Jump to content

cum scoatem infundaturile din caroserie?


Recommended Posts

am un prieten care a dat cu usa intr-un stalp...si sa afundat tabla...am auzit ca sunt tot felu de solutii sa o tragi inpoi cum era....cu nu stiu ce ventuze...astept parerile voastre...

 

 

Nu prea ,,,si eu am cautat nu am gasit nimic ....cel mai bine mergi la orice service si la tinichigerie iti spun ei diverse solutii ,....cam toate implica ...chit si revopsire ...

Link to comment
Share on other sites

Daca are loc, bate tabla din spate, da fata de usa pe interior jos si impinge tabla in afara. Daca nu are loc, se curata zona sa se poate ajunge la tabla si exista un aparat de tras care sudeaza puncte mici de tabla apoi se trage de tabla in exterior din apropae in aproape pana o aduce la nivel. Apoi lucrare de tinichigerie standard, kit si vopsea pe toata usa, eventual cu pierdere pe elementele vecine cu usa.
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merge la o lovitura intr-un stilp dar cine stie... poate va ajuta...

 

Pentru infundaturi mici gen lovituri de grindina ultima solutie tehnica este folosirea "ghetii carbonice",

vezi un exemplu la:

http://www.metacafe.com/watch/494805/remov...ww_mastrik_com/

Nu este nevoie de revopsire.

 

Manevrarea ghetii carbonice necesita ceva precautii.

 

Cu un search pe internet pe "dry ice dent car removal" sigur gasiti aplicatii pt tabla masinii.

 

Stiu ca in Buc. este o firma care fabrica gheta carbonica si se poate cumpara.

 

Este intr-un fel reversul "punctelor termice" aplicate prin incalzire locala cu aparatul de sudura.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merge la o lovitura intr-un stilp dar cine stie... poate va ajuta...

 

Pentru infundaturi mici gen lovituri de grindina ultima solutie tehnica este folosirea "ghetii carbonice",

vezi un exemplu la:

http://www.metacafe.com/watch/494805/remov...ww_mastrik_com/

Nu este nevoie de revopsire.

 

Manevrarea ghetii carbonice necesita ceva precautii.

 

Cu un search pe internet pe "dry ice dent car removal" sigur gasiti aplicatii pt tabla masinii.

 

Stiu ca in Buc. este o firma care fabrica gheta carbonica si se poate cumpara.

 

Este intr-un fel reversul "punctelor termice" aplicate prin incalzire locala cu aparatul de sudura.

 

 

Nu cred ca gasesti pe piata libera asa ceva ..Mai pot fi folosite sprayurile pt detectarea lipiturilor reci ....Si alea contin ceva similar ...

ca fapt divers am lovit odata pe cineva cu masina si i-am indoit serios portiera fata ...,,,La un moment a trantit usa f tare ....si sub privirile noastre tabla sarise la loc ...a ramas doar o mica zgarietura ....Proprietarul a renuntat sa mai mearga la politie pt constatare :twoup:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Se poate si cu gheata carbonica insa se pare ca efectul de revenire are loc prin contractia tablei cat este rece, dupa ce revine la temperatura mediului, in functie de cat de mult s-a intins tabla se poate sa se indoaie din nou.
Link to comment
Share on other sites

Se poate si cu gheata carbonica insa se pare ca efectul de revenire are loc prin contractia tablei cat este rece, dupa ce revine la temperatura mediului, in functie de cat de mult s-a intins tabla se poate sa se indoaie din nou.

 

Pentru Timisoara: LGP Zentrum (http://www.listafirme.ro/catalog/j986614_l.g.p._zentrum_srl.htm). Tipii de acolo chiar se pricep, eu mi-am gasit usa un pic infundata la 5-ar fara vopsea sarita. M-am dus la LGP Zentrum mi-a cerut 2 mil pentru reparatie nu se mai vede absolut nici o urma.

 

Iuli

Link to comment
Share on other sites

m-am mai intersat si eu si se zice ca este cineva care are ceva ventuze aduse de prin strainatate care scot infundaturile fara cute..cand o sa aflu ceva intereseant va anunt :twoup:

 

http://www.youtube.com/watch?v=miNykNl-0NM...feature=related

 

Se poate daca se vRea :twoup:

Edited by DimmensioN
Link to comment
Share on other sites

asta am auzit si eu... se pare ca sunt doar zvonuri.

anyway daca chiar stie cineva despre ce e vorba in realitete il rog sa ne spuna si noua.

 

 

 

Acuma am vb cu cineva si am si incercat...ia un tub de gaz pentru briketa si punei un capac de la parfum si ti tubu cu capu in jos si incepi sa dai pe portiunea undei lovita...ar fi bine sa faci chestia asta dupa ce o lasi la soare 10 min :twoup:

 

maine incerc pe masina :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

unde in tm este ? am si eu o indoitura mica pe aripa stanga fata. fara vopsea sarita.

 

service-ul se gaseste pe Liviu Rebreanu cum vi de la fostul Shell inspre Judetean este undeva pe partea dreapta (parca dupa intersectia cu Drubeta), au in fata la service un panou pe care scrie ceva de grindina si alte cele...iti recomand sa mergi cu incredere eu cum ziceam mai sus chiar sunt multumit de ce au facut baietii...

Link to comment
Share on other sites

nu am citit pana la capat dar explic eu ce este ventuza in conceptia unui tinichigiu. aparatul de sudura cu argon are si o lance care se prinde de tabla ca un electrod din cupru, si apoi ce trage de o chestie ca sa smulga electrodul lipit. dar acesta dace e prins bine trage si tabla dupa el. asta e ventuza faimoasa. si nu ti arde ca la autogen sa dea calduri, face niste puncte pe tabla de unde trage, apoi chit, vopsea lac sau ce se mai da in zilele noastre. daca a explicat cineva ce inseamna ventuza si eu n am citit, nu ma luati in seama
Link to comment
Share on other sites

E altceva ventuza. Ce spui tu s-a explicat mai sus, se numeste ciocan de tras tabla. Ventuza e exact ce a pus colegul Bogdan mai sus: se foloseste un adeziv prins de tabla si un dispozitiv de tras. In filme arata bine acele dispozitive, insa nu mi-e clar ce este cu acel adeziv. Are el putere sa traga tabla? ca dupa aia sa-l mai poti da jos si de pe vopsea si nici sa nu ramana semne?! Sunt Toma necredinciosu' pana nu vad cu ochii mei cum lucreaza. Mai ales pe infundaturi mici, unde forta de tragere trebuie sa fie mult mai mare. Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

unde in tm este ? am si eu o indoitura mica pe aripa stanga fata. fara vopsea sarita.

 

service-ul se gaseste pe Liviu Rebreanu cum vi de la fostul Shell inspre Judetean este undeva pe partea dreapta (parca dupa intersectia cu Drubeta), au in fata la service un panou pe care scrie ceva de grindina si alte cele...iti recomand sa mergi cu incredere eu cum ziceam mai sus chiar sunt multumit de ce au facut baietii...

 

vezi ca terenul se vinde de pe rebreanu si baietii s au mutat pe polona nr 2 in freidorf sa nu ne lasam intelesi gresit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salutare,

 

Pot sa confirm si eu lucrarile de calitate ce le fac baietii de la LPG Zentrum din Timisoara, sunt la a doua avarie la cartoserie ce o rezolv la ei si sunt foarte multumit. Ma bucur ca am nimerit service-ul lor altfel riscam ca la alte service-uri sa fie facute tot felul de experimente pe masina mea.

 

Ii recomand cu toata increderea.

 

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.