Jump to content

Cit ulei trebuie ?


filimon

Recommended Posts

525d , 7l ulei intra la motor dupa www.castrol.com

Cu filtru cu tot intra cam 7.7-7.8l.Cel putin eu atat pun,pana la nivelul jojei la naxim

 

am schimbat ulei acum o saptamana , 7L dupa castrol :blink: , nivelul pana la minim, si am pus inca 350ml. pana la mijlocul nivelului

Link to comment
Share on other sites

daca uleiul e scos cu furtun/pompa vacum si se asteapta sa se scurga cel putin 30 de minute

 

sau doar se asteapta sa se scurga si daca masina e si inclinata spre dreapta ->va intra mai mult de 6.5 cat zice cartea

 

eu am asteptat si inclinat --> am bagat fix 7 l ca sa ajung la jumatatea jojei

 

intre minim si maxim indicat de joja =1l parca :)

 

 

asa se verifica nivelul post-2935-1206198204_thumb.jpg

 

 

capacitatea indicata de TIS post-2935-1206198426_thumb.jpg

 

Tipuri de uleiuri post-2935-1206198470_thumb.jpg

 

Si aditivi recomandati :) post-2935-1206198503_thumb.jpg :)

 

saper sa clarifice multe dubii sau mai sunt :blink: atunici spor la scris

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
intra 7l sigur.

eu am pus 7,2

525d e39

 

Schimbul de ulei trebuie facut in conditii optime, loc drept nu inclinat si cand motorul este cald pentru a se scurge mai usor uleiul...de preferinta ridicata masina pe un elevator si lasata cel putin 15-20 min pentru scurgerea uleiului cu capacul de ulei scos si filtrul.

Teoretic daca motorul este in stare foarte buna, motorul de 2500 cmc ia 6.5L ulei iar cel de 2000 cmc (E39) ia 6L ulei.

 

Eu am motor de 2L si intra exact 6L, poate mai putin cu 100 ml...dar intra exact cat spune producatorul si trebuie sa arate nivelul max, nu intre max si min.

Link to comment
Share on other sites

intra 7l sigur.

eu am pus 7,2

525d e39

 

Teoretic daca motorul este in stare foarte buna, motorul de 2500 cmc ia 6.5L ulei iar cel de 2000 cmc (E39) ia 6L ulei.

 

Eu am motor de 2L si intra exact 6L, poate mai putin cu 100 ml...dar intra exact cat spune producatorul si trebuie sa arate nivelul max, nu intre max si min.

 

 

Depinde cat de veche e masina. Daca e 525d E60 intra peste 8L. la mine au intrat cam 8.6 L

Chiar ca nu pricep.Deci cu cat motorul se uzeaza in timp si masina se invecheste intra tot mai mult ulei? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.