Jump to content

am 325i


adrianrus

Recommended Posts

Pai ideea - eu cred - ca este sa ii schimbi consumabilele cat mai aproape de locul unde a zacut mult timp... Daca face inca 1500 de km cu ea....

In rest, motorul mi se pare cel mai echilibrat pt. un BMW in Romania. Ai si ceva caluti, si nici nu te omoara la taxe/impozite/asigurari.

nu te omoare la taxe/impozite dar nici prea bine nu e...7.5 mil pe an impozitul...casco aproape 1200 de euro pe an..

 

vara asta imi iau si eu masina si vroiam un 320i..dar dupa ce m-am gandit putin ptr ca nu e prea mare diefrenta la clindree intre 320 si 325 am ramas pe 325i...plus ca la aproximativ acelasi consum nu prea se compara 2.2 cu 2.5..in alta ordine de idei credeti ca ar fi periculos un 2.5 pentru un incepator ? am mers destul de mult(ca pasager) in e36 325i si pot sa spun ca sunt "obisnuit"(lol) cu motorul asta..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu nu cred ca o sa-mi fac casco!

Eu am permis de 3 ani si sunt convins ca nu o sa am probleme, desi conduc putin mai agresiv.

750Ron impozitul/an ai spus?

 

 

am uitat dotarile:

 

Carte de service, 5 trepte, Sistemul automat de climatizare , program electronic de stabilitate, Sistem antiblocare, Asistent de parcare, Jante aluminiu, TelecomandĂŁ, Dispozitiv de imobilizare , Suport telefon mobil cu hands free, Radio / CD, Calculator de bord, Airbag faÞã, Cotiera centralĂŁ, Tetiere, ServodirecĂžie, Ănchidere centralizatĂŁ, LĂŁmpi de ceaÞã, Geamuri color, 4 macaralele electrice de ferestre, OglindĂŁ exterioarĂŁ reglabilĂŁ electric, ĂŽncĂŁlzitĂŁ,

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca o sa-mi fac casco!

Eu am permis de 3 ani si sunt convins ca nu o sa am probleme, desi conduc putin mai agresiv.

750Ron impozitul/an ai spus?

 

 

am uitat dotarile:

 

Carte de service, 5 trepte, Sistemul automat de climatizare , program electronic de stabilitate, Sistem antiblocare, Asistent de parcare, Jante aluminiu, Telecomandă, Dispozitiv de imobilizare , Suport telefon mobil cu hands free, Radio / CD, Calculator de bord, Airbag faţă, Cotiera centrală, Tetiere, Servodirecţie, Ănchidere centralizată, Lămpi de ceaţă, Geamuri color, 4 macaralele electrice de ferestre, Oglindă exterioară reglabilă electric, ĂŽncălzită,

 

pretul e bun ...masina in afara de motor puternic nu are prea multe optiuni ..nu stiu cum a fost listata la 18 k ..?, ..macar volan sport daca avea ..Momentan ai sa te bucuri de motor ...Ulterior ..depinde de finante ..mai cheltui ...

 

primul sfat si cel mai realist e sa-ti faci Casco .....Citeste putin pe aici si ai sa vezi ce inseamna un mic accident ...un airbag sarit ..o capsa de la baterie ..o zgarietura gasita in parcare ..dar citeste bine ..:blink: ...

2-3 reparatii minime si ai scos banii de casco ...oriunde intri intr-un service cu ea ..le apar $$$$$ in ochi :)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Pai ideea - eu cred - ca este sa ii schimbi consumabilele cat mai aproape de locul unde a zacut mult timp... Daca face inca 1500 de km cu ea....

In rest, motorul mi se pare cel mai echilibrat pt. un BMW in Romania. Ai si ceva caluti, si nici nu te omoara la taxe/impozite/asigurari.

nu te omoare la taxe/impozite dar nici prea bine nu e...7.5 mil pe an impozitul...casco aproape 1200 de euro pe an..

 

vara asta imi iau si eu masina si vroiam un 320i..dar dupa ce m-am gandit putin ptr ca nu e prea mare diefrenta la clindree intre 320 si 325 am ramas pe 325i...plus ca la aproximativ acelasi consum nu prea se compara 2.2 cu 2.5..in alta ordine de idei credeti ca ar fi periculos un 2.5 pentru un incepator ? am mers destul de mult(ca pasager) in e36 325i si pot sa spun ca sunt "obisnuit"(lol) cu motorul asta..

eu tocmai am platit impozitul la a mea...300ron te tot anul si culmea am acelasi motor...sa inteleg ca au gresit tipele de la taxe si impozite....

