie mutate in far.

pai inca-l mai am...a fost cumparat acu 3 ani...

Link to comment
Share on other sites

Toate au scala dubla la vitezometru.

 

Eu vorbesc de kilometraj, odometru, e in mile, va trebui schimba pe km.

nu are treaba la RAR...am avut io vw fox model american si nu era nimic modivficat...km era in mile..

 

Cand ai avut vw fox? Acum recent sau acum mai multi ani?

 

Trebuie omologat de RAR conform cerintelor UE. Pana si stopurile daca sunt rosii trebuie schimbate, sau pozitiile care sunt comune cu semnalizarile, trebuie mutate in far.

 

daca-l iei printr-o firma gen dom automobile(desi nu vroiam sa fac reclama) se ocupa ei de tot. Nu trebuie schimbat nimic

 

si prietenu' cu x5 de care zic l-a luat acum o luna

Link to comment
Share on other sites

pai inca-l mai am...a fost cumparat acu 3 ani...

 

Pai te intreb daca tu ai facut omologarea. Pentru ca iti dai seama ca nici eu cand le fac RAR-ul la masini nu sunt tampit sa alerg sa le fac modificarile, dau ce trebuie unde trebuie si se inchide ochii, insa legal asa trebuie facut.

omologarea era facuta deja...bordul indica in mile...atat viteza cat si km...,.deci nu are nici-o modificare...

Link to comment
Share on other sites

Si daca iti trimite masina in Germania sau Olanda de exemplu, cum o aduci? Pe platforma sau iti dau aia din USA nr de export sa poti veni cu ea pe roti? si cand e in port, vama sau unde o descarca trebuie sa vina cineva de la tuv sa faca vreo constatare?

 

"Plus ca evit platirea unei garantii egale cu taxele vamale pentru desigilare si scoatere produs din incinta vamii."

 

 

Garantia asta o primesti inapoi dupa ce platesti taxele?

Link to comment
Share on other sites

De unde stii ca e internationala? Ai fost cu vreunul la dealer in Romania si s-a reparat pe garantie?

Eu nu stiu .... dar vorbim de BMW.. o masina care se respecta .. ar fi ciudat ca garantia sa nu fie internationala...

Oricum... am vazut cateva masini aduse din US si .. sincer .. arata mult mai bine la finisaje si calitatea lucrarii decat cele facute in UE.

Link to comment
Share on other sites

De unde stii ca e internationala? Ai fost cu vreunul la dealer in Romania si s-a reparat pe garantie?

Eu nu stiu .... dar vorbim de BMW.. o masina care se respecta .. ar fi ciudat ca garantia sa nu fie internationala...

Oricum... am vazut cateva masini aduse din US si .. sincer .. arata mult mai bine la finisaje si calitatea lucrarii decat cele facute in UE.

 

Pai vorbim de BMW, dar vorbim si de Romania, nu? E ceva asa cum ar trebui sa fie in Romania?

Pai .. garantia in Europa e garantie .. fie ca vb de Romania sau nu .. adica nu cred ca ... de fapt nu stiu ... dar la fel de absurd mi se pare ca un BMW X5 nou sa aiba in Germania 3 ani garantie si in Ro numai unu. Asta dauneaza firmei BMW in primul rand .. si nu are nici o legatura ca e in Rom sau in alta parte ...

 

Din cate stiu eu un momentul de fata .. BMW, Audi si Mercedes practica o politica de preturi scazute + avantaje pentru americani .. vor sa intre si au reusit .. pe piata americana ... asa ca e foarte posibil ca un BMW luat din US sa aiba garantie mai mare decat unul din Europa...

Link to comment
Share on other sites

De asta l-am si intrebat pe om daca a fost cu una din State, in garantie, la AB si a fost acceptata. Nici eu nu stiu, si nici multa lume probabil.

 

Dupa cate stiu eu o masina din America de Nord nu are garantie in Europa.

Nu stiu la BMW-uri .. dar stiu la Mercedes.

Are un amic un ML 63 AMG... si a avut probleme cu motorul. L-au schimbat in garantie in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Daca aduci masina in Germania, garantia o primesti inapoi, dar trebuie sa te duci tu dupa ea, deci numai unuia care aduce multe masini ii merita, pana la Bremehaven sau Rotterdam e ceva de mers. Se deschide un document T1 de tranzit. Pe bill of lading trebuie specificat final destination Romania, altfel daca e trecuta Germania, va trebui sa faci vama acolo, iar jegosii astia de la Politie nu recunosc actele doveditoare ca ai achitat taxele in Germania, ca sa vezi cata nesimtire exista, le trimit la Bucuresti, cei de acolo trebuie sa verifice in Germania si tu stai ca fraieru cu masina neinmatriculata vreo cateva luni pana se misca ei. Asta ca sa mai dai o spaga in plus.

 

Din port iei numere de zoll ca si la orice alta masina care o iei de la un neamt. Au birou in port pentru numere.

 

Se face o constatare exact cum se face si daca ai aduce-o in tara. Se verifica seria de sasiu sa corespunda cu cea din acte, atata tot.

 

Si daca o aduci cu procura, poti ridica masina din Germania fara probleme, nu? Dupa aceea vi cu ea in tara, umbli cu ea cu nr de USA si cand te hotarasti sa o inmatriculezi o duci la RAR, platesti ce ai de platit si atat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.