Jump to content

cutie automata e60 530d


Recommended Posts

a aparat o problema destul de ciudata .. in D cand opresc masina la semafor .. dupa 2 secunde parca cineva intra din spate in mine si ma impinge in fata si se aude un zgomot la cutie , in fine sub masina

daca tin pedala tare apasata . se simte doar ca un impuls in scaun .. masina este un 530da din 2005 .. si cred ca primul si ultimul diesel cu cutie automata din viata mea

eu ma gandesc ca poate fi de la nivelul de ulei sau filtru din cutie ! stie cineva cum se verifica uleiul?

a mai patit cineva asta ?

daca mai exista topicuri pe tema asta imi cer scuze si va rog sa mi dati un link

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

]

pe dis nu apare nimic .. am fost ieri

am altele cum ar fi dynamic drive failure

 

Pai ce au spus profesionistii de la BMW, banuiesc ca acolo ai fost ?

Este normal sa faca asa?Dupa vorba aia:"toate fac asa"? :twoup:

cred ca a uitat sa aprofundeze chestiunea asta , eu ducand masina acolo ptr dynamic drive si ptr dsc

daca nu a aparut nimic pe test .. cred ca au sarit peste

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut si eu cu impinsul din spate la semafor. pe tester: nici o eroare.

am facut o revizie la cutie, adica ulei + garniturile alea ca masina are 150 000 si nu mai face asa. un nene de la bmw mi-a zis ceva de cutii care "invata soferul" , cred ca m-a prostit.

dynamic drive failure am patit si eu, a necesitat o resoftare si de atunci nu a mai aparut, dar am avut un mini accident si de acolo a aparut. i-au schimbat ceva tevi pe acolo si nush ce dar unitatea in sie nu ca era OK.

Link to comment
Share on other sites

un nene de la bmw mi-a zis ceva de cutii care "invata soferul" , cred ca m-a prostit.

 

Vroia sa spuna ca este o cutie adaptiva.

 

am facut o revizie la cutie, adica ulei + garniturile alea ca masina are 150 000

asta de ce ai facut-o? aveai o anumita problema? si care s-a rezolvat cu schimbul de ulei la cutie? sau asa, dupa ureche ai hotarit tu ca ar fi bine?

 

aceeasi problema am avut si eu cu impinsul din spate la semafor. pe tester: nici o eroare.
Link to comment
Share on other sites

am facut o revizie la cutie, adica ulei + garniturile alea ca masina are 150 000

asta de ce ai facut-o? aveai o anumita problema? si care s-a rezolvat cu schimbul de ulei la cutie? sau asa, dupa ureche ai hotarit tu ca ar fi bine?

 

m-am uitat sub ea si pierdea ulei ca era veche garnitura aia de cauciuc, pierdea foarte putin dar asa preventiv i-am facut manevra

 

un nene de la bmw mi-a zis ceva de cutii care "invata soferul" , cred ca m-a prostit.

 

Vroia sa spuna ca este o cutie adaptiva.

 

 

Cum adica adaptiva? :twoup:

Ce adapteaza?

 

habar nu am, eu citez doar "cutii ce invata soferul" cred ca e vorba de ceva cutii care invata stilul de mers al soferului, daca e mai agresiv sa schimbe mai repede daca e la regim de dric sa schimbe mai greu... asta bineinteles daca exista asta si nu m-a prostit ala :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu, cred ca e vorba de soferul primu. urmatoru dupa el, ghinion :twoup:

habar nu am poate ne lamureste cineva care le are cu astea ca eu tot prostit ma simt

am facut vreo 700 km cu masina si am inceput sa invat sa merg cu ea .. adica sa invat sa merg cu cutia asta automata .. am dat in DS apoi in M1...M6 .. si tot nu mi place cum schimba ... adica nu face ce vreau eu .. nu schimba cand as vrea eu ... e prima si ultima masina diesel automata din viata mea

Link to comment
Share on other sites

daca vroiai schimbat cum vrei tu, smg sau manuala. trebuie sa stii avantajele si dezavantajele inainte sa o iei zic eu.