Link to comment
Share on other sites

Pai ideea - eu cred - ca este sa ii schimbi consumabilele cat mai aproape de locul unde a zacut mult timp... Daca face inca 1500 de km cu ea....

In rest, motorul mi se pare cel mai echilibrat pt. un BMW in Romania. Ai si ceva caluti, si nici nu te omoara la taxe/impozite/asigurari.

nu te omoare la taxe/impozite dar nici prea bine nu e...7.5 mil pe an impozitul...casco aproape 1200 de euro pe an..

 

impozitul e fix 390RON/an

 

acum 2 zile am radiat o masina cu motor de 2.5 si acum ~1 luna am inmatriculat alta (tot 2.5).

Link to comment
Share on other sites

suntem sigur complet offtopic...o conta ca e euro 4 a mea si a lui?

ontopic...merita sa ai 325i...nu se comparara cu 320i,consumuri similare,depinde cum mergi.

intretinerea e ieftina,revizia la fel.eu bag de 50lei benzina si merg intre 100 si 120km in bucuresti dar 80% seara si in weekend ceea ce e extraordinar de bine avdnd in vedere cat de mult s-a scumpit motorina si fratimiu cu a4 diesel daca baga de la OMV unde e 4,2ron litrul merge in Bucuresti 130km sau mai putin cu 50ron...

Link to comment
Share on other sites

Acum am facut un calcul si taxa auto m-ar costa maxim 700E, de la 1 iunie.

Pana va fi masina in tara, pana am numere rosii , pana, pana se face 1 mai.

Circul o luna cu numerele rosii apoi de la 1 iunie pot plati taxa noua, care e mai eftina cu aprox. 1000E fata de actuala.

:blink:

 

Ziceati de volan. Da, vreau sa-l schimb dar ceva mai incolo.

Acum am alte cheltuieli cu ea. Stiti ce pret are un volan M si unde gasesc in Cluj?

Ce alte dotari as mai pune?

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca iti place masina. nu vreau sa te supar dar eu nu nu cred ca pe masina aia au cerut 18 mii euro. atata ca e 2004,dar e cheala rau, chiar nu vad nici o optiune pe ea inafara de cd player. nu e pe gustul meu deloc. iti vine masina in 14 mii si deja incepi sa intrebi de volan-uri si ce optiuni sa mai bagi pe ea, o sa ajungi ca iti trebuie si xenon, si jante care o sa coste o gramada de bani si nici nu o sa fie originale, eu unul, nu as fi luat-o. scuza-mi pesimismul Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca iti place masina. nu vreau sa te supar dar eu nu nu cred ca pe masina aia au cerut 18 mii euro. atata ca e 2004,dar e cheala rau, chiar nu vad nici o optiune pe ea inafara de cd player. nu e pe gustul meu deloc. iti vine masina in 14 mii si deja incepi sa intrebi de volan-uri si ce optiuni sa mai bagi pe ea, o sa ajungi ca iti trebuie si xenon, si jante care o sa coste o gramada de bani si nici nu o sa fie originale, eu unul, nu as fi luat-o. scuza-mi pesimisul

 

 

ce om rau!

Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca iti place masina. nu vreau sa te supar dar eu nu nu cred ca pe masina aia au cerut 18 mii euro. atata ca e 2004,dar e cheala rau, chiar nu vad nici o optiune pe ea inafara de cd player. nu e pe gustul meu deloc. iti vine masina in 14 mii si deja incepi sa intrebi de volan-uri si ce optiuni sa mai bagi pe ea, o sa ajungi ca iti trebuie si xenon, si jante care o sa coste o gramada de bani si nici nu o sa fie originale, eu unul, nu as fi luat-o. scuza-mi pesimismul

 

 

parerea mea:mai bine km mai putini,an cat mai aproape de prezent si un motor pe masura decat sa dai acceasi bani pe o masina mai uzata dar cu mai multe optiuni.

Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca iti place masina. nu vreau sa te supar dar eu nu nu cred ca pe masina aia au cerut 18 mii euro. atata ca e 2004,dar e cheala rau, chiar nu vad nici o optiune pe ea inafara de cd player. nu e pe gustul meu deloc. iti vine masina in 14 mii si deja incepi sa intrebi de volan-uri si ce optiuni sa mai bagi pe ea, o sa ajungi ca iti trebuie si xenon, si jante care o sa coste o gramada de bani si nici nu o sa fie originale, eu unul, nu as fi luat-o. scuza-mi pesimismul

 

Crezi ca sunt curios de parerile tale? Daca citesti mai sus ai sa vezi ca am intrebat cu totul altceva nu ce parere ai despre masina.

