Jump to content

E92 320i


kewlya

Recommended Posts

ITS A SIX! :blink:

 

 

mersi Zeon, parerea ta a fost una decisiva in alegerea motorizarii.deci din nou am modificat masina,bine ca nu a fost prea tarziu, a fost chiar la limita.

Un drive test face cat 1000 de pareri.

Am fost azi la bmw din nou si am facut un drive test cu un E90 320d 177 cp, vreau sa zic ca e foarte lenes motorul ala si nu mi-a placut deloc. m-am speriat pt ca motorul de 2.0i 170 cp e si mai slab. Am avut noroc ca intre timp a venit un tip cu un E92 325xi si domnul de la vanzari il cunoastea bine si mi-a aranjat sa fac un drive test cu masina. cu totul alta viata, 6 cilindrii, 2997 cmc, 218 cp,cutie automata. Un sound de exceptie la kickdown,dar parca puterea motorului era oarecum egala(sensibil poate mai puternic) cu cea a 330d-ului meu care are chiptuning.

 

Am renuntat la optiuni de 6000 mii euro ( adica M paket Sport(3250 euro) si Monitor LCD cu funtie TV(1850 euro),Sparnkling Graphite ( 700 euro) ) in favoarea motorizarii. in rest cealalte optiuni au ramas la fel.

Suspensia oricum este sport, cu paketul M era si mai joasa, si mai rigida si jante pe 18" care nu-s un lucru foarte bun pt drumurile noastre.

 

Deci in final masina este 325i ,218cp,manuala, alb alpin.

 

Pt cei din Cluj, sambata in fata la Polus va fi expus M3 E92, l-am vazut astazi in actiune prin curte la autotransilvania, fenomenal sound-ul :)

 

Felicitari! Eu zic sa ii iei totusi scaunele sport!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt luate cu volan M, stofa neagra,arata bine stofa

Samx, vad ca citesti topic-ul, ti l-am citit si eu pe al tau de aici, si pe cel de pe softpedia, ti-a venit masina? tu ai luat 320d parca,cat a fost pretul final si optiuni?

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Eu mi-am comandat acum cateva zile un e92 alb

Am ales motorul 2.0 diesel...pentru ca e mai puternic decat 2.0i are performante mai bune si consum mai mic...e adevarat ca el costa cu aproape 3000euro mai mult..dar isi merita banii...m-am plimbat cu un e92 320D si iti spun sincer ca nu se compara cu e90 320D...se simte altfel puterea la e92

Vreau sa-i pun chip dupa...il duc la 215 cai si cuplu de 410

 

Optionale am pus tot pe ea...mai putin kitul M si scaune electrice (vreau sa-mi comand dupa ceva mai special de la Rieger)

Optionale i-am pus:

piele saddle brown (maro)

Lemn popular gray(lemn gri inchis)

plafon negru BMW Individual

trapa

sistem de navigatie prof(cel cu ecran mare..am avut aceleasi dubii ca tine daca sa-mi pun cu tv sau nu...dar poti sa te uiti la el doar cand stai pe loc....si oricum navigatia o sa-mi foloseasca in viitor)

scaune sport

pachet lumini

pachet confort(senzori,spatii de depozitare etc...)

scaune incalzite

volan multifunctional si schimbator de tip M

jante pe 18" 189

sistem LOGIC7...radio BMW Prof

alarma

scaune fata cu spatare ortopedice

cruise control

etc..

 

Am facut actele de leasing...am platit o garantie din avans, ramanand ca atunci cand vine sa platesc si restul avansului..leasing pe 2 ani

M-a sunat ieri dealer-ul si mi-a zis ca masina intra in productie pe 20 mai...deci(zice el) pe la sfarsitul lui mai...cel tarziu inceputul lui iunie e in Romania

 

Tie cand ti-au zic ca intra in productie si cand iti vine?

 

Numai bine :blink:

 

 

 

 

Pretul m-a ajuns undeva pe la 39000 pret cip fara tva...pretul de baza fiind 29880...am ales sa pun mai multe optinale decat sa iau un motor mai mare...pentru oras asta mi se pare suficient :)

Link to comment
Share on other sites

un sfat: ia din start motorul de 3.0 d si uita de chip-ul la 320 d :blink:

 

motorul de 3.0d e parfum dar e cu 10k DDP diferenta + taxa de inmatriculare mai mare cu 1100.

