Jump to content

E36 Indicator temperatura externa


SlowDeath

Recommended Posts

Salut,

Am si eu o problema cu indicatorul de temperatura externa. :)

 

Mie imi indica temperatura de afara ca fiind -37 grade Celsius. Toata vara, mie mi-a indicat cu minus ! :blink:

Banuiesc ca problema ar fi de la senzorul de temperatura, dar nu stiu unde se afla montat pe masina, si nu stiu nici cum sa testez senzorul (in caz ca aflu unde se gaseste !!!) ca sa vad daca mai este bun, si o fi doar un fir intrerupt !

 

Cam asa arata aparatul, dar al meu nu are cele 4 butoane din stanga (1000, 100, 10, 1).

O sa incerc sa pun o poza cu cel pe care il am eu pe masina.

 

http://img160.imageshack.us/img160/6210/621383576666jg.jpg

 

Si inca o rugaminte: sa-mi spuneti si mie cum se seteaza ceasul (sau ce mai are el p'acolo de setat), ca am incercat toate combinatiile si nu am reusit ! :)

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu face o medie. Unul era pe masina folosit de altceva (din cate banuiesc eu, e folosit pentru a-si da seama daca trebuie sa incalzeasca apa de spalat parbrizul sau nu). Celalalt a fost pus de mine cand am montat OBC-ul.

 

Tastele alea 1,10,100,1000 nu le are el (asa a spus), a pus o poza de pe net.

Link to comment
Share on other sites

Duzele contin o uzina in ele.. care incalzeste apa si cea din dreapta are si un regulator de presiune ca sa fie jeturile egale stanga/dreapta :blink:. Am demontat una de curios.. are multe piesuletze si ciupercute prin ea.

Dar incalzirea din duze e comandata in functie de temperatura de afara.

Edited by Darren
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ti apasat in acelasi timp pe SET/RES si pe CLOCK pana incepe sa "licare" apoi apesi pe 1,10,100,1000 (care trebuie sa existe) si setezi ceasul :)

60876[/snapback]

 

Nici eu nici slowdeath nu avem computer cu butoanele 1,10,100,1000, avem modelul simplu.Deci intrebarea ramane valabila cum naiba setez ceasul ca in manual nu scrie :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hey hey hey

 

cred ca am gasit cum se regleaza ceasul la modelele fara tastele 1 10 100 1000 :)

ti apasat pe UHR/DAT cam 3 secunde, apoi o sa inceapa sa clipaie pe display, pentru ora apesi pe h/Dat iar ptr minute pe min/Dat apoi apesi pe SET

sa ma anuntati daca asa se face :blink: ca daca nu e asa mai caut

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am si eu o problema cu indicatorul de temperatura externa. :)

 

Mie imi indica temperatura de afara ca fiind -37 grade Celsius. Toata vara, mie mi-a indicat cu minus ! :blink:

Banuiesc ca problema ar fi de la senzorul de temperatura, dar nu stiu unde se afla montat pe masina, si nu stiu nici cum sa testez senzorul (in caz ca aflu unde se gaseste !!!) ca sa vad daca mai este bun, si o fi doar un fir intrerupt !

 

Cam asa arata aparatul, dar al meu nu are cele 4 butoane din stanga (1000, 100, 10, 1).

O sa incerc sa pun o poza cu cel pe care il am eu pe masina.

 

http://img160.imageshack.us/img160/6210/621383576666jg.jpg

 

Si inca o rugaminte: sa-mi spuneti si mie cum se seteaza ceasul (sau ce mai are el p'acolo de setat), ca am incercat toate combinatiile si nu am reusit ! :)

 

Multumesc anticipat !

47144[/snapback]

 

 

 

eu la E36/2800/328I/1996 an ,aveam senzorul asta montat intr-una din grile|(mari),inspre interior....

poate te ajuta..

Link to comment
Share on other sites

hey hey hey

 

cred ca am gasit cum se regleaza ceasul la modelele fara tastele 1 10 100 1000 :)

ti apasat pe UHR/DAT cam 3 secunde, apoi o sa inceapa sa clipaie pe display, pentru ora apesi pe h/Dat iar ptr minute pe min/Dat apoi apesi pe SET

sa ma anuntati daca asa se face :) ca daca nu e asa mai caut

61702[/snapback]

 

Merci, alexutzu, pentru informatie !

Am incercat cum ai spus tu, si am reusit sa reglez ceasul si data ! :blink:

Din UHR/DAT imi aleg ceea ce vreau sa reglez (ceas sau data), apoi tin apasat pana incep sa clipeasca cele 2 puncte [hh:min] la ceas sau [dd.mm.] la data.

h/DAT si min/DAT se afla chiar sub display, asa ca e usor sa intuiesti ce anume regleaza fiecare ! Cu o singura precizare: cand se regleaza data, dupa ce se regleaza ziua si luna si se apasa SET, pe display apare anul, care bineinteles, trebuie reglat si el... pentru cine vrea !

 

Acum mai am o intrebare: butonul MEMO, la ce foloseste ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.