Jump to content

Un alt E39.


dragosPKB

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Scuze pentru calitatea pozelor.

 

Calitatea lucrarii este foarte buna(arata mult mai bine in realitate decat in poze).

 

Volanul chiar arata super bine pe masina si intra foarte bine in contrast cu interiorul.

Stiu ca nu mai este ca cel din fabrica :twoup:, dar atunci cand va veni si bordul imbracat la fel ca volanul va arata si mai bine.

 

Si ar mai fi de adaugat ca volanul era foarte deteriorat si arata ca dracu dupa ce sa terminat interiorul(nu se incadra in peisaj).

 

Pretul lucrarii cu tot cu volan a fost de 900 Euro.

 

Apropo am vazut pe E BAY niste presuri din velur maro care arata foarte bine, daca ma ajuta cineva sa le achizitionez. :twoup:

 

Multumesc de aprecieri.

post-9845-1208762869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg eu partea asta cu originalul??

 

Practic ce nu este original?? Eu nu am facut decat sa imbrac acest volan in piele maro si cu negru, nu am inlocuit volanul sau am pus un volan luat din targ, este volanul original BMW pe care l-am imbracat ca era uzat si foarte urat.

 

Daca il faceam il piele neagra fara cea maro era mai original?? No Offence!!!! :twoup:

 

Iar bordul nu stiu exact cum o sa arate!! Oricum mai bine decat acum, in momentul asta bordul este destul de uzat (sa albit si nu mai are culoarea aceea frumoasa). :twoup:

 

O sa pun cateva poze cu cateva lucrari executate de baiatul care a facut lucrarea sa va dati si voi cu parerea.(daca il fac sau nu bordul).

Link to comment
Share on other sites

Airbagul mai sare oare?

 

cum dracu sa nu sara? crezi ca asa se pune putin de piele si gata nu mai e destul de puternica explozia incat sa rupa volanul?

 

daca stie cineva sa imi spuna unde prin vestul tarii se face o asemenea lucrare la un pret asemanator as fi recunoscator.

eu stiu la oradea pe cineva dar din ce am vazut lucreaza destul de chicos si cu mult mai scump.

Link to comment
Share on other sites

A iesit bine masina acum ...s-o stapanesti fara incidente :twoup: In rest pretul mi se pare exagerat pentru ce-a avut initial pe ea. Cred c-a inclus omul si taxa de prima inmatriculare in ea :twoup: Imi pare rau c-ai avut probleme dupa ce-ai achizitionat-o. O intrebare xenon-ul e din fabrica ? N-ar trebui sa aiba si spalatoare la faruri ?
Link to comment
Share on other sites

Referitor la partea cu Airbag-ul!!!

 

Va asigur ca in caz de impact nu este o problema cu saritul airbag-ului deoarece pielea este lipita pe capacul acestuia nu pe fanta prin care acesta sare.Totusi nu imi doresc sa vad daca acesta functioneaza sau nu :D .

 

Cusatura care apare pe capac este o cusatura aparenta.

 

Am inteles si care este problema cu imbracatul volanului :D.

 

Referitor la pretul masinii !!! Stiu ca am dat mult pe masina dar am luat-o de la cineva care chiar a avut grija de masina si nu si-a batut joc de ea, eu spre exemplu acum nu as mai vinde-o cu banii pe care i-am dat pe ea niciodata la cati bani a papat masina (si am de gand sa ai mai dau sa pape daca e cuminte :twoup: ).Acum trebuie sa primeasca Kit-ul de M. :twoup:

Ca optiuni are tot ce imi trebuie pentru moment.

 

Tot nu ma sfatuieste nimeni nimik cu bordul ?? Sa il imbrac in piele sau nu?

 

 

 

 

 

 

 

 

Xenon-ul este din fabrica cred!!!!

 

Cel putin eu asa am luat masina, spalatoare la faruri nu a avut cu toate ca are un vas de apa in plus pe la motor. :D

 

Oricum nu imi plac spalatoarele alea. :)

 

 

te ajut eu......

 

 

 

As aprecia daca m-ai ajuta cu acele presuri.

 

Sunt niste presuri maro cu semnul de la BMW pe ele care imi plac cum arata.

 

Nu mai stiu exact cat costa. Parca a fost o discutie pe forum legata de acele presuri.

 

Oricum daca mi le poti aduce da de veste.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ar arata bine cu piele pe bord. In nici un caz sa nu fie si in 2 culori ! Cel mult doar in culoarea bordului original. Trebuie vazut si cum rezista pielea pe bord, avand in vedere ca este direct expusa la soare.

 

Din cate stiam nu exista optiunea xenon fara spalare faruri, deci probabil este pus ulterior.