Totusi eu am iesit cu 36.600 cip la 325i-ul meu, e adevarat ca nu am navi si piele,dar de navi nu am nevoie si stofa neagra antracit arata foarte bine, in rest cam aceleasi dotari ca si tine. Bine, tu vei face 900 km cu un plin, iar eu 500 :)

Link to comment
Share on other sites

un sfat: ia din start motorul de 3.0 d si uita de chip-ul la 320 d :blink:

 

Bine, tu vei face 900 km cu un plin, iar eu 500 :)

 

La asa masina parca mai stai sa te uiti la consum. E bine ca ai ales motorul de 2.5 pentru ca e destul de grea masina in ciuda dimensiunilor.

Link to comment
Share on other sites

un sfat: ia din start motorul de 3.0 d si uita de chip-ul la 320 d :)

 

Bine, tu vei face 900 km cu un plin, iar eu 500 :)

 

La asa masina parca mai stai sa te uiti la consum. E bine ca ai ales motorul de 2.5 pentru ca e destul de grea masina in ciuda dimensiunilor.

 

e de 3.0 din pacate, nu de 2.5 :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu daca m-as fi enervat asa tare ca tine m-as fi dus personal in germania dupa un 330i sau un 325i cel cu motor de 2500cc. Tot ai luat credit bancar asa ca aveai cash-ul cu tine. Am vazut acum 2 saptamani pe mobile un 325i-motor 2500cc E90 cu piele xenon si 45000km la vreo 23000eur. din pacate nu m-am enervat ca ma duceam dupa el.

dar cred ca pe la anul ma voi enerva si eu :blink:

 

s-o porti cu placere

 

Nu exista e92 cu motor de 2500cc. 320i in 4 cilindri are 2000 iar 325i in 6 cilindri are 3000cc

Link to comment
Share on other sites

ca sa revenim la faza cu mai bine luam credit din banca decat sa fac leasing sa vad spun ce am mai aflat:

 

deci masina o sa coste 42k eu platesc 50% avans, adica 21k si restu de 21k o sa fie finantat pe 5 ani. dobanda este de 8,5% pe an si in total pe toti cei 5 ani o sa platesc dobanda 3500 euro. mie mi se pare foarte rentabil, nu cred ca daca din banca scoti 21k pe 5 ani iesi mai bine de 3500 euro dobanda. initial am zis ca vreau sa platesc tot intr-un an dar nici nu cred ca o sa ma chinui pt cei 3500 euro cat as castiga,mai bine plates cate un pic timp de 5 ani ca asa nu se simte. in total din 42k in 5 ani se fac 55k dar sa nu uitam ca intra si casco in rate in aia 5 ani,din care sunt 9k in total pe 5 ani asigurata la Omniasig. Mi-a zis dealerul ca nu au probleme cu decontarile cu ei.

 

deci 42k+9k casco = 51k si restul de 4k sunt dobanda si ceva comision de leasing.

 

dupa ce m-am hotarat la 325i mi-a stat capul tot mai mult la 330i care e doar cu 3500 euro mai scump si are in plus 50 nm si 54cp, adica 320nm si 272cp. m-am tot coit vreo 3 zile sa iau 330i sau nu si cand m-am hotarat deja era prea tarziu ca a primit 325i-ul numar de productie si nu stiu ce si nu se mai poate modifica. totusi, eu fac in jur de 15.000 km pe an, la un consum mediu de 13% ma costa benzina 2500 euro,deci de aia 3500 euro imi bag benzina aproape 1 an jumate. e bine si asa.

 

Nu exista e92 cu motor de 2500cc. 320i in 4 cilindri are 2000 iar 325i in 6 cilindri are 3000cc

exista sigur E92 cu 2500cc dar second , nu mai exista nou.