cum iti explici ca un gunoi de opel calibra din 1992 cu cutie automata (cu buton sport) schimba normal la 2000 rpm si sport la 4000 rpm si are o reactie fireasca cand apesi acceleratia si cand opresti la semafor nu face nici un fenomen ciudat .. are 179000 km si 16 ani vechime si e o placere sa o conduci iar langa ea apare un bmw 530d din 2005 cu doar 100000km si cu o "caruta de tehnologie si electronica" care merge ca o cizma si care nu stie sa faca diferentierea intre D si DS la care pedala reactioneaza ciudat , nu se tureaza , sau se tureaza foarte violent .. trage foarte bine sau ramai paralel cu masina pe care o vrei sa o depasesti ...

pe dis nu apare nimic legat de cutie .. vreo defectiune .. deci totul e normal ...

ii dau foc cu flacari din alea mari daca spune cineva ca asta e masina sau ca asa trebui sa mearga o masina diesel cu cutie automata

am postat aici ptr ca am crezut ca cineva cu o masina asemanatoare a mai patit asa ceva si poate explica fenomenul

Link to comment
Share on other sites

"daca tin pedala tare apasata . se simte doar ca un impuls in scaun". pai cred ca asa o fi normal, se vorbea mai demult pe forum despre felul in care tinem la semafor cutia, in D, N, sau P, si mai toti spuneam ca, tinuta in drive, masina da simptome ca ar sta tensionata, ca si cum ar vrea sa o ia din loc.

Cum adica nu se tureaza/se tureaza foarte violent?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic, opel ala probabil e mai sport eu stiu ? nici eu nu sunt multumit de viteza de reactie a cutiei mele dar o prefer pentru confort. si e stau mai mult cand fac stanga si cedez la contrasens decat cu o manuala de exemplu, pentru ca stiu ca cutia nu raspunde exact la fix. nu stiu ce sa zic dar eu zic ca ai tu prea mari asteptari de la ea
Link to comment
Share on other sites

sunt momente cand masina trage foarte bine adica se tureaza pana la 2500 , schimba si apoi urca pana la 4000 .. totul e cursiv si senzatia placuta de 231 cp dar sunt momente cand de pe la 60 km/h cand vrei sa depasesti ceva si accelerezi dar timpul de raspuns e foarte mare si d abia trage ... si se tureaza incet.. atunci apas de cateva ori pana la fund ( kick down ) si nimic .... si daca vrei incepi o partida de sah :twoup: ... abia dupa un timp se hotaraste sa introduca in treapta inferioara si sa traga de la turatia de cuplu puternic

iar cand merg in aglomeratie si nu am unde sa trag de ea .. imi pare greoaie .. ceva nu e cursiv .. nu merge bine .. am mers si cu X5 diesel 3000 cmc din 2003 cam o sapt pana au cedat pernele pe spate si parca nu aveam senzatia asta si la semafor nu facea asa niciodata

maine dimineata o pun din nou pe tester la AB si vad ce se intampla

acum stiu cum se schimba uleiul si filtru si cat costa si o sa fac si operatia asta ...dar poate pana la urma eu sunt de vina si nu ma pot adapta sa merg pe un diesel automat iar masina e ok ... asa trebuie sa faca

Link to comment
Share on other sites

un nene de la bmw mi-a zis ceva de cutii care "invata soferul" , cred ca m-a prostit.

 

Vroia sa spuna ca este o cutie adaptiva.

 

 

Cum adica adaptiva? :twoup:

Ce adapteaza?

 

Cutia steptronic se adapteaza la felul in care este exploatata.

 

Daca mergi calm va raspunde normal la apasarea acceleratiei insa daca mergi mai forjat va raspunde mult mai rapid.

Link to comment
Share on other sites

Cutia steptronic se adapteaza la felul in care este exploatata.

 

Daca mergi calm va raspunde normal la apasarea acceleratiei insa daca mergi mai forjat va raspunde mult mai rapid.

 

 

Probabil faci confuzie cu acceleratia electronica.Daca mergi mai forjat nu va "raspunde mai repede", probabil va schimba mai sus. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.