Jump to content

Consum de camion, sunt disperat !


Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si sa-ti mai spun cum e ,,la Romania,, cu testeru'de cartier:

54475[/snapback]

 

 

Eu m-am gandit ca avand BMW, este mai bine sa te duci la reprezentanta.Nu zic,sunt si altii care repara BMW si sunt foarte priceputi.In general cei care afirma ca repara orice si se pricep la toate masinile,nu stiu nimic....

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit ca avand BMW, este mai bine sa te duci la reprezentanta.Nu zic,sunt si altii care repara BMW si sunt foarte priceputi.In general cei care afirma ca repara orice si se pricep la toate masinile,nu stiu nimic....

Parerea mea...

54480[/snapback]

 

daca aveam masina de minim 15mii de euro poate ma duceam...zic poate deoarece cred ca si tu ai vazut cat de priceputi sunt si aia de la AB si Filaret si pot sa-ti spun ca am prieteni care au schimbat ceva piese la ei fara sa fie nevoie de asa ceva si unii chiar au in continuare (mici) probleme la masini ce nu s-au rezolvat sau nu meritau costul la cei de mai sus...

 

si hai sa-ti mai spun ceva:mai bine stau si ma murdaresc langa motor incercand sa rezolv probleme de natura celei supuse de mine discutiei decat sa astept pe un scaun, rasfoind o revista, sa mi se spuna dupa 3 ore de asteptare sa vin saptamana viitoare ca au avut probleme cu livrarea comenzii sau sa mai las masina 3zile ca defectul persista si dupa schimbarea piesei, bla/bla...

 

in plus la una din companiile enumerate mai sus nu m-as duce nici sa-mi faca gratis-acum 2 ani aproape ca m-am luat la bataie la ei in sediu cu nishte directorashi ce refuzau sa plateasca cateva mii de dolari costuri de productie a unor site-uri facute de un bun prieten-unde era promptitudinea si seriozitatea nemteasca?

whatever...cu siguranta ca sunt service-uri care fac treaba si isi multumesc clientii, si trebuie doar sa le gasesti-fiind unproaspat posesor al acestei iubite marci, nu am avut probleme in cele 6 luni de la achizitie, dar la cei mai sus mentionati nu cred ca o sa calc prea curand...

Link to comment
Share on other sites

saptamana viitoare ca au avut probleme cu livrarea comenzii sau sa mai las masina 3zile ca defectul persista si dupa schimbarea piesei, bla/bla...

 

in plus la una din companiile enumerate mai sus nu m-as duce nici sa-mi faca gratis-acum 2 ani aproape ca m-am luat la bataie la ei in sediu cu nishte directorashi ce refuzau sa plateasca cateva mii de dolari costuri de productie a unor site-uri facute de un bun prieten-unde era promptitudinea si seriozitatea nemteasca?

whatever...cu siguranta ca sunt service-uri care fac treaba si isi multumesc clientii, si trebuie doar sa le gasesti-fiind unproaspat posesor al acestei iubite marci, nu am avut probleme in cele 6 luni de la achizitie, dar la cei mai sus mentionati nu cred ca o sa calc prea curand...

54485[/snapback]

 

In principiu iti dau dreptate.Pe de alta parte service-urile respective mai fac si ceva treaba,altfel ar inchide. :blink:

Normal,daca ai o experienta neplacuta, este posibil sa nu mai vrei sa calci pe la ei.

Este la fel peste tot.Te duci la o pizzarie si iti aduce pizza rece,chelnerita este obraznica,etc.

Poti sa nu mai calci pe acolo sau poti sa spui ca ai nimerit la o chelnerita care nu isi face treaba bine.Altii pot sa spuna ca este extraordinar acolo.Si eu am avut experiente neplacute cu multe firme care presteaza servicii,auto sau nu.

