Jump to content

Zgarieturi pe parbriz


zixx

Recommended Posts

Am pe partea stanga a parbrizului niste zgarieturi ciudate...parca cineva a rotit un burete de sarma pe el.

Cred ca au ramas semnele de la vreo spalatorie(probabil cand a fost sters parbrizul,carpa a avut nisip ceva pe ea :blink: )

Se pot scoate aceste zgarieturi?

Parca exista o firma in Bucuresti,care se ocupa cu asa ceva !

Link to comment
Share on other sites

firma (una din ele) se cheama autoexpert, telefon 312 22 22 , 0722 12 22 22 , 0788 12 22 22. se afla undeva prin berceni daca mai tin eu minte bine. se pare ca fac treaba buna, dar cind afli preturile iti vine sa plingi directi. in reviste isi fac reclama ca iti repara toate zgirieturile de pe parbriz pentru 300 mii lei, iar la fara locului ti se explica un tarif de 30 EUR / 1 zgirietura. da, pentru _una_
Link to comment
Share on other sites

Multumesc (cine pana mea?!?),nu imi mai aduceam aminte exact !

...cam mult pentru o singura zgarietura :blink:

Eu am vreo trei(una langa alta).

Nu am idee insa cum va arata parbrizul dupa aceea.

Va mai exista vreun semn,sau va fi ca nou ?

Cineva a incercat pana acum asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Apropo de zgareturi,depinde cat sunt de mari si unde sunt daca te incurca la vizibilitate trebuie si e indicat sa schimbi parbrizul si nu stiu cume acolo dar aici plateste asigurarea aproape tot sau chiar tot.Dar cine are o masina mai noua si buna cred ca are si 300-400-500€.Nu?Scriu asa ca nu stiu cum e caci daca are sezor de ploaie e mai scump sau clima.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

La noi la Cluj este o firma "Salstar"care se ocupa de montat folii,reparat fisuri in parbriz,montari etc.

Fac si asa ceva,scot zgarieturile de pe geamuri,indiferent care.Si nu costa mult,cat un polish pentru masina.De obicei pe geamurile laterale apar zgarieturi de la chedere.Si le scot bine,ca daca vrei sa pui folie pe un geam din ala zgariat,iese ca pixu.

Trebuie sa fie si pe la Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

La noi la Cluj este o firma "Salstar"care se ocupa de montat folii,reparat fisuri in parbriz,montari etc.

Fac si asa ceva,scot zgarieturile de pe geamuri,indiferent care.Si nu costa mult,cat un polish pentru masina.De obicei pe geamurile laterale apar zgarieturi de la chedere.Si le scot bine,ca daca vrei sa pui folie pe un geam din ala zgariat,iese ca pixu.

Trebuie sa fie si pe la Bucuresti.

5325[/snapback]

De scos crapaturile din parbriz? :blink: Sincer nu am mai auzit pana acum.Ce ii fac?

Link to comment
Share on other sites

Fii atent ce am patit eu.Am schimbat stergatorul si din prostie am lasat bratul ridicat.Binenteles ca bratul a cazut pe parbriz si l-a crapat.Am avut 3 fisuri,mai mari de o palma.M-am dus la aia,si daca ma crezi,abia abia daca mai puteai vedea fisurile,si numai daca te uitai perpendicular pe ele,si de foarte aproape.Oricum important e sa nu mai avanseze.

Tehnologia e urmatoarea.Dau o gaura pur si simplu cu burghiu foarte fin in capul fisurii ca sa nu mai avanseze(pe exterior).Apoi monteaza acolo in gaura un aparat care introduce pe fisura o rasina speciala care umple gaura si fisura.Se face la cald totul.Pe fisura de asemenea se mai aplica rasina ca si un fel de banda scotch,pe lungimea ei,dar asta pe interior.

E la cm,eu pentru cele trei fisuri care erau cat palma fiecare am platit 800 de mii.

Eu am fost super multumit,nici nu se mai vedea.

Da polish la toate geamurile costa cat un polish,si e gratuit daca pui folie(altfel nu se poate pune).

Nu va mai zic cum iese folia pe care o pun aia!Zici ca asa e din fabrica geamul.Folia e americana si se cheama "Lumar".Costa 140 de euro pe toate geamurile la mine de exemplu,un E34.

Patronii au tot felul de diplome de la intalniri internationale de firme care pun folie,deci sunt recunoscuti ca meseriasi.

Link to comment
Share on other sites

Fii atent ce am patit eu.Am schimbat stergatorul si din prostie am lasat bratul ridicat.Binenteles ca bratul a cazut pe parbriz si l-a crapat.Am avut 3 fisuri,mai mari de o palma.M-am dus la aia,si daca ma crezi,abia abia daca mai puteai vedea fisurile,si numai daca te uitai perpendicular pe ele,si de foarte aproape.Oricum important e sa nu mai avanseze.

Tehnologia e urmatoarea.Dau o gaura pur si simplu cu burghiu foarte fin in capul fisurii ca sa nu mai avanseze(pe exterior).Apoi monteaza acolo in gaura un aparat care introduce pe fisura o rasina speciala care umple gaura si fisura.Se face la cald totul.Pe fisura de asemenea se mai aplica rasina ca si un fel de banda scotch,pe lungimea ei,dar asta pe interior.

E la cm,eu pentru cele trei fisuri care erau cat palma fiecare am platit 800 de mii.