 

Si daca tot esti interesat sa scrii:

Am vb personal cu neamtul si mi-a zis ca masina a fost 18k, nu am scos-o eu.

Uita-te pe net si vezi care sunt preturile pentru o masina de acest fel. 90k km, 325i, 2004.

 

Poftim lista completa de dotari:

 

Airbag,Fahrer und Beifahrer, Airbag: 2 Seitenairbags vorne, Airbag: Kopfairbags, Anti-Blockier-System, AuĂenspiegel el. verstell- u.

beheizbar, Bordcomputer, Drehzahlmesser, Dynam.-Stabi.-Control (DSC)+Traktionsko., Exterieurumfänge in Wagenfarbe, Fensterheber

elektrisch vorne, Getriebe: 5-Gang-Schaltgetriebe, Grundausstattung, Grundausstattung Sicherheitsausstattung, Innenlichtpaket,

Interieurleisten: Graphit, Kindersitzbefestigung ISOFIX, Kopfstßtzen (5) vorne und hinten, Lenksäule: mechanisch einstellbar,

Mittelarmlehne im Fond, Nebelscheinwerfer, Polsterung: Stoff Jacquard, Räder: LM 'Ellipsoidstyling 46' 7Jx16, Servolenkung, Sitz:

Fahrer-/Beifahrer hĂśhenverstellbar, StoĂfänger u. Schwellenverkl. in Wagenf., Wärmeschutzglas grĂźn, rundum, Wegfahrsicherung

elektronisch codiert, Zentralverriegelung m. Funkfernbedienung, Zweistufige Bremsleuchte, Fensterheber elektrisch hinten, Innenspiegel

automatisch abblendend, Klimaautomatik m. AUC u. Aktivkohlefilt., Lackierung: Metallic, Park Distance Control (PDC), Radio: BMW

Business RDS, RadiozubehĂśr: CD-Laufwerk, Handyfreisprecheinrichtung, Mittelarmlehne vorne

 

Uita-te si la ce am atasat si nu face aprecieri de genu asta. Stiu ca parerea ta este sa-mi fi luat un vv cu 90 de cai, full option dar nu sunt de aceeasi parere!

077221.pdf

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

tu sa fii fericit. calmeaza-te.

 

am urmat sfatul tau si m-am uitat putin pe net, la prima cautare eu unul as fi luat acest 325i

,volan sport,scaune incalzite,xenon,jante,navigatie,magazie cd,seznori de parcare,piele,etc. in anunt scrie ca jantele au fost 1200 euro si se dau si cealalte de iarna.

 

 

"Am vb personal cu neamtul si mi-a zis ca masina a fost 18k, nu am scos-o eu" SI TU L-AI CREZUT SAU CUM?

 

oricum,imi pare rau ca ai luat ca un atac parea mea,bafta.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Pretul masinii indicate de tine nu include tva, deci nu iesi in 12k Euro si nu e din 2004.

Poate ca un an nu e chiar asa mare lucru dar pretul e cu totul altul.

Eu am luat-o la 10K+tva Euro.

 

M-ai enervat putin, mi-ai taiat din fericire.

Oricum xenon si jante pot sa-i pun oricand. Poate mi-as fi dorit jante dar in rest sunt foarte multumit.

 

Si masina arata foarte frumos, chiar nu ma asteptam sa fie asa ingrijita. Se vede ca masina nu a fost exploatata.

Nu-mi trebuia nici PDC, nu sunt pretentios la astfel de dotari.

 

Astept sa-i schimb filtrele si alea alea si sa vad cum merge.

Link to comment
Share on other sites

tu sa fii fericit. calmeaza-te.

 

am urmat sfatul tau si m-am uitat putin pe net, la prima cautare eu unul as fi luat acest 325i

,volan sport,scaune incalzite,xenon,jante,navigatie,magazie cd,seznori de parcare,piele,etc. in anunt scrie ca jantele au fost 1200 euro si se dau si cealalte de iarna.

 

 

"Am vb personal cu neamtul si mi-a zis ca masina a fost 18k, nu am scos-o eu" SI TU L-AI CREZUT SAU CUM?

 

oricum,imi pare rau ca ai luat ca un atac parea mea,bafta.

