Jump to content

Vreau sa-mi cumpar BMW


Luin

Recommended Posts

Salut tuturor!

 

Sunt un mic fan BMW, dar din pacate nu am avut niciodata unul. Acum vreau sa imi iau o masina si am in vedere vreo 3 optiuni SH dintre care 2 sunt BMW

Acestea sunt:

 

BMW 520 2.0 TD din 2001 cu ~150.000 Km la bord, cu urmatoarea echipare:

Climatronic, airbag, ABS, jante aliaj, tempomat, inchidere centralizata, bordcomputer, faruri de ceata, handsfree, scaune imbracate in piele, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice.

14.200 la euro

 

BMW 318 1.8 TD cu 125.000 Km la bord din 2002, la 14.500 euro, avand urmatoarea echipare:

airbag, ABS, aer conditionat, inchidere centralizata, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice

 

si ar mai fi si un Audi A4 1.9 TDI din 2002 la 15.500 euro cu 43.067 Km la bord. Nu e tocmai BMW , dar o masina buna totusi. Are urmatoarea echipare:Climatronic, geamuri electrice, oglinzi electrice, inchidere centralizata, ABS, ESP

 

Mentionez ca cele mai importante lucruri pt mine sunt in ordinea asta: 1. fiabilitatea; 2. consumul cat se poate de redus pentru aceasta clasa de masini si 3. confortul.

 

Multumesc anticipat oricui imi poate da un sfat.

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Cam cat consuma in oras cele doua bmw-uri? Aveti idee?

 

Dupa 1. 2. 3. pe care le-ai enumerat,  520d-ul. Desi cam scump.

50998[/snapback]

 

Stii pe undeva prin tara mai ieftin? Oricum modelul respectiv e superechipat.. am uitat sa specific ca are si magazie de CD-uri.

Edited by Luin
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

 

Sunt un mic fan BMW, dar din pacate nu am avut niciodata unul. Acum vreau sa imi iau o masina si am in vedere vreo 3 optiuni SH dintre care 2 sunt BMW

Acestea sunt:

 

BMW 520 2.0 TD din 2001 cu ~150.000 Km la bord, cu urmatoarea echipare:

Climatronic, airbag, ABS, jante aliaj, tempomat, inchidere centralizata, bordcomputer, faruri de ceata, handsfree, scaune imbracate in piele, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice.

14.200 la euro

 

BMW 318 1.8 TD cu 125.000 Km la bord din 2002, la 14.500 euro, avand urmatoarea echipare:

airbag, ABS, aer conditionat, inchidere centralizata, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice

 

si ar mai fi si un Audi A4 1.9 TDI din 2002 la 15.500 euro cu 43.067 Km la bord. Nu e tocmai BMW , dar o masina buna totusi. Are urmatoarea echipare:Climatronic, geamuri electrice, oglinzi electrice, inchidere centralizata, ABS, ESP

 

Mentionez ca cele mai importante lucruri pt mine sunt in ordinea asta: 1. fiabilitatea; 2. consumul cat se poate de redus pentru aceasta clasa de masini si 3. confortul.

 

Multumesc anticipat oricui imi poate da un sfat.

50990[/snapback]

 

 

520d-go 4 it!

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

 

Sunt un mic fan BMW, dar din pacate nu am avut niciodata unul. Acum vreau sa imi iau o masina si am in vedere vreo 3 optiuni SH dintre care 2 sunt BMW

Acestea sunt:

 

BMW 520 2.0 TD din 2001 cu ~150.000 Km la bord, cu urmatoarea echipare:

Climatronic, airbag, ABS, jante aliaj, tempomat, inchidere centralizata, bordcomputer, faruri de ceata, handsfree, scaune imbracate in piele, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice.

14.200 la euro

 

BMW 318 1.8 TD cu 125.000 Km la bord din 2002, la 14.500 euro, avand urmatoarea echipare:

airbag, ABS, aer conditionat, inchidere centralizata, oglinzi electrice, servodirectie, geamuri electrice

 

si ar mai fi si un Audi A4 1.9 TDI din 2002 la 15.500 euro cu 43.067 Km la bord. Nu e tocmai BMW , dar o masina buna totusi. Are urmatoarea echipare:Climatronic, geamuri electrice, oglinzi electrice, inchidere centralizata, ABS, ESP

 

Mentionez ca cele mai importante lucruri pt mine sunt in ordinea asta: 1. fiabilitatea; 2. consumul cat se poate de redus pentru aceasta clasa de masini si 3. confortul.

 

Multumesc anticipat oricui imi poate da un sfat.

50990[/snapback]

 

 

 

Audi este o masina buna indiscutabil, construita foarte bine, iar motoarele 1.9 tdi nu sint deloc rele, are tractiune pe fata lucru foarte agreat de marea majoritate a conducatorilor auto (asta fiind un motiv pt. care romanii prefera audi lui bmw), reselling value bun si cred ca o sa o poti revinde mai bine ca pe un bmw. Este fiabila si este mai spatioasa ca si seria 3. In functie de motorizare s-ar putea, in mid range sa fie mai rapida ca 318 sau 520, consumul este rezonabil. Problema este gradul de uzura. Asta pentru ca un audi 1.9 tdi din 2002 NU ARE CUM SA AIBA 43.000 km. Cind te duci la un dealer si vrei o masina (presupunind ca nu te pricepi) prima intrebare care ti se pune este " citi km faci pe zi ?" si daca faci mai mult de 50km (ceea ce este ceva foarte obisnuit) ti se recomanda diesel. Cu 1.9 tdi se fac in medie cam 50.000 km/an deci in 3 ani cam 150.000 km (bineinteles asta este aproximativ pt. se poate face cu mult mai mult dar NU cu mult mai putin).

Si asa ajungem la BMW care la cei 150.000 km ar trebui sa fie intr-o stare mai buna ca audi. 318 td este o masina buna, cu un motor ok dar dupa spusele unora un pic cam lenta, dar nu tocmai adevarat. Consumul este rezonabil daca reusesti sa te abtii sa nu o calci pe coada (ceea ce este foarte putin probabil), directia este foarte precisa si si aia care spun ca e o placere sa o conduci nu mint deloc. Daca vrei sa o revinzi sigur o sa gasesti mai putin clienti ca la audi.

520 este upper class family car. Daca este echipat cu motorul de 150 Bhp sa nu te astepti la minuni. Dar un 520d se cumpara pt. confort si clasa, nu pt. abilitati sportive. Cred ca la capitolul fiabilitate si confort asta e cotata cel mai sus. Cred, dar nu sint sigur, un 520d se vinde mai rau ca 318 sau audi.

 

Deci in final depinde ce vrei, citi pasageri o sa ai, la ce o sa o folosesti mai mult, drumuri lungi sau scurte la serviciu ...In alta ordine de idei daca audi are sub

80.000 probabil ca cei mai multi ar cumpara audi, daca esti tinar si folosesti masina mai mult tu singur si ocazional cu mai multe persoane, probabil ca mai potrivit ar fi 318, iar daca ai familie mai numeroasa si ai si de carat una alta atunci 520 ar fi cel mai potrivit. Asta este doar parerea mea, altii pot sa iti spuna altceva :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.