Jump to content

Pierdere combustibil E90


Recommended Posts

Salutare,

 

De cateva luni am achizitionat un E90 din Germania, l-am inmatriculat, facut revizia cu schimbul tuturor filtrelor si uleiului, casco.

 

Inca de la revizie am observat, pe partea cu gura de alimentare a rezervorului, pe sub masina urme de motorina scursa(motorina + praf), l-am pus pe nea Nae de la Filaret sa se uite mai atent dar nu a reusit sa gaseasca locul pe unde are pierderi.

Primele 2 plinuri le-am pus si a dat peste, la momentul respectiv am zis ca o fi de la chestia asta, ca a dat peste si s-a scurs pe langa rezervor, si a ramas sa-l tin sub observatie si sa vedem dc mai are pierderi.

 

Azi dupa ce i-a facut plinul angajatul rompetrol, fara sa dea peste, am facut 5 km si am lasat-o cateva ore parcata, iar seara cand am vrut sa plec am vazut o pata de motorina pe asfalt (cca 100-200 g motorina).

 

Am observat ca pierderile astea apar numai cand umplu rezervorul full, fac eu ceva gresit sau are masina un defect?

O sa o duc la service dar vroiam sa va cer parerea pana ajung, eu fiind din Craiova si in urmatoarea saptamana nu am posibilitatea de a ajunge la Buc.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nea Nae de la Filaret a zis ca nu are cum sa fie rezervorul spart pt ca e facut dintr-un plastic gros si ca trebuie sa fie pe undeva pe la vre-un colier.

De unde ai tras concluzia asta?

Era o idee doar! Chiar daca e facut dintr-un plastic gros poate avea pori....

 

PS: Cine :twoup: e nea Nae asta de tot ii dai inainte cu el? Du-te mai bine la AB , lasa-l pe nea Nae de la serviceuri de cartier tip Filaret!

Link to comment
Share on other sites

uite-ti rezervorul

piesa 11 este teava de umplere a rezervorului,probabil curge freo imbinare :twoup:

 

Multumesc pt schema cu rezervorul&stuff, ma ajuta sa imi formez o idee.

 

Suspectez ca e de vina imbinarea 18 sau 13 pentru ca problema se intampla numai cand e rezervorul plin, deci cand este motorina pana sus, inclusiv pe conducta ce se varsa in rezervor.

 

Acum ca ma gadesc mai bine 18-le iese din calcul pt ca a fost verificat la revizie si in partea de sus este uscat, fara probleme

 

in masina nu miroase nimic /?

 

Absolut nimic, deci pica varianta cu garnitura de la sonde

Link to comment
Share on other sites

salut!

Mai Aline, eu stiu de unde ti se trage...de la jantele alea OZ Boticelli,e garda mai mica pe spate la anvelope si sta masina intr-o pozitie incomoda :D

Sper ca esti multumit de roti, si asa cum ti-am mai spus sunt om serios! :twoup:

 

 

Salutare,

 

Nu e de la jante :D ca are problema dinainte. Sunt f multumit de cum arata jantele pe masina, am pus cateva poze cu noile jante in topicul cu prezentarea masinii: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry408764

 

O singura problema am cu ele, pe la vre-o 150-170 dau o usoara trepidatie, cineva mi-a zis ca trebuie sa le echilibrez, deocamdata nu am avut timp.

 

Multumesc pt jante :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si eu patesc la fel cand fac plinul. :twoup: , si nu am gasit pe unde curge.

 

Tot E90?

 

Daca da, ai lovit-o cumva pe dedesubt?

 

Da, tot E90.

Nu. S-au cel putin nu am lovit-o eu. Am luat masina SH, dar nu prezinta urme de lovituri. De ce ?, ai gasit pe unde curge ?

Eu am fost la BMW, dar mi-au zis ca nu stiu de unde curge, ca au mai auzit la e90 de problema asta, dar ca nimeni nu a fost de acord sa plateasca manopera (cam 400 ron ca implica demontarea multor componente) pentru a afla pe unde curge. Si nici eu nu am fost de acord :twoup: . Mi-au scos doar bancheta spate, sa verifice daca nu cumva este pe acolo, dar era uscat. Am sa merg la un service, sa dau jos piesa nr.5 , ma duc fac plinul, si poate vad ceva. S-ar putea sa curga pe acolo pentru ca la mine gasesc pata de motorina chiar unde se termina pragul.