 

anuntul ala este dubios. este foarte ieftina pt optiunile care le are, km f putini , 2003 ..... . dubiosenia asta :blink: este sporita de faptul ca este numar de privat.

arata bine masina dar .. putin probabil sa fie adevarat ce scrie acolo (la km ma refer) si sa nu aiba vreo buba.

Link to comment
Share on other sites

tu sa fii fericit. calmeaza-te.

 

am urmat sfatul tau si m-am uitat putin pe net, la prima cautare eu unul as fi luat acest 325i

,volan sport,scaune incalzite,xenon,jante,navigatie,magazie cd,seznori de parcare,piele,etc. in anunt scrie ca jantele au fost 1200 euro si se dau si cealalte de iarna.

 

 

"Am vb personal cu neamtul si mi-a zis ca masina a fost 18k, nu am scos-o eu" SI TU L-AI CREZUT SAU CUM?

 

oricum,imi pare rau ca ai luat ca un atac parea mea,bafta.

 

Nu prea stiu germana de fel dar acolo scrie cumva ca are 2 randuri de jante ? ca intr-o poza are un fel de jante iar in alta poza are alte jante :-??

P.S. Sry de off topic

Link to comment
Share on other sites

tu sa fii fericit. calmeaza-te.

 

am urmat sfatul tau si m-am uitat putin pe net, la prima cautare eu unul as fi luat acest 325i

,volan sport,scaune incalzite,xenon,jante,navigatie,magazie cd,seznori de parcare,piele,etc. in anunt scrie ca jantele au fost 1200 euro si se dau si cealalte de iarna.

 

 

"Am vb personal cu neamtul si mi-a zis ca masina a fost 18k, nu am scos-o eu" SI TU L-AI CREZUT SAU CUM?

 

oricum,imi pare rau ca ai luat ca un atac parea mea,bafta.

 

anuntul ala este dubios. este foarte ieftina pt optiunile care le are, km f putini , 2003 ..... . dubiosenia asta :blink: este sporita de faptul ca este numar de privat.

arata bine masina dar .. putin probabil sa fie adevarat ce scrie acolo (la km ma refer) si sa nu aiba vreo buba.

 

anuntul nu este dubios deloc, este persoana fizica si ala e pretul final, nu au ei treaba cu TVA ca nu e firma. Am sunat la masina si am vorbit cu neamtul de curiozitate, dupa voce e unu la vreo 30 de ani, km mi se par reali ca nemtii fac km multi cu diesel. mi-a zis ca masina are 3 zgarieturi pe aripa stanga unde l-a frecat ceva camion dar nu este nimic grav, mi-a mai zis ca nu s-a fumat niciodata in masina si ca are carte service la masina si km sunt absolut reali, mi-a mai zis ca sound sistemul este schimbat( unul mai bun)si am mai inteles ceva de DVD dar nu stiu exact ce a zis., masina o da ca jantele de iarna si jantele care se vad in poze alea faine le da pt inca 800 euro in plus si sunt pe 18" cu cauciucuri noi si pretul per total este negociabil.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

iti recomand sa o intretii doar la Autotransilvania, eu am de 4 ani bmw si de fiecare data problemele mi le-am rezolvat acolo, am incercat si multe alte service-uri si de multe ori am fost dezamagit. ca o ultima patanie, a trebuit sa-mi schimb discurile de frana pe fata si placutele ca deja incepuse sa-mi tremure volanul. la autotransilvania ma costa 17 milioane, la un alt service ma costa 9 milioane asa ca m-am dus unde e mai ieftin. mi-au pus discuri zimmerman si plecute Ate, dupa ce le-am schimbat tot tremura volan-ul, m-am dus inapoi si i-am zis situatia. au comandat dupa aia discuri originale si le-au inlocuit cele zimmerman per garantie, volanul tot tremura! nu m-am mai dus inapoi ca am stiut ca o sa-mi zica ca nu este de la discuri si placute si o sa-mi zica ca tremurat-ul este de altundeva. m-am dus la autotransilvania si am schimbat din nou si placutele si discurile, am platit 17 milioane si volanul nu mai tremura deloc! uite asa am platit 26 milioane iin total.

cand ai o problema mai delicata cu masina, sa-l cauti pe inginerul Hanes, e cel mai bun si chiar stie meserie, mie intodeauna mi-a diagnosticat masina corect pe cand multi alti mecanici de la alte service-uri nu au fost in stare sa imi zica ceva clar doar presupuneri.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Pai ideea - eu cred - ca este sa ii schimbi consumabilele cat mai aproape de locul unde a zacut mult timp... Daca face inca 1500 de km cu ea....