Eu am fost super multumit,nici nu se mai vedea.

Da polish la toate geamurile costa cat un polish,si e gratuit daca pui folie(altfel nu se poate pune).

Nu va mai zic cum iese folia pe care o pun aia!Zici ca asa e din fabrica geamul.Folia e americana si se cheama "Lumar".Costa 140 de euro pe toate geamurile la mine de exemplu,un E34.

Patronii au tot felul de diplome de la intalniri internationale de firme care pun  folie,deci sunt recunoscuti ca meseriasi.

5473[/snapback]

Nu au reprezentanta si in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Nu.Sunt romani de etnie maghiara,si astora nu prea le place altceva decat Ardealul.La ei in atelier am vazut la reparat de parbriz un Corvette dupa 2000 cred incredibil de adevarat.Era ceva model aniversar 75 de ani de cand a aparut primul Corvette si avea mai mult de 500 de cai.Avea jante pe 21'' si nu stiu daca m-a mintit proprietarul sau nu,dar a zis ca sunt din titan si costa 12.000$ daca le pui in plus la optionalele masinii.Masina avea nr. de inmatriculare "SIBIU",pur si simplu.Era nr.de State. Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
In special noaptea cand vine o mashina d p contrasens cu farurile aprinse se vad pe parbriz sute de zgarieturi mici in toate directiile...ziua nu prea se observa decat cateva (nu deranjaza). Stie cineva daca se mai pot scoate si unde? Apar inevitabil ku trecerea timpului! Exista vreo solutie gen cum e polish-ul pt tabla?
Link to comment
Share on other sites

ti`am dat PM cu adresa si nr de tel

 

L.E.:acum am vazut reply-ul lui alexander.....vb de aceeasi firma :blink:

82300[/snapback]

Thank you all...am pus spre rusinea mea topicul fara sa caut intai sa vad dc a mai avut cineva probl asta...O sa incerc sa merg akolo dupa 1 mai!

Link to comment
Share on other sites

...

Nu va mai zic cum iese folia pe care o pun aia!Zici ca asa e din fabrica geamul.Folia e americana si se cheama "Lumar".Costa 140 de euro pe toate geamurile la mine de exemplu,un E34.

Patronii au tot felul de diplome de la intalniri internationale de firme care pun  folie,deci sunt recunoscuti ca meseriasi.

5473[/snapback]

 

WLF La astia as veni si eu din Bucuresti sa-mi puna folie pe geamuri ... dau vreo hartie la mana apropos de omologat sau autorizare RAR?

...scuze pt off topic

Link to comment
Share on other sites

sarpe74: dau omologare RAR dar numai pentru folie pe geamurile spate si luneta, adica jumatate de masina. Daca vrei folie si pe geamurile din fata ei iti pun, dar nu mai e autorizata, asa ca e pe riscul tau. Din ce am vazut au 3 tipuri de folie, deschisa - 480RON, medie - 480RON, inchisa - 640RON. La cea inchisa nu mai vezi nimic in masina.

Aici in Timisoara am avut ocazia sa stau sa vad cum lucreaza o masina si am ramas impresionat. Pur si simplu nu-ti mai recunosti masina dupa aceea, si mi-a placut enorm de mult cum au curatat tapiteria. Dupa ce-mi schimb parbrizul (am o fisura in el) ma voi duce sa-mi faca programul complet de intretinere asa numitul "Detailing PREMIUM", care costa destul de mult (800RON fara TVA), dar dau garantie 1 an de zile pentru startul de protectie al vopselei, pentru protectia materialelor textile si mochetei interioare contra patarii si 1 an garantie pentru protectia tapiteriei din piele (cine are :blink: ).

Edited by Alexander
Link to comment
Share on other sites

sarpe74: dau omologare RAR dar numai pentru folie pe geamurile spate si luneta, adica jumatate de masina. Daca vrei folie si pe geamurile din fata ei iti pun, dar nu mai e autorizata, asa ca e pe riscul tau. Din ce am vazut au 3 tipuri de folie, deschisa - 480RON, medie - 480RON, inchisa - 640RON. La cea inchisa nu mai vezi nimic in masina.

Aici in Timisoara am avut ocazia sa stau sa vad cum lucreaza o masina si am ramas impresionat. Pur si simplu nu-ti mai recunosti masina dupa aceea, si mi-a placut enorm de mult cum au curatat tapiteria. Dupa ce-mi schimb parbrizul (am o fisura in el) ma voi duce sa-mi faca programul complet de intretinere asa numitul "Detailing PREMIUM", care costa destul de mult (800RON fara TVA), dar dau garantie 1 an de zile pentru startul de protectie al vopselei, pentru protectia materialelor textile si mochetei interioare contra patarii si 1 an garantie pentru protectia tapiteriei din piele (cine are :) ).

82444[/snapback]

 

inseamna ca sunt profesionisti adevarati... pacat ca nu exista asa ceva si in Buc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce-mi schimb parbrizul (am o fisura in el) ma voi duce sa-mi faca programul complet de intretinere asa numitul "Detailing PREMIUM", care costa destul de mult (800RON fara TVA), dar dau garantie 1 an de zile pentru startul de protectie al vopselei, pentru protectia materialelor textile si mochetei interioare contra patarii si 1 an garantie pentru protectia tapiteriei din piele (cine are :blink: ).

82444[/snapback]

 

800 RON fara TVA? Pentru o intretinere? Mi se pare enorm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.