Jump to content

X5 3.0i sau 3.0d? 2004


Vladimir E46

Recommended Posts

De ce nu raspunde nimeni argumentat.Unu zice 3.0i ca e mai culturat.Dar la ce s-a referit prin "culturat"... La benzina zecea cineva ca, consumul e ametitor, dar ce inseamna in cifre acest ametor? Poate e ametitor pentru el.Ideal ar fi sa ne dea cifre exacte cei au/au avut asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Diesel.

 

Pentru cuplu.

Pentru ca e mai economic chiar daca pretul initial e mai mare (consum mai mic) - dupa ~30k de km ti-ai atenuat cheltuielile initiale din cauza pretului mai mare al motorului diesel.

Pentru fiabilitatea de care se vaita Ciupanezul. Personal nu am avut nici o problema la diesel; pe de alta parte, am schimbat cilindri si chiulase la motoare pe benzina cand inca nu facusem 50k de km. Motoarele diesel sunt fiabile DACA le intretii asa cum scrie in manual. Poti sa schimbi filtrele chiar un pic mai repede si nu face economie la ulei!

Pentru ca au valore mai mare la revanzare.

Pentru ca poti pune biodiesel ca sa salvezi padurea amazoniana. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ideea ar fi sa nu ajungi ins ervice decat la revizii.

Motorina, daca pui de la statii "spalate" este acceptabila.

Eu merg doar Euro4 - Rompetrol (NU Rompetrol Partner).

 

Consumul la benzina variaza foarte mult in functie de stilul de condus si de regim: oras/afara.

Depinde foarte mult de la oras la oras.

 

In C-ta, cu Subaru 3.0 benzina avem 15l/100 Km. In Bucuresti sub 18-19l/100 Km NU am cum.

La benzina este destul de comun un consum de 20-25l/100 km in oras (X5 este o masina grea) sau la viteze mari (d ela 160 Km/h in sus).

La sfarsitul autostrazii parchezi la benzinarie si nu e funny sa te coste 100 euro/max 300 Km !

 

La capitolul fiabilitate, cred ca tine mai mult de bafta. Am vazut extreme de ambele parti ale baricadei.

Link to comment
Share on other sites

benzina. consumul e mai mare dar costurile la diesel sunt mai ridicate.

 

la benzina nu cade turbo, injectoare, pompa ca la diesel. si alea sunt mii de euro si cad sigur.

 

am facut un calcul si daca nu faci de la 70 000 km in sus pe an cu diesel iei tzeapa la aceeasi motorizare.

Link to comment
Share on other sites

mi-e lene sa scriu exact, stiu ca am calculat odata cat dau pe luna benzina si cat dau motorina, am facut calculul anual la 70 000 km si de acolo din benzina am scazut 1300 turbina si 3 injectoare si am iesit destul de aproape cu benzinarul. acu cu diferentele de pret banuiesc ca e diferita treaba! avataj benzinei, mai putine vibratii... mai silentioasa si mai puternica si etc
Link to comment
Share on other sites

De obicei aceste calcule au cateva probleme:

 

1. Se fac in fct de consumul declarat de producator.

In cazul Romaniei diferentele intre benzina si motorina sunt MULT mai mari.

 

2. E foarte usor sa faci calcule pe termen lung, dar la pompa platesti instant.

 

3. Uiti revanzarea, chiar daca motorina e acum mai scumpa ca benzina, totusi se vinde mai bine.

In general aici recuperezi diferenta initiala !

 

4. Vb de turbine si injectoare de parca pica pe capete, insa NU este asa !

 

5. Benzina mai puternica ? La X5 2004, cilindree de 3l ?

Auzi cum se face vartej in rezervor cand accelerezi cu benzinarul si e chiar frustrant ca te depaseste ala cu dieselul, ca sa nu mai zic de "timpii" pierduti la Pit Stop, ca sa realimentezi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.