Link to comment
Share on other sites

Si eu patesc la fel cand fac plinul. :twoup: , si nu am gasit pe unde curge.

 

Tot E90?

 

Daca da, ai lovit-o cumva pe dedesubt?

 

Da, tot E90.

Nu. S-au cel putin nu am lovit-o eu. Am luat masina SH, dar nu prezinta urme de lovituri. De ce ?, ai gasit pe unde curge ?

Eu am fost la BMW, dar mi-au zis ca nu stiu de unde curge, ca au mai auzit la e90 de problema asta, dar ca nimeni nu a fost de acord sa plateasca manopera (cam 400 ron ca implica demontarea multor componente) pentru a afla pe unde curge. Si nici eu nu am fost de acord :D . Mi-au scos doar bancheta spate, sa verifice daca nu cumva este pe acolo, dar era uscat. Am sa merg la un service, sa dau jos piesa nr.5 , ma duc fac plinul, si poate vad ceva. S-ar putea sa curga pe acolo pentru ca la mine gasesc pata de motorina chiar unde se termina pragul.

 

Exact problema asta o am si eu(se prelinge motorina pe prag cu mai descris si tu, aceleasi verificari le-au facut cei de la Filaret cand am vazut motorina scursa pe langa rezervor. In sus era curat, fara nici o problema, mi-a dat bancheta jos, la fel nici o problema si a ramas sa il tin sub observatie, din pacate problema nu a disparut.

 

Sunt aproape sigur ca problema este la imbinarea dintre conducta de alimentare si rezervorul propriu-zis (piesa 13)

 

Eu sunt din Craiova si nu am timp sa ajung zilele astea prin Buc, aici nu o fac ca sunt satul de taranii din service-urile noastre.

 

Pana rezolv problema o sa umplu rezervorul 3/4 din capacitate

 

Tine-ne la curent si dc rezolvi ceva da-ne de veste :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Up Up :twoup: ai rezolvat intre timp ceva?

 

Astazi am desfacut aparatoarea de la roata, si nu prea iti poti da seama pe unde curge, dar din ce am vazut pe acolo, cred ca pe la imbinarea dintre furtunul 16 si rezervor, pe la sistemul de prindere, ca are o siguranta acolo. Dar ca sa ajungi acolo trebuie demontat rezervorul. Am comandat furtunul sa-l am cand demontez rezervorul, ca e munca multa la demontat ( trebuie dat jos cardanul....) si am zis sa nu trebuiasca sa desfac de doua ori. Am observat ca la piesa 16 exista doua coduri si ma gandesc ca l-au inlocuit pentru ca au fost probleme cu primul.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=16&fg=05

 

Tu ai rezolvat ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Inca nu am rezolvat nimic cu pierderea de combustibil atunci cand umplu ochi rezervorul.

Am sunat azi la Filaret pentru programarea la revizia de 120.000 km si le-am zis sa treaca la programare problema de la rezervor, ca pierde motorina, la care baiatul cu programarile(tanar dupa voce), nici nu am apucat sa termin bine ce aveam de zis, stia problema si a spus ca e normal, nu e defectiune si ca asa fac toate :) mi se pare o explicatie din topor si nu cred asa ceva. Au mai aparut cazuri? Cei cu E90 aveti astfel de probleme?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Inca nu am rezolvat nimic cu pierderea de combustibil atunci cand umplu ochi rezervorul.

Am sunat azi la Filaret pentru programarea la revizia de 120.000 km si le-am zis sa treaca la programare problema de la rezervor, ca pierde motorina, la care baiatul cu programarile(tanar dupa voce), nici nu am apucat sa termin bine ce aveam de zis, stia problema si a spus ca e normal, nu e defectiune si ca asa fac toate :) mi se pare o explicatie din topor si nu cred asa ceva. Au mai aparut cazuri? Cei cu E90 aveti astfel de probleme?

Salut si eu am un E90 luat sh din germania in septembrie anul acesta si ....la mine aceeasi problema ..cand fac plinul curge sub masina motorina...dupa 50 kilometri nu mai curge....in masina nu miroase nimic.Inca nu m-am dus cu ea la service insa cand o sa ma duc o sa intreb si revin.Daca intre timp cineva rezolva problema va rog sa mentionati sa aflam si noi.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.