Eu personal am mai multa incredere intr-un service autorizat BMW ,decat intr-un service de colt de drum.Seriozitate nemteasca?BMW inca nu a venit in Romania...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sincer nu m-as duce la DANDON , baietii sunt pe dinafara , mi-au stricat un regulator de presiune reglabil (3-400 euro) , si mi-au reglat masina asa de bine ca am ars garnitura de chiulasa pana am ajuns acasa.

 

continui sa cred ca este imposibil sa consume 40% fara sa scoata fum negru si masina sa fie utilizabila, nu da in nas?

52223[/snapback]

 

 

 

iarta-mi intrebarea : cine esti si despre ce masina e vorba pt ca nu imi aduc aminte sa fi stricat o piesa asa de importanta fara consecinte...

Link to comment
Share on other sites

la mine 2.0 l-jetronic pana acum cateva zile consuma 30% problema era aer fals

acum consuma 8-9 la mers normal in oras cu drum liber

56287[/snapback]

 

Esti sigur ? Pare cam putin pentru un BMW cu motor de 2l l-jetronic :blink:

Link to comment
Share on other sites

nici mie nu mi-a venit sa cred dar era intre 23:00 si 24:00 si doar la semafor stateam si mergeam cu 60 rar cate un pic mai mult:)

in aglomeratie a luat 14 si mi se pare mult

56300[/snapback]

 

Si batea si un pic de vint din spate si erai si la vale ...

Asa aproape sigur poti avea consum de 8-9 in oras cu BMW benzina de 2l :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

hai ca stricam topicul baiatului:)

nu conteaza daca tu crezi sau nu

ce e 2l?

cat despre vant nu stiu ce sa zic:)

56379[/snapback]

 

2 litri cilindreea.

Nu te supara pe mine, dar da-mi voie sa fiu extrem de sceptic in ceea ce priveste un consum de 8-9 l in oras. :blink:

Uita-te si tu ca un 320i modelul curent E90 consuma in oras 10.7 l ( conform specificatiilor fabricantului care in general sint optimiste ) .

 

Oricum topicul tot la consum se refera, nu ?

Link to comment
Share on other sites

consumul de la e90 nu cred ca e dat pt. oras cand nu mai e nimeni pe sosea

eu am zis ca am avut consumul asta noaptea stateam la stop mergeam cu 60 schimbat la max 2000 si nu prea mai treceau masini pe strada

bine daca nu crezi atunci am avut 15 % si gata :blink:

Edited by DaniCSL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Deci consum 24 de litri la fiecare 65 km parcursi.... E GROASA RAU

deci era ieri sa dau foc la masina

acu ceva timp am facut plinul.....au intrat in rezervor peste rezerva (aprox 7-10 litri) inca 60.

dupa cum stiu unii din voi cand am schimbat ultima oara motorul am pus si cutia in 4 originala deci am facut si kilometrajul sa mearga.

am fost pana la cefin pe DN1 sa imi iau 2 caucioace noi de iarna pt spate ....cand ma intorc...se aprinde becul de benzina..ma uit pe kilometraj cere il resetasem cand am facut plinul si ......230km.

cu diferentialul meu scurt asta se traduce cam in 200. deci ....cam 30l/100km :blink:

problema e ca masina nu fuge pt 30/100, nu merge innecata (pt ca un motor de 2 litri la consumul ala nealergata tre sa mearga inecata ca toti dracii) si nici nu scoate fum negru.

masina a stat vro 4 zile la servici ca imi sarise un dop de pe blocul motor si pana au adus augsburgii din germania nu am mai mers cu ea.

suspectez furt de benzina, dar nu e nimic care sa imi dovedeasca ca a fost fortat busonul la benzina sau altceva.

am desfacut inclusiv sonda din rezervor sa ma uit cu lanterna sa vad ce benzina mai am inrezervor ...initial am crezut ca a luat-o razna becul.

maine am sesiune de teste cu mecanicul meu....iau o sticla de benzina si vad cit merg cu ea.

daca consuma intradevar 30/100 o donez la un dusman.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.