Vasul acela mic de apa este pentru detergentul de spalare intensiva.

 

Presurile de velur arata mult mai bine decat cele de cauciuc si tin suficient. Eu l-am schimbat anul acesta pe cel de la sofer, dar avea deja vreo 6 ani.

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fiu rautacios...dar masina a costat destul de mult ea ...si ai mai si bagat o gramada in optiuni ( lasam fitzele deoparte ) , nu era mai indicat sa cauti una care sa si fie pe gustul tau ? sa nu trebuiasca sa o modifici pe aceasta ??? care a fost cam cheala ??? fara sacune electrice ,piele , navi, pachet m ???

 

doar intreb ???

 

chiar e asa de buna mecanic , ca restul oricum l-ai/o sa il schimbi ???

 

pielea a iesit super, culoarea insa nu imi place , nu prinde bine o masina serioasa...ca un e39...( trebuia sa te uiti un pic la mobile.de la bmw-uri individual sau la alpina ptr idei...)

Edited by alex sabin
Link to comment
Share on other sites

Exista optiune de bord imbracat in piele pentru M5 E39, daca nu ma insel doar in gama Individual.

 

Era un astfel de M5 la service-ul unde-mi repar eu masina.

Bordul era imbracat in piele neagra, arata foarte frumos...

 

Intr-o combinatie de culori nu ar arata prea bine.

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu fiu rautacios...dar masina a costat destul de mult ea ...si ai mai si bagat o gramada in optiuni ( lasam fitzele deoparte ) , nu era mai indicat sa cauti una care sa si fie pe gustul tau ? sa nu trebuiasca sa o modifici pe aceasta ??? care a fost cam cheala ??? fara sacune electrice ,piele , navi, pachet m ???

 

doar intreb ???

 

chiar e asa de buna mecanic , ca restul oricum l-ai/o sa il schimbi ???

 

pielea a iesit super, culoarea insa nu imi place , nu prinde bine o masina serioasa...ca un e39...( trebuia sa te uiti un pic la mobile.de la bmw-uri individual sau la alpina ptr idei...)

 

 

Sincer sa fiu nu am gasit nimic mai bun decat asta la momentul respectiv , am gasit cateva masini la 11.000-12.000 Euro care necesitau f multi bani de investit in ele, si cand zic treaba asta ma refer ca aveau si ceva probleme la motor si la articulatii chiar daca erau mai dotate ca optiuni decat cea pe care am achizitionat-o.

 

Motivul pentru care am cumparat aceasta masina a fost si ca fostul proprietar a acceptat si fosta mea masina la schimb + diferenta de bani, nemaifiind astfel nevoit sa stau pana o vand pe a mea.

 

Ce ma determinat sa cumpar aceasta masina a fost faptul ca in momentul in care i-am facut testarea a iesit foarte bine la motor si la articulatii mai putin la caroserie (pe partea dreapta a fost inlocuita aripa si usa fata).

 

Ca dotari repet are destul de multe dotari, singura dotare care chiar mi-am dorit-o a fot sistemul de navi+tv, dar daca nu a avut am zis ca o sa ai pun eu.

 

Restul modificarilor pe care i le voi face era oricum f greu sa gasesc o masina cu tot ce imi doresc eu sa aiba pe ea. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ma voi mai documenta despre BMW-uri cu bordul imbracat in piele si daca gasesc voi adauga niste poze sa vedeti si sa va dati cu parerea. :D

 

Oricum sper ca pana sambata sa am si amortizoarele sport pe masina, ca deja a inceput sa prinda forma la care imi doresc sa ajunga si amortizoarele sunt foarte importante pentru look. :twoup:

 

Practic vreau sa fac ceva foarte frumos din aceasta masina(chiar cu riscul de a face ceva ce nu imi place si sa fiu nevoit sa schimb ~~ cum am facut cu jantele~~ :D ).

 

Deci vor veni jante noi in curand, altele decat cele de M6 pe care le am de 3 saptamani pe masina.

 

In momentul in care voi monta suspensia sport voi monta si noile jante, voi scoate jantele de M6+ cauciucurile noi Good Year profil V cu care am mers 400 Km la vanzare aici pe forum la un pret promotional fata de cat am dat eu pe ele. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

as vrea daca se poate numarul baiatului care ti-a facut lucrarea am ceva de facut ...

 

#### nvm am vazut site-ul, scuze #####

 

 

interiorul cred ca este facut la marius soare,am vazut multe lucrari de'ale lui si pot spune ca se pricepe

Link to comment
Share on other sites

eu i-as schimba pielea de pe volan ca mi-au pus astia airbag nou si arata funny ca e nou airbagu si vechiut volanul. la cerere poate folosi materiale identice cu originalul ? just asking, stiu ca e offtopic dar sunt interesat ca e 23 mil un volan nou
Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru calitatea pozelor.