In rest, motorul mi se pare cel mai echilibrat pt. un BMW in Romania. Ai si ceva caluti, si nici nu te omoara la taxe/impozite/asigurari.

nu te omoare la taxe/impozite dar nici prea bine nu e...7.5 mil pe an impozitul...casco aproape 1200 de euro pe an..

 

impozitul e fix 390RON/an

 

acum 2 zile am radiat o masina cu motor de 2.5 si acum ~1 luna am inmatriculat alta (tot 2.5).

 

inseamna ca aia de la taxe si impozite m-a pacalit..in fine..

 

sa o stapanesti sanatos si astept niste poze...si un consum mediu :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru intarziere.

Astazi am avut timp de ea si i-am facut o cosmetizare ca lumea.

 

1. I-am sters tot interiorul prima data cu servetele auto, speciale pentru born si interior, apoi am resters totul cu alt tip de servetele impregnate cu ceva silicon.

2. I-am sters pragurile cu o carpa uda(cu detergent) din piele de camila

3. Am sters in exterior stalpii, putin pe praguri (pe la usi, unde nu prea se ajunge dar unde se depune praf si mizerie care nu merge la spalatorie) cu o pasta speciala. Chiar functioneaza si isi pastreaza un luciu excelent.

4. I-am sters motorul putin cu carpa. Voi cum l-ati spalat? Ati bagat jet de apa?

Asta a fost despre cosmetizare.

 

Despre masina pot sa zic ca e foarte tare. Sunt foarte multumit de ea. Merge excelent.

 

Am cateva intrebari:

1. Cum resetez consumul? As vrea sa vad cat consuma mai exact. Cand am primit-o avea un consum mediu de 9.4 L/100km acum a crescut la 9.5.

In rest i-am prins cam toate jmecheriile.

 

Am incercat sa o protejez, sa nu o turez peste 2000rpm daca e rece motorul, trec usor peste gropi si sunt foarte multumit de izolarea fonica.

Dupa ce se incalzeste motorul o mai calc pana in 5-6000 ture, asa doar de senzatie. Ce parere aveti? E mult?

 

Ce am observat ca mi-e putin incomod:

1. Volanul care nu e din piele. Va fi in curand.

2. Acceleratia. Conduc mult prin oras si cand ma dau jos din ea parca ma doare tibia. Imi tin piciorul cam incordat. Tre sa fiu foarte atent cu ea, o calc putin mai tare si altfel tre sa tin de volan. Cred ca e o chestiune de timp pana imi educ putin piciorul si pana ma obisnuiesc.

 

La Cluj inca ploua deci nu vin cu poze.

 

Intr-adevar dotari nu prea am. Ce as vrea sa-i fac pana la vara: xenon (vreo 800 Ron cred ca e, atat mi-au spus la magazin. am inteles ca sunt doua tipuri, 1 si 7? ) si volan.

 

Am vazut ca s-a uzat putin pielea de la schimbator, adica e perforata intr-un loc, cum a stat indoita. Defapt nu e piele, e o imitatie cred. Se poate schimba?

Nu e vorba de nuca, de maneta!

 

Cand mai am intrebari voi reveni. Nu uit de poze.

Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe solutii speciale pentru curatarea motorului de la Sonax si Nigrin.

 

Nu da cu jet de apa, nu este recomandat.

 

Am sa ma interesez de Sonax si Nigrin. Poate ma ajuti cu un link.

Intreb de jet pentru ca l-am vazut odata pe unu cu un A4, baga un jet pe motorul ala de-am ramas nebun. Ma gandeam ca nu e sanatos.

Link to comment
Share on other sites

referitor la tibie ..da ia ceva timp pana te obisn uiesti cu unghiul acceleratiei ..Si eu am patit la fel .

 

poti sa o calci sa-i sara capacele ...:twoup: ..E 325 benzina ... ...Si eu caut asa ceva !..

 

Nu uita de casco ala ...sa nu zici ca nu ti-am tot zis ...fara sa vreau sa fiu tendentios !...

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe solutii speciale pentru curatarea motorului de la Sonax si Nigrin.

 

Nu da cu jet de apa, nu este recomandat.

 

Am sa ma interesez de Sonax si Nigrin. Poate ma ajuti cu un link.

Intreb de jet pentru ca l-am vazut odata pe unu cu un A4, baga un jet pe motorul ala de-am ramas nebun. Ma gandeam ca nu e sanatos.

Da-i un pm userului grozadan, eu de la el am cumparat si am fost foarte multumit.

 

Pretul este mai mic decat la Augsburg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.