 

exista dar cel vechi e mai slabut cu totul ca au aceiasi cai. asta nou are cuplu mai mare, si face suta in 6.6 fata de 7 si ceva cat face E92-ul vechi cu motor de 2500.

Link to comment
Share on other sites

ca sa revenim la faza cu mai bine luam credit din banca decat sa fac leasing sa vad spun ce am mai aflat:

 

deci masina o sa coste 42k eu platesc 50% avans, adica 21k si restu de 21k o sa fie finantat pe 5 ani. dobanda este de 8,5% pe an si in total pe toti cei 5 ani o sa platesc dobanda 3500 euro. mie mi se pare foarte rentabil, nu cred ca daca din banca scoti 21k pe 5 ani iesi mai bine de 3500 euro dobanda. initial am zis ca vreau sa platesc tot intr-un an dar nici nu cred ca o sa ma chinui pt cei 3500 euro cat as castiga,mai bine plates cate un pic timp de 5 ani ca asa nu se simte. in total din 42k in 5 ani se fac 55k dar sa nu uitam ca intra si casco in rate in aia 5 ani,din care sunt 9k in total pe 5 ani asigurata la Omniasig. Mi-a zis dealerul ca nu au probleme cu decontarile cu ei.

 

deci 42k+9k casco = 51k si restul de 4k sunt dobanda si ceva comision de leasing.

 

dupa ce m-am hotarat la 325i mi-a stat capul tot mai mult la 330i care e doar cu 3500 euro mai scump si are in plus 50 nm si 54cp, adica 320nm si 272cp. m-am tot coit vreo 3 zile sa iau 330i sau nu si cand m-am hotarat deja era prea tarziu ca a primit 325i-ul numar de productie si nu stiu ce si nu se mai poate modifica. totusi, eu fac in jur de 15.000 km pe an, la un consum mediu de 13% ma costa benzina 2500 euro,deci de aia 3500 euro imi bag benzina aproape 1 an jumate. e bine si asa.

 

Nu exista e92 cu motor de 2500cc. 320i in 4 cilindri are 2000 iar 325i in 6 cilindri are 3000cc

exista sigur E92 cu 2500cc dar second , nu mai exista nou.

 

exista dar cel vechi e mai slabut cu totul ca au aceiasi cai. asta nou are cuplu mai mare, si face suta in 6.6 fata de 7 si ceva cat face E92-ul vechi cu motor de 2500.

 

Cel vechi accelereaza in 6,9s de la 0-100 iar dupa parerea mea e cam ultimul 325i(2497cmc) adevarat!....odata cu cresterea capacitatii cilindrice la 3.0L,chiar nu-i mai gasesc nici un rost noului 325i,iti iei direct 330i,putere mai mare la aceasi capacitate si taxe iar consumul e foarte apropiat.Pacat ca s-a renuntat la un simbol precum "325i" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
a ajuns masinuta, imi place foarte mult, pacat ca nu am avut bani de navi, 3000 euro mi se parea prea mult,singurul lucru de care imi pare rau e ca puteam sa-i pun tapiterie piele pearl point combinata cu textil care era numa 700 euro, am vazut azi pe un coupe nou si arata absolut superb,dar nici anthracite black nu arata rau. pozele is deaproape ca e stramt locul unde mi-a parcat-o. au spalat-o frumos si au bagat-o inauntru sa fie impecabila pe cand o vad primdata. sunetul pro logic 7 e .... fara cuvinte .. ce bas are de tremura matele in tine, trapa da foarte foarte bine pe culoarea alb. volan-ul M cu piele perforta - absolut superb, schimbatorul M si frana de mana la fel cu piele perforata, iar sunetul motorului ... 3.0l, ii dai pe loc 6.000 rpm si simti un fior prin tot corpul. in cateva zile ies cu ea pe strada.

post-667-1213814805.jpg

post-667-1213814809_thumb.jpg

post-667-1213814814_thumb.jpg

post-667-1213814817.jpg

post-667-1213814822_thumb.jpg

post-667-1213814826_thumb.jpg

post-667-1213814830_thumb.jpg

post-667-1213814835_thumb.jpg

post-667-1213814839_thumb.jpg

post-667-1213815561.jpg

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.