 

Calitatea lucrarii este foarte buna(arata mult mai bine in realitate decat in poze).

 

Volanul chiar arata super bine pe masina si intra foarte bine in contrast cu interiorul.

Stiu ca nu mai este ca cel din fabrica :D , dar atunci cand va veni si bordul imbracat la fel ca volanul va arata si mai bine.

 

Si ar mai fi de adaugat ca volanul era foarte deteriorat si arata ca dracu dupa ce sa terminat interiorul(nu se incadra in peisaj).

 

Pretul lucrarii cu tot cu volan a fost de 900 Euro.

 

Apropo am vazut pe E BAY niste presuri din velur maro care arata foarte bine, daca ma ajuta cineva sa le achizitionez. :D

 

Multumesc de aprecieri.

 

 

ce zici de astea?

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-Origina...sspagenameZWD1V

 

am mai cumparat eu de la sellerul asta si e OK

 

 

PS: vb cu userul grozadan de oglinzi, eu deja mi-am comandat :D

 

Sunt exact ce vreau. :twoup:

 

Te-am bagat in lista de mess.

 

Astept cu interes sa imi dai accept. :)

 

 

Deci vor veni jante noi in curand, altele decat cele de M6 pe care le am de 3 saptamani pe masina.

 

Ce jante ai cumparat?

 

 

Nu am cumparat inca, gasisem ceva frumos dar m-am razgandit cand am le-am vazut pe cele pentru care am facut un nou Topic.

 

Atasez poze cu ce jante vazusem si chiar vb se le iau. :P

 

 

 

Deci vor veni jante noi in curand, altele decat cele de M6 pe care le am de 3 saptamani pe masina.

 

Ce jante ai cumparat?

 

 

 

 

Nu am cumparat inca, gasisem ceva frumos dar m-am razgandit cand am le-am vazut pe cele pentru care am facut un nou Topic.

 

Atasez poze cu ce jante vazusem si chiar vb se le iau.

 

 

 

eu i-as schimba pielea de pe volan ca mi-au pus astia airbag nou si arata funny ca e nou airbagu si vechiut volanul. la cerere poate folosi materiale identice cu originalul ? just asking, stiu ca e offtopic dar sunt interesat ca e 23 mil un volan nou

 

 

Este intr-adevar. Marius Soare.

 

Telefonul lui este.-0722.911.703.

 

Am facut varza pe aici.

 

Rog un moderator sa imi aranjeze si mie prostiile pe care le-am facut.

 

Multumesc. :twoup:

 

Scuze pentru dezordine. ;)

comanda.1.bmp

comanda.1.bmp

Link to comment
Share on other sites

salutare la toata lumea. eu am lucrat interiorul cu piele a lui dragos si am cateva precizari de facut pe acest topic. airbagul este 100% functional,datorita unui secret profesional. designul volanului este luat de la o masina care costa 100 000 euro, in rest las la aprecierea altora calitatea lucrarii. referitor la imbracatul bordului, pielea nu se dezlipeste din cauza adezivului cu care se lucreaza; este un adeziv import germania care rezista termic.si il mai folosesc la lipitul plafoanelor ,unde este aceeasi problema :caldura .

este scump acest adeziv,dar eu zic ca merita.un bord cu piele au doar masinile de fitza.

post-6179-1209494828_thumb.jpg

post-6179-1209495476_thumb.jpg

post-6179-1209495726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mie unul imi place dar ce ma nedumesreste e cum o sa sara airbagu la volan, am avut airbag sarit si acolo pe langa emblema se rupe materialul. pielea se rupe mai greu, deci sunt mari sanse ca airbagu sa se declanseze mai tarziu sau chiar deloc.
Link to comment
Share on other sites

pielea de pe volan pare foarte bine intinsa

 

insa restul putea fi lucrat mai bine.

Va salut pe toti!

Am aceeasi parere cu userul CAT; volanul arata OK, insa la restul lucrarii lipseste acel 'ceva' , 'stilul' care diferentiaza BMW-ul de alte masini

Link to comment
Share on other sites

mie unul imi place dar ce ma nedumesreste e cum o sa sara airbagu la volan, am avut airbag sarit si acolo pe langa emblema se rupe materialul. pielea se rupe mai greu, deci sunt mari sanse ca airbagu sa se declanseze mai tarziu sau chiar deloc.

AIRBAGUL VA FI FUNCTIONAL ,LA FEL CA CEL DE FABRICA. IMI PARE RAU ,NU POT SA VA SPUN DE CE; DAR EU GARANTEZ 100% CA VA